هر آنچه از سرطان سینه نمی دانید!

هر آنچه از سرطان سینه نمی دانید! تا زمانی که افراد سرطان سینه را در زندگی خود تجربه نکنند، یا به فردی نزدیک نباشند که این بیماری را تجربه می کند، ممکن است نتوانند افسانه را از واقعیت جدا کنند: مثلاً چه کسی و چرا به آن مبتلا می شود، یا چه درمانی شامل آن می شود؟ درست است، سرطان سینه  از بین سرطان های زنان،  یکی از سرطان های شناخته شده ای است که بیشتر در مورد آن صحبت می شود، اما هنوز باورهای غلط بسیاری در رابطه با آن وجود دارد.

آیا سرطان سینه یک بیماری ارثی است؟

بسیاری از مردم سرطان سینه را یک بیماری ارثی می دانند. اما اعتقاد بر این است که تنها حدود 5 تا 10 درصد از سرطان‌های سینه ارثی هستند، به این معنی که این سرطان‌ها در اثر تغییرات غیرطبیعی (یا جهش) در ژن‌های خاص منتقل شده، از والدین به فرزند ایجاد می‌شوند. تاریخچه، نشان می دهد که عوامل دیگری مانند محیط و سبک زندگی باید در کار باشد.

هر آنچه از سرطان سینه نمی دانید!

بزرگترین عوامل خطر در سرطان سینه، زن بودن، افزایش سن و یا یائسگی است. با گذشت زمان، سلول‌های سالم پستان می‌توانند خود به خود دچار جهش شوند و در نهایت به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند.

با این حال، اگر سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه از طرف مادر یا پدرتان دارید، این یک عامل خطر مهم است که باید جدی گرفته شود. اگر یک یا چند مورد سرطان سینه در خویشاوندان خونی نزدیک، به ویژه قبل از 50 سالگی، ویا سرطان های دیگر مانند سرطان تخمدان و پروستات در خانواده شما وجود دارد، این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید.

توجه به کیفیت زندگی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد توجه به سبک و کیفیت زندگی می تواند به کاهش خطر کمک کند. با این حال، نمی تواند تضمین کننده این باشد که شما، هرگز به این بیماری مبتلا نخواهید شد. نمونه های زیادی از افرادی وجود دارند که وزن مناسبی دارند، به طور منظم ورزش می کنند، غذای سالم میخورند و الکل را محدود می کنند، اما همچنان به سرطان سینه مبتلا می شوند.

آیا استفاده از ضد تعریق زیر بغل می تواند باعث سرطان پستان شود؟

شایعات مداومی وجود دارد مبنی بر اینکه ضد تعریق های زیر بغل، به ویژه آنهایی که حاوی آلومینیوم و سایر مواد شیمیایی هستند، در غدد لنفاوی جذب می شوند و به سلول های سینه راه می یابند و خطر سرطان را افزایش می دهند. تصور می‌شد که ضد تعریق ها با متوقف کردن تعریق زیر بغل می توانند از ترشح مواد سمی از غدد لنفاوی زیر بغل جلوگیری کنند و همچنین خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. اما هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط بین ضد تعریق زیر بغل و سرطان سینه وجود ندارد، اما ایمنی ضد تعریق ها هنوز در حال بررسی است.

ماموگرافی و سرطان پستان

خیلی از افراد بر این باورند که ماموگرافی سالانه تضمین می کند که سرطان سینه زود تشخیص داده می شود. باید گفت: اگرچه ماموگرافی بهترین ابزار تشخیص زودهنگام است، اما همیشه سرطان سینه را در مراحل اولیه پیدا نمی کند.اگرچه ماموگرافی یک ابزار غربالگری بسیار خوب است، اما بی خطا نیست. می تواند یک نتیجه منفی کاذب را نشان دهد، به این معنی که تصاویر طبیعی به نظر می رسند حتی اگر سرطان وجود داشته باشد.

 تخمین زده می شود که ماموگرافی حدود 20 درصد از سرطان های سینه را در زمان غربالگری از دست می دهد. نتایج منفی کاذب در زنانی که بافت سینه متراکمی دارند، که از بافت غده ای و همبند بیشتری نسبت به بافت چربی تشکیل شده است، شایع تر است. زنان جوان تر احتمال بیشتری دارد که سینه های متراکم داشته باشند.

با این حال، ماموگرافی اکثر سرطان‌های سینه را تشخیص می‌دهد، و به همین دلیل است که غربالگری منظم ضروری است. اما توجه به هرگونه تغییر در سینه‌ها، انجام معاینات ماهیانه پستان و معاینه فیزیکی سینه‌ها توسط یک متخصص هر ساله بسیار مهم است.

آیا توده های سرطان پستان را می توان احساس کرد؟

سرطان پستان ممکن است باعث ایجاد توده نشود، به خصوص زمانی که برای اولین بار ایجاد می شود.گاهی اوقات افراد این تصور را دارند که سرطان سینه همیشه باعث ایجاد توده‌ای می‌شود که می‌توان آن را در طی خودآزمایی احساس کرد.

سرطان پستان همیشه باعث ایجاد توده نمی شود. سرطان ممکن است از قبل از سینه به غدد لنفاوی منتقل شده باشد. اگرچه انجام خودآزمایی پستان مطمئناً ایده خوبی است، اما جایگزینی برای غربالگری منظم با ماموگرافی نیست.

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها