پورنوگرافی

تاثیرات تماشای پورنوگرافی بر روی مغز تماشای فیلم بزرگسالان باعث می شود مغز فعالیت مانند معتادان الکلی داشته باشد: ذهن پورنوگرافی در پورنوگرافی مردان و زنان می تواند هر آنچه به آن تمایل دارند را پیدا نمایند و آنچه که باعث می شود به اوج لذت جنسی برسند در آن بیابند. با تماشای آن می توانند میل جنسی خود را افزایش دهند و حتی روابط شادتر و بهتری داشته باشند. هرچند میزان تماشای افراد از سایت های پورنو مورد بحث است اما به طور متوسط در ایالات متحده از هر سه زن یک زن و 70 درصد مردان در سن 18 تا 24 سال سایت های پورنو را یکبار در ماه نگاه می کنند. طرفداران گروه محالف با پورنو و همچنین گروه مبارزه با مواد مخدر به باورهای جدید در ارتباط با مصرف پورنو و تاثیرات آن بر روی ذهن رسیده اند و می گویند دیدن پورنو باعث تاثیرات شدید بر روی مغز می شود. اما دقیقا دیدن پورنو چه تاثیری بر مغز می گذارد؟؟ مطالاعات متعدد انجمن های مختلف به این نتیجه رسیده است که دیدن پورنو، ساختار و عملکرد مغز را به گونه ای تغییر می دهد که سبب بروز رفتار های اعتیاد آور در تماشا کننده آن خواهد شد. اما آیا این تغییرات جای نگرانی برای تماشا کنندگان دارد؟

ذهن پورنوگرافی

مواد شیمیایی مغز
دوپامین

هنگامی که ما فیلم پورنو نگاه می کنیم و یا رابطه جنسی داریم در مغز دوپامین منتشر خواهد شد. در واقع دوپامین یک انتقال دهنده عصبی و مسئول احساسات و یادگیری است که در صورت تماشای فیلم پورنو این دوپامین فعالتر شده و یک سری دستورات را بین مغر منتقل می کند. با فعال شدن دوپامین این دستور می رسد که میل جنسی شخص افزایش یابد و در دنباله آن بدن به دنبال رفع نیاز جنسی می گردد. تحقیقات نشان داده است که دیدن فیلم پورنو باعث می شود که این انتقال دهنده عصبی فعالتر از حالت عادی خود باشد و در نتیجه در مواقع احساسی و یا به هنگام یادگیری که مغز دوپامین انتشار می دهد فرد به طور ناخودآگاه نیاز جنسی بیشتری حس میکند.
این روند وقتی ادامه پیدا میکند در اثر ترشح بیش از حد دوپامین، مغز فرسوده می شود و بعد از مدتی دیگه قادر به تولید دوپامین نخواهد بود. و وقتی فرد دوپامین تولید نکند نمی تواند نیاز جنسی خود را برطرف کند . در اصل با دیدن فیلم پورنو فرد در خود نیاز جنسی را حس می کند اما مغز نمی تواند پاسخی به این نیاز داشته باشد و این امر باعث می شود تا ببینده فیلم های پورنو را تحریک کند تا فیلم های پورنو بیشتری و تحریک کننده تری را نگاه کند تا به نقطه اوج لذت جنسی برسد.
مغز هنگامی که دوپامین آزاد میکند و یک حس لذت را تجریه میکند، به مغز بدوی پیام می فرستد که با تکرار این رفتار این حس را برای فرد ایجاد کند.
خانم دکتر خلیلی متخصص زنان در مورد اینکه چرا ترک اعتیاد به تماشای پورنو گرافی سخت است می گوید این گونه افراد تصور میکنند که رسیدن به اوج لذت جنسی تنها یک مسئله رفتاری است . اما این مسئله وجود دارد که مغز نمی تواند تشخیص بدهد که این نیاز از پورنوگرافی ایجاد شده است و یا یک رابطه واقعی وجود دارد در نتیجه همیشه در ذهن یک فرد معتاد به پورن برای رسیدن به نقطه اوج نیاز به یک تحریک کننده خیلی قوی وجود دارد.

اکسی توسین و وازوپرسین

دیگر مواد شیمیایی مغز که با پورنو و رابطه جنسی ارتباط مستقیم دارد اکسی توسین و وازوپرسین است. این هورمون ها بر روی خاطرات طولانی مدت موثر است. این هرمون ها یک اتصال بین علاقه شما هب موارد که باعث لذت جنسی در شما می شود و حافظه برقرار می کنند. این کار باعث می شود با مشاهده یک رفتار مشابه احساس لذت در شما به وجود بیاید.
به طور معمول، رابطه جنسی باعث آزاد شدن سطح سروتونین می شود که به نوبه خود منجر به احساس آرامش و تمدد اعصاب خواهد شد. با این حال، اگر مغز این احساس را با تجربه یک فیلم پورنو به دست آورد این احساس در حافظه ذخیره می شود و از این به بعد، این احساس با تماشای فیلم پورنو به دست می آید نه با یک رابطه جنسی درست .

ذهن پورنوگرافی

 

مقایسه ذهن افرادی که فیلم پورنو تماشا می کنند و ذهن افراد معتاد

خانم دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان در یکی از مقالات منتشر شده در سال 2014 از دانشگاه کمبریج به تحقیق جالبی از مقایسه ذهن افراد معتاد و کسانی که پورنو نگاه می کنند رسیدند. طی این مقاله این متخصص زنان دریافت که مغز نقش مهمی در دریافت لذت بازی می کند. طی این تحقیق به فرد یکه معتاد به الکل است عکس یک نوشیدنی را نشان دادند و فرکانس دریافتی از مغز نشان دهنده سیکل دریافت لذت از نوشیدن الکل و احساس نیاز به الکل را دریافت کرد. این مورد در معتادان به پورنو هم به همین منوال بود و همان سیگنال و فرکانس را منعکس کرد ولی با پالس بیشتر و این نشان دهنده آن است میزان اعتیاد افراد به فیلم پورنو در مقایسه با فرد معتاد به الکل بیشتر است.
این محققان همچنین سه منطقه در مغز یافتند که در هنگام رفتار جنسی اجباری فعال می شود و دقیقا این مناطق در معتادان به مواد مخدر فعال می شود وقتی داروهای آنها را به جای مواد مخدر بهشون می دهیم.
در این تحقیقات نشان می دهد که سن مشاهده فیلم پورنو بر روی فعالیت مغز تاثیر متفاوتی دارد. هر چه فرد جوانتر باشد، تماشای فیلم پورنو تاثیرات مخربتری بر روی آن می گذارد. همچنین تاثیراتی که تماشای فیلم پورنو بر مغز افراد می گذارد باعث می شود فرد در کنترل احساس جنسی خود دچار مشکل شود .

تاثیر پورنوگرافی بر اندازه مغز

همانطور که افراد معتاد دچار کوچکی مغز می شوند و حجم مغز آنها کوچک می شود، در افرادی که معتاد به تماشای پورنو هستند این تغییر اندازه قابل مشاهده است. طی تحقیقات و بررسی های انجام شده بر روی افرادی که پورنو تماشا می کنند، مشاهده شده است که حجم ماده خاکستری در قسمت راست مغز کوچکتر از سمت چپ است . این موضوع شبیه تغییرات مغز در افراد معتاد به کوکائین هستند می باشد. تماشای پورنو باعث ایجاد اختلال در بخش یادگیری و حافظه مغز نیز خواهد شد.
با این وجود این هنوز ثابت نشده است که آیا تماشای پورنو این تغییرات را در افراد به وجود می آورد و یا افرادی که این مدل مغز و تغییرات در مغزشان وجود دارد به سمت تماشای پورنو می روند.

خانم دکتر خلیلی در پایان اعلام می دارد که آموزش و شناخت در مورد تمایلات جنسی برای ما بسیار مفید است. این مقاله به شما یاد می دهد که تماشای بیش از حد پورنو چه تاثیری بر روی شما می گذارد. به همین دلیل شما همیشه باید بدانید که اعتدال بهترین گزینه در همه چیز است. اگر در هرکاری اعتدال را رعایت کنید در زندگی به مشکلی بر نخواهید خورد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها