واژینیسموس

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

واژینیسموس

یکی از مشکلات شایع در بین بانوان واژینیسموس است که البته درمانی چالش برانگیز دارد،خوشبختانه امروزه راهکار های مختلفی برای درمان واژینیسموس وجود دارد، تزریق بوتاکس یکی از درمان های جدید برای واژینیسموس شناخته شده است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.
واژینیسموس به معنی سفت و بسته شدن دهانه ورودی واژن در زمان نزدیکی است.در اکثر موارد واژینیسموس به صورت اولیه رخ می دهد، این بدان معنی است که بیمار از همان سنین ابتدایی به دلایل مختلف از جمله فرهنگ،ترس، اتفاقات بد و… قادر به برقراری رابطه جنسی نبوده است و یا اگر تجربه رابطه را داشته باشد، این رابطه توام با درد و ناراحتی شدید بوده است.

واژینیسموس یکی از اختلالات شایع جنسی در خانم ها به خصوص در خانم های جوان است، این اختلال به این معنی است که بیمار دچار انقباضات غیر ارادی در عضلات ناحیه پرینه و واژن می شوند. به طوری که امکان دخول هر چیزی حتی نزدیکی و معاینه غیر ممکن می شود. واژینیسموس علل مختلفی دارد که می توان هم اولیه و هم ثانویه باشد.

عللی مثل اطلاعات غلط در رابطه با آناتومی و روابط جنسی و یا سابقه خشونت و مشکلات آناتومی از علل خیلی مهم واژینیسموس هستند. برای درمان واژینیسموس می توان از روش های مختلف، روش های طبی برطرف کردن مشکلات روانی، استفاده از دیلاتور ها، گشاد کننده ها، نرم کننده ها، روغن ها و برخی اوقات رفع مشکلات آناتومی و در انتها استفاده از لیزر و تزریق بوتاکس می توانند انتخاب شود.

واژینیسموس می تواند به صورت وضعیتی رخ دهد،یعنی بیمار در زمان نزدیکی هیچ مشکلی ندارد اما در زمان مراجعه به متخصص زنان درد شدیدی را احساس کند و یا برعکس.
همانطور که گفته شد واژینیسموس اغلب به صورت اولیه رخ می دهد، ممکن است به صورت ثانویه نیز دیده شود. گاهی بیمار به دلیل بروز برخی سوانح،زایمان،ترومای شدید و… واژینیسموس ثانویه را تجربه میکند.
واژیمیسموس با علل آناتومیک نیز از دیگر دلایل بروز این درد است،به همین دلیل بانوانی که مبتلا به واژینیسموس هستند باید از همان ابتدا به دنبال راهکار درمان باشند،متاسفانه خیلی از افراد بر این باورند که واژینیسموس با طی شدن زمان از بین می رود،در حالی که در موارد شدید وضعیت بیمار بدتر هم می شود.
واژینیسموس باعث ایجاد یک سیکل معیوب می گردد. درد بیمار باعث جمع کردن عضلات و برعکس می شود، تا زمانی که این سیکل معیوب از بین نرود قادر به درمان واژینیسموس نخواهد بود.

واژینیسموس مشکلی ست که زوج های زیادی امروزه از آن رنج می برند که متأسفانه خیلی از آن ها از مشکل خود حتی خبر نیز ندارند، به علت این مشکل ما مراجعینی داشته ایم که حتی پس از ده سال زندگی مشترک هنور باکره بودند و توان ایجاد رابطه جنسی نداشته اند. این گروه از افراد تحریک شده و نیاز به برقراری رابطه جنسی را در خود حس می کنند ولی توانایی تحمل دخول را ندارند.

بسته شدن راه واژن، ناشی از انقباض غیر ارادی عضلات کف لگن می باشد که سبب درد و اختلال در تنفس می شود.

هر چند که واژینیسموس، بیشتر می تواند یک مشکل روانی باشد، ولی باید در کنار جلسات مشاوره ی روانی ، درمان فیزیکی آن نیز صورت بگیرد، اگر فرد سریع اقدام به درمان نکند، با عوارض و مشکلات بیشتری روبه رو خواهد بود.

متأسفانه بسیاری از ماماها و متخصصان زنان، حوصله کافی در معاینه آن ها و درمان آن ها به خرج نمی دهند، و در مواردی شاهد این موضوع هستیم که قرص های خواب تجویز کرده تا شریک جنسی آن ها بتواند در حین خواب رابطه جنسی کاملی با زن داشته باشد.

سعی تیم پزشکی خانم دکتر لیلا خلیلی همیشه در این بوده است که با حفظ محیطی آرام و رعایت کوچکترین مسائل برای ایجاد امنیت و آرامشی بالا، زنانی که واژینیسموس حاد دارند در بهترین محیط درمان شوند و احساس ترس و نگرانی آن ها از محیط و رفتار پرسنل و خانم دکتر به کمترین حد ممکن برسد، در این مقاله سعی داریم به یکی از تهدید های جدی روابط زناشویی که امروزه تعداد آن ها بسیار زیاده شده است، بپردازیم.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

واژینیسموس، زمانی رخ می دهد که عضلات ناحیه ژنیتال، که محدوده آن ها از استخوان شرمگاهی تا استخوان دنباله چه است، منقبض شوند، این عضلات اگر منقبض شوند امکان دخول دیگر وجود ندارد. در گروهی از زنان از همان ابتدا این انقباض ها وجود داشته و فرد باکره است. اما برخی دیگر از زنان نیز بعد از رابطه های جنسی متعدد دچار این مشکل شده اند، در گروهی دیگر نیز فقط هنگام معاینه متخصص زنان رخ داده است و یا فقط هنگامی که فرد رابطه جنسی داشته است این مشکل را تجربه کرده است. گروهی نیز می توانند تامپون و یا هر شی درگیری را داخل واژن خود کنند ولی هنگام دخول ناتوان می شوند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

معمولاً افرادی که به ما مراجعه می کنند دو دسته هستند: یا از همان ابتدا رابطه واژینیسموس داشته و دچار انقباض غیرارادی می شوند و یا رابطه های جنسی متعددی را تجربه کرده اند و در اواسط فعالیت های جنسی فرد این مشکل بروز کرده است.

شاید برای برخی این موضوع روندی ساده داشته باشد، و به نظرشان به راحتی و بدون نیاز به پزشک بتوان این مشکل را حل کرد، اما لازم به ذکر است این اسپاسم عضلاتی به قدری شدید می باشد که باعث قطع تنفس و تغییر ضربان قلب می شود. ترس از این علائم خود شرایط را بدتر کرده و فرد بیشتر از قبل دچار اسپاسم می شود.

علت واژینیسموس

چرا یک زن واژینیسموس دارد و زنی دیگر خیر ؟ دلایل و ریشه های واژینیسموس بیشتر به دوران کودکی فرد بر می گردد، این مشکل بیشتر در خانواده هایی دیده می شود که همیشه از رابطه جنسی به عنوان یک جرم و گناه بزرگ یاد کرده اند و دختران جوان همیشه به چشم اتفاقی ناگوار به این موضوع نگریسته اند. اعتقاد به این موضوع خود به مرور سبب ترس هایی از رابطه شده است که ریشه های آن در ذهن فرد بسیار محکم بوده است و در نهایت ترس از رابطه و واژینیسموس را برای فرد بر جای گذاشته است.

در برخی دخترها، تجربه تجاوز به هر شکلی باعث ایجاد این مشکل شده است، این دختران جوان قطعاً در زندگی خود دچار مشکلاتی خواهند شد، همه زنان در اولین رابطه خود ممکن است کمی استرس و ترس را تجربه کنند که بودن در محیطی آرامش بخش به همراه شریکی که از شرایط درک کاملی داشته باشد می تواند بسیار مؤثر و باعث تسلی باشد، حال اینکه تصور کنید یک دختر با عملی وحشیانه و تجاوز از دنیای دخترانه خود خارج شود، چه بسا اینکه این اتفاق در سنین کودکی رخ داده باشد، که این خود سبب مشکلات زیادی خواهد شد که یکی از آن ها واژینیسموس می باشد.

واژینیسموس
واژینیسموس

بسیاری از دختران همیشه از معاینه های پزشکی اکراه داشته اند، برخورد نادرست هنگام معاینه آنان توسط پزشک زنان و ماما و یا اینکه بسیار شاهد این موضوع بوده ایم که در محیطی که فرد معاینه می شود برخی از پرسنل آزادانه رفت و آمد می کنند، تمامی این مسائل هرچند که جزی باشد می توانند در ترس فرد از رابطه تأثیر بگذارند.

خشکی های واژن و آتروفی آن که بیشتر در دوره یائسگی رخ می دهد به علت دردناک شدن واژن و یا حتی افسردگی های ناشی از بارداری و یائسگی همگی می توانند مانع از دخول شده و سبب انقباض غیرارادی فرد هنگام دخول شوند.

بروز هر اتفاق و حادثه ناگوار دیگری که ترس از دخول را به همراه داشته باشد می تواند از دلایل واژینیسموس باشد.

مشکلات لگنی از عوامل بروز این مشکل هستند.

برخی از زنان که زایمان زودهنگام داشته اند ویا زایمان آن ها سخت بوده است، پس از آن نمی توانند دیگر رابطه داشته باشند و نیاز به درمان دارند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

درمان واژینیسموس

اگر به دنبال این هستید که بدانید، آیا واژینیسموس قابل درمان است یا خیر، در پاسخ به سؤال شما باید بگوییم درمان واژینیسموس کاملاً بستگی به خود بیمار دارد، در صورتیکه بیمار از لحاظ روانی روی ذهن خود کار کند و ترس هایی که به علل مختلف در روح او ریشه دوانده را از بین ببرد، سرعت بهبود او بیشتر خواهد شد اما اگر فرد بخواهد همچنان مانند قبل فکر کند، ممکن است نتواند واژینیسموس خود را درمان کند، از مسائل مهم و روانی، حضور فعال شوهر آن زن در مراحل درمان است، حضور او می تواند بسیار مؤثر باشد.

درمان های روانی به تنهایی کافی نیستند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

در ابتدا بهتر است فرد دید کاملی از مشکل واژینیسموس داشته باشد و آن را به طور کامل درک کند، این موضوع باعث می شود فرد بتواند خود نیز در روند درمان همکاری کند.

معمولاً بر اساس مشکل هر فرد درمانی خاص و مجزا تجویز می شود، مثلا در زنانی که از خشکی واژن رنج می برند، شاید تجویز ژل های لوبریکنت بتواند علائم واژینیسموس ان ها را به طور کامل از بین ببرد.

درمان جدید واژینیسموس

بعد از معاینه توسط دکتر لیلا خلیلی باید علت اصلی واژینیسموس تشخیص داده شود، گاهی دیده می شود وجود سپتوم حتی نازک،باعث بروز این درد شود.
از دیگر دلایل واژینیسموس میتواند پرده بکارت را نام برد.پرده بکارت انواع مختلفی دارد اغلب پرده ارتجاعی یا پرده از نوع ضخیم در زمان برقراری رابطه جنسی به طور کامل باز نمی شود یعنی تنها یک تراش میخورد و تمامیت پرده همچنان از اطراف باقی می ماند ، این افراد در هر بار رابطه جنسی همچون مرتبه اول درد را تجربه خواهند کرد.در نتیجه میتوان گفت واژینیسموس دو منبع آناتومیک دارد که باعث ایجاد درد میگردد و به مغز دستور جمع کردن پرینه را می دهد.

تزریق بوتاکس به منظور درمان واژینیسموس

بوتاکس یکی از درمان های مهم در از بین بردن واژینیسموس است، اما اگر بیمار مشکلات آناتومیک همراه داشته باشد تزریق بوتاکس به تنهایی کفایت نمی کند، زیرا منبع درد همچنان وجود دارد .
تزریق بوتاکس تکنیک خاص خود را در پرینه دارد که لازم است به درستی تزریق گردد تا عضلات درگیر همگی کاملا فلج شوند
تا دیگر قادر به سفت شدن نباشند.

ترمیم تزریق بوتاکس به پرینه

بوتاکس طی مدت زمان ۳تا۶ ماه اثر خود را از دست می دهد اما در زمان تزریق به پرینه وضع فرق دارد، تنها یکبار بوتاکس کافی است، زیرا اگر بیمار یکبار تجربه نزدیکی بدون درد را داشته باشد،سیکل معیوب را شکست می دهد و دیگر مغز دستور جمع شدن پرینه را نمی دهد .

آیا تزریق بوتاکس به پرینه عوارضی هم دارد؟

در صورتی که تزریق توسط فرد غیر متخصص انجام شود در موادد بسیار نادر ممکن است باعث بی اختیاری ادرار در حد کم شود . البته این احتمال بسیار کم است زیرا در ناحیه پرینه قسمت پایین تزریق انجام می شود .
از روش های کمکی دیگر برای واژینیسموس استفاده از لیزر است، بیمارانی که خشکی واژن دارند با استفاده از لیزر می توان خشکی را از بین برد،زیرا خشکی واژن نیز می تواند از دیگر دلایل بروز واژینیسموس شناخته شود.

در صورتیکه فرد دچار اختلالی در رحم و واژن خود هست، همچون خشکی واژن باید ابتدا فرد درمان شود سپس به درمان واژینیسموس پرداخت. در برخی موارد درمان این مسائل جزی خود به صورت خود به خود به درمان واژینیسموس می انجامد. این موضوع به ویژه در زنانی می باشد که به علت درد از رابطه جنسی فراری هستند.

انجام ورزش کگل که در بخش ورزش های تقویت کننده عضلات کف لگن به شرح آن پرداخته ایم( انقباض ماهیچه های واژن و مقعد درست مانند زمانی که می خواهیم از تخلیه ادرار و مدفوع ) جلوگیری کنیم. می تواند سبب تقویت عضلات کف لگن که خود نقش اساسی در انقباض غیر ارادی فرد می شود، باشد و همین سبب می شود که فرد بتواند جلوی انقباض غیر ارادی این عضلات را بگیرد.

استفاده از دیلاتورها در سایز های کوچک به بزرگ به ترتیب درون واژن، از روش های درمانی دیگری ست که فرد را عادت به برقراری رابطه جنسی می کند و ترس فرد را برای برقراری رابطه جنسی از بین می برد.

یکی دیگر از روش ها، لمس بدن زن و مرد توسط خودشان است بدون لمس کردن نواحی حساس بدن، به این صورت ممکن است با تکرار آن فرد ترسی از رابطه جنسی نداشته باشد و احساس آرامش کند.

از روش های درمانی واژینیسموس تزریق بوتاکس می باشد، این روش بسیار فوری و سریع می باشد، در بوتاکس برخی از عضلات منقبض شونده فلج می شوند و فرد قادر به انقباض آن ها نخواهد بود سپس فرد آرام آرام به انجام یک رابطه جنسی موفق تشویق می شود. تزریق بوتاکس در کاهش این انقباضات بسیار می تواند مؤثر باشد.

روش دیگر درمان استفاده از لیزر می باشد، لیزردرمانی خود از روش هایی ست که در کاهش این انقباضات بسیار مؤثر بوده. به کمک این روش می توان در سطح میکروسکوپی سلول های سطح واژن و عضلات منقبض کننده را به حالت ریلکسیشن در آورد و باعث بهبود روند درمانی واژینیسموس شد.

سؤالات رایج در مورد واژینیسموس

من هنگام استفاده از تامپون درد شدیدی دارم و احساس انقباض عضلاتم را دارم، آیا این درد طبیعی است؟

ممکن است شما نیز به واژینیسموس مبتلا باشید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

من قبلا رابطه های جنسی متعددی را تجربه کرده ام ولی اکنون نمی توانم رابطه جنسی داشته باشم، باید چه اقداماتی انجام بدهم؟

احتمالاً شما نیز واژینیسموس دارید، بهتر است پس از تأیید متخصص زنان، منشأ ترس درونی خود را از رابطه پیدا کرده و به درمان آن بپردازید و همزمان از روش های درمانی فیزیکی نیز بهره ببرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مطالب مرتبط

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_masonry_grid post_type=”post” max_items=”10″ style=”lazy” grid_id=”vc_gid:1618816062302-5fa5630e-adb7-3″ taxonomies=”322, 321, 108, 482″][/vc_column][/vc_row]

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری