کاشت تستوسترون

آیا کاشت تستوسترون عوارضی دارد؟ یائسگی یکی از اتفاقات روتین هر خانمی است که به طور متوسط در سن 48 یا 52 سال اتفاق می افتد و گریزی از آن نیست. دلیل اصلی بروز یائسگی کاهش هورمون استروژن، پروژسترون و هورمون های زنانه است، که به دلیل کاهش عملکرد تخمدان اتفاق می افتد، کاهش استروژن خود می تواند عوارض مختلفی را داشته باشد که شامل تاثیر بر خلق و خو، پوکی استخوان، قلب، عضلات، صورت، پوست و… می باشد، که به گفته دکتر خلیلی همگی این موارد یکی از تاثیرات مهم کاهش استروژن بر ناحیه ژنیتال است که سبب می گردد خانم ها عوارضی مثل آتروفی واژن و خشکی دستگاه تناسلی در قسمت داخلی و همینطوردر واژن را تجربه کنند.

همین آتروفی و خشکی واژن می تواند باعث بروز مشکلاتی همچون درد در زمان نزدیکی، سوزش، عفونت های مکرر، بیماری های پوستی، تکرر ادرار، سوزش ادرار و… شود. یکی از معضلات بیماران در سنین یائسگی و یا قبل یائسگی مشکل خشکی واژن بود، بعد از یائسه شدن برای بیمار معمولا استفاده از روغن ها و ژل لوبریکانت و کرم های هورمونی و در نهایت هورمون تراپی  توصیه م گردید.

هورمون تراپی

هورمون تراپی در دو چهت تاثیر گذار است، با یک روش می تواند تاثیر بسیار خوبی برای بیمار داشته باشد، اما در مقابل ممکن است عامل افزایش سرطان در بانوان شود.لازم به ذکر است که حتی اگر بیمار هورمون تراپی خوبی داشته باشد، این امکان وجود دارد، خشکی واژن با احتمال 70 درصد هم انجام نشود.

از سال 2008 که لیزر وارد حیطه زنان شد، تاثیر بسیار بالایی در درمان انواع بیماری های زنان داشته است، با کمک لیزر می توان خشکی و آتروفی واژن، بی اختیاری ادراری را به راحتی درمان کرد، در حقیقت از لیزر به عنوان انقلابی در درمان بیماری های زنان یاد می شود.

 تستوسترون چیست؟

تستوسترون یک هورمون ارگانیک بدن است، در حقیت بدن دارای 3 هورمون جنسی است، استروژن، پروژسترون وهورمون تستوسترون. هورمون تستوسترون درآقایان، و در خانم ها هورمون استروژن غالب است. هورمون تستوسترون عملکردش در بدن ایجاد متابولیسم است و اگر تستوسترون یک فرد، خصوصا در دوران قبل از یائسگی  کاهش یابد،علائم کمبود تستسترون را خیلی زودتر تجربه می کند.

علائم کاهش تستوسترون

افسردگی

بی حوصلگی

بی حالی

تپش قلب

نداشتن انرژی

نداشتن ارگاسم

نداشتن میل جنسی همگی می توان از معضلات کاهش تستوسترون معرفی شود.

خیلی از بیماران از راه های جبران  تستوسترون ترس دارند، در حالی که کاملا اشتباه است زیر این هورمون ارگانیک بدن است و هیچ عوارضی را فرد  تجربه نمی کند، اگر به درستی استفاده شود.

راه های جبران کمبود تستوسترون

دارو های خوراکی که در بازار وجود هستند، اما توصیه نمی شود.

تزریق تستوسترون بهتر از مصرف خوراکی است، بسته به متابولیسم بدن یک ماه تا دو ماه  اثرگذاری دارد. اما یکی از عوارض این آمپول ها در این است که هورمون ها مدام بالا و پایین می شوند.

ژل های تستوسترون، این ژل ها بیشتر در کشور انگلیس تولید می شوند، به صورت هفتگی بیمار بر بازو خود تستوسترون را استفاده می کند، خوبی این روش در این است که مقدار مصرف به بیمار بستگی دارد، به صورت روتین دوبار در هفته توصیه می شود اما در آقایان لازم است هر روز هفته استفاده شود.

روش دیگر جبران تستوسترون، کپسول های کاشت  تستوسترون است، در این روش با کمک کپسول های ریز و باریک در بافت چربی کاشته می شوند و به مرور زمان  تستوسترون را آزاد می کنند.

کاشت تستوسترون

عوارض تستوسترون

این سوال اغلب بیماران است، درست است، تستوسترون می تواند عوارض داشته باشد ولی تستوسترونی که با دوز بالا استفاده شود، همچون افرادی که بدنساز هستند و برای عضله سازی هر روز تستوسترون مصرف می کنند، تنها در این موارد  تستوسترون می توان عوارضی را داشته باشد. اما جبران تستوسترون در حد مصرف آمپول و یا کاشت در حد ثابت و با مقدار کم برای بیمار، نه تنها عوارض ندارد بلکه از جهات زیادی برای بیمار کمک کننده است.

آیا بعد از کاشت  تستوسترون موهای زائد بدن افزایش پیدا می کند؟

این مورد بعید است مگر آنکه، بدن بیمار  نسبت به گیرنده های  تستوسترون حساس باشد ممکن است مقداری سبب افزایش موهای زائد شود، اما از آنجا که تستوسترون در دوز پایین مصرف می شود ریزش موهای سر و یا افزایش موهای زائد احتمال بسیار ضعیفی دارد.

روش کاشت  تستوسترون یک روش سرپایی است که در حدود زمانی 5 دقیقه برای بیمار انجام می شود، این روش دردی ندارد تنها ممکن بیمار دردی در حد تزریق یک آمپول را حس کند،  به صورت زیرجلدی در چربی شکم و یا باسن کاشته می شود. این روش درمان بسیار طرفدار دارد، خصوصا در کشور های خارجی، زیرا به صورت مداوم بسته به بیمار حدود 6 ماه تا یک سال بیمار حال خوبی دارد و از مزایای این کاشت لذت می برد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها