میوم رحم

فیبروم یا میوم رحم چیست؟ میوم رحم توده های خوش خیم رحمی هستند که در قسمت های مختلف رحم ممکن است رشد کنند، اصولا میوم ها خیلی دردسری ایجاد نمی کنند البته به شرط آنکه اندازه بزرگی نداشته باشند و در جای مناسبی قرار داشته باشد. مهمترین علائم آن خونریزی های شدید و در برخی مواقع ممکن است باعث ایجاد سقط و یا نازایی می شود و یا اینکه اندازه بزرگ آن سبب اختلال در دید تخمدان باشد، به مثانه فشار وارد کند و غیره همگی می توانند ازعلائم میوم ها باشد، بسته به اینکه مکان قرار گیری میوم ها کجا باشد، ممکن است این علائم مختلف باشد. در صورتی که علائم شدید ایجاد کند ممکن است نیاز به جراحی و برداشتن میوم ها باشد، و اما اگر مشکل ساز نباشد، اقدام خاصی لازم نیست تنها هر 6 ماه یکبار باید سونوگرافی پیگیری انجام شود تا رشد میوم مورد بررسی قرار گیرد. بهتر است در این مواقع به متخصص زنان ، همانند دکتر خلیلی مراجعه نمایید.

 

میوم رحم

فیبروم رحم چیست؟

فیبروئیدهای رحمی، رشد ساخته شده از عضله و بافت همبند دیواره رحم است. این رشد ها معمولاً سرطانی (خوش خیم) نیستند. رحم یک ارگان وارونه گلابی شکل در لگن است، که مکانی است که کودک در دوران بارداری رشد و نمو می کند.

فیبروم ها می توانند به صورت تک گره یا به صورت خوشه ای رشد کنند. اندازه خوشه های فیبروئید می تواند از 1 میلی متر تا بیش از 20 سانتی متر (8 اینچ) یا حتی بیشتر باشد. این رشد می تواند در دیواره رحم، در داخل حفره اصلی اندام یا حتی در سطح خارجی ایجاد شود. فیبروم ها می توانند از نظر اندازه، تعداد و محل در رحم و روی آن متفاوت باشند.

ممکن است بیمار علائم مختلفی را با فیبروم رحم تجربه کند و این علائم همان علائمی نیست که زن دیگری که دچار فیبروم است را تجربه می کند. به دلیل چگونگی منحصر به فرد بودن فیبروم ها، علائم در افراد متفاوت است.

آیا فیبروم رایج است؟

فیبروم در واقع یک نوع رشد بسیار رایج در لگن شما است. تقریباً 40 تا 80 درصد زنان فیبروئید دارند. با این حال، بسیاری از زنان هیچ علائمی از طریق فیبروم خود تجربه نمی کنند، بنابراین متوجه نمی شوند که فیبروم دارند. زیرا باعث هیچ نوع علائمی نمی شود .

چه افرادی در معرض فیبروم رحم هستند؟

چندین عامل خطر وجود دارد که می تواند در احتمال ابتلا به فیبروم نقش داشته باشد. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

چاقی

سابقه خانوادگی فیبروم.

بچه دار نشدن

شروع زود هنگام قاعدگی (پریود شدن در سنین جوانی).

اواخر سن یائسگی

محل رشد فیبروم ها

در داخل و خارج رحم شما چندین مکان وجود دارد که می تواند فیبروم ها را رشد دهد. محل و اندازه فیبروم برای درمان مهم است. جاهایی که فیبروم در حال رشد است ، اندازه آنها چقدر است و تعداد آنها مشخص  می کند که کدام نوع روش درمانی برای شما بهتر خواهد بود.نام های مختلفی برای مکان هایی که فیبروم در رحم شما قرار دارد داده شده است. این نام ها نه تنها محل فیبروم را توضیح می دهند، بلکه نحوه اتصال آن را نیز توصیف می کنند.

آیا فیبروم سرطان است؟

بسیار کم اتفاق می افتد که یک فیبروم تغییراتی ایجاد کند که آن را به یک تومور سرطانی یا بدخیم تبدیل کند. در حقیقت، از هر 350 زن مبتلا به فیبروم یکی از آنها دچار بدخیمی می شود. هیچ آزمایشی وجود ندارد که 100٪ در تشخیص سرطان های نادر مرتبط با فیبروم پیش بینی کند. با این حال، افرادی که رشد سریع فیبروم رحم یا فیبروم هایی دارند که در دوران یائسگی رشد می کنند، باید بلافاصله ارزیابی شوند.

چه عواملی باعث فیبروم رحم می شوند؟

علل فیبروئید مشخص نیست. بیشتر فیبروم ها در زنان در سن باروری اتفاق می افتند. به طور معمول در زنان جوانی که هنوز اولین قاعدگی نداشته اند دیده نمی شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها