کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟ کولپوسکوپی رحم در زنان چیست؟ کولپوسکوپی برای چه بیمارانی انجام می شود؟خیلی از بیماران در زمان تجویز کولپوسکوپی به منظور بررسی دقیق تر نگران می شوند و سوالاتی از این قبیل از پزشک خود می پرسند. 

اگر بیماری در گروه پر خطر باشد و زخم دهانه رحم، عفونت های مزمن داشته باشد  و یا HPV  در فرد به مدت طولانی باقی بماند و یا اینکه همزمان چند نوع HPV پرخطر داشته باشد، و یا HPV  های 16 و 18  مثبت باشد، لازم است حتما کولپوسکوپی انجام شود. کولپوسکوپی یک روش معاینه دقیق است، در این روش با دستگاه مخصوص که بزرگنمایی برای پرشک ایجاد می کند ، دهانه رحم با اسید معاینه می شود و نقاطی که پزشک تشخیص می دهد ویروس اثر گذار بوده و بافت نرمال تغییر پیدا کرده است، مورد بررسی قرار می گیرد و بر اساس جواب پاتولوژی روش درمان برای بیمار انتخاب می شود.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی برای چه بیمارانی انجام می شود؟

این روش معاینه به تنهایی در شرایط  ویروسHPV  مثبت انجام نمی شود، بیمارانی که ترشحات مزمن دارند، طولانی مدت دچار عفونت می شوند و عفونت در آن ها از بین نمی رود باید کولپوسکوپی انجام دهند.

بیمار انی که دچار زخم دهانه رحم هستند، متاسفانه خیلی از پزشکان بدون بررسی نوع زخم، فریز انجام می دهند، که در صورتی که بیمار Cin  مثبت داشته باشد، مخفی می شود و به مرور رشد می کند. در نتیجه بیمارانی که زخم و عفونت مزمن دارند و hpv مثبت هستند، حتما باید ابتدا کولپوسکوپی انجام شود و بعد از آن روش درمان همچون فریز کردن، لیزر و… انجام شود. البته در حال حاضر فریز روشی منسوخ است و به خصوص در بیمارانی که زایمان نداشته اند ممکن است باعث بروز عوارض و بسته شدن دهانه رحم شود. به همین دلیل روش هایی مثل لیزر برای عفونت های مزمن پرکاربرد تر است.

همچنین بیمارانی که خونریزی های غیر طبیعی دارند و یا دچار خونریزی بعد از نزدیکی می شوند، نیز حتما باید کولپوسکوپی انجام دهند.

بیمارانی که رفتار های پر خطر دارند، مولتی پارتنر هستند و یا با افراد مختلف رابطه جنسی داشته اند، نیز باید بررسی شوند.

همچنین در بیمارانی که دخانیات مصرف می کنند، خطر را افزایش می دهد.

بیمارانی که کیست های عفونی ریز در دهانه رحم دارند، نیز باید با کولپوسکوپی مورد بررسی قرار گیرند.

می توان گفت این روش یکی از روش های معاینه دقیق است که می تواند خیلی کمک کننده باشد.

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟ و بهترین زمان برای انجام آن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای انجام کولپوسکوپی زمانی است که پریود بیمار تمام شده باشد، این روش دردی ندارد و به صورت بی حسی انجام می شود، اما بسته به بیمار ممکن است این درد متفاوت باشد، در هر حال درد غیر قابل تحملی ایجاد نمی کند. زیرا سرویکس رشته های عصبی کمی دارد و احتیاج به بی هوشی ندارد، کولپوسکوپی یک روش سرپایی است که در مدت زمان  10 دقیقه انجام می شود و از روش های بسیار مهم در درمان است.

بخش نظزات

Call Now Button