پیرسینگ واژن

پیرسینگ ، عملی ست که طی آن بخشی از بدن، به کمک سوزنی مخصوص، سوراخ شده و به تکه ای جواهر مزین شده است.واژه رایج پیرسینگ که امروزه نام او را به فراوانی می شنویم به معنای سوراخ کردن پوست می باشد. این عمل یک جراحی زیبایی قدیمی است که از گذشته تا کنون طرغداران خود را داشته است.پیرسینگ در قسمت های مختلف بدن از جمله ناحیه ژنیتال قابل استفاده است، در این ناحیه برای لبیا ماژور ها، لبیا مینور ها، کلیتوریس و یا قسمت هایی که این امکان را داشته باشد، می توان از پیرسینگ استفاده کرد.عمل پیرسینگ واژن قدمتی چندهزارساله دارد که علی رغم اینکه، بسیاری اعتقاد دارند این عمل از آمریکا امده است، اصالتی رومی دارد.

پیرسینگ واژن

صحبت های دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان در رابطه با پیرسینگ واژن

 

رومیان باستان به دلایل گوناگون از پیرسینگ استفاده می کردند، نه تنها جنبه زیبایی داشت بلکه برای برده هایشان نیز به منظور گوناگون از پیرسینگ های نواحی مختلف استفاده می کردند. همانطور که می دانیم پیرسینگ گوش یکی از رایج ترین، پیرسینگ هایی ست که در حال حاضر در ایران انجام می شود، به اصطلاح می توان گفت، این پیرسینگ یکی از عرف ترین پیرسینگ های موجود است که اغلب افراد در سنین مختلف و قشرهای گوناگون انجام می دهند. در چند سال اخیر شاهد پیرسینگ نواحی دیگری از بدن نیز بوده ایم، همچون ناف، ابرو، چال لپ، چانه، بینی و … . که هر روزه طرفداران زیادی نیز به خود جذب کرده اند، بدین صورت مراکز زیادی نیز جهت انجام پیرسینگ شکل گرفته اند و خدمات مختلفی در این زمینه ارائه می دهند.

یکی از انواع پیرسینگ که دیده نمی شود و طرفداران خاص خود را دارد، پیرسینگ ناحیه ژنیتال است. این نوع پیرسینگ اغلب در ناحیه لبیاماژورها ، لبیامینورها و کلیتوریس انجام می شود. علی رغم تصور شما، بسیاری از زنان خواهان این پیرسینگ هستند و اعتقاد دارند با انجام پیرسینگ ناحیه ژنیتال نه تنها باعث زیبایی این ناحیه شده اند، بلکه سبب افزایش اعتماد به نفس خود در روابط جنسی خود شده اند، از این رو در انجام فعالیت های جنسی عملکرد بهتری داشته اند. حتی برخی معتقد هستند انجام پیرسینگ واژن سبب افزایش میل جنسی می شود.

اما گروهی از افراد در جامعه به شدت مخالف پیرسینگ نواحی مختلف بدن هستند و همیشه واکنش های منفی ای نشان داده اند. برخی از این دستاویزها برای رد این عمل سرپایی زیبایی، درگیر شدن به بیماری های مختلف است که تصمیم داریم در این مقاله در مورد این موضوع، کاملاً شفاف سازی کنیم.

بسیاری از مراکز و یا افرادی که پیرسینگ انجام می دهند، صرفاً دوره ای کوتاه و تخصصی در این زمینه دیده اند و بعد اقدام به انجام این کار کرده اند. برخی از آن ها با حفظ شرایط استریل، در محیطی کاملاً مناسب این کار را انجام می دهند و برخی خیر !!! ناحیه تناسلی از نواحی بسیار حساس هر انسانی است که بسیار مستعد آلوده شدن به ویروس های مختلف است. با اینکه عمل پیرسینگ واژن در چندثانیه و طی فرایندی کاملاً سرپایی صورت می گیرد ولی بسیار می تواند خطرناک باشد. به همین دلیل یکی از ساده ترین و اساسی ترین کارهایی که باید انجام داد، پیرسینگ و یا سوراخ کردن در ناحیه ای کاملاً استریل است. در غیر این صورت فرد دچار مشکلاتی خواهد شد که در بخش عوارض پیرسینگ به شرح کامل آنها خواهیم پرداخت.

 عوارض پیرسینگ

سوال مهمی که در رابطه با پیرسینگ .اژن پرسیده می شود اینگونه است که آیا پیرسینگ ناحیه ژنیتال عارضه خاصی دارد یا خیر؟پیرسینگ به خودی خود عارضه ای ندارد اما اگر با وسایل آلوده در محیط غیر استاندارد انجام شود، می تواند باعث عفونت و یا خوردگی بافت شود.

پیرسینگ واژن اگر به درستی انجام شود می تواند باعث زیبایی شود و آسیب خاصی وارد نکند، البته بحث ما در مورد پیرسینگ ناحیه ژنیتال است که در مورد بخش های دیگر باید به صورت تخصصی، پزشک متخصص آن حوزه به بررسی آن بپردازد.

در بحث پیرسینگ ژنیتال ، به علت حساسیت بالای ناحیه تناسلی زنان، تسلط کامل بر آناتومی ناحیه ژنیتال به اندازه محیط استریل لازم است، زیرا یک اشتباه کوچک می تواند به اعصاب ناحیه کلیتوریس آسیب وارد کرده و سبب کم شدن حس جنسی در این ناحیه شود.

پیرسینگ نوک پستان ها به علت حساس بودن نوک پستان ها بسیار نیاز به دقت دارد و فردی که عمل سوراخ کردن را انجام می دهد باید از آناتومی نوک پستان ها اطلاعات کافی داشته باشد.

از طرفی نبودن محیط استریل می تواند سبب انتقال ویروس هایی همچون ویروس HPV  شود که با وجود رایج و شایع بودن این ویروس در حین پیرسینگ واژن ، متأسفانه افراد اطلاعات کاملی درمورد ماهیت این ویروس ندارند. استفاده از سوزن های آلوده به راحتی می تواند این ویروس را انتقال داده و باعث درگیر شدن افراد با عوارض بعدی این ویروس شوند.

توصیه پزشکان به این است که فرد حتما واکسن کزاز را زده باشد و بعد اقدام به پیرسینگ کند، برخی معتقد هستند باید در صورت نیاز از دوز یادآور استفاده شود. به هر حال یکی از ملزومات انجام پیرسینگ بی خطر تزریق واکسن کزاز است.

از نکات مهم دیگر این است که گروهی از افراد که تعداد آن ها نیز کثیر می باشند ممکن است که به برخی فلز ها از جمله نیکل و یا زیورآلات از جنس استیل حساسیت داشته باشند، این گروه پس از استفاده از این زیور آلات، پوستشان واکنش نشان داده و دچار زخم و عفونت می شوند. که حتی پس از جداسازی این زیورآلات، احساس درد خواهند داشت.

تشخیص و استفاده از نوع فلزی که فرد نسبت به آن حساسیت خاصی نداشته باشد از مهارت های مهمی می باشد که هر فردی به آن آگاه نیست. معمولاً برای سوراخ کردن ناحیه ای خاص برای پیرسینگ از تفنگ های مخصوصی استفاده می شود که اغلب ما با آن ها آشنا هستیم، اما برای سوراخ کردن نواحی ژنیتال یا نوک پستان ها حتما باید از سوزن های مخصوصی استفاده شود که دقیق و با مهارت ناحیه مورد نظر را با آن سوراخ کنیم، در غیر این صورت پس از اتمام کار ممکن است فرد دچار عارضه های شدیدی شود که بسیاری از آن ها برگشت ناپذیر هستند.

اگر در دوره بارداری هستید به علت تغییرات فیزیکی بافت ها اصلا انجام پیرسینگ توصیه نمی شود، بلکه لازم است که فرد تا اتمام  دوره بارداری و چندین ماه بعد پس از اجازه پزشک اقدام به این کار کند. ددر صورتیکه دچار مشکلات انعقادی و یا دیابت و  غیره هستید قبل از انجام پیرسینگ حتما باید با متخصص آن حوزه مشورت کنید.

مزیت پیرسینگ واژن

از مزیت های پیرسینگ که توسط فرد متخصص انجام شود این است که، با بی حسی بدون عوارض است و در محیط استریل انجام می شود.

مقاله کامل دکتر خلیلی در هفته نامه سلامت شماره 700

سؤالات رایج در مورد پیرسینگ واژن

ایا پیرسینگ کلیتوریس باعث از بین رفتن حس جنسی می شود؟

خیر، اگر پیرسینگ به درستی و روی اصول و بدون استفاده از سوراخ کن های تفنگی صورت گیرد، عارضه ای ایجاد نخواهد کرد، ولی اگر به اشتباه پیرسینگ شود، عارضه های خاص خود را خواهد داشت که یکی از آن ها اختلال در حس جنسی این ناحیه است.

پوست من به فلز حساسیت دارد، از چه زیورآلاتی باید استفاده کنم؟

شما باید از زیورآلات غیرفلزی استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

چند ساعت است که پیرسینگ انجام داده ام و دچار درد و سوزش بدی شده ام، علت چیست؟

بسته به اینکه آیا طبق اصول این کار برای شما انجام شده است یا خیر، احتمالاً شما به فلز به کار برده شده حساسیت دارید، خیلی سریع باید فردی که برایتان پیرسینگ انجام داده را با خبر کنید و یا به متخصص زنان مراجعه کنید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
راستگو

سلام مجدد
خانم دکتر میشه بفرمایید شما کدوم نوع پیرسینگ ژنیتال رو انجام میدید و مورد تایید شماست؟ به نظر غیر از اینکه برای هر فردی بسته به شرایط اناتومیکی بدنش پیرسینگ خاصی رو میشه انجام داد یا نمیشه انجام داد موارد دیگه ای هم باید مد نظر باشه مثلا اینکه به طور معمول برخی از پیرسینگها ( مثل سوت کیس) خطرات بالایی دارند و قاعدتا نباید انجام بشن. کاش درباره پیرسینگ به روش علمی و انواع اون و نتایج به دست اومده و عوارض از هر نوع بیشتر توضیح میدادید. مثلا پیرسینگ خود کلیتوریس آیا درست هست انجام بشه یا نه؟

drkhalili

سلام
آقای دکتر عزیز پیرسینگ واژینال هم مثل پیرسینگ سایر قسمت های بدن هست و عوارض ان شبیه عوارض بقیه پیرسینگ ها شامل عفونت و انتقال ویروس ها و حساسیت و ایجاد کلوئید میتواند باشد .و شکل پیرسینگ انتخابی به خواست شخص و انتخاب محل پیرسینگ بستگی دارد .مطلب مهم در مورد انجام پیرسینگ استفاده از لوازم استریل و رعایت بهداشت و انجام آن توسط پزشک آموزش دیده و با تجربه در این مورد هست .پیرسینگ کلیتوریس روی پوست کلیتوریس انجام میشه و مورد خاصی نداره .البته کسانی که پیرسینگ بخصوص واژینال انجام میدهند باید در مورد مراقبت از ان آگاهی کافی داشته باشند و در موارد خاص پزشک خود را در جریان بگذارند

راستگو

سلام
ممنون از پاسخدهیتون
بله متوجه هستم که غیر از خواست خود فرد در تعیین نوع پیرسینگ انجام شده و اهمیت انجام آن به طور استریل و توسط پزشک آناتومی فرد هم در انتخاب نوع پیرسینگ وی دخیل است و اصولا بعضی از انواع پیرسینگ به دلیل آناتومی متفاوت فردی در بعضی ها قابل انجام نیستند… همچنین میدانم که نوعی از پیرسینگ تناسلی زنانه بر روی روکش کلیتوریس یا هود انجام می شود که خود به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می شود…. سوال من این بود که برخی از انواع پیرسینگ مثل پیرسینگ خود کلیتوریس و نه روکش آن یا انواعی مانند کریستینا و نفرتیتی که باعث سوراخ شدن خود کلیتوریس می شوند از لحاظ پزشکی قابل انجام هستند و بدون عارضه؟ یا به علت آسیب احتمالی اعصاب کلیتوریس بهتر است انجام نشوند؟ یا انواعی مانند سوتکیس که ورودی واژینال و خروجی آنال دارند یا اسکرانتی؟؟