پاکسازی ویروس HPV

راه های پاکسازی ویروس HPV چیست؟ اقدامات لازم بعد از مثبت شدن اچ پی وی چیست؟ اچ پی وی بیماری ویروسی است که HPV تناسلی مخصوص به انسان است، این بیماری خیلی شایع است و در کل دنیا حدود 70 تا 80 درصد افراد که رابطه جنسی دارند، مبتلا به HPV می شوند. به دلیل آنکه HPV خیلی شایع است و یکی از بیماری های ناشی از اچ پی وی، سرطان رحم است و این سرطان در خانم ها دومین سرطان شایع بعد از سینه است، در نتیجه می توان به اهمیت این موضوع پی برد. به همین دلیل از سال ها قبل لازم بود تا خانم ها تست پاپ اسمیر انجام دهند، در حال حاضر همه خانم های بالای 30 سال و در خانم های پایین 30 سال که دچار زخم دهانه رحم، عفونت واژن و یا روابط با ریسک بالا هستند، باید حتما HPV مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا بیماران می توانند به مطب دکتر خلیلی مراجعه فرمایند.

چرا نیاز به بررسی HPV است؟

در رابطه با سرطان سرویکس یک مزیت وجود دارد و آن این است که این نوع از سرطان سال ها طول می کشد تا به سرطان پر خطر تبدیل شود، پس در این فاصله ای که بیمار آلوده به  HPV می شود، اگر  در این دوره این بیماری کشف شود می توان از بروز سرطان سرویکس جلوگیری کنیم.همچنین سرطان سرویکس بسیار شایع است و زمانی که پیشرفت پیدا کرد، درمان به مراتب بسیار سخت تر است. در نتیجه در خانم هایی که عفونت های مکرر دارند، این تست الزام است.

متاسفانه HPV در 90 درصد موارد هیچ علائمی ندارد و تنها در طول معاینات کشف می شود. اما در برخی موارد هم ممکن است بیمار دچار عفونت های مزمن شود، زخم دهانه رحم  و زگیل تناسلی را تجربه کنند .پس می توان گفت در خانم های بالای 30 سال لازم است همه این تست را انجام دهند، و در خانم های پایین 30 سال که دهانه رحم زخم است و یا عفونت های مزمن دارند باید این تست چک شود.

پاکسازی ویروس HPV

بهترین اقدامات بعد از مثبت شدن HPV

زمانی که HPV بیمار تشخیص داده شد، جای نگرانی نیست زیرا می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. تزریق واکسن HPV در این افراد الزام است، تزریق واکسن تا 45 سال باید انجام شود . در مواردی که HPV مثبت است حتی در افراد بالای 45 سال نیز باید واکسیناسیون انجام شود. به این دلیل که زمانی که واکسن تزریق می شود، 40 برابر دفاع بدن افزایش می یابد.زمانی که نوع 16 و 18 مثبت باشد و یا اینکه چند نوع از HPV مثبت باشد و یا اینکه دهانه رحم نیز زخم باشد، حتما لازم است کولپوسکوپی انجام شود.

دلایل نیاز به کولپوسکوپی

خیلی از بیماران این سوال را دارند که زمانی که پاپ اسمیر وجود دارد چه نیازی به کولپوسکوپی می باشد؟پاپ اسمیر آزمایش سیتولوژی است به این معنی که سلول است و در طی آن پزشک تنها یک خراش ایجاد می کند و به پاتولوژی ارسال می کند.

در این موارد بیمار ممکن است سرطان و یا Cin داشته باشد، اما پاپ اسمیر نرمالی داشته باشد، در نتیجه تست پاپ اسمیر قابل اعتماد نیست، به همین دلیل در مواردی که hpv نوع 16 و 18 مثبت است باید کولپوسکوپی انجام شود.

کولپوسکوپی یک دستگاهی است که حالت بزرگنمایی دارد، پزشک با کمک این دستگاه بررسی می کند و نواحی که مشکوک به وجود عارضه ویروس است، تکه برداری می شود و به پاتولوژی ارسال می کند تا این اطمینان حاصل شود که بیمار نه در سطح و نه در عمق مشکلی ندارد.اگر بتوان در مراحل پیش سرطانی این پروسه متوقف شود خطری وجود ندارد، اما اگر این بیماری دیر تشخیص داده شود، نیاز به مواردی مثل خارج کردن رحم، شیمی درمانی و… است.

پاکسازی ویروس HPV​

لازم است این افراد واکسن بزنند، قرص ایمنی مصرف کنند، مصرف سیگار و قلیان متوقف شود.

توصیه می شود به افرادی که hpv مثبت دارند با کاندوم نزدیکی کنند، به دلیل آنکه این ویروس با مایع منی رشد می کند.

در صورت وجود کاشت ناخن، باید برداشته شود، زیرا این امر ثابت شده است که در زیر ناخن ها hpv  می تواند باقی بماند و از بین نرود.

در رابطه با آقایان hpv  متفاوت است، در صورتی که خانم hpv مثبت شد، نیازی نیست که پارتنر حتما بررسی شود، زیرا آقایان انتقال دهنده هستند در حالی که ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند و حتی در تست hpv منفی نشان داده شوند. البته گاهی hpv  در آقایان هم باعث سرطان می شود اما هیچ راه پیشگیری برای آن ها وجود ندارد. تنها باید به این افراد توصیه کنیم که مصرف دخانیات و الکل نداشته باشند، واکسن بزنند و…اما اگر  hpv در مردان مثبت باشد حتما باید پارتنر معاینه و بررسی شود.

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها