چگونه به سرعت از شر بوی واژن خلاص شویم؟

برای واژن داشتن مقدار اندکی بو طبیعی است اما اگر احساس می کنید که واژن شما بوی بسیار بدی دارد ممکن است نشانه یک مشکل سلامتی دیگر باشد. این بوی بد ممکن است همراه با نشانه های دیگری همچون خارش، سوزش، التهاب یا ترشحات واژن باشد. به طور کلی اگر بوی واژن بدون سایر نشانه های ذکر شده باشد، این بو ممکن است غیر عادی نباشد. عفونت های مختلفی در واژن یافت می شود که می تواند باعث ایجاد اینگونه بوها شود. در اینگونه موارد شما می توانید با درمان های خانگی یا محصولات تخصصی به سرعت از شر این بوها خلاص شوید. در ادامه دکتر لیلا خلیلی نکات مهمی را در اختیارتان قرار داده است.

روش اول: سعی کنید بهداشت واژن را همیشه حفظ کنید

1.دوش واژینال نگیرید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-1

دوش واژینال که در آن از آب یا مایع تمیز کننده استفاده می شود، می تواند باکتری های مفید این ناحیه را به طور کلی از بین ببرد. در این صورت واژن دچار عفونت می شود و شرایط بدتر خواهد شد.

 • همچنین از به کار بردن اسپری های مخصوص زنانه که برای این ناحیه استفاده می شود خودداری کنید. این اسپری ها نیز شکل دیگری از دوش واژینال هستند که می توانند باعث خارش آن گردند.
 • به یاد داشته باشید که واژن به طور طبیعی خود را پاکسازی می کند. زمانی که بهداشت این ناحیه را حفظ می کنید، نیازی به استفاده از تمیز کننده های مختلف نخواهید داشت. استفاده از اینگونه موارد می تواند در فرآیند طبیعی پاکسازی تداخل ایجاد کند.

 

همچنین بخوانید:خارش واژینال

 

 1. واژن خود را به هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن بشویید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-2

مطمئن شوید که به هنگام دوش گرفتن این ناحیه را با آب و یک صابون ملایم بدون بو شستشو می دهید.

 • از به کار گیری صابون های تند خودداری کنید. صابون هایی که دارای بوی تند و شدید هستند می توانند پوست حساس این ناحیه را دچار خارش و التهاب کنند.
 1. از لباس های گشاد و زیر پوش نخی استفاده کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-3

اینکار باعث می شود جریان هوا به کشاله ران افزایش پیدا کند به خصوص زمانی که در حال انجام تمرینات ورزشی یا عرق کردن هستید. در این حالت از تجمع رطوبت ونیز ایجاد بوی بد در ناحیه واژن جلوگیری می شود.

 • به محض اینکه تمرینات ورزشی خود را به پایان رساندید باید لباس های خود را عوض کنید.
 • هر روز لباس های زیر را عوض کنید تا از رشد باکتری و ایجاد بوی بد جلوگیری شود.
 1. پس از رفتن به حمام سعی کنید جلو تا عقب بدن خود را پاک کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-4

برای اینکه از انتشار باکتری ها جلوگیری کنید بعد از اجابت مزاج باید ناحیه جلو تا عقب  خود را به خوبی پاک کنید. اینکار باعث می شود واژن شما از وجود باکتری های مضر عاری شود و از ایجاد بوی بد نیز جلوگیری خواهد شد.

 1. هر چهار الی شش ساعت تامپون یا پد خود را عوض کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-5

زمانی که عادت ماهیانه هستید سعی کنید بهداشت واژن را به خوبی حفظ کنید. نوار بهداشتی یا تامپون خود را هر چهار الی شش ساعت عوض کنید. اینکار از تجمع بوی بد در ناحیه واژن جلوگیری می کند.

 • اگر تامپون خود را به طور مکرر عوض کنید مطمئن خواهید شد که در ناحیه واژن چیزی باقی نمانده است. در برخی از مواقع، تامپون در ناحیه واژن باقی می ماند و باعث ایجاد بوی بد و مشکلات حاد و جدی برای سلامت بدن می کند.

همچنین بخوانید: جراحی زیبایی واژن

 

روش دوم: استفاده از درمان‌های طبیعی و رژیم غذایی

 

 1. برای ترویج و تحریک رشد باکتری های مفید ماست بخورید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-6

ماست حاوی پروبیوتیک های طبیعی است که می تواند به تعادل ترشحات باکتریایی مهبل (واژن) کمک کند.اگر شما به طور مکرر دچار عفونت می شوید، خوردن ماست می تواند گزینه خوبی برای مبارزه با این عفونت ها باشد.

 • به هنگام خرید ماست مطمئن شوید که حاوی پروبیوتیک های طبیعی و فعال است و می تواند به بدن شما کمک کند.
 1. از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد بوی بد می شوند خودداری کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-7

خوردن غذاها و نوشیدنی های خاص می تواند باعث تغییر بوی واژن شود. مصرف برخی از غذاها باعث می شود بدن برخی از بوهای خاص را آزاد کند. اگر در مورد بوی واژن خود نگران هستید، از خوردن قهوه و الکل خودداری کنید. همچنین مصرف پیاز، مواد غذایی ادویه دار، گوشت قرمز و مواد لبنی را کمتر کنید.

 • به یاد داشته باشید که مصرف مقدار زیاد برخی از غذاها می تواند ترشحات واژینال را تغییر دهد. شما می توانید با حذف این غذاها و نوشیدنی ها ، بوی واژن را کمتر کنید.
 1. حمام نمک و سرکه گرم بگیرید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-8

یک درمان طبیعی برای خلاص شدن از شر بوی واژن ، اضافه کردن یک پیمانه سرکه سفید و نصف پیمانه نمک در آب گرم حمام است. شما می توانید در داخل این حمام فرو بروید. این حمام باعث حذف بوی بد واژن و ایجاد تعادل در PH این ناحیه خواهد شد.

 • با اینحال این روش تنها یک درمان کوتاه مدت است و نمی توان به طور کامل از شر آن خلاص شد.
 1. از مکمل های گیاهی استفاده کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-9

مکمل های گیاهی می تواند به خانم ها کمک کند از شر بوی بد واژن خلاص شوند. این مکمل ها همچنین می تواند به توقف عفونت های باکتریایی نیز کمک کند. این مکمل ها حاوی سیر، عصاره پوست درخت چریش، بیوتین، روی، سلنیوم و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس هستند.

 • به یاد داشته باشید که مکمل های گیاهی می تواند هزینه زیادی داشته باشند و برخی از آنها  مجوزهای لازم را نیز ندارند. اگر می خواهید از این مکمل ها استفاده کنید با یک پزشک متخصص مشورت کنید .

روش سوم: تشخیص علت بوی بد واژن

 

 1. به بوی بد ماهی مانند یا ترشح خاکستری یا سفید به همراه سوزش در هنگام ادرار توجه کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-10-Version-2

تمامی این موارد نشانه واژینوز باکتریال (BV) است که یک عفونت شایع واژن می باشد. دلیل شناخته شده ای برای این نوع عفونت وجود ندارد اما ممکن است به خاطر رشد بی رویه باکتری های موجود در واژن باشد.

 • بیشتر زنانی که به این عفونت مبتلا هستند معمولا هیچ بوی بدی در ناحیه واژن ندارندو برای تایید این بیماری باید به یک پزشک متخصص مراجعه شود.
 • فعالیت های خاص همچون رابطه جنسی محافظت نشده و دوش واژینال مکرر می تواند خطر ابتلا به واژینوز باکتریال را افزایش دهد.
 1. بوی بد واژن به همراه ترشح زرد یا سبز رنگ را بررسی کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-11-Version-2

شما ممکن است به هنگام ادرار درد داشته باشید. این موارد ممکن است نشانه تریکومونیازیس باشد. این بیماری عفونتی است که از طریق روابط جنسی منتقل می شود.مردانی که مبتلا به این بیماری هستند معمولا هیچ نشانه ای را از خود بروز نمی دهند بنابراین هر دو طرف باید تحت درمان قرار گیرند.

 • همچنین باید به هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 1. بوی شبیه مخمر به همراه ترشح سفید و ضخیم باید مورد بررسی قرار گیرد:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-12-Version-2

شما ممکن است به همراه این موارد خارش، سوزش و درد را به هنگام ادرار داشته باشید. تمامی این موارد نشانه عفونت مخمری است. این عفونت زمانی رخ می دهد که مخمر ها در ناحیه واژن رشد بی رویه ای داشته باشند.

 1. اگر بوی بد و ترشح آبکی دارید موارد زیر را بررسی کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-13-Version-2

این موارد ممکن است به خاطر تغییرات هورمونی در طول دوران قاعدگی یا بین تخمک گذاری و دوره بعدی آن باشد. در طول این دوره معمولا واژن بوی بدی دارد.

 • بسته به سن و سابقه پزشکی، شما ممکن است سایر تغییرات هورمونی را نیز تجربه کنید. زنان معمولا در دوران یائسگی نیز این بوی بد را تجربه خواهند کرد.
 1. بعد از ورزش یا عرق کردن بوی بدی از واژن دارید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-14-Version-2

زمانی که کل بدن عرق می کند، واژن شما ممکن است بد بو شود. در اندام تناسلی خارجی غده خاصی به نام آپوکرین قرار دارد که در آرنج، نوک سینه ها، کانال گوش و پلک نیز یافت می شود. این غدد یک مایع روغنی را منتشر می کنند که توسط باکتری های موجود در سطح پوست متابولیزه می شوند و همین امر موجب ایجاد بوی بسیار بد در واژن می شود.

 • پوشیدن لباس های تنگ می تواند این بو را بدتر کند. اگر اضافه وزن دارید، ممکن است آزاد شدن بو به خاطر وزن اضافی دشوار باشد.
 1. مطمئن شوید که تامپون را خارج کرده اید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-15-Version-2

اگر خارج کردن تامپون را فراموش کنید، ممکن است باعث تجمع باکتری های بد در این ناحیه شود. این تجمع نیز باعث ایجاد سوزش و خارش می شود.

 • اگر خارج کردن تامپون را فراموش کرده اید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

روش چهارم: درمان های دارویی

 

 1. اگر فکر می کنید مبتلا به واژینوز باکتریال هستید حتما با یک پزشک مشورت کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-16-Version-2

دکتر شما یک معاینه لگنی انجام می دهد و یک نمونه از ترشحات واژن را برای تایید BV مورد بررسی قرار خواهد داد. در صورت تایید، ممکن است قرص یا کرم های مخصوصی را تجویز کند.

 • پزشک ممکن است مترونیدازول را تجویز کند. این دارو به صورت ژل و قرص در دسترس است. پزشک همچنین ممکن است کلیندامایسین را تجویز کند.
 • از نوشیدن الکل به همراه مترونیدازول و تینیدازول خودداری کنید.
 • عود علایم BV در طول درمان سه الی 12 ماهه شایع است اما شما می توانید با پزشک خود صحبت کنید تا از گزینه های درمانی دیگر استفاده کند.

2.اگر به بیماری تریکومونیازیس مبتلا هستید پزشک داروهایی را تجویز خواهد کرد:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-17-Version-2

پزشک ممکن است نمونه ای از مایع واژن را برای تایید این بیماری تست کند. سپس مترونیدازول یا تینیدازول را تجویز خواهد کرد. اگر شریک جنسی دارید باید او نیز تحت درمان قرار گیرد.

 • یک هفته بعد از درمان از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید تا عفونت به طور کامل درمان شود. نباید الکل بنوشید.
 1. اگر عفونت مخمری دارید از پزشک بخواهید آن را درمان کند:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-18-Version-2

پزشک یک معاینه لگنی انجام خواهد دارد تا وجود عفونت مخمری تایید گردد.

 • اگر عفونت مخمری بدون عارضه داشته باشید که نشانه های آن معتدل است پزشک کرمهای ضد قارچ ، پماد ، قرص یا یک شیاف تجویز می کند.
 • اگر عفونت مخمری همراه عوارض دیگر باشد، پزشک ممکن است کرم های واژینال،پماد، قرص یا سایر موارد را برای هفت الی ده روز تجویز نماید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر

سلام وقتتون بخیر.من ۲۱ سالمه و رابطه ی جنسی نداشتم.متوجه شدم بخش های خارجی واژنم بوی تندی میده.البته نه در حالت عادی که بخواد پخش شه.وقتایی ک دستم بهش میخوره دستم بو میگیره.یه بوی ترش خاصیه که متنفرم ازش.
هیچ علائم سوزش و خارشیم ندارم.درمان خونگی خاصی هست که بتونم انجام بدم؟اخه خجالت میکشم برم دکتر

drkhalili

سلام خیر شما ابتدا باید توسط متخصص زنان بررسی شوید سپس درمان انتخاب شود