لابیوپلاستی

جراحی زیبایی واژن از جراحی های زیبایی است که اغلب خانم ها تمایل به انجام آن دارند که اصطلاحا به آن جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی گفته میشود.در ادامه دکتر لیلا خلیلی به بررسی جراحی لابیوپلاستی و موارد قبل و بعد از آن می پردازند.

عمل جراحی لابیاپلاستی که جراحی پلاستیک بر روی لابیا ( لبه های اطراف واژن ) است، به منظور تغییر شکل و اندازه ی لابیا صورت می پذیرد. همچنین در برخی مواقع به منظور ایجاد تقارن بین لبه های واژن صورت می پذیرد. این عمل می تواند به تنهایی و یا به همراه جراحی واژینوپلاستی انجام گیرد.

انواع جراحی پلاستی

 • مونس پلاستی
 • واژینوپلاستی
 • هاپمنوپلاستی
 • لبیوپلایستی
 • افزایش G- spot
 • برداشتن پوست یا روکش کلیتوریس
 • فرونوپلاستی
 • پرینوپلاستی
 • و درمان ترکیبی موارد فوق

افراد مناسب برای جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی که به اصلاح فرم و کوچک کردن لابیا مینور ها می پردازد، نتیجه ای موفق و درخشان برای افرادی دارد که مناسب این جراحی هستند ، معمولا این جراحی در کشور های اروپایی و آمریکایی پر طرفدار بوده و به عنوان یک جراحی زیبایی در زنان جوان و مسن شناخته می شود .

جراحی لابیاپلاستی باعث زیبا سازی ظاهری ناحیه تناسلی و جوانسازی این ناحیه میشود.

مراقبتهای بعد از جراحی واژن
لابیوپلاستی

به طور کلی افرادی که برای این جراحی مناسب هستند در موارد زیر خلاصه می شوند :

 • زنانی که دچار شل شدگی ناحیه تناسلی شده اند
 • زنانی که ناحیه تناسلی آنها دچار افتادگی در ناحیه واژن شده است
 • زنانی با بارداری های متعدد
 • افرادی با احساس درد و ناراحتی حین مقاربت جنسی
 • افرادی با مشکلات زیاد حین انجام فعالیت های ورزشی
 • افرادی که با پوشیدن لباس های تنگ مشکل دارند
 • زنانی با مشکل انحراف و پخش جریان ادراری
 • تیرگی رنگ لابیا و عدم تقارن آنها

همانطور که می دانید جراحی لابیاپلاستی با لیزر نیز قابل انجام است ، که برای برجسته کردن فرج ، لابیا و پوبیس مورد استفاده قرار می گیرد. کوچک کردن لبه های فرج هم با لیزر امکان پذیر می باشد ، به طور کلی این جراحی باعث زیبا و جوانسازی ظاهر واژن کاربرد فراوانی دارد .

افراد مناسب جراحی لابیاپلاستی
لابیوپلاستی

بارداری که یک معضل برای بزرگ شدن و تغییر ظاهر لابیا محسوب می شود در موارد بسیاری می تواند در روابط جنسی و نزدیکی مشکلات بسیاری چون درد در زمان مقاربت و احساس ناخوشایند از ظاهر واژن را به همراه دارد .

همچنین عامل دیگر این مشکل می تواند در چاق و لاغر شدن های متعدد در خانم ها بروز نماید ، عده ای از خانم ها که مکرر دچار کاهش و افزایش وزن می شوند شاهد تغییرات مشهودی در ناحیه تناسلی هستند که در نهایت منجر به افتادگی پوست ناحیه واژن و آویزان شدن لابیا ها در ناحیه تناسلی می شود ، البته این مشکل به کمک جراحی لابیا پلاستی قابل حل بوده و درمان پذیر خواهد بود .

برخی از نکات مهم که اشخاص باید بدانند:

چین و چروک دستگاه تناسلی در اشخاص امری طبیعی می باشد ، بنابراین این تصور اشتباه می باشد که براثر خود ارضایی امر رخ داده است .

میل جنسی ارتباطی با اندازه لبهای کوچک تناسلی ندارد .

جراحی زیبایی زنان
لابیوپلاستی

دلایل انجام لابیاپلاستی :

 • اصلاح نمودن عدم تقارن لبیاها
 • کاهش یافتن تحریک کلیتوریس
 • از بین بردن چین وچروک پوستی لابیاها
 • ایجاد کردن دستگاه تناسلی زیبا

تکنیک های لابیاپلاستی

تکنیک برداشتن :

در تکنیک برداشتن، به طور کامل لابیامینور برداشته می شود .

تکنیک wedge :

طی آن بافت اضافی لابیا به صورت wedge برداشته می شود .

برداشتن قسمت مرکزی لابیا

این تکنیک شامل برداشتن deepitelizatio و پوشش آن به طوری که حاشیه اطراف کاملا سالم و طبیعی مانده و ترمیم شود .

توضیحاتی در خصوص جراحی لابیاپلاستی :

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که عمل جراحی لابیوپلاستی نیازی به بستری شدن ندارد بلکه به شکل سرپایی انجام می شود .

این جراحی را می توان به شکل سرپایی انجام داد ، اما اگر بیمار بخواهد با بیهوشی عمومی  می توان این جراحی را انجام داد .

تکنیک های که دکتر لیلا خلیلی در جراحی لابیاپلاستی انجام می دهند :

 1. TRIM Techniqe

در این تکنیک دکتر لیلا خلیلی با کلامپ نمودن لبهای داخلی برش را ایجاد می نماید ، سپس به بخیه لبها می پردازد ، به طور میانگین این جراحی یک ساعت به طول می انجامد .

2- WEDGE  Techniqe

در این تکنیک جراحی دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی واژن با استفاده از برش V شکل بیشترین بافتی را که در لبه های لبیامینور می شود ایجاد می کند ، این عمل نسبت به عمل قبلی نیاز بیشتری زمان برای جراحی دارد ، اما از نظر ظاهری نتایج بهتری حاصل می شود .

چه کسانی برای انجام لابیاپلاستی مناسب هستند؟

خانم هایی که تعداد زیادی زایمان داشته اند برای انجام این عمل بسیار مناسب هستند. همچنین افرادی که دارای لابیامینورهای بزرگی هستند ( لبه های اطراف دهانه واژن آنها بزرگ و پهن است ) می توانند این جراحی را انجام دهند و با اینکار ناحیه ی تناسلی خود را جوانسازی کنند. همچنین کسانی که دارای درد و مشکلات جنسی هستند برای انجام این جراحی گزینه ی مناسبی هستند.

عوارض جراحی لابیاپلاستی :

خوشبختانه جراحی لابیاپلاستی دارای عوارض خاصی نیست اما در برخی از اشخاص که حساس می باشند ممکن است کمی تورم وحساسیت در زمان نزدیکی ایجاد نماید که پس از گذشت مدت زمانی برطرف می شود .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که اگر این جراحی در مراکز معتبر و نزد پزشک متبحر انجام شود ، هیچ گونه عارضه ای و مشکلی برای بیمار پس از جراحی ایجاد نمی شود .

نحوه ی انجام عمل لابیاپلاستی

جراحی زیبایی لابیاپلاستی با بی حسی موضعی انجام می شود و درد زیادی ندارد. همچنین دوره نقاهت آن کوتاه مدت خواهد بود چرا که در این ناحیه گردش خون بسیار بالا است. دوره ی نقاهت بعد از این عمل حدود سه روز خواهد بود و بعد از آن با انجام توصیه های پزشک متخصص جراحی زیبایی زنان، می توانید به زودی به بهبودی کامل برسید.

 

توصیه های دکتر خلیلی پس از جراحی لابیاپلاستی :

پس از عمل لابیاپلاستی در صورت مشاهده افزایش تورم و کبودی به پزشک مراجعه نمایید .

پس از عمل لابیاپلاستی در محل بخیه ها با مشاهده ترشح زرد یا سبز حتما به پزشک مراجعه نمایید.

در صورت بوی بد واژن حتما به پزشک مراجعه نمایید .

برداشتن کلاهک کلیتوریس :

در برخی از موارد در زمان مقاربت جنسی پوست ضخیم کلیتوریس بسیار آزار دهنده است بنابراین با انجام عمل لابیاپلاستی می توان به درمان آن پرداخته شود ، عمل لابیاپلاستی علاوه بر رفع مشکل فوق سبب زیبایی ظاهری دستگاه تناسلی می شود .

لابیاپلاستی
لابیوپلاستی

تغذیه پس از عمل لابیاپلاستی :

پس از جراحی لابیاپلاستی نیاز است شخص در رژیم غذایی خود یکسری نکات را انجام دهد .

دکتر لیلا خلیلی توصیه می کند پس از جراحی لابیاپلاستی مصرف مایعات را افزایش دهد ، اگر شخص پس از جراحی رژیم غذایی مناسب را رعایت نکند ممکن است به یبوست مبتلا شود ، در نتیجه در بخش ناحیه تناسلی ممکن است با درد مواجه شود . مصرف غذاهای تند و پرچرب بهتر است برای مدتی استفاده نشود .

پس از جراحی لابیاپلاستی شخص باید روزانه محل جراحی را با ژل شست و شو دهد و خشک نماید .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند اگر بیمار به مدت یک ماه پس از جراحی با درد مواجه شد هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نماید .

 در صورتی که پس از جراحی لابیاپلاستی در خصوص تغذیه لابیاپلاستی  سوال داشتید می توانید با مطب دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان مراجعه کرده .

جراحی لابیاپلاستی
لابیوپلاستی

نقش جراح در جراحی لابیوپلاستی

برخی از زنان بدلیل انتخاب نادرست جراح پس از انجام جراحی لابیوپلاستیدچار مشکلات فراوانی می شوند برخی از پزشکان تخصص کافی در انجام این جراحی ندارند و اقدام به انجام این جراحی می کنند که در این صورت نتنها باعث زیبا نشدن ناحیه تناسلی بلکه می توانند باعث عدم تقارن و بروز مشکلات جدی در ناحیه تناسلی شوند.

جراح مهمترین اصل در جراحی زیبایی است که در صورت نداشتن تخصص کافی حتی اگر از بهترین دستگاه استفاده کند نتیجه دلخواه دریافت نمی شود.

در صورت انجام نادرست جراحی لابیوپلاستی ممکن است عدم تقارن، کند شدن کامل لابیا و مشکل در ارگاسم ایجاد شود.

 

 

کاهش یافتن میل جنسی پس از جراحی لابیوپلاستی :

متاسفانه این باور غلط وجود دارد که پس از جراحیلابیوپلاستی شخص با کاهش میل جنسی روبرو است ، دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که این تصور کاملا اشتباه است .

تحریک جنسی در بانوان در نقاط مختلف انجام می شود ، لابیاها چه دارای سایز بزرگ باشند و یا کوچک به یک اندازه میل جنسی را بالا می برنند ، حتی این امر ممکن است اتفاق بیافتد اگر شخص لابیاهای بزرگ داشته باشد از میل جنسی کمتری نسبت به شخصی که لابیاهای کوچکتر دارد برخوردار باشد .

به همین دلیل باید بیان کردن لابیا کوچک می تواند در بالا بردن لذت مقاربت تاثیر گذار باشد و لذت مقاربت جنسی را دو برابر کند .

با انجام جراحی لابیاپلاستی شخص نه تنها در زمان مقاربت جنسی لذت بیشتری می برد بلکه به آلت تناسلی زیبایی دستیابی پیدا می کند .

جراحی لابیاپلاستی
لابیوپلاستی

روش های مختلف لابیاپلاستی :

خوشبختانه روز به روز اطلاعات و تکنیک های پزشکی در حال افزایش و به روز رسانی است ، در خصوص لابیوپلاستی نیز تکنیک های مختلف و گوناگونی وجود دارد پزشک متخصص جراحی زیبایی زنان با توجه به بررسی های که انجام می دهد یکی از تکنیک های لابیوپلاستی را برای بیمار انتخاب می نماید ، فقط پزشک متخصص می تواند انتخاب نماید کدام تکنیک لابیاپلاستی برای شخص مناسب تر است ، درتمامی تکنیک های لابیاپلاستی پزشک مقداری از لب های بزرگ و کوچک را بر می دارد .

برخی از مواردی که ممکن است در پس از جراحی لابیوپلاستی اتفاق بیافتد :

 • احساس درد کمی پس از لابیاپلاستی
 • حین انجام فعالیت روزانه احساس ناراحتی
 • زمان انجام ورزش احساس درد
 • در زمان مقاربت احساس کمی ناراحتی

لازم به ذکر است احساس درد و ناراحتی کاملا امری طبیعی است ولی جای نگرانی نمی باشد زیرا پس از گذشت مدت زمانی این درد و ناراحتی از بین می رود .

برخی از بانوان تمایل دارند در حین جراحی لابیاپلاستی پزشک معالج کلاهک روی کلیتوریس را کوچک تر کند ، این امر را می توان همزمان با عمل لابیاپلاستی انجام داد .

علت های گوناگونی در خصوص ایجاد شدن اختلال در لب های کوچک و یا لب های بزرگ وجود دارد در ذیل به بیان این عوامل ایجاد کننده می پردازیم :

 • بالا رفتن سن
 • تغییرات متعدد در کاهش یا اضافه وزن
 • انجام مقاربت های جنسی متعدد
 • ژنتیک
 • زایمان طبیعی
 • مشکلات مادرزادی

تکنیک های گوناگون لابیاپلاستی :

 • V-Wedge resection / Modified V-Wedge Resection

در این تکنیک جراحی لابیوپلاستی جراح متخصص زیبایی زنان کناره های لب های که کوچک می باشند را به شکل V بر می دارد ، در این تکنیک سعی می شود مقدار بسیار کمی از بافت لبیا برداشته شود ، البته  مقدار برداشت بافت را پزشک با توجه به بافت لبیا بیمار تعیین می کند و این میزان برداشت برای هر بیمار متفاوت است .

تکنیک جراحی لابیا پلاستی V-Wedge resection / Modified V-Wedge Resection آسیب کمتری به اعصاب حسی وارد می گردد در نتیجه لب ها دارای شکل طبیعی تری بوده ، از دیگر مزیت های این تکنیک به کم بودن خونریزی می توان اشاره کرد ، در این تکنیک جراحی لابیاپلاستی ریکاوری کم بوده و بانوان پس از مدت کوتاهی استراحت می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند .

در برخی از موارد ناحیه ای که برداشته می شود بنا بر وضعیت دستگاه تناسلی و نظر پزشک ممکن است به شکل Y در آید .

 • Seculped Linear resection

در این تکنیک جراحی لابیاپلاستی از لیزر استفاده می شود ، البته ممکن است در حین جراحی از نخ های قابل جذب جهت بخیه زدن استفاده شود .

در این تکنیک نیاز است پزشک جراح زیبایی زنان دارای تبحر و تجربه باشد زیرا بخیه ها  باید به درستی زده شود تا از اسکار در ناحیه جراحی شده اجتناب شود .

این روش به دلیل استفاده از لیزر یکی از مناسب ترین روش ها جهت جراحی لابیوپلاستی است .

میزان برداشت بافت لبیا مینور با توجه به نیاز شخص و شکل لگن اشخاص متفاوت می باشد ، البته لازم به ذکر است پزشک بنابرصلاحدید و وضعیت بیمار تعیین می کند چه میزان از بافت لبیا مینور برداشته شود .

 • De-epitheliazaton Techinices

برای انجام این تکنیک لابیاپلاستی نیاز است جراح بسیار دارای تجربه و تبحر باشد ، زیرا در این روش جراح زیبایی زنان بخشی از بافت لبیامینور که به دلیل برخی از عوامل نظیر بالا رفتن سن و… دارای چین خوردگی است بر می دارد .

در این تکنیک لابیاپلاستی جراح زیبایی زنان به شکل eye-shaped بافت لبیا مینور را برمی دارد سپس سایرنواحی را به یکدیگر بخیه می زند .

دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان جراحی لابیوپلاستی را بسیار مهم می دانند و تاکید دارند بانوان حتما نزد پزشک جراح زیبایی زنان که دارای مهارت است بروند زیرا جراحی لابیاپلاستی  بسیار حساس می باشد .

در این تکنیک جراحی لابیوپلاستی باید نهایت دقت به کار برده شود زیرا ناحیه فوقانی لبیا که به بخش عصبی عروق متصل است دچار آسیب نشود .

 • Z-Plasty Technique }variation of modified V Wedge above)

پزشک متخصص زنان و زایمان در این روش برداشت بافت را به شکل Z انجام می دهد ، یکی از مزیت های این روش باقی ماندن بافت بیشتری از لبیا پس از جراحی لابیوپلاستی است . البته ممکن است بافت در برخی از مواقع به شکل W برداشته شود .

معمولا پزشک جراح زیبایی زنان زمانی از این روش استفاده می کند که بافت لبیا بسیار بزرگ باشد ، در این مواقع جراح زیبایی زنان مقداری از بافت پرینه و بخش کمی از کلیتوریس را برمی دارد .

لازم به ذکر است بافت پرینه ای که برداشته می شود در ناحیه ورودی واژن و بین مقعد می باشد .

 • Stem-Iris Scissors Technique

انجام این تکنیک جراحی لابیاپلاستی نیاز به  بیهوشی دارد و معمولا جراح زیبایی زنان به شکل میکروسکپی جراحی را انجام میدهد ، علت استفاده از بی هوشی به حداقل رساندن خونریزی و فشار ناشی از بخیه می باشد ، دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان استفاده از بی هوشی را در این روش توصیه می کند تا شخص درد کمتری را احساس کند .

 • Superior – inferior pedicle flap Technique

در این تکنیک پس از اینکه جراح به شکل V بافت را برداشت بخش های تحتانی لبیا و بخش فوقانی را به یکدیگر بخیه می زند .

بخش نظزات

Call Now Button