ورزش در دوران بارداری

بسیاری از بانوان سوالات گوناگونی را در خصوص دوران بارداری بیان می کنند مهم ترین سوالی که مطرح می شود در خصوص ورزش در دوران بارداری می باشد که آیا در این برهه باید بانوان حامله به انجام ورزش بپردازند یا خیر. در این مقاله به بیان ورزش های مجاز در دوره حاملگی و فواید آنها می پردازیم . دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان و زایمان به بانوان باردار توصیه می کند که در این دوران نه تنها انجام دادن ورزش زیان آور نیست بلکه دارای فوایدی می باشد . دکتر لیلا خلیلی جراح ، متخصص زنان و زایمان اهمیت ورزش در دوران حاملگی را بیشتر از دوران قبل از بارداری بیان می کنند .

ورزش در دوران بارداری

مزیت های ورزش در دوران بارداری :

  • کاهش یافتن ورم
  • بهبود گردش خوش
  • تقویت عضلات شکم
  • برطرف شدن ناراحت های معده ،روده
  • برطرف شدن یبوست

در کل بالا رفتن فعالیت های بدنی سبب می شود بسیاری از ناراحتی های که بانوان باردار در این دوران دارند برطرف شود از جمله واریس ، درد های عضلاتی ، مفصلی ، کمردرد و غیره. انجام ورزش در دوران بارداری سبب می شود که زایمان آسان تری را بانوان باردار داشته باشند .

ورزش های را که می توان در دوران بارداری انجام داد :

پیاده روی : دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان انجام ورزش پیاده روی را برای این دوران بسیار مناسب می دانند .

شنا : انجام شنا به دلیل حرکات بالستیک و داشتن حرکات چرخشی که خطرناک نمی باشد بسیار برای بانوان باردار مفید می باشد ، شنا به بانوان باردار کمک می کند که عضلاتشان تقویت شود و استفامت آنها افزایش یابد .

دوچرخه سواری : دوچرخه ثابت برای بانوان باردار بسیار مناسب می باشد .

تند راه رفتن ، نرم دویدن : انجام فعالیت های ورزشی جاگینگ (تند راه رفتن ، نرم دویدن) ؛ جاگینگ ( نرم دویدن – تند راه رفتن) از جمله فعالیت های ورزشی ایمن می باشد ، به بانوان حامله توصیه می شود که اگر این ورزش را قبل از این دوره انجام داده اند در دوران حاملگی نیز می توانند این ورزش را انجام دهند .

فعالیت های هوازی : در خصوص ورزش در دوران بارداری انجام فعالیت های هوازی توصیه نمی شود اما اگر بانوان باردار علاقمند به انجام فعالیت های هوازی می باشند توصیه می شود که فعالیت های هوازی با شدت کم را انجام دهند .

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها