هورمون درمانی در زنان یائسه

در برخی از زنان در دوران یائسگی علائمی بروز می کند مانند گر گرفتگی که با استفاده از هورمون درمانی به روش های مختلف می توان بروز این علائم را کاهش داد.

هورمون درمانی در زنان یائسه

آیا فقط مصرف قرص راه هورمون درمانی است؟

در صورتی که در دوران یائسگی استروژن مصرف می کنید نیاز است که از پروژسترون نیز استفاده شود امروزه پزشکان با استفاده  آی یو دی به سمت مصرف پروژسترون در زنان یائسه تمایل پیدا کرده اند که در این حالت به بخش های دیگر بدن کمتر آسیب وارد می شود و در این حالت پروژسترون دقیقا در رحم قرار می گیرد.

آیا مصرف قرص های اچ تی خطر ابتلا به سرطان سینه، حمله قلبی و سکته ی مغزی را در زنان افزایش می دهد؟

در گذشته خبرهای زیادی از این که مصرف قرص های اچ تی خطر ابتلا به سرطان سینه، حمله قلبی و سکته ی مغزی را افزایش می دهد شنیده می شد  اما با انجام مطالعات فراوان در این زمینه امروزه کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که احتمال بروز این بیماری ها با مصرف قرص اچ تی به سن زنان یائسه بسیار بستگی دارد بعنوان مثال زنان یائسه ای که در 50 سالگی برای کاهش علائم یائسگی قرص های اچ تی را مصرف می کنند نسبت به زنانی که در سن 60 سالگی می خواهند مصرف این قرص ها را شروع کنند بسیار کمتر در معرض عوارض قرص های اچ تی قرار دارند.

هورمون درمانی در چه زمانی باید صورت گیرد؟

قرص های اچ تی بعد از آخرین پریود باید به موقع مصرف شوند زیرا در صورتی که مصرف این قرص ها را برای مدت طولانی به تعویق بیاندازید، نسبت به سایر زنان بیشتر در معرض چاقی شکم و انسداد رگ ها قرار می گیرید. در زنانی که حدود 10 سال از آخرین زمان پریود آنان گذشته باشد مصرف قرص های اچ تی به هیچ عنوان در آنان توصیه نمی شود بعنوان مثال اگر زنی در سن 50 سالگی وارد دوران یائسگی شد و در سن 60 سالگی می خواهد مصرف قرص های اچ تی را برای کاهش علائم یائسگی شروع کند خطر ابتلا به سرطان سینه در او بیشتر است. اما در صورتی که حدود 5 سال از آخرین زمان پریود شما گذشته باشد برای کاهش علائم یائسگی مصرف اچ تی یک روش ایده آل است.

در برخی از زنانی علائم یائسگی بسیار شدید است و این امر بسیار آنان را آزار می دهد اما از روش هورمون درمانی  به علت افزایش خطر سرطان سینه واهمه دارند این افراد می توانند این ریسک کم را بپذیرند و خود را از عوارض یائسگی نجات دهند. در برخی از زنان یائسگی علائمی ندارد که در این صورت بهتر است از روش هورمون درمانی استفاده نشود.

برخی از خدمات بهترین جراح و متخصص زنان تهران ، دکتر لیلا خلیلی

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها