مثانه چگونه کار می کند

کار مثانه به تعدادی از اعصاب و عضلات که در بدن وجود دارند وابسته است ،بیشترین کنترل مثانه در لگن قرار دارد. عضو عضلانی که به شکل بادکنک است را مثانه می گویند ، منقبض شدن عضلات مثانه زمانی که ادرار صورت می گیرد انجام می شود ، این امر سبب شده که مثانه فشرده شود در نتیجه خروج ادرار رخ می دهد . علاوه بر عضلات لگن ، سایر عضلات به مثانه کمک می کنند تا کنترل مثانه به خوبی انجام شود. حلقه اسفنکتر فشرده کردن مجرای ادرار را برعهده دارد و از خارج شدن آنها جلوگیری می کند ،این حلفه عضلات کف لگن ، راست روده ، حالب ها و مثانه را در محل خود نگه می دارد .بیشترین نقشی که این حلقه در بدن ایفا می کند بسته باقی ماندن مجرای ادرار می باشد . احساس دفع ادرار زمانی به شخص دست می دهد که سیستم عصبی در اثر پر شدن مثانه آگاهی را به شخص می دهد . شل شدن عضلات کف لگن و عضلات اسفنکتر در زمان تخلیه سیستم عصبی به این عضلات رخ می دهد . علائم بی اختیاری ادرار زمانی می باشد که شخص در زمان خندیدن و یا عطسه کردن لکه ادرار را می بیند و یا به شکل ناگهانی کنترل ادرار را از دست می دهد . برخی از کارها و تحریکات نظیر بلند کردن اجسام سنگین ، سرفه ، خندیدن ، دویدن ، عطسه کردن سبب دیده شدن لکه کوچک ادرار می شود ، این علائم بیانگر بی اختیاری ادرار فشاری می باشد . دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که این نوع بی اختیاری ادرار متاسفانه در بانوان جوان بیشتر دیده می شود . دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان بیان می کنند که مهم ترین علت این بیماری ضعیف شدن عضلات حمایت کننده مصانه و بافت های آنها می باشد ، در نتیجه زمانی که کوچک ترین فشاری به مثانه وارد شود به دلیل باز شدن دریچه مثانه مقداری ادرار از بدن خارج می شود. زمانی که عضلات تضعیف شده باشند نیاز به وارد شدن فشار زیاد نیست بلکه جزئی ترین فشار سبب خارج شدن ادرار می شود .

مثانه چگونه کار میکند

 

علت ضعیف شدن عضلات مثانه

    • اضافه وزن و چاقی
    • صدمات ورزشی
    • زایمان طبیعی

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که علت ضعیف شدن این عضلات معمولا به دلیل آسیب و کشش به این عضلات می باشد . دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان در خصوص درمان بی اختیاری ادرار مهم ترین مسئله را تشخیص نوع آن می دانند . دکتر خلیلی جهت تشخیص این بیماری ابتدا برای بیمار یک آزمایش ادرار را توصیه می کند سپس از بیمار درخواست می کنند که سرفه نماید تا احتمال مبتلا بودن بیمار به این بیماری را تایید یا رد نمایند .

جهت تشخیص بی اختیاری ادرار فقط انجام آزمایش تست ادرار نیست بلکه از طریق تصاویر سونوگرافی می توان این بیماری را تشخیص داد . تصاویر سونوگرافی کمک شایانی به پزشکان جهت تشخیص این بیماری می کند زیرا در این آزمایش عملکرد مثانه و مجرای خروجی ادرار در زمان سرفه و یا هنگام دفع را نشان می دهد . با استفاده از آزمایش پد مخصوص می توان تعیین نمود شخص در طول شبانه روز چند بار دفع دارد .

تربیت مثانه :

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که تربیت مثانه در درمان این بیماری تاثیر گذار است . ایشان اظهار می کنند که جهت تربیت کردن مثانه در بی اختیاری ادرار نیاز است بیمار در ابتدا به رسم یک نمودار بپردازد سپس تعداد و زمان های را که به دفع ادرار می پردازد را یاداشت نماید ، پس از گذشت چند روز با الگوی بدست آمده از نمودار می توان با مشاهده زمان های دفع ادرار از نشست ادرار جلوگیری کرد .

از آنجا که ضعیف شدن عضلات لگن مهم ترین علت بی اختیاری ادرار است انجام ورزش های نظیر کگل کمک قابل توجهی به تقویت عضلات لگن می کند . در برخی از موارد هیچ یک از موارد بالا جهت بی اختیاری ادرار تاثیر گذار نیست در این صورت باید شخص به انجام اسلینگ مثانه بپردازد در ذیل توضیحاتی در خصوص این عمل می دهیم ، اما مهم ترین نکته ای که در خصوص آن وجود دارد سرپایی و کوتاه بودن مدت زمان عمل است .

اسلینگ مثانه

جهت درمان اسلینگ نیازی به بستری شدن در کلینیک و بیمارستان نیست ، جهت درمان این بیماری می توان یک عمل سرپایی انجام داد و بیماری را درمان نمود . با قرار دادن مثانه در اسلینگ می توان بی اختیاری ادرار را مداوا کرد . با اسلینگ که نوعی بافت است مثانه را می توان بالا نگه داشت در نتیجه از خروج ناگهانی ادرار جلوگیری می شود . در برخی از موارد می توان از اسلینگ استفاده نکرد و به کمک روش های دیگری بالا کشیدن مثانه را انجام داد . در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص روش کار اسلینگ مثانه بیان می کنیم .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها