پاپیلوم انسانی

خانم دکتر خلیلی در صحبت های خود قید کرده است که یکی از معضلات امروزه جوانان که بسیاری را درگیر کرده است آلودگی به ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV است. این مقاله برای آشنایی شما با این ویروس و جلوگیری از آن است.

پاپیلوم انسانی یا HPV ویروسی است که بسیاری از مردان و زنان را درگیر خود کرده است. تقریبا 100 مدل HPV وجود دارد که بخشی از آنها فقط در ناحیه دستگاه تناسلی فعال می شوند و آن نقطه را درگیر می کند و باعث ایجاد زگیل در این ناحیه خواهد شد. و بعضی از انواع HPV پس از طولانی مدت منجر به سرطان دهانه رحم می شود. انواع HPV  كه باعث زگيل روي دستها يا پاها مي شوند موجب زگيل دستگاه تناسلي يا تغييرات سلولهاي سرويكس نمي شوند.همچنين HPV هاي دستگاه تناسلي در ساير نواحي بدن ايجاد بيماري نمي كنند.

آگاهي از عفونت HPV چه اهميتي در سلامت بانوان دارد؟

عفونت HPV  خيلي رايج است يكي از مكانهايي كه اغلب بيشتر آلوده به HPV مي شود مجراي تناسلي است.راه انتقال اين عفونت غالباً آميزش جنسي است. اگر عفونت در ناحيه تناسلي و گردن رحم توسط انواع كم خطر  HPV ايجاد شود ضايعه معمولا زگيل تناسلي خوانده مي شود و تغييراتي كه در محل ضايعه ايجاد مي شود خوش خيم و بي ضرر است.برخي از انواع پرخطر HPV دهانه رحم را آلوده كرده سبب تغييرات پيش سرطاني مي شود، كه اين امر بسته به نوع HPV و طول مدت عفونت دارد. اگر انواع پر خطر HPV عفوني روي دهانه رحم براي سالها شناخته و درمان نشوند برخي از آنهامي تواند باعث سرطان دهانه رحم شود. هر سال درآمريكا بالاي 4000 زن از سرطان دهانه رحم مي ميرند.

تست HPV چيست؟

تست HPV مي تواند انواعي ازHPV  را كه به طور شايع در سرطان دهانه رحم يافت مي شوند مشخص نمايد. وجود هر يك از اين انواع HPV در زنان به مدت طولاني در دهانه رحم مي تواند سبب تغييراتي در سلول ها شود و براي جلوگيري از وقوع سرطان ممكن است نياز به مداخلاتي باشد.

تستHPV  مي تواند همزمان با تست پاپ اسمير با استفاده از يك برس نرم كوچك براي جمع آوري سلولها انجام مي شود و يا نمونه هاي تست HPV مي تواند به طور مستقل از پاپ اسمير گرفته شود.

hpv

 آيا مي توان عفونت HPV  را درمان كرد؟

درمانی برای HPV وجود ندارد. اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد ممکن است، به هنگامی‌که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

مشکلات بهداشتی که توسط HPV ایجاد می‌شود را می‌توان درمان نمود. زگیل و ضایعات پیش سرطانی را می‌توان از طریق درمان انجمادی (منجمد کردن یا Cryotherapy)؛ از راه برداشتن با حلقه الکتریکی (LEEP یا Loop Electrosurgical Excision Procedure)، که در آن از جریان برق برای برداشتن بافت‌های غیرطبیعی استفاده می‌کنند؛ یا با عمل جراحی برداشت. داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) را هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست. امکان دارد زگیل‌ها بعداً برگشت کنند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلول‌ها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

آيا بايد تست  HPV  را انجام دهيم؟

در زنان 30 سال و بيشتر، انجام هر دو آزمايش HPV و تست پاپ اسمير تشخيص تغييرات سلولهاي دهانه رحم را خيلي راحتتر مي كند اگر هر دو تست منفي (نرمال) باشد با اطمينان مي توان تست پاپ اسمير وHPV را 3 سال بعد انجام داد.(البته ساير عوامل خطر را نيز بايد در نظر داشت)

بيشتر متخصصين معتقدند كه براي زنان بالاتر از 30 سال تست HPV در طول يك تست پاپ اسمير عادي بهترين راه براي تشخيص زودهنگام تغييرات پيش بدخيمي در دهانه رحم مي باشد.

باز هم تكرار مي شود كه مجموع اين دو تست نتايجي كاملاًقابل اطمينان دارند واگر هر دو تست نرمال باشد تست ها بايد فقط هر 3 سال يكبار تكرار شوند.

خانم دکتر خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان ، انجام تست  HPV را در زنان زير 30 سال توصيه نمي نمايد.

hpv

اگر تست HPV و تست پاپ اسمير هر دو نرمال باشد چه مي شود؟

اگر هر دو تست HPV و پاپ اسمير نرمال باشد خطر ايجاد تغييرات سرطاني حداقل تا سه سال آينده بسيار ناچيز است.

اگر تست  HPVمثبت باشد اين به چه معناست؟

اكثر عفونت هاي  HPVبدون درمان از بين مي روند براي اينكه سيتم ايمني و يروسها را تشخيص مي دهد و آن را نابود مي سازد.اگر اين امر اتفاق نيفتد و HPV سالها بماند ممكن است منجر به تغييرات پيش سرطاني شود.اگر چه HPV در سرطان دهانه رحم يافت مي شود اكثر مردمي كه آزمايش HPVشان مثبت است در خطر سرطان دهانه رحم نيستند براي اينكه آنها فقط به مدت كوتاهي آلوده به ويروس مي مانند. بنابراين زنان با آزمايش پاپ اسمير نرمال كه تست HPVمثبت دارند معمولا در 6 تا 12 ماه مجدداً تست  HPVاز آنها گرفته مي شود تست مثبت ، بار دوم بدين معني نيست كه خطر سرطان دهانه رحم خيلي بزرگ است.اما به اين معني است كه به ارزيابي هاي بيشتري براي بيمار توصيه مي شود.

آيا فرد تا آخر عمر مبتلا به ويروس HPV خواهم ماند؟

احتمالاً نه. عفونت HPV خيلي شايع است اما معمولاً به وسيله سيستم ايمني در 1 تا 2 سال دفع يا خنثي مي شود.

 

نكات كليدي جهت يادآوري

سرطان دهانه رحم قابل پيشگيري است. تشخيص زودهنگام تغييرات غير عادي سلولها مهم است.

سيستم ايمني اغلب زنان معمولاً HPV را خنثي و دفع خواهد كرد ، فقط مرتفع نشدن عفونت HPV  در طول چند سال منجر به سرطان دهانه رحم مي شود.

شناسايي وضعيت HPV زنان بالاي 30 سال مفيد است و متخصصين زنان را در باب فواصل زماني تست پاپ اسمير راهنمايي مي كند.

HPV  از طرق زير منتقل نمي شود:

1- در توالت

2-بوسيدن-بغل كردن-دست دادن

3-كثيف بودن

4-غذا و ظروف مشترك داشتن

5-استخرهاي شنا

آنچه که زنان باید از پزشکان خود بپرسند

 

 • خطر آلوده شدن من به HPV چه اندازه است؟
 • چگونه می‌توانم خطر آلوده شدن خود به HPV را کاهش دهم؟
 • آیا امکان دارد بدون آمیزش جنسی به HPV تناسلی آلوده شوم؟
 • HPV چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟
 • چه مدت پس از آمیزش جنسی علائم HPV ظاهر می‌شود؟
 • آیا برای تشخیص آلودگی به HPV باید مرا تست کنند؟
 • آیا باید از واکسن HPV استفاده کنم؟ در چه صورت واکسینه شدن من لازم خواهد بود، و در چه صورت به این واکسن احتیاج نخواهم داشت؟
 • آیا واکسن HPV بی‌خطر است؟ عوارض جانبی آن چیست؟
 • واکسیناسیون چگونه انجام می‌شود؟ آیا بیش از یک تزریق لازم است؟
 • تأثیر واکسن HPV تا چه مدت باقی می‌ماند؟
 • آیا بیمه درمانی من هزینه واکسیناسیون HPV را می‌پردازد؟
 • من باردارم و به HPV آلوده می‌باشم. آیا این واکسن به جنین صدمه می‌زند؟

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها