واژینیسموس چیست

واژینیسموس چیست ؟ به سفت شدن غیر ارادی واژن در زمان مقاربت واژینیسموس می گویند ، این عارضه بر اثر انقباض شدن غیرارادی ماهیچه واژن می باشد . در واژینیسموس بانوان اراده و کنترلی در برابر سفت شدن واژن ندارند . این عارضه سبب می شود که ماهیچه ها در زمان مقاربت سفت شده و مانع دخول شوند در برخی از موارد بانوان علت رخ دادن این عامل را نمی دانند .

سفت شدن واژن ممکن است سبب بروز موارد زیر شود :

سوزش واژن

درد در زمان مقاربت

تیرکشیدن واژن در زمان مقاربت

مشکل در زمان دخول

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان ، زایمان و نازایی مهم ترین علت باکره ماندن اشخاص متاهل را واژینیسموس می داند ، در برخی از موارد سفت شدن به گونه ای است که سبب بسته شدن دهانه واژن می شود ، اگر این بیماری سریعا درمان نشود دهانه واژن بسته می شود و آقایان در زمان مقاربت جنسی قادر به دخول نخواهند بود. از اثرات واژینیسموس سفت شدن ماهیچه های کف لگن و واژن سفت می باشد . به طور کلی دو نوع واژینیسموس وجود دارد :

 واژینیسموس اولیه :

این نوع واژینیسموس سبب می شود که  در زمان مقاربت جنسی به دلیل اسپام ماهیچه درد زیادی متوجه شخص شود ، بانوانی که به واژینیسموس اولیه مبتلا هستند به دلیل درد نمی توانند تحت معاینه لگنی و یا استفاده از تامپون بپردازند ، در نتیجه زوجین باکره باقی می مانند .

واژینیسموس ثانویه :

این نوع عارضه در طول زندگی رخ می دهد ، به گونه ای که شخص سالها در زمان مقاربت هیچ گونه دردی نداشته است ، اما به یکباره در زمان مقاربت جنسی با درد مواجه می شود و از انجام دادن مقاربت به علت درد شدید اجتناب می کند .

علت ایجاد شدن واژینیسموس ثانویه ممکن است مواردی نظیر زایمان ، ضربه خوردن ، زخم ، جراحی و یا تغییر در زندگی باشد . در زمان رخ دادن واژینیسموس ثانویه ماهیچه های کف لگن به شکل غیرارادی در زمان نزدیکی سفت شده که امکان انجام نزدیکی وجود ندارد و یا در زمان نزدیکی سوزش و درد شدیدی متوجه شخص می شود .

علت واژینیسموس:

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان ، زایمان و نازایی علت رخ دادن واژینیسموس برای افراد گوناگون را متفاوت دانسته اند ، اما مهم ترین عواملی که سبب بروز این بیماری می شود را موارد زیر بیان می کنند :

  • ترس از حاملگی
  • ترس از عفونت
  • داشتن سابقه ناموفق دخول
  • ترس از آسیب نزدیکی
  • تفاوت های فرهنگی در خصوص روابط جنسی
  • سابقه سوء استفاده جنسی
  • داشتن اطلاعات غلط از فعالیت جنسی

درجه بندی واژینیسموس از لحاظ علایم به چهار دسته تقسیم  می شود :

درجه یک واژینیسموس :

اشخاصی که در این مرحله قرار دارند در زمان مقاربت جنسی احساس تنگی واژن  می کنند و یا در زمان مقاربت با سوزش و درد روبرو شده  ، در واژینیسموس درجه یک شخص با گرفتگی عضلاتی نظیر پوبوکوکسیژئوس روبرو هستند زیرا اسپام رخ می دهد . برای درمان واژینیسموس درجه یک می توان از لیزر مونالیزا تاچ کمک گرفت ،با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ مشکل منقبض شدن ماهیچه ها را درمان کرد .

درجه دو واژینیسموس :

در این مرحله از بیماری شخص از رابطه جنسی نه تنها لذت نمی برد بلکه به دلیل سوزش و درد شدید در زمان نزدیکی بسیار آزارده خاطر می شود زیرا عضلات بانوان در این مرحله از ابتدا تا انتها نزدیکی منقبض شده است .

واژینیسموس چیست

درجه سوم واژینیسموس :

در مرحله درجه سوم واژینیسموس به دلیل انقباض شدید عضلات واژن حرکت آلت دشوار می باشد و در اکثر مواقع رابطه جنسی ناموفق می باشد ومعمولا دخولی صورت نمی گیرد .

درجه چهارم واژینیسموس :

شدیدترین درجه واژینیسموس این مرحله می باشد زیرا بانوان به بیزاری مقاربت جنسی مبتلا شده اند و اجازه نزدیکی را به همسر نمی دهند ، در این مواقع به شکل غیر ارادی بانوان ران ها را جمع کرده و باسن را بالا نگه می دارند .

با استفاده از لیزر مونالیزا تاج می توان به درمان هر چهار مرحله از واژینیسموس پرداخت ، خوشبختانه به دلیل وارد شدن لیزر مونالیزا تاچ به فیلد پزشکی درمان واژینیسموس با لیزر فراهم شده است .

باورهای غلط در خصوص واژینیسموس :

بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند تمایلی به انجام میل جنسی ندارند .

این تصور بسیار اشتباه هست زیرا این اشخاص به دلیل درد شدید  در زمان مقاربت جنسی از انجام دادن مقاربت جنسی و داشتن رابطه سر باز می زنند ، در صورتی این بانوان از لحاظ تحریک و میل جنسی کاملا عادی و نرمال هستند .

انجام دخول با قدرت و به زور سبب رفع مشکل خواهد شد :

انجام دخول با قدرت و زور فقط سبب بدتر شدن شرایط می شود .

میل نمودن مشروبات الکی وتماشای فیلم های تحریک کننده سبب درمان واژینیسموس می شود :

این تصور نیز اشتباه است زیرا بانوانی که به این بیماری دچار هستند، میل جنسی دارند فقط نیاز به درمان علت ، منقبض شدن ماهیچه ها دارند که با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ می توان به آسانی این مشکل را حل نمود .

واژینیسموس درمان ندارد :

خوشبختانه  درمان واژینیسموس با لیزر مونالیزا تاچ امکان پذیر است .

درمان واژینیسموس با نقش درست همسران :

دکتر لیلا خلیلی پیشکسوت لیزر در بیماریهای زنان در ایران اظهار می کنند که نقش مردان جهت درمان این اختلال بسیار اساسی است .

زوج با حمایت همسر خود پس از گذشت مراحل درمان می توان از انجام فعالیت های جنسی لذت ببرد ، در نتیجه مردان نباید انتظار نامتعارف از بانوان داشته باشند بلکه به  حمایت همسر در مراحل درمان بپردازد ، هم چنین آقایان نباید در دوره درمان به داشتن رابطه جنسی اصرار ورزند و یا به زور این کار را انجام دهند .

نکات مهم در خصوص واژینیسموس :

درمان با استفاده از لیزر

با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ می توان به شکل ایمن و موثر و بدون خونریزی به درمان واژینیسموس پرداخت ، درمان واژینیسموس با لیزر یکی از روش های درمانی می باشد که در کمترین زمان ممکن می توان به درمان این بیماری می پردازد . معمولا برای واژینیسموس هیچ داروی تجویز نمی شود اما جهت آرامش شخص از داروهای آرام بخش و خواب آور استفاده می کنند . برای درمان واژینیسموس هیچ محدودیت فعالیت و رعایت رژیم غذایی ندارد .

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها