فهرست مطالب

هورمون‌های جنسی زنانه

هورمون‌های جنسی زنانه کدام اند  و نقش آنها در بدن  چیست؟ تستوسترون یکی از مهم ترین هورمون های جنسی بدن است، چه در خانم ها و چه در آقایان. هورمون های جنسی خانم ها شامل استروژن، پروژسترون و تستوسترون می باشد.هورمون استروژن باعث جوانی، پروژسترون کنترل کننده هورمون استروژن است و تستوسترون مهم ترین هورمون جنسی است که در رابطه با متابولیسم بدن دخالت دارد و در حس جنسی و فعالیت جنسی بدن متاثر است. 50 درصد هورمون تستوسترون خانم ها از تخمدان ساخته می شود، در نتیجه زمانی که تخمدان ها رو به کاهش و افول می روند، کاهش کارکرد پیدا می کنند و احتمال اینکه تستوسترون بدن هم کم شود به مراتب افزایش پیدا می کند.

بیمار ممکن است دچار علائم کاهش تستوسترون شود، علائم کاهش تستوسترون معمولا خاص نیست تا بیمار سریعا متوجه آن شود، به طور مثال کاهش حس جنسی، کاهش انرژی، بی حالی، افسردگی، تپس قلب، کاهش ارگاسم، همگی این ها می تواند از علائم کاهش هورمون تستسترون معرفی شود.

تشخیص هورمون های جنسی زنانه

برای تشخیص اینکه یک خانم کاهش هورمون تستوسترون دارد، باید به علائم بیمار توجه شود تا بر اساس علائم بیمار درمان انجام شود ویا می توان از روش دیگر همچون انجام آزمایش خون، تستوسترون بررسی شود.

گاهی ممکن است سطح تستوسترون نرمال باشد، اما حساسیت گیرنده های تستوسترون بدن شخص کم باشد.از هومون تستوسترون به عنوان شاه هورمون بدن یاد می کنند، به این دلیل که در تمام فعالیت ها و متابولیسم های بدن موثر است و مثل هورمون تیروئید اگر کاهش تستوسترون در بدن داشته باشیم لازم است این کمبود جبران شود.

هورمون‌های جنسی زنانه

مصرف دارو برای جبران کاهش تستوسترون

یکی از دارو هایی که در بازار موجود است، کپسول های خوردنی تستوسترون است، منتها این کپسول ها خیلی نمی توانند در جبران کمبود تستوسترون موثر باشد به این دلیل که در معده این کپسول ها متابولیزه و جذب می شوند .

محصول بعدی استفاده از آمپول های تستوسترون است، این آمپول ها محصولات خوبی معرفی شده اند و جذب خوب و تاثیر سریع دارند، اما بر اساس بدن بیمار در عرض یک تا دو ماه مجدد این سطح هورمون کاهش پیدا می کند و بیمار مجبور به تزریق مجدد است و از این جهت این روش توصیه نمی شود.

محصول بعدی که استفاده می شود، ژل های تستوسترون است، این محصول به صورت پمپی است و خود شخص می تواند مصرف کند، هفته ای دوبار در خانم ها و آقایان روزانه می توانند از این ژل ها استفاده کنند.

روش دیگر کاشت کپسول تستوژل است که در بافت چربی به دلیل آنکه تستوسترون محلول در چربی است کاشته می شود و میزان این کپسول ها به میزان 75 میلی گرم ، دقیقا همانند تخمدان عمل می کند، 400 میکروگرم، تستوسترون را روزانه آزاد می کند، بسته به میزان سطح و متابولیسم بدن شخص از 6 ماه تا یک سال می تواند اثر گذاری داشته باشد.

عوارض آمپول تستوسترون

آمپول تستوسترون زمانی که بخواهیم به صورت دوز بالا مصرف شود، مثلا در بدنساز ها این آمپول به صورت روزانه و یا یک روز در میان استفاده می شود، در این شرایط ممکن است آمپول تستوسترون باعث عوارض شود، ولی در صورتی که با دوز مشخص شده و در دوز های پایین استفاده شود، احتمال بروز عوارض بالا وجود ندارد. خوبی این آمپول ها در این است که اثرش بیش از یک ماه باقی نمی ماند و بعد از یک ماه اثرش از بین می رود. در رابطه با عوارض کاشت و ژل تستوسترون هم باید گفت اثرات سیستمیک ندارد در نتیجه عوارضی ندارد.

کاشت تستوسترون یک پروسه سرپایی کوتاه مدت است که در عرض 4 تا  5 دقیقه انجام می شود، دردی ندارد و بعد از تزریق بی حسی کاشت انجام می شود.

دکتر لیلا خلیلی

دکتر لیلا خلیلی

متخصص زنان و زایمان و زیبایی، فلوشیپ جراحی زیبایی پلاستیک از آمریکا، فلوشیپ جراحی زیبایی زنان از آمریکا و اروپا، ملقب به مونالیزا در بین جراحان زیبایی...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =