واژینوپلاستی در تهران + مزایا جراحی تنگ کردن کانال واژن | دکتر لیلا خلیلی

واژینوپلاستی (Vaginoplasty) یکی از جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی است که با هدف تنگ کردن واژن به انجام می رسد. واژینوپلاستی، کمک می کند تا دیواره و عضلات واژن سفت و مستحکم شوند وباعث می شود تا  شما احساس بهتری در روابط جنسی و زندگی روزمره داشته باشید. در طی جراحی تنگ کردن ناحیه واژینال، بافت کلی واژن ترمیم شده و ظاهری طبیعی و زیبا به خود می گیرد. در ادامه توضیحات تکمیلی دکتر لیلا خلیلی را مطالعه کنید. قرار گرفتن تحت جراحی های پلاستیک واژن شاید تجربه اندکی متفاوت باشد و به واسطه آن طبیعتاً حجم بالایی از سوالات درباره پروسیجر و اینکه چه انتظاراتی می توان از آن داشت در ذهن شکل خواهد گرفت. در این مقاله منحصراً بر روی واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن تمرکز نموده ایم تا در قالب ارائه توضیحاتی متناسب با شعاع درک بیماران از این فرایند آنها را در شناخت بهتر این فرایند زیبایی و جوانسازی اندام تناسلی همراهی کنیم.

وازینوپلاستی

چه کسانی برای انجام عمل واژینوپلاستی اقدام می کنند ؟

بعد از زایمان ، به سبب کشیده شدن بافت ها و جدا شدن عضلات ، کانال واژن دچار شل شدگی می شود که عدم رضایت بانوان را به همراه دارد. در پی این امر ، شماری از بانوان اظهار داشته اند که کیفیت و لذت رابطه جنسی آن ها نیز کاهش یافته است. این افراد برای رفع مشکلات مذکور با مراجعه به متخصص زنان ، برای عمل واژینوپلاستی اقدام میکنند.

اقدامات قبل از جراحی تنگ کردن واژن

واژینوپلاستی با جلسه مشاوره و یک بحث مفصل درباره اهداف جراحی و بررسی سوابق پزشکی بیمار آغاز می شود. با پزشک خود صادقانه حرف بزنید و اگر به بیماری مبتلا هستید یا دغدغه ای در ناحیه تناسلی تان دارید که از بیان آن امتناع می کنید، خجالت را کنار بگذارید و شفاف با پزشک حرف بزنید تا پزشک بتواند با استفاده از اطلاعات به دست آمده مناسب ترین طرح درمان را برای شما ترسیم کند.  درک عوارض و خطرات و مزایای این روند جراحی بسیار حائز اهمیت است. حتماً اطلاعات خود را در این خصوص بالا ببرید. پزشک در طول جلسه مشاوره آنچه را که لازم است درباره این جراحی، اقدامات قبل و بعد، عوارض و مزایای آن بدانید برایتان توضیح می دهد.

فرایند جراحی تنگ کردن ناحیه واژینال چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که در ناحیه واژن انجام می شود. این فرایند به سفت شدن و شکل گرفتن واژن کمک کرده و اهداف متعددی را دنبال می کند که در ادامه متذکر خواهیم شد. در برخی موارد، این پروسیجر با هدف ترمیم اندام انجام می شود چرا که واژن برخی بانوان در طول زایمان دچار آسیب دیدگی می شود و نیاز به ترمیم دارد. در موارد دیگر این فرایند با هدف زیبایی و رفع ایرادات ناشی از بالا رفتن سن انجام می شود.

برای جراحی تنگ کردن کانال واژن از چه نوع بیهوشی استفاده می شود ؟

به منظور انجام عمل واژینوپلاستی ، جراح می تواند از هر دو تکنیک یعنی بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی استفاده کند. انتخاب متد مناسب با توجه به میزان تغییرات و شرایط بیمار از سوی متخصص انتخاب می شود.

 مزایای واژینوپلاستی

این جراحی با اهداف زیبایی انجام می شود ولی در واقع پروسیجری است که به درمان آسیب های وارده از زایمان و دیگر ایرادات عملکردی یافت شده در ناحیه تناسلی کمک می کند. برای مثال ، زنانی که به مشکل بی اختیاری ادرار دچار هستند یا با اختلالات دوره یائسگی روبرو شده اند یا لذت جنسی برای آنها کیفیت قبل را ندارد، می توانند از مزایای این فرایند در مقابله با این مشکلات بهره مند شوند.

البته، امروزه بسیاری از بانوان بنا به دلایل متعدد حتی در سنین بالا برای این فرایند درمان اقدام می کنند. اکثراً بانوانی که تجربه زایمان داشته اند و معمولاً بعد از زایمان های متعدد، در زمان ورود به دهه های بالای زندگی با مشکلاتی از قبیل بی اختیاری ادرار یا کاهش کیفیت لذت جنسی روبرو شده اند بعد از اقدام به انجام این جراحی مدعی هستند که رضایت جنسی شان افزایش یافته است. دستیابی به مزایای فوق به واسطه پروسیجر واژینوپلاستی، از طریق ترمیم این اندام و نیز محکم کردن کانال واژن محقق می شود

شرط رسیدن به مزایای فوق از جراحی واژینوپلاستی ، مراجعه به یک متخصص متبحر و با تجربه همچون دکتر خلیلی است.  ایشان در این راستا بهترین مشاوره ها و راهنمایی ها را ارائه میدهند و شما را دقیقا به مقصود میرسانند.

در دوره ریکاوری واژینوپلاستی چه می گذرد؟

جراحی وازینوپلاستی در مقایسه با جراحی پلاستیک این ناحیه از پیچیدگی کمتری برخوردار بوده و درد کمتری را به همراه دارد. در نتیجه، شما می توانید در طول یک دوره هفته تا چهارده روزه بعد از پروسیجر، دوره ریکاوری خود را کامل کنید. وقوع اندکی ورم و کبودی و اندکی درد کاملاً طبیعی است. برای کنترل درد، داروی مسکن استفاده کنید. روز بعد از جراحی می توانید قدم بزنید.

بعد از چند روز بخش عمده عوارض جانبی به طور طبیعی از بین می رود. در طول این چند روز استراحت کنید. بعد از سه تا پنج روز می توانید به محل کار خود بازگردید ولی از انجام کارهای فیزیکی سنگین خودداری کنید. در طول شش هفته اول بعد از عمل، ورزش ها و فعالیت های فیزیکی سنگین برایتان مضر است. بعلاوه در طول این مدت نباید رابطه جنسی داشته باشید.

آیا نتیجه واژینوپلاستی برگشت پذیر است ؟

طبق گفته خانم دکتر خلیلی : 

بله ، در صورت وجود ریسک فاکتورها و عدم پیروی از سبک زندگی سالم مثلا استعمال دخانیات به صورت مداوم ، احتمال دارد که واژن مجدد حالت شلی پیدا کند.

در پادکست زیر می توانید پاسخ کامل دکتر خلیلی در خصوص پرسش فوق را گوش دهید.

 

عوارض جراحی تنگ کردن واژن

مثل هر فرایند پزشکی دیگر، این پروسیجر نیز خطراتی را به همراه دارد. البته جراحی تنگ کردن واژن را نمی توان یک روند پر عارضه دانست و سپردن جراحی به دست یک متخصص با تجربه می تواند دامنه بروز عوارض را بسیار محدود کند به طوریکه جز بروز برخی عوارض نرمال و لاینفک پروسیجر از قبیل ورم و کبودی موقتی، بیمار هیچ عارضه دیگری را تجربه نخواهد کرد.

نقطه مقابل اجرای جراحی به دست یک جراح ماهر و باتجربه و دستیابی به نتیجه ای رضایت بخش و بدون عارضه، کوتاهی در فاز انتخاب جراح است. اگر بیمار فاز انتخاب جراح را کم اهمیت تلقی کند باید انتظار بروز مشکلاتی از قبیل عفونت یا تخلیه ترشحات غیر عادی، از دست رفتن حس در ناحیه تناسلی و افزایش درد در زمان مقاربت را داشته باشد. توصیه همیشگی و اکید جراحان ماهر و باتجربه این حوزه به بیماران، دقت در انتخاب جراح متخصص بوده است.

هزینه عمل واژینوپلاستی

هزینه این عمل در دامنه متغیری قرار دارد و به محل جغرافیایی که مرکز جراحی در آن واقع شده، دستمزد جراح و نیز جراحی هایی که احتمالاً قرار است همراه با این پروسیجر انجام شود وابسته است.

چه جراحی هایی همزمان با واژینوپلاستی قابل اجراست؟

  • واژینوپلاستی و دیگر انواع جراحی های جوانسازی واژن، هدف بهبود شکل ظاهری واژن و ناحیه اطراف آن را دنبال می کند. بنابراین می توان آنها را به صورت ترکیبی به مرحله اجرا درآورد.
  • ناحیه تناسلی هر بیمار دارای یک شکل و ظاهر منحصر بفرد است ولی روش هایی وجود دارد که می توان به واسطه آنها این شکل ظاهری را بهبود بخشید.
  • لابیاپلاستی یکی از پروسیجرهایی است که با کوچک کردن اندازه لابیای مینور و برداشتن پوست اضافی، تغییرات ظاهری مطلوبی را در این اندام ایجاد می کند. اگر میخواهید این عمل را انجام دهید در مورد آن باید بیشتر بدانید.
  • جراحی های دیگر از قبیل کاهش هود کلیتورال نیز شکل ناحیه تناسلی را بهبود داده و مزایای دیگری را به همراه دارد.
  • تقویت نقطه جی ( G-spot ) فرایندی است که با تزریق در ناحیه واژن، لذت و عملکرد جنسی را بهبود می دهد. در این فرایند، کلاژن به دیواره واژن تزریق شده و در نتیجه رسیدن به ارگاسم در زن را راحت تر می کند.

تفاوت واژینوپلاستی و پرینورافی در چیست ؟

برخی از بانوان به اشتباه فکر میکنند که واژینوپلاستی و پرینورافی هر دو یک پروسه هستند. باید گفت که چنین نیست. درست است که هر دو با هدف رفع مشکل شل شدگی به انجام می رسند اما موضع درمانی در هر یک از پروسه های نامبرده ، متفاوت است. ناحیه هدف در عمل واژینوپلاستی ، کانال واژن می باشد در صورتی که طی عمل پرینورافی ، اصلاحات بر ناحیه پرینه به انجام می رسد. نکته قابل ذکر دیگر این است که دو پروسه مذکور ، می توانند به صورت همزمان ، طی یک جلسه نیز به انجام برسند.

می توان پیش از بارداری و زایمان ، عمل واژینوپلاستی انجام داد؟

در راستای به انجام رساندن جراحی تنگ کردن کانال واژن پیش از تجربه بارداری و زایمان ، ممانعتی وجود دارد. منتها با توجه به این که احتمال می رود در زمان حاملگی و وضع حمل ، به سبب فشار و کشیدگی عضلات ناحیه تناسلی ، کانال واژن مجدد دچار شل شدگی شود ، پیشنهاد می شود انجام این پروسه را به بعد از این دوران موکول نمایید.

علت احساس خارش بعد از عمل جراحی واژینوپلاستی

خارش در ناحیه درمان شده بعد از واژینوپلاستی ، می تواند علل متعددی داشته باشد. برخی از علل بالقوه آن شامل موارد زیر است :

 خارش در ناحیه تحت درمان ، نشانه ای از پیشرفت روند بهبود می باشد.

اگر در ناحیه جراحی شده ، از پانسمان یا چسب استفاده شده باشد ، وجود آنها به طور بالقوه می تواند باعث تحریک پوست و واکنش های آلرژیکی شود که منجربه احساس خارش خواهد شد.

 بخیه هایی که در طول جراحی در ناحیه درمان زده شده اند نیز در حین جذب شدن می توانند حس خارش را بوجود آورند.

خشکی ناحیه جراحی شده نیز می تواند باعث احساس خارش شود. پروسیجرهای جراحی ، داروها یا تغییرات هورمونی مرتبط با این فرایند ترمیمی ، روی سطح خشکی تجربه شده در واژن ، اثر می گذارد.

خونریزی بعد از جراحی تنگ کردن واژن

خونریزی بعد از واژینوپلاستی ، بخش نرمال پروسه بهبود بوده و دلایلی از قبیل برش های جراحی و آسیب دیدن رگ های خونی می تواند منجر به بروز آن شود. این خونریزی اغلب تا چند روز ادامه داشته و بعد از آن متوقف خواهد شد. دنبال کردن دستورالعمل های پزشک از قبیل استفاده از پدهای مخصوص ، اجتناب از فعالیت های سنگین و اجتناب از رابطه جنسی در طول دوره بهبود ، کمک قابل ملاحظه ای به سرعت گرفتن روند توقف خونریزی می کند.

آیا می توان در حین زایمان طبیعی ، جراحی ترمیمی واژن داد؟

انجام جراحی واژینوپلاستی در حین زایمان طبیعی ، غیر ممکن است. این روند جراحی ، شامل فرایند های ترمیم واژن است که در طول آن بخش بیرونی واژن شکل داده می شود. با توجه به اینکه در طول آن ، آناتومی و ساختار ناحیه ژنیتال شکل داده می شود ، یک پروسه درمان پیچیده بوده و امکان اجرای آن همزمان با زایمان طبیعی ، صلاح نیست.

نتیجه عمل واژینوپلاستی تا چه مدت ماندگار است؟

مدت ماندگاری نتیجه درمان ، بر اساس فاکتورهای فردی از قبیل سلامت عمومی و گزینه های سبک زندگی ، متفاوت است. به طور کلی ، نتیجه جراحی ، یک نتیجه دائمی است و به فرد این امکان را می دهد تا از نتایج خوشایند زیبایی و عملکردی به دست آمده در طول جراحی واژینوپلاستی برای همیشه بهره ببرد. البته ، با توجه به اجتناب ناپذیر بودن تاثیرات ناشی از تغییرات هورمونی ، نوسانات وزن ، گزینه های سبک زندگی و تاثیرات منفی مربوط به بالا رفتن سن ، می توان بروز تغییراتی درنتیجه خلق شده را در طول گذر زمان انتظار داشت.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لابیاپلاستی

بسیار عالی و مفید بود. سپاس از مطالب خوبتون.