مشکلات واژن

رایج ترین مشکلات واژن کدامند؟ واژن، یکی از حساس ترین بخش های ناحیه تناسلی در خانم هاست که باید به سلامت آن اهمیت داده شود و توصیه می شود در صورت مواجه با هر نوع مشکل و علامت جدیدی ، حتما به متخصص زنان مراجعه شود. اما شاید بهتر باشد با برخی از مشکلاتی که می توانند واژن را درگیر کنند ، بیشتر آشنا شوید. طبق گفته دکتر خلیلی ، از جمله مشکلات شایعی که در ناحیه واژن دیده می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات واژن

 1. واژینیت. التهاب واژن با عنوان واژینیت شناخته می شود که عمدتا در پی عفونت های باکتریایی و قارچی ایجاد خواهد شد.
 2.  مشکلات جنسی. این قبیل مشکلات می توانند شامل دیسپارونی (احساس درد حین رابطه جنسی/ مقاربت دردناک) باشند که در برخی موارد واژینیسموس یا خشکی واژن باعث بروز احساس درد خواهد شد. واژینیسموس عبارت است از اسپاسم غیر ارادی عضلات و ماهیچه های دیواره واژن هنگام برقراری رابطه جنسی.
 3.  شل شدن عضلات کف لگنی. در برخی موارد ممکن است رباط ها و بافت های پیوندی موجود در کف لگن، ضعیف شوند و منجر به افتادگی واژن شوند.

عفونت های واژنی

عفونت های واژنی از جمله مشکلاتی هستند که می توانند زمینه ساز مشکلاتی در این ناحیه شوند، که رایج ترین عفونت های واژنی عبارتند از:

 عفونت های قارچی. که این عفونت ها توسط قارچی به نام کاندیدا آلبیکنز ایجاد می شوند و ممکن است درجاتی از سوزش و خارش را نیز به همراه داشته باشند.

تریکومونازیس. این عفونت ها توسط تریکوموناس ایجاد می شوند و خانم هایی که چندین شریک جنسی دارند و یا رابطه محافظت نشده دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع عفونت خواهند بود. عفونت ترکومونایی در بیشتر موارد با علامت و نشانه ای همراه نیست، اما ممکن است در برخی خانم ها خود را به صورت خارش واژن، بد بو شدن ترشحات واژنی و احساس درد در ناحیه زیر شکم نشان بدهد.

 عفونت های باکتریایی. عفونت باکتریایی زمانی اتفاق می افتد که تعادل طبیعی باکتری های موجود در واژن بر هم می خورد و یک نوع باکتری بیشتر از سایر باکتری ها رشد می کند و این حالت بیشتر در سنین باروری اتفاق می افتد. از جمله علائم این نوع عفونت می توان به سوزش هنگام دفع ادرار، ترشحات سفید و خاکستری رنگ بعد از رابطه جنسی و هم چنین بد بو شدن ترشحات اشاره کرد.

عفونت های مقاربتی

کلامیدیا، گنوره آ، زگیل های تناسلی، سیفلیس و هرپس تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی هستند که می توانند واژن را درگیر کنند.

علائم و نشانه های مشکلات واژنی

علائم و نشانه های مشکلات واژنی با توجه به شرایط موجود ظاهر می شوند، اما از جمله علائمی که نشاندهنده بروز مشکل خاصی هستند و حتما باید به پزشک گزارش داده شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  قرمزی، خارش و سوزش در واژن
 2.  تغییر رنگ، بو و میزان ترشحات واژنی
 3.  خونریزی واژنی ما بین سیکل قاعدگی
 4.  احساس درد حین رابطه جنسی
 5. مشاهده توده یا برآمدگی در واژن و نواحی اطراف آن

آیا راهی برای پیشگیری از بروز مشکلات واژنی وجود دارد؟

بله، خوشبختانه با رعایت یک سری نکات و مراقبت ها می توان احتمال بروز مشکلات واژنی را به حداقل رساند. مواردی از قبیل:

 •  استفاده از ابزارهای محافظتی، خودداری از برقراری رابطه جنسی با چند شریک جنسی
 •  واکسیناسیون که می تواند از بروز بیماری های خاص مانند HIV و هپاتیت B پیشگیری کند
 • انجام تمرینات کگل که می تواند به تقویت و استحکام عضلات کف لگنی و پیشگیری از افتادگی واژن کمک کند
 •  انجام منظم معاینات توسط متخصص زنان

Source: https://www.topdoctors.co.uk/medical-dictionary/vaginal-problems

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها