hpv

ویروس HPV

ویروس HPV یکی از معضلات بهداشتی درمانی جامعه امروز است. HPV ویروس پاپیلومای انسانی است که آلودگی با این بیماری بسیار شایع است که از هر 10 زن 8 نفر مبتلا می شوند.

HPV یا همان ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس شایع است و تقریبا 80 تا 90 درصد افرادی که فعالیت جنسی دارند، ممکن است در برهه های مختلفی از زندگی خود به این ویروس مبتلا شوند.
در حال حاضر 200 نوع از این ویروس شناسایی شده است که 20 نوع از آن ها در بدن انسان مهم تلقی می شوند. ناحیه زندگی ویروس hpv ناحیه تناسلی است پس درصورتی که زگیل در نواحی مختلف بدن دیده شد، دلیل بر وجود این ویروس نیست.
از 20 نوع ویروس مهم 4 نوع از آن بسیار معروف هستند، نوع 16، 18 که دو نوع پر خطر ویروس هستند، که ممکن است منجر به سرطان های مختلف، از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان مقعد، سرطان پوست و… شوند، که البته شایع ترین این موارد سرطان دهانه رحم است .

اچ پی وی یک نوع ویروس مخاط و پوست است که باعث ایجاد عوارض و البته علائم مختلفی در افراد می شود،hpv در بیش از 200 نوع مختلف ژنیتال یا دستگاه تناسلی وجود دارد که یک سری از نوع های آن باعث ایجاد زگیل می گردد، در حالی که برخی از سری های پر خطر آن سبب ایجاد سرطان های مختلف، که شایع ترین آن ها سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان مقعد، سرطان حنجره و… می گردد، این اتفاق در آقایان هم   هم به همین ترتیب می باشد. رحم قسمتی از بدن است که از نظر آلودگی به ویروس ها و سرطان ها بسیار اهمیت دارد، سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در بین خانم ها است. اما این نوع سرطان تنها مزیتی که نسبت به سایر سرطان ها دارد، این است که می توان این ویروس را از سال ها قبل کشف کرد و اقدامات پیشگیری را انجام داد.

تفاوت تبخال و زگیل تناسلی

بیماری hpv یک بیماری شایع است که خیلی از بیماران در خصوص تفاوت تبخال و زگیل تناسلی سوال می پرسند، در پاسخ به این سوال باید گفت:

تبخال تناسلی در اثر ویروس هرپس ایجاد می شود، که کاملا با زگیل تناسلی که در اثر ویروس hpv  است فرق دارد. زگیل ها به صورت زایده گوشتی هستند که به صورت طولانی مدت می توانند باقی بمانند، اما تبخال به صورت یک زخم دردناک و البته با سوزش همراه است که مدت زمان کوتاهی باقی می ماند و با مصرف دارو از بین می رود.

در رابطه با hpv واکسن وجود دارد، اما در رابطه با تبخال هیچ واکسنی وجود ندارد. در مواردی که بیماران دچار تبخال های مکرر می شوند، بهتر است از روش های پرولاکتین استفاده کنیم، که این حملات تبخال را کمتر کنیم.

اما هر دو زگیل تناسلی و تبخال تناسلی یک بیماری جنسی محسوب می شوند.

نگرانی بیماران از ابتلا به اچ پی وی

می توان گفت بیش از 80 تا 90 درصد جمعیت دنیا که فعالیت جنسی دارند، نهایتا به hpv مبتلا می شوند، خیلی از بیماران با شنیدن نام hpv دچار استرس می شوند، درست است که hpv عامل سرطان می شود اما خطر آن  از HIV به مراتب کمتر است و جای نگرانی وجود ندارد.

لازم به ذکر است که آلودگی به ویروسHPV به معنای ابتلا به سرطان نیست، و می توان زیر نظر پزشک متخصص این ویروس را کنترل و در نتیجه درمان کرد.

راه های کشف ویروس HPV

خانم های بالای 30 سال لازم است از نظر HPV بررسی شوند، در نتیجه در افراد بالای 30 سال تست پاپ اسمیر به همراه HPV لازم است تا انجام شود.

در خانم های پایین 30 سال، که شریک جنسی مختلفی دارند، دهانه رحم آن ها زخم باشد، عفونت های مکرر داشته باشند و… بهتر است که تست HPV بررسی گردد.

چه کنیم تا در برابر HPV ایمن باشیم؟

HPV یکی از ویروس ها است که برای جلوگیری از ابتلا به آن واکسن وجود دارد، بهترین زمان واکسن از سن 9 سالگی است که قبل از سن 18 سالگی باید واکسن تزریق شود.

اما نظر WHO (سازمان بهداشت جهانی ) هر بیماری که در معرض است لازم است واکسن تزریق کند.

منظور از افراد در معرض، بیمارانی هستند که قبلا آلوده شده اند، به دلیل آنکه HPV  همانند سایر ویروس ها از جمله سرخجه نمی باشد، که اگر فرد یکبار مبتلا شد، دیگر احتمال ابتلا به آن وجود ندارد.تزریق واکسن HPV باعث می شود که آنتی بادی در بدن بیمار 40 برابر بیشتر شود تا بدن بتواند در مقابل ویروس دفاع کند.

لازم به ذکر است که تزریق واکسن  HPV  به این معنی نیست که احتمال ابتلا به اچ پی وی در فرد از بین میرود، زیرا HPV تیپ های مختلفی دارد، که تزریق واکسن تنها مقاومت بدن را بیشتر می کند و نمی توان گفت که به طور 100 درصد فرد درگیر HPV  نمی شود.

انتقال HPV با کاندوم

در افراد مبتلا به اچ وی پی توصیه می شود بهداشت جنسی خود را رعایت کنند، خیلی از افراد اینگونه تصور می کنند که HPV  با کاندوم انتقال پیدا نمی کند، اما قسمت های زگیل و پوستی حتی با کاندوم هم انتقال داده می شود، بیشتر متخصصین زنان به بیماران درگیر HPV توصیه می کنند از کاندوم استفاده کنند، این توصیه به معنای پیشگیری نیست، زیرا HPV  با عفونت و مایع منی تقویت می شود پس باید افراد مبتلا از کاندوم استفاده کنند  تا این ویروس تقویت نشود.

در نتیجه توصیه می شود واکسن بعد از سن 9 سالگی در دختران و پسران تزریق شود، خیلی از افراد به اشتباه تصور می کنند که این واکسن دچار یائسگی زودرس، عوارض بلند مدت، مرگ و… می شود، به قطعیت می توان گفت واکسن HPV هیچ گونه عوارضی ندارد  و افراد می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

لایو دکتر لیلا خلیلی در رابطه با HPV

راه های پیشگیری از ویروس اچ پی وی چیست؟

در مرحله اول بهتر است که از سن 10- 11 سالگی واکسن این ویروس استفاده شود، چه در دختران چه پسران . واکسن اچ پی وی در خیلی از کشور ها برای بهداشت همگانی اجباری است، زیرا این واکسن می تواند مقاومت بدن را افزایش دهد و احتمال آلودگی و سرطان به خصوص سرطان دهانه رحم را کم کند.
آموزش بهداشت جنسی، از آنجا که این ویروس با احتمال بالای 98درصد موارد، از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، حتی تماس پوست با پوست می تواند این ویروس را منتقل کند .
استفاده از دخانیات، این امر خصوصا در افرادی که اعتیاد به مصرف دخانیات دارند جدی تر است، مصرف سیگار، قلیان و… منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.
عفونت ها و نزدیکی کردن بدون استفاده از کاندوم می تواند احتمال ابتلا به این ویروس را خیلی قوی تر کند .

صحبت های دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان در ارتباط با hpv

 

چگونه می توان متوجه شد که به hpv مبتلا هستیم؟

Hpv ویروسی است که بدون علامت است و بیش از 95 درصد موارد هیچ علائمی ندارند تنها ممکن است گاهی فرد متوجه علائمی مثل، عفونت های مزمن، رخم دهانه رحم، ترشحات شدید و در موارد پیشرفته ممکن است منجر به خونریزی از دهانه رحم در زمان رابطه جنسی شود .

آیا مثبت شدن hpv یک دلیل قطعی برای وجود سرطان است؟

مثبت شدن به معنای تشخیص مثبت سرطان نیست، و بعد از تشخیص کنترل هایی صورت میگیرد که از سرطان پیشگیری می کند . hpv ویروسی است که تشخیص آن در سن کم بسیار اهمیت دارد، در سن پایین تر از 30 سال بدن این توانایی را دارد که hpv را کاملا شکست دهد.
همانطور که گفته شد hpv یک ویروسی است که در مخاط دهانه رحم و واژن زندگی می کند و اکثرا به میزان آنتی بادی که وارد بدن می شود، بدن شروع به دفاع می کند و آنتی بادی تولید می کند، در ویروس هایی مثل سرخچه زمانی که یک مرتبه این ویروس به بدن وارد شد، بدن آنتی بادی های مخصوص خود را می سازد و تا اخر عمر، بدن به این ویروس مقاوم می شود، اما در رابطه با hpv اینگونه نیست و بدن نمی تواند آنتی بادی های مخصوص این ویروس را تولید کند، پس بهترین راهکار استفاده از واکسن است. در نتیجه حتی اگر بیماری به این ویروس مبتلا است، چون بدن مقاومتی ندارد لازم است این واکسن تزریق شود .

استفاده از واکسن تا چه سنی مجاز است؟

سال 2018 ، FDA بیان کرد که خانم ها و آقایان تا سن 45 سالگی می توانند واکسن اچ پی وی را استفاده کنند . سازمان بهداشت جهانی می گوید هر شخص در هر سن و با هر جنسیتی اگر در معرض ویروس است باید واکسن استفاده کند در نتیجه محدویتی وجود ندارد .

کاشت ناخن و hpv

افرادی که hpv آن ها مثبت است باید کاشت ناخن نداشته باشند و ناخن های خود را کوتاه و تمیز نگه دارند، زیرا گفته می شود این ویروس می تواند زیر ناخن زندگی کند .
درمان و کنترل این ویروس تا حد بالایی به کنترل و ویزیت های منظم نزد متخصص زنان بستگی دارد . هر 6 ماه یک بار، تا منفی شدن تست hpv ویزیت لازم است تا زمانی که دو تا سه مرتبه hpv منفی باشد.

آیا در افراد با hpv مثبت امکان عمل های زیبایی وجود دارد؟

در صورتی که سن بیمار بالای 30 سال باشد ابتدا لازم است کولپوسکوپی انجام شود و بعد از تایید خود پزشک عمل های زیبایی انجام شود، اما با وجود hpv عمل های زیبایی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، افرادی که hpv دارند باید به زندگی عادی خود ادامه دهند تنها باید به توصیه های پزشک خود به خوبی عمل کنند.

چه کسانی در معرض خطر آلودگی HPVهستند؟

خانمها در هر سنی در معرض این آلودگی هستند.

عفونت به آسانی با هر تماس جنسی حتی بدون آمیزش منتقل می شود .

حتی از طریق تماس با افراد بدون علایم قابل مشاهده، قابل انتقال است.

تنها یک بار آمیزش با فرد آلوده برای ابتلا به HPV کافی است.

HPV
HPV

انواع HPV

HPV  بیش از 120 تایپ دارد. انواع کم خطر باعث ایجاد زیگل تناسلی و انواع پر خطر باعث ایجاد سرطان ها می شود.

HPV باعث ایجاد چه نوع بیماری هایی می شود؟

سرطان دهانه رحم

سرطان های واژن، فرج و مقعد

زگیل های تناسلی

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم جز سرطان های شایع در بین خانم ها است و گفته می شود دومین سرطان شایع بعد از سرطان سینه معرفی شده است.
سرطان دهانه رحم یک سرطان مهاجم است، اما تنها نوع سرطانی است که قبل از ابتلا، پزشک می تواند این تشخیص را دهد که ممکن است فرد به سرطان دهانه رحم مبتلا شود یا خیر، در نتیجه این سرطان قابل کنترل است. نوع 16 و 18 منجر به سرطان می شوند و 90 درصد افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم hpv مثبت دارند.
دونوع شایع دیگر از hpv نوع 6 و 11 هستند که البته کم خطر هستند اما می تواند منجر به ایجاد زگیل های خیلی بزرگ در ناحیه تناسلی خانم ها یا آقایان شود.

در چه افرادی توصیه می شود HPV  بررسی شود؟

  • افرادی که در ناحیه ژنیتال ضایعات مشکوک احساس می کنند.
  • خارش های مقاوم
  • عفونت های مکرر مقاوم به درمان در زنان
  • خونریزی و لکه بینی پس از نزدیکی
  • رفتارهای پر خطر
  • آلودگی به سایر بیماری های جنسی مانند تبخال

 

روش های پیشگیری از HPV

همیشه در تمامی موارد پیشگیری مهمتر از درمان می باشد در زیر به برخی از روش های پیشگیری از HPV اشاره شده است.

  • محدود کردن روابط جنسی
  • مهمترین روش برای پیشگیری  از HPV تزریق واکسن گارداسیل می باشد.( تزریق این واکسن در دختران و خانم ها از سن 9 تا 45 سالگی می باشد و در پسران و آقایان از سن 9 تا 26 سالگی می باشد.)

واکسن گارداسیل بصورت عمده در عضله بازو تزریق می شود

 

  •  
 

واکسن گارداسیل در سه دوز تزریق می شود

دوز اول: در تاریخی که شما و پزشکتان تصمیم بگیرید.

دوز دوم: دوماه بعد از دوز اول

دوز سوم: شش ماه بعد از دوز اول

توجه

تزریق واکسن گارداسیل عفونت HPV را درمان نمی کند.

تزریق واکسن گارداسیل از آلودگی به ویروس HPV جلوگیری می کند.

تزریق واکسن گارداسیل از ابتلا به بیماری های مرتبط به HPV مانند سرطان جلوگیری می کند.

پس از تزریق گارداسیل معاینات مرتب جهت بررسی سرطان دهانه رحم ادامه دارد.

حتی اگر به نوعی از HPV  مبتلا هستید تزریق واکسن گارداسیل مانع از ابتلا به انواع دیگر HPV می گردد.

واکسن گارداسیل در سه دوز تزریق می شود

دوز اول: در تاریخی که شما و پزشکتان تصمیم بگیرید.

دوز دوم: دوماه بعد از دوز اول

دوز سوم: شش ماه بعد از دوز اول

توجه

تزریق واکسن گارداسیل عفونت HPV را درمان نمی کند.

تزریق واکسن گارداسیل از آلودگی به ویروس HPV جلوگیری می کند.

تزریق واکسن گارداسیل از ابتلا به بیماری های مرتبط به HPV مانند سرطان جلوگیری می کند.

پس از تزریق گارداسیل معاینات مرتب جهت بررسی سرطان دهانه رحم ادامه دارد.

حتی اگر به نوعی از HPV  مبتلا هستید تزریق واکسن گارداسیل مانع از ابتلا به انواع دیگر HPV می گردد.

 

درمان ویروس HPV

در واقع عفونت HPV قابل درمان نمی باشد زیرا یک بیماری ویروسی می باشد.

درموارد آلودگی به HPV چه مواردی باید رعایت شود؟

بیمار اگر مرد باشد همسر بیمار باید مورد بررسی قرار گیرد و از نظر ابتلا به HPV توصیه به واکسیناسیون می گردد.

در صورتی که بیمار خانم باشد همسر بیمار احتیاج به بررسی ندارد ولی بهتر از تزریق واکسن انجام گیرد.

اگر خانم زگیل یا ضایعه در قسمت تناسلی داشته باشد اقدام بعدی بررسی از نظر آلودگی بالا به HPV های پر خطر در دهانه رحم است. بر اساس نوع HPV و وضعیت پاپ اسمیر ممکن است لازم به انجام کولپوسکوپی و بیوپسی شود

در موارد آلودگی به HPV ضمن واکسیناسیون باید سیستم ایمنی بدن تقویت گردد.

درمان زگیل های تناسلی

بهترین راه سوزاندن ضایعات

استفاده از لیزر ( که احتمال عود کمتر است)

کوتر

کرایوتراپی ( گاز سرد)

نیترات نقره

استفاده از دارو

جراحی در مواردی که ضایعات بزرگ باشند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری