واژینیسموس

آیا تا کنون احساس کرده اید که در زمان دخول به واژن حس می کنید که به یک دیوار محکم برخورد می کنید ؟ اگر چنین حسی را در زمان رابطه جنسی تجربه می کنید دچار واژینیسموس (Vaginismus) هستید. این اختلال جنسی باعث می شود که عضلات واژن شما در واکنش به دخول چیزی به واژن به طور اتوماتیک منقبض شود. این اختلال می تواند یک تجربه نا امید کننده، استرس زا و دردناک باشد ولی خوشبختانه گزینه های درمانی وجود دارند که می تواند به بازیابی کنترل و احساس آرامش در این اندام و حتی بهبود یافتن لذت جنسی کمک کنند. مطالعه توضیحات جامع و کامل دکتر لیلا خلیلی ، درباره واژینیسموس را از دست ندهید تا با کسب اطلاعات علمی مفید و اقدام برای درمان، بتوانید گام مفیدی در بهبود کیفیت زندگی جنسی خود بردارید.

واژینیسموس - دکتر خلیلی

واژینیسموس چیست؟

بانوانی که مبتلا به این بیماری هستند اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن را که بسیار دردناک است تجربه می کنند. این اسپاسم عضله واژن یک واکنش نا خودآگاه به ترس از دخول در واژن است. این اختلال جنسی اغلب باعث بروز درد در طول مقاربت می شود.به عبارتی واژینیسموس باعث تجربه کردن یک رابطه جنسی دردناک می گردد. البته امروزه به لطف پیشرفت های حاصل در حوزه پزشکی و سلامت زنان ، بانوان مبتلا به عارضه مذکور می توانند با بهره مند شدن از فرایندهای درمان، توانایی خود برای لذت بردن از یک مقاربت همراه با دخول را دوباره به دست آورند.

انواع

 1. اولیه: زمانی رخ می دهد که دخول اصلاً اتفاق نیافتاده است.
 2. ثانویه: زمانی رخ می دهد که دخول یکبار اتفاق افتاده ولی تکرار مجدد آن به دلیل فاکتورهایی از قبیل جراحی اندام تناسلی، پرتو درمانی و ضایعه روحی امکان پذیر نمی باشد.

در برخی زنان واژینیسموس بعد از یائسگی اتفاق می افتد. وقتی سطح استروژن کاهش می یابد، واژن قوام و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و همین امر باعث دردناک شدن مقاربت شده و آن را پر استرس و ناممکن می نماید.

دیسپارونی : این یک اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک می باشد که اغلب با اختلال مذکور اشتباه گرفته می شود. دیسپارونی در اثر برخی عوامل دیگر از قبیل کیست، بیماری التهاب لگن و آتروفی واژن نیز اتفاق می افتد.

علائم واژینیسموس چیست؟

 • دخول واژنی دشوار، دردناک و غیر ممکن در طول مقاربت یا هر فرایند دخول دیگر به واژن
 • احساس فشار در واژن
 • احساس سوزش در دهانه واژن

علل این بیماری چیست؟

هنوز علت مشخصی برای واژینیسموس یافت نشده است. این ناهنجاری را می توان به علل زیر نسبت داد:

 1. سوء استفاده جنسی یا تجربه کردن یک ضربه روحی در گذشته
 2. تجربه مقاربت دردناک در گذشته
 3. فاکتورهای روحی

در برخی موارد نمی توان علت مستقیمی را برای بروز این ناهنجاری یافت. برای تشخیص، پزشک تست های فیزیکی را انجام داده و سابقه جنسی شما را بررسی می کند. این سوابق می تواند سرنخ هایی را در خصوص علل پایه به دست دهد.

چه بانوانی دچار واژینیسموس می شوند؟

هر چند آمار ثبت شده برای زنانی که دچار این اختلال هستند 1تا 6 درصد می باشد ولی پزشکان معتقدند که این ناهنجاری جنسی تقریباً یک ناهنجاری رایج است. ولی به دلیل عدم تشخیص آن به طور دقیق یا اجتناب زنان از علنی نمودن و جستجوی درمان برای آن، آمار دقیقی را نمی توان اعلام نمود. ظاهراً این عارضه در میان زنانی که دچار ناهنجاری های انگیختگی یا علائق جنسی هستند رایج است.

چه کسانی در معرض خطر بیشتر ابتلا به واژینیسموس قرار دارند؟

همانطور که علت اصلی و دقیق وقوع این عارضه شناسایی نشده است ، نمی توان به قطع نیز مشخص کرد که چه بانوانی به در خطر ان قرار دارند. با اینحال به گفته برخی متخصصان برخی عوامل از قبیل جراحی های قبلی، عفونت ها، آسیب های ناشی از زایمان از قبیل پارگی واژن افراد را در معرض تجربه این ناهنجاری واژنی قرار می دهند. برخی فاکتورهای خطر دیگر به جنبه های روانشناختی از قبیل اضطراب، احساس منفی به رابطه جنسی مربوط می شود که از اتفاقاتی نظیر مورد تجاوز قرار گرفتن منشاء می گیرد.

واژینیسموس چگونه تشخیص داده می شود؟

بعد از بحث درباره علائم و سابقه جنسی، می توان به سرعت با انجام آزمایشات لگنی از قبیل ارزیابی عضلات، بیماری را تشخیص داد. با توجه به اینکه تست های لگن می تواند باعث بروز اسپاسم های دردناک در عضلات در بیماران مبتلا به عارضه نامبرده شود، بهترین متخصص زنان در تهران ، با استعمال کرم های بی حس کننده در خارج واژن قبل از آزمایش، به راحتی و آرامش بیمار در طول تست کمک می کند. متخصص زنان با بررسی سابقه کامل پزشکی بیمار و آزمایش فیزیکی دقیق او علل دیگری را که باعث بروز درد در رابطه جنسی می شوند بررسی می نماید. در صورت تجربه کردن حداقل یکی از علائم زیر در طول حداقل یک دوره شش ماهه، واژینیسموس در شما تشخیص داده خواهد شد.

 • احساس درد در زمان مقاربت
 • احساس درد در ناحیه لگن در زمان تلاش برای تکمیل مقاربت
 • ترس و احساس اضطراب از تجربه درد در زمان دخول واژنی
 • سفت شدن عضلات کف لگن بعنوان واکنشی غیر ارادی به دخول واژنی

واژینیسموس چگونه درمان می شود؟

روش های درمان واژینیسموس در تهران می تواند به رهایی یافتن از علائم دردناک و ترسناک آن کمک کند. هدف اصلی متدهای درمانی تمرکز بر رفع احساسات منفی مربوط به دخول واژنی می باشد. زنان با یادگیری حرکات ورزشی و اجرای آن در منزل می توانند عضلات اطراف واژن را کنترل کرده و از انقباض آنها جلوگیری به عمل آورند. بعلاوه، درمان های فیزیکی لگن یک روش فوق العاده در کمک به زنان برای ریلکس کردن عضلات محسوب می شود. این کار با استفاده از دیلاتورهای واژنی و دیگر روش ها برای تسکین استرس ناشی از دخول امکان پذیر می گردد. برخی روش های درمان شامل موارد زیر می باشد:

حساسیت زدایی تدریجی: این روش موثرترین درمان محسوب می شود. در این فرایند بیمار به منظور احساس در کمتر و راحتی بیشتر ، در زمان لمس کردن واژن و نهایتاً دخول واژنی از انگشتان خود یا دیلاتورهای واژنی کمک میگیرد.

سکس تراپی: در این فرایند درباره آناتومی بدن به بیمار اطلاع رسانی می شود و به این ترتیب احساس او نسبت به بدن و زندگی جنسی بهبود می یابد. این راهکار برای زنانی که واژینیسموس آنها به ترس و اضطراب ارتباط دارد، موثر واقع می شود.

ورزش کگل: این ورزش ها نیز به بیمار کمک می کند تا کنترل بر روی عضلات واژن را بازیابی نماید.
همگی این درمان ها بر روی متوقف نمودن درد و اسپاسم غیر ارادی عضلات تمرکز می نمایند. نرخ موفقیت در بیماران برای درمان این ناهنجاری بیش از 90 درصد است.

آیا واژینیسموس باعث بروز بیماری های دیگر می شود؟

این اختلال که از ناهنجاری هایی از قبیل اضطراب منشاء می گیرد می تواند باعث تشدید علائم اضطراب شود. مطالعات اخیر نشان می دهد که افراد مبتلا به واژینیسموس نگاه منفی به خود دارند و همین امر می تواند مشکلات روحی از قبیل اضطراب را موجب شوند.

همچنین این بیماری می تواند باعث بروز مشکلاتی در بارداری شده و نرخ زایمان های سزارین را افزایش دهد. بعلاوه، افراد مبتلا ، به دلیل ترس از آزمایشاتی که در داخل لگن انجام می شود به دنبال درمان نمی روند. همین امر آنها را در معرض خطر سرطان های گردن رحم که بدون تشخیص رها شده اند، قرار می دهد.

این اختلال می تواند زندگی جنسی، رابطه و اعتماد به نفس را تحت تاثیر قرار دهد. شما مجبور نیستید این درد را برای همیشه تحمل کنید. با مراجعه به متخصص و بهره مند شدن از روش های درمان مناسب می توانید از زندگی جنسی خود لذت ببرید.

چه ناهنجاری هایی شبیه به واژینیسموس هستند؟

ناهنجاری زیر دارای علائمی شبیه به اختلال ذکر شده ، هستند:

 • آتروفی واژن : عدم تولید استروژن بعد از یائسگی باعث نازکتر و خشک تر شدن واژن می شود.
 • ولودینیا : این ناهنجاری باعث مقاربت دردناک یا دیسپارونی می شود. زنان مبتلا به این ناهنجاری از زمان دخول اولیه تا کل دوره مقاربت، احساس درد می کنند.

عوارض واژینیسموس چیست؟

می تواند برروی زندگی جنسی و روابط شما با شریک جنسی تان اثر بگذارد. بعلاوه می تواند سلامت روحی شما را نیز تحت تاثیر قرار داده و به بروز اضطراب منتهی شود. اگر قصد دارید باردار شوید، واژینیسموس بارداری را چالش برانگیز تر خواهد کرد.

واژینیسموس یک مشکل غیر ارادی بوده و اگر برای شما رخ دهد تقصیر شما نیست و چیزی نیست که بتوانید آن را متوقف کنید. این بیماری به هیچ وجه سلامت شما را به خطر نمی اندازد ولی می تواند از طرق دیگر زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از عوارض ناشی از آن شامل موارد زیر می باشد:

 •  استرس در رابطه: اگر زمانی که شریک جنسی تان شما را لمس می کند، عضلات واژن تان سفت شود با هر گونه دخول جنسی در واژن مشکل پیدا خواهید کرد. این امر در رابطه عشقی تان خصوصاً زمانی که قصد باردار شدن دارید اختلال ایجاد می کند.
 • بیماری های تشخیص داده نشده: زنانی که نمی توانند تست های لگن انجام دهند شانس تشخیص بیماری های مهمی که ممکن است اندام تناسلی را مورد حمله قرار دهد از دست می دهند. برای مثال، پزشک نمی تواند از طریق تست لگن یا تست هایی که در آن انجام دخول واژنی مورد نیاز است، به تشخیص سرطان دهانه رحم بپردازد.
 •  تنش های روحی: در برخی زنان احساسات بسیار قوی است در حدی که به شکل علائم فیزیکی نیز بروز می کند. گاهی اوقات واژینیسموس به صورت یک واکنش احساسی به دخول بروز می کند. در برخی موارد نیز باعث بروز استرس و تنش می شود.

واژینیسموس در بارداری

نباید اینطور تصور کنیم که اگر به واژینیسموس دچار هستیم می توانیم آن را به صورت درمان نشده رها کنیم و تصور کنیم که با بارداری و زایمان، خودبخود درمان خواهد شد. کشش های شدیدی که در طول زایمان طبیعی تجربه می شود، نمی تواند در رفع این مشکل، موثر واقع شود و در صورت ابتلا به آن، حتی بعد از زایمان بازهم مشکلات مربوط به آن تجربه خواهد شد چراکه این مشکل به واکنش های عضلانی مربوط بوده و ربطی به سایز فیزیکی اندام ندارد. البته، برخی بانوان مبتلا به واژینیسموس، بعد از پروسه زایمان، بهبود مختصری را تجربه می کنند ولی در برخی دیگر به دلیل درد دوره ریکاوری یا آسیب هایی که در حین زایمان به اندام تناسلی شان وارد شده، مشکلات بیشتری را تجربه خواهند کرد.

چگونه می توان از واژینیسموس پیشگیری کرد؟

هنوز معلوم نیست که چه عواملی باعث می شود که برخی زنان به این ناهنجاری دچار شوند. هنوز روشی برای پیشگیری از آن یافت نشده است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها