کیست بارتولن

کیست بار تولن یکی از مشکلات شایع در بین بانوان است که برای درمان به دکتر خلیلی مراجعه می کنند. غدد بارتولن دو غده ای هستند که در قسمت داخل و پایین لبیا مینور ها قرار دارند، که وظیفه اصلی در آن ها ترشح مایع و مرطوب کردن قسمت ورودی واژن، به خصوص در زمان فعالیت جنسی است .در ادامه به بررسی روش های درمان و علائم کیست بارتولن می پردازیم.

 

صحبت های دکتر لیلا خلیلی

به علل مختلف غدد بارتولن ممکن است دهانه ورودی در آن ها بسته شود، بسته شدن دهانه ورودی غدد بارتولن، به مرور زمان باعث ایجاد کیست  می شود، در حقیقت کیست تجمع ترشحات غده بارتولن می باشد که توانایی خارج شدن ندارد، این نوع کیست عفونی نیست .

 

آیا کیست بارتولن همراه با درد است ؟

در اکثر موارد کیست ها درد ندارند، تنها ممکن است در زمان لمس و یا فعالیت جنسی آن را حس کنند و باعث ناراحتی و گاهی خشکی واژن شود .
اصولا کیست های بارتولن را می توان به حال خود رها کرد اما بر طبق مقالات علمی به این نتیجه رسیده اند که کیست باید خارج شود، اگر بخواهیم علت خارج شدن کیست را لیست کنیم می توان موارد زیر را بیان کرد:

بروز مشکل در زمان نزدیکی، با وجود هر توده در بدن لازم است، از نظر پاتولوژی بررسی شود که بدخیمی ندارد . گاهی کیست های بارتولن همراه با باکتری هستند و این کیست را تبدیل به آبسه می کند . و در آخر به علت زیبایی ظاهری و عدم تقارن بهتر است، کیست خارج شود .

همانطور که گفته شد گاهی کیست بارتولن آبسه می کند این بدان معنی است که خود غده بارتولن توسط باکتری ها بسته شوند، گاه کیست وجود دارد و گاهی هم خیر .زمانی که آبسه کند، درد شدیدی را همراه دارد و سبب ترشحات عفونت، چرک و درد شدید در بیمار می شود.

جراحی

درمان این کیست با کمک جراحی انجام می شود، اما عمل سختی نیست و جای نگرانی وجود ندارد و عمل سبکی است، می توان با بیهوشی، بی حسی و سدیشن انجام داد.

آیا با خارج کردن کیست، غده بارتولن از بین می رود؟

خیر، تنها در جراحی کیست خارج می شود و غده بارتولن دستکاری نمی شود.

مراقبت های بعد از درمان

مراقبت خاصی نیاز ندارد، تنها توصیه می شود دوتا یک ماه بعد از جراحی، ورزش، شنا و رابطه جنسی انجام نشود .

آیا درمان همزمان با جراحی لبیاپلاستی وجود دارد؟

ابتدا باید بیمار معاینه شود، اما توصیه می شود این دو عمل همزمان با یکدیگر انجام نشود، زیرا غده باعث کشیدگی،تغییر آناتومی لبیا می شود و اگر همزمان لابیاپلاستی انجام شود سبب تغییر شکل لبیا ها و نتیجه معکوس از جراحی شود، اما با عمل واژینوپرینو قابل انجام است.

درد بعد از عمل

درد شدیدی بعد از عمل وجود ندارد اما از آنجا که جراحی صورت گرفته است داشتن کمی درد طبیعی است.با مشاهده ترشحات خونی نگران نباشید چون بخیه زده نمی شود و بافت خود ترمیم می شود .تنها لازم است با صابون های مخصوص شستشو انجام شود و ظرف مدت یک هفته تا ده روز زخم بسته می شود .

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

3 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها