نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان می تواند موجب بروز عوارض زود هنگام یائسگی و نابروری در زنان شود. نارسایی زود رس تخمدان موجب می شود که دیگر تخمکی آزاد نشود بنابرین تنها راه ممکن درخانم هایی که مبتلا به این بیماری هستند و می خواهند که صاحب فرزند شوند  استفاده از تخمک اهدایی است.

نارسایی زودرس تخمدان
نارسایی زودرس تخمدان

علل نارسایی تخمدان

عوامل ژنتیکی یکی از علل های نارسایی تخمدان در سنین خیلی پایین است. رادیوتراپی به لگن بر اثر سرطان های این ناحیه می تواند از علل های دیگر ایجاد نارسایی تخمدان زود رس باشد .

برای جلوگیری از یائسگی زودرس  و عوارض آن در خانم هایی که مجرد هستند و فرزند ندارند به جای رادیوتراپی لگن می توان از تکینک هایی مانند فریز بافت تخمدان یا نگهداری تخمک استفاده کرد.

یکی دیگر از علل های ایجاد نارسایی تخمدان مصرف داروهایی شیمی درمانی است .

درمان نارسایی تخمدان

روشی برای جلوگیری از روند نارسایی تخمدان وجود ندارد با مصرف قرص های هومون درمانی می توان برخی از نشانه های یائسگی مانند خشکی پوست و یائسگی را برطرف نمود. احتمال بروز عوارض قلبی_ عروقی پس از نارسایی زود رس تخمدان در زنان وجود دارد به همین علت زنانی که مبتلا به این بیماری هستند همواره باید تحت نظر پزشک باشند.

یکی از روش های درمان نارسایی زود رس تخمدان هورمون درمانی است در این روش درمانی در ابتدا مصرف قرص های هورمون با دوز پایین شروع می شود و به تدریج افزایش می یابد.

 در خانم های جوان برای کنترل علائم نارسایی زود رس تخمدان در برخی مواقع از قرص های ضد بارداری استفاده می شود و مصرف این قرص ها بر هورمون درمانی ترجیح داده می شود زیرا دو هورمون استروژن و پروژسترون از ترکیبات تشکیل دهنده قرص های ضد بارداری هستند و مصرف آن راحت تر است.

 در کنترل عوارض نارسایی تخمدان داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش مناسب بسیار تاثیر گذار است.

آیا هورمون درمانی عوارضی دارد ؟

در زمینه مصرف قرض های هورمونی مطالعات فراوانی صورت گرفته است و بر سر استفاده کردن یا نکردن این داروها اختلاف نظر وجود دارد . مصرف این قرص ها در خانم هایی که مبتلا به سرطان پستان هستند منجر به تشدید رشد سرطان می شود به همین علت لازم است قبل از مصرف این نوع از قرص ها خانم ها تحت معاینه پستان قرار گیرند. نارسایی تخمدان موجب کاهش هورمون استروژن و پروژسترون می شود و در خانم هایی جوانی که بصورت زود رس تخمدان هایشان از کار افتاد است عوارضی مانند پیری زود رس و پوکی استخوان را به همراه می آورد.

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها