واکسیناسیون HPV

چرا واکسیناسیون HPV پروسه مهمی به حساب می آید؟ در اکثر مواقع ویروس پاپیلوم انسانی سبب ایجاد شدن سرطان گردن رحم می شود ، عفونت ویروس HPV از راه آمیزش جنسی انتقال می یابد. ویروس HPV در اکثر بانوان در نهایت برطرف می شود اما در برخی از زنان این ویروس طولانی مدت و دائمی باقی می ماند و سبب ایجاد شدن سرطان گردن رحم می شود ، که در نهایت سبب ایجاد سرطان گردن رحم می شود .

چه اشخاصی باید واکسیناسیون HPV را باید انجام دهند ؟

هدف از تزریق واکسیناسیون HPV جلوگیری از ایجاد عفونت دائمی در زمان آمیزش جنسی می باشد ، زمانی که عفونت دائمی می باشد ویروس HPV سبب تشکیل سرطان گردن رحم می شود .
اولین واکسن HPV جهت استفاده زنان و دختران در رنج سنی 9 تا 26 در سال 2006 ارائه شد، این واکسن که گارداسیل نام دارد مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده می باشد .
دو ویروس HPV باعث ایجاد ضایعات پیش سرطانی ،زگیل تناسلی و سرطان گردن رحم می شود که با واکسن گارداسیل می توان از تمامی عارضه های بیان شده در بالا جلوگیری کرد .
در سال 2009 واکسن دوم HPV به بازار ارائه شد این واکسن که سرواریکس نام دارد جهت پیشگیری از سرطان گردن رحم در بانوان و دختران می باشد .

واکسیناسیون-HPV

قابل توجه است که واکسن گارداسیل در سال 2009 جهت پیشگیری و ایجاد زگیل تناسلی در مردان و پسران مورد تایید قرار گرفت و برای آنها نیز در خصوص زگیل تناسلی کاربرد دارد .

میزان موثر بودن واکسن HPV

معمولا چند سال طول می کشد که ضایعه سرطانی کامل شده و به شکل سرطان مهاجم در آیید ، بنابراین نیاز به زمان است که علایم سرطان در شخصی  کاهش یابد . به دلیل قوی و موثر بودن واکسن HPV می تواند به شکل قطعی با گذشت زمان  از مبتلا شدن به سرطان گردن رحم پیشگیری کند . موثر بودن واکسن HPV  را پزشکان و محققان با انجام آزمایشات متعدد بالینی مشخص کرده اند و  از مطمئن بودن این روش اطمینان حاصل کردنداند .

تاثیر گذاری واکسن چه مدت زمان می برد ؟

با در نظر گرفتن بیماران و شواهد دیده شده  موثر بودن واکسن HPV جهت پیشگیری عفونت دائمی HPV  به اثبات رسیده است ، این واکسن زمانی موثر است که بیمار قبل از واکیسناسیون HPV به ویروس آلوده نشده باشد .

هرچند اين واكسن قبل از ابتلا به ويروس توصيه مي شود ولی حتی اگر به نوعی از ويروس مبتلا هستيد بايد واكسن بزنيد تا به انواع ديگر ويروس مبتلا نشويد .

مهم ترین نکاتی که در خصوص واکسن HPV باید بیمار بداند ؟

با استفاده از واکسیناسیون HPV  می توان پیشگیری تاثیر گذاری از عفونت دائمی عوامل سرطان گردن رحم را انجام داد ، نکته ای که حائز اهمیت است پیشگیری از بیماری و ویروس زمانی است که شخص  قبل از آلوده شدن به ویروس این واکسیناسیون را انجام دهد پس از آلوده شدن به ویروس این واکسیناسیون درمان موثری ایجاد نمی کند . به بانوان توصیه می شود که قبل از ازدواج این واکسیناسیون انجام شود زیرا میزان تاثیر گذاری آن بیشتر از زمان پس از ازدواج می باشد . لازم به ذکراست این واکسن جهت جلوگیری تمامی موارد سرطان موثر نیست با تشخیص پزشک می توان این واکسن را تزریق کرد .

طبق آمار منتشر شده تنها 30 درصد سرطان های رحم توسط واکسیناسیون HPV پیشگیری نمی شوند ، در نتیجه دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان به بانوان گرامی توصیه می کنند که تست های که تشخیص دهنده سرطان هستند را بانوان به شکل منظم انجام دهند تا در صورت مبتلا شدن شخص بتوان درمان سریع تر را فراهم نمایید. انجام تست های پاپ اسمیر یکی از تست های مهم وضروری است که بانوان باید به شکل منظم و مرتب انجام دهند ، این تست در تشخیص سرطان گردن رحم به خوبی عمل می کند .

سوالات متداولی که از خانم دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان پرسیده می شود :

گارداسیل چیست ؟

گارداسیل واکسنی برای پیشگیری از سرطان گردن رحم می باشد ، این واکسن مورد تایید سازمان دارو و غذایی آمریکا قرار گرفته است ، با واکسن گارداسیل می توان از ویروس پاپیلومای انسانی پیشگیری کرد ، این ویروس دارای تیپ های 18،16،11،6 است که با این واکسن می توان به آسانی از مبتلا شدن به این ویروس پیشگیری کرد .

گارداسیل در چه مواردی کاربرد دارد ؟

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان  بیان می کنند که بانوان رنج سنی 9 الی 26 سالگی می توانند این واکسیناسیون را انجام دهند ، بهترین زمان تزریق این واکسن قبل از آغاز مقاربت جنسی می باشد .

طبق آماری که منتشر شده است می توان با تزریق این واکسن تا 99 درصد از مبتلا شدن به چهار نوع ویروس پیشگیری نمود .

آیا واکسن گارداسیل برای آقایان نیز مفید می باشد ؟

بله _ آقایان با انجام واکسیناسیون گارداسیل می توانند از برخی نکات که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود پیشگیری نمایند ، هم چنین مردان با انجام واکسن گارداسیل از سرطان مقعد ، سرطان آلت ، زگیل تناسلی و ضایعاتی که ممکن است بر اثر سرطان ایجاد شود پیشگیری نمایند .

واکسن گارداسیل چه اهمیتی برای بانوان دارد ؟

همان طور که می دانید عامل اصلی ایجاد سرطان گردن رحم در بانوان ویروس پاپیلوم انسانی می باشد ، با انجام واکسیناسیون گارداسیل می توان از آلوده شدن شخص به ویروس پاپیلومای انسانی جلوگیری کرد .

در سال 2006 میلادی طبق تحقیقات گسترده ای که انجام شد واکسنی تحت عنوان گارداسیل به بازار ارائه شد که از مبتلا شدن شخص به چهار نوع گوناگون ویروس پاپیلوی انسانی محافظت می کرد .

بازدهی واکسن گارداسیل تقریبا صد در صد می باشد .
واکسن گارداسیل جایگزین چه روش های نمی تواند باشد ؟

واکسن گارداسیل را نمی توان جایگزین برخی از آزمایش های تشخیص سرطان دهانه رحم کرد ، این واکسن از تمامی سرطان های دهانه رحم پیشگیری نمی کند ، هم چنین واکسن گارداسیل برای درمان انواع سرطان مقعد و رحم نمی باشد .

عوارض تزریق واکسن گارداسیل چیست ؟

این واکسن عوارض خاصی ندارد اما در برخی از اشخاص ممکن است سبب تهوع ، سردرد ، سرگیجه ایجاد نماید که پس از مدتی از تزریق واکسن این وعوارض از بین می رود و جای نگرانی نمی باشد .

چه اشخاصی نمی توانند واکسن گارداسیل را انجام دهند ؟

اشخاصی که به مخمر آلرژی دارند نمی توان تزریق واکسن گارداسیل را انجام داد ، در دختران کمتر از 9 سال نمی توان تزریق واکسن گارداسیل را انجام داد ، هم چنین بانوان باردار نباید این تزریق را انجام دهند .

اشخاصی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی می باشند نباید تزریق واکسن گارداسیل را انجام دهند .

ماندگاری واکسن گارداسیل چقدر است ؟

ماندگاری و تداوم واکسن گارداسیل معمولا هشت سال است (برای تیپ های 16 و 18)

مهم ترین نکاتی که در خصوص واکسن HPV باید بیمار بداند ؟

با استفاده از واکسیناسیون HPV  می توان پیشگیری تاثیر گذاری از عفونت دائمی عوامل سرطان گردن رحم را انجام داد ، نکته ای که حائز اهمیت است پیشگیری از بیماری و ویروس زمانی است که شخص  قبل از آلوده شدن به ویروس این واکسیناسیون را انجام دهد پس از آلوده شدن به ویروس این واکسیناسیون درمان موثری ایجاد نمی کند .

به بانوان توصیه می شود که قبل از ازدواج این واکسیناسیون انجام شود زیرا میزان تاثیر گذاری آن بیشتر از زمان پس از ازدواج می باشد . لازم به ذکراست این واکسن جهت جلوگیری تمامی موارد سرطان موثر نیست با تشخیص پزشک می توان این واکسن را تزریق کرد .

طبق آمار منتشر شده تنها 30 درصد سرطان های رحم توسط واکسیناسیون HPV پیشگیری نمی شوند ، در نتیجه دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان به بانوان گرامی توصیه می کنند که تست های که تشخیص دهنده سرطان هستند را بانوان به شکل منظم انجام دهند تا در صورت مبتلا شدن شخص بتوان درمان سریع تر را فراهم نمایید.

انجام تست های پاپ اسمیر یکی از تست های مهم وضروری است که بانوان باید به شکل منظم و مرتب انجام دهند ، این تست در تشخیص سرطان گردن رحم به خوبی عمل می کند .

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها