واکسن HPV

امروزه بیماری های مقاربتی بسیار شایع و واگیردار هستند ، اصولا رابطه های جنسی مشکوک با افراد آلوده می تواند عاملی برای ابتلای فرد به انواع بیماری های مقاربتی باشد ،بیماری های مقاربتی که در حقیقت دستگاه تناسلی را درگیر می سازد می تواند مانع ادامه رابطه ی جنسی فرد شود و با بروز مشکلات عمده  و حساسیت های شدید باعث آزار فرد و نگرانی های بزرگ شود . با توجه به اهمیت واکسن HPV ، ادامه مطلب دکتر خلیلی را بخوانید.

واکسن HPV

به علاوه بیماری های مقاربتی می توانند باعث و عامل ایجاد انواع سرطان ها شوند .

انواع بیماری های مقاربتی

1-   زگیل تناسلی HPV

2-   تبخال تناسلی

3-   سفیلیس

4-   سوزاک

5-   کلامدیا

6-   ویروس تبخال انسانی

7-   سایر بیماری ها

یکی از مهم ترین بیماری های مقاربتی که البته خطرناک نیز می باشد ، ویروس HPV یا زگیل تناسلی است .زگیل های تناسلی انواع مختلفی دارند اما در صورت شیوع و تکثیر زیاد در گردن رحم زنان می تواند عامل ایجاد سرطان گردن رحم شود. زگیل تناسلی به خصوص در خانم ها شایع تر است و زنان باید نسبت به این بیماری مراقبت های لازم را برای جلوگیری از ابتلا به آن در نظر بگیرند .

زگیل های تناسلی با خارش و سوزش همراه هستند و اغلب آنها باعث مداخله در روابط جنسی می شوند و ظاهر ناحیه تناسلی را دچار تغییر می کنند و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.HPV  علاوه بر مشکلات ظاهری با ضعف سیتم ایمنی بدن همراه است که باعث بروز تب و لرزش و سوزش در ناحیه تناسلی می شود. البته HPV  در مراحل اولیه قابل درمان است و می تواند مخاطرات بعداز آن را از بین ببرد ، ولی توصیه ی متخصصان به زنان واکسینه شدن در مقابل این ویروس است .

واکسن HPV

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان عامل اصلی  سرطان گردن رحم راعفونت ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV یا Human Papillomavirus ) می دانند،  که در اثر مقاربت با افراد آلوده به این ویروس به فرد انتقال می یابد. ویروس HPV رایج‌ترین عفونت مقاربتی  است که از طریق آمیزش جنسی انتقال می‌یابد از این رو استفاده از کاندوم و رعایت موارد بهداشتی در زمان مقاربت به شدت توصیه می شود ، همچنین دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند که اشخاص  با افراد آلوده و مشکوک نیز مقاربت نکنند. این عفونت که به شکل زگیل های ریز و درشت در ناحیه تناسلی دیده می شوند، بعداز مدتی محو شده و از بین می روند البته برخی از موارد وجود دارد که زگیل ها مزمن شده و به صورت دائمی در بدن فرد باقی می ماند و یا به شدت تکثیر می شود، که این عفونت دائمی یکی از عوامل خطر ایجاد سرطان گردن رحم است. واکسیناسیون در مقابل ویروس اچ پی وی می تواند نقش به سزایی در جلوگیری از این سرطان داشته باشد.

واکسن گارداسیل، Gardasil

گارداسیل نوعی واکسیناسیون مناسب برای دختران  و خانم های ۹ تا ۴۵ سال است که  به منظور  پیشگیری از بیماری‌های ناشی از HPV مورد استفاده قرار می گیرد . برخی از بیماری هایی که ویروس HPV ایجاد می کند شامل موارد زیر خواهد بود :

1-   سرطان دهانه رحم.

2-   زگیل های تناسلی.

3-   سرطانهای واژن و فرج.

4-   سرطان مقعد.

البته این واکسن برای آقایان نیز مورد استفاده قرار می گیرد و واکسن گروه سنی ۹ تا ۲۶ سال  می توانند خود را علیه بیماری های  ناشی از HPV واکسینه نمایند .

واکسن HPV

بیماری های احتمالی در مردان بعد از ابتلا به HPV

1-   سرطان مقعد.

2-   زگیل‌های تناسلی.

3-   ضایعات پیش سرطانی مقعدی.

  • چرا باید واکسیناسیون گارداسیل انجام شود ؟
  • چه کسانی باید واکسیناسیون گارداسیل را انجام دهند ؟

هدف اصلی از این واکسیناسیون این است که بعد  از انجام آن که شخص از طریق آمیزش جنسی در معرض این ویروس قرار گرفت، از ایجاد عفونت دائمی جلوگیری شود ، در واقع این واکسن مانع رشد و تکثیر منفی این ویروس در بدن شده و عامل های تضعیف کننده ی سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد و مانع از ابتلای شما به سرطان و بیماری های ناشی از آن می شود . شواهد قوی علمی نشان داده است که عفونت دائمی HPV برای آغاز تشکیل شدن سرطان گردن رحم لازم است .

همانطور که بیان شد بیشترین عامل برای سرطان های گردن رحم به غیر از موارد موروثی زگیل های تناسلی هستند که البته تنها از طریق روابط جنسی کنترل نشده منتقل می شوند.

این واکسن که در ابتدا در سال 2006 ،توسط FDA   (سازمان غذا و داروی ایالات متحده)  تولید و انتشار یافت ، اولین واکسن برای بیماری  HPV بود که  به نام گارداسیل (Gardacil)  ، برای افرادی در بین سنین 9 تا 26 سال تأیید شده بود. این واکسن به پیشگیری از عفونت ناشی از دو ویروس HPV کمک می کند باعث ایجاد اکثر موارد سرطان گردن رحم و ضایعات پیش سرطانی در گردن رحم می شوند. همچنین، این واکسن از دو HPV کم‌خطر جلوگیری می‌کند که باعث بروز 90% از موارد زگیل های تناسلی هستند.

واکسن hpv  را باید از کدام مراکز تهیه کرد؟

واکسن hpv را باید از داروخانه ها تهیه کرد، در اکثر موارد به خصوص گارداسیل در داروخانه های منتخب مثل هلال احمر و… موجود هستند. اما موضوع مهمی که وجود دارد، تزریق واکسن است، واکسن باید به درستی و عمقی در بازو تزریق شود، متاسفانه خیلی از بیماران بعد از تهیه واکسن، در مراکز اشتباه مثل تزریقات، واکسن را تزریق می کنند و واکسن در عضله ای باطل تزریق می شود که همین مورد باعث می شود اثر واکسن به صورت کامل از بین رود. در مطب دکتر لیلا خلیلی، تزریق واکسن hpv طبق اصول انجام می شود.

تاثیر واکسن HPV   در جلوگیری از ابتلا به آن

نتایج بسیار موفقی نسبت به این بیماری ارائه شده است و افرادی که در مقابل این بیماری واکسینه شده اند ، میزان قابل توجهی بهبود یافته اند و از ابتلای آنها به سرطان گردن رحم جلوگیری شده است .

دقت در انتخاب متخصص زنان و زایمان می تواند به تشخیص این بیماری و جلوگیری از انتشار آن تاثیر به سزایی داشته باشد .

شما می توانید از مشاوره های دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان به صورت کاملا تخصصی بهره مند شوید و مشکلات و بیماری های ناحیه تناسلی خود را درمان نمایید . به یاد داشته باشید که پیشگیری از سرطان و درمان آن بسیار حائز اهمیت می باشد و باید در مقابل بیماری های مقاربتی نهایت تلاش انجام شود که ارتباط با افراد آلوده پرهیز و یا کنترل شود زیرا درمان در مراحل پیشرفته بسیار و در موارد بسیاری نیز غیر ممکن خواهد بود .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها