پیچ خوردگی تخمدان

این اختلال ،به معنای چرخش واژن می باشد و منجر به گرفتگی وریدی، شریانی و لنفاوی می شود. پیچ خوردگی، وضعیتی اورژانسی در زنان است و نیازبه جراحی فوری دارد تا از مرگ و نکروز بافت تخمدان، جلوگیری شود.

پیچ خوردگی واژن در میان زنان جوان بین 15 تا 30 سال، و زنان قبل از یائسگی شایع می باشد. در حدود20% زنان در دوران حاملگی نیز این مشکل را تجربه می کنند. پیچ خوردگی اغلب در یک تخمدان، رخ می دهد. این وضعیت در تخمدان نرمال و طبیعی و یا لوله های فالوپین، نیز اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی تخمدان

بررسی علل و علائم 

شرایط مختلفی در ایجاد پیچ خوردگی ،نقش دارند از تغییرات تخمدان طبیعی گرفته تا اختلالات مادرزادی و اکتسابی و یا حتی  بیماری های تاثیرگذار بر روی تخمدان. تخمدان های طبیعی در صورت اسپاسم و تغییرات در رگ های خونی، دچار چرخش می شوند. در این حات جریان خون وریدی و شریانی به تخمدان مختل شده و خون رسانی به تخمدان نیز قطع خواهد شد.  به طور مثال، اگر سیاهرگ ها دچار گرفتگی شوند، احتمال چرخش و پیچ خوردگی افزایش خواهد یافت.

اگر کیست تخمدان و یا توده های خوش خیم و بدخیم در تخمدان وجود داشته باشد، احتمال پیچ خوردگی نیز بیشتر خواهد بود.

بیماری هایی از قبیل، کیست های تخمدانی و یا فیبروم ها، تومور تخمدان و آسیب بافت تخمدان، از دلایل ایجاد پیچ خوردگی  هستند.

از علائم بروز پیچ خوردگی ، درد در ناحیه زیر شکم است، که به پشت، پهلو و ران نیز سرایت می کند. تهوع، استفراغ، اسهال و یبوست نیز از علائم پیچ خوردگی هستد. در برخی افراد، تب و تپش قلب نیز دیده می شود.

تشخیص 

این مشکل به علت درد ناگهانی زیر شکم، وضعیتی اورژانسی به حساب می آید. سی تی اسکن و اولتراسوند، از روش های تشخیصی این عارضه می باشند. لاپاروسکوپی، جهت تائید انجام می شود.

روش های درمان 

درمان این اختلال، با جراحی انجام می شود، و در موارد خفیف، لاپاروسکوپی روش درمانی است. داروهایی مانند NSAID جهت کاهش درد تجویز می شوند.

در صورتی که تشخیص پیچ خوردگی ، به تعویق بیفتد، جریان خون قطع شده و خون سیاهرگی از تخمدان به جریان می افتد. این وضعیت، منجر به نکروز از بین رفتن بافت تخمدان می شود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها