واژن بانوان در طول عمر خود چه تغییراتی می کند؟

اندام تناسلی بدون شک با گذشت زمان دچار تغییرات زیادی می شود ،که امری کاملا طبیعی برای هر فرد است.

البته این نکته باید در نظر گرفته شود همانطور که بارداری و یائسگی در هر زنی متفاوت است پس هر زن و البته هر واژن باهم تفاوت های زیادی دارند.

زنان با استفاده از قرص های ضد بارداری در دهه ی 30 زندگی یا حتی قبل از آن ممکن است با کمی خشکی واژن روبرو شوند.زیرا این قرص ها هورمون های جنسی مردانه که آندروژن نامیده می شوند را مسدود می کنند .فرج، گیرنده این آندروژن بوده است و چون دریافت نمی کند ،دچار خشکی می شود.البته در حال حاضر به طور دقیق مشخص نشده است که چرا بعضی از زنان این اثرات را احساس می کنند و برخی دیگر احساس نمی کنند.

بارداری تاثیرات فراوانی بر واژن می گذارد. خوشبختانه واژن به دلیل جریان خونی بالایی که دارد یک اندام بسیار منعطف است و بعد از زایمان همه ی تغییرات به حالت اولیه خود باز می گردد.همچنین در این دوران ممکن است هورمون های بارداری رنگ فرج زنان را تغییر دهند ،که زیاد نگران کننده نیست چون بعد از زایمان معمولا به حالت اولیه خود باز می گردد.

تغیرات واژن در طول عمر

تغییرا ت واژن در دهه ی 40

در این دوران موهای این نواحی  در قسمت پایینی کمی نازک می شوند و تغییرات رنگ دانه های پوستی برای فرد دیده می شود که شروع ورود به دوران یائسگی است.در بیشتر زنان یائسگی از سن 50 تا 52 سالگی شروع می شود.

تغییرات واژن در دهه ی 50

در این دوران مقدار استروژن کاهش میابد، در نتیجه باعث نازک شدن،کشسانی کمتر و خشک شدن بافت واژن می شود .

تغییرات واژن در دهه ی60

در این دوران تغییرات واژن که براثر یائسگی به وجود آمده اند بدتر می شوند.وقتی رابطه ی جنسی بعد از یائسگی برای فرد دردناک می شود واکنش های غیر ارادی برای فرد پیش می آید و به همین خاطر مغز تان برای محافظت از شما در عضلات کف لگن اسپاسم ایجاد می کند که برای فرد بسیار آزار دهنده است.

باتشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان