لابیاپلاستی

لابیاپلاستی (Labiaplasty) یا لبیاپلاستی از جمله جراحی های زنان است که می تواند در راستای دو هدف زیبایی و فانکشنال به انجام برسد. لابیاهای واژن در طول زندگی افراد ، به سبب علل مختلف ممکن است ظاهر طبیعی و زیبای خود را از دست بدهند. البته لازم به ذکر است که برخی از خانم ها به طور ژنتیکی لابیاهایی با ظاهر نا متقارن را دارا هستند. امروزه با توجه به پیشرفت های حاصل شده در زمینه سلامت و زیبایی زنان ، چنین مشکلاتی از سوی متخصصان مربوطه حل شدنی هستند. چرا که روحیه حساس زنان می تواند به راحتی تحت تاثیر اثرات ناخوشانید و منفی امر مذکور قرار بگیرد. در ادامه این مقاله از دکتر لیلا خلیلی ، بهترین جراح زیبایی زنان در تهران ، مجموعه ای از اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار متقاضیان عمل لابیاپلاستی در تهران قرار داده ایم تا با آگاهی کامل و دید بازتری در جهت جراحی نامبرده اقدام نمایند.

لابیاپلاستی - دکتر لیلا خلیلی

این نکته نیز شایان ذکر است که به طور قطعی نمی توان یک سایز و فرم را به عنوان حالت طبیعی و نرمال لابیاهای واژن دانست. زیرا این مسئله با توجه به ظاهر کلی ناحیه تناسلی مشخص می گردد. به همین دلیل متقاضیان دقت داشته باشند که نباید نتیجه جراحی خود را با فرد دیگری مقایسه نمایند ؛ چرا که اصلاحات اعمالی طی جراحی لابیاپلاستی  در تهران با توجه به معیارهای و استانداردهای ناحیه ژنتیال هر فرد اعمال می گردد و بدین ترتیب هر نتیجه منحصر به فرد می باشد.

لابیاپلاستی - دکتر لیلا خلیلی

فواید عمل لابیاپلاستی :

 1. اصلاح شکل و ظاهر نامتناسب لابیاها و متقارن ساختن آن ها
 2. افزایش اعتماد به نفس بانوان در روابط جنسی خود
 3. احساس راحتی و نبود درد در حین پرداختن به فعالیت های ورزشی مختلف
 4. برداشتن محدودیت های موجود در خصوص پوشیدن لباس های تنگ و چسبان

اهداف از انجام لابیاپلاستی

لابیاهای مینور در دو سمت مدخل واژن قرار گرفته و از ناحیه کلیتوریس تا پرینیوم (perineum) کشیده شده اند. همچنین سایز و اندازه آن ها برای هر شخص متفاوت و منحصر به فرد می باشد. در شرایطی که ظاهر لابیاها از حالت عادی خارج شده و موجب بروز علائم ناخوشایندی در افراد شود ، بهتر است جهت برطرف کردن مشکل بوجود آمده اقداماتی به انجام برسد. طبق گفته دکتر لیلا خلیلی ، بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران هدف از انجام فرایند مذکور می تواند زیبایی یا عملکردی باشد ؛ گاهی حتی این پروسه به طور همزمان دو هدف مذکور را در پیش می گیرد.

اهداف فانکشنال : زمانی که بزرگی لابیاها از حالت طبیعی و نرمال خارج شده باشد ، در مواردی مثل پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان یا لگ های ورزشی ، همچنین در مواقعی که فرد می خواهد به ورزش هایی مثل دوچرخه سواری بپردازد ، امکان دارد به درد و سوزش دچار شود. مسئله دیگر دشواری در رعایت بهداشت لابیاها می باشد. شایان ذکر است که وجود لابیای بزرگ می تواند در امر رابطه جنسی نیز اختلال ایجاد نماید. تمامی موارد مذکور به لحاظ عملکردی مشکلاتی را پدید می آورند که با لابیاپلاستی فانکشنال قابل درمان هستند.

اهداف زیبایی : همه ما می دانیم که گرایش بانوان به زیبایی بسیار زیاد بوده و موجب بالا رفتن اعتماد به نفس آنان می شود. همچون زیبایی چهره ، تناسب در ناحیه واژینال نیز در رضایت شخص از خود تاثیر گذار است. فرم شل و آویزان لابیاهای واژن موجب کاهش زیبایی آن ناحیه شده و به دنبال آن اعتماد به نفس بانوان در روابط عاطفی و زناشویی آنان کمتر می شود. از این بابت است که می توانند به جهت برطرف نمودن چنین مواردی برای لابیاپلاستی در تهران زیر نظر متخصص اقدام نمایند.

چه مواردی باعث بزرگی بیش از حد لابیاها می شوند؟

یکی از اصلی ترین دلیل ها بالا رفتن سن است. همچنین ، پیدایش دوره یائسگی در زنان به سبب افزایش سن و دیگر تغییرات هورمونی ، موجب نازک شدن بافت لابیا ماژور شده و به همین علت لابیای مینور به صورت برجسته و بیرون زده نمایان می شود. در این شرایط بانوان به انجام لابیاپلاستی تمایل بیشتری نشان می دهند.

بارداری و زایمان نیز به سبب تغییراتی که در بدن بانوان ایجاد می کنند ، یکی دیگر از دلایل برهم خوردن ظاهر لابیاها می باشند. نوسانات وزنی نیز در امر مذکور بی تاثیر نیستند. علاوه بر موارد فوق ، عوامل ارثی نیز در چگونگی ظاهر لابیاها اثر گذار هستند.

تکنیک های عمل لابیاپلاستی

تکنیک های متعددی در راستای کاهش سایز و فرم دهی لابیاها از سوی بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران مورد استفاده قرار می گیرند. متخصص به جهت تعیین و برگزیدن مناسب ترین متد ، وضعیت ، اشکالات لابیاها و خواسته های هر بیمار را در نظر می گیرد. البته که هدف تمامی تکنیک ها بهبود بخشیدن ظاهر ناحیه واژینال است.

برش خطی یا طولی (Linear Resection) : طی تکنیک نامبرده شده یک خط صاف یا قوسی در امتداد بخش خارجی لابیای مینور ایجاد شده و بدین ترتیب بافت اضافی از آن قسمت جدا می شود. بخیه های مورد استفاده در این متد عموما جذبی و زیر پوستی می باشند.

برش V شکل (V-wedge resection) : در صورت بکارگیری این تکنیک لابیاپلاستی ، یک برش v شکل بر روی بافت خارجی لابیا مینور ایجاد می شود. پس از برداشتن بافت اضافی ، دو لبه برش خورده به جهت بهبود ظاهر ، به یکدیگر بخیه می شوند.

کاندید ایده آل برای عمل لابیاپلاستی :

لابیاپلاستی - دکتر لیلا خلیلی

 • کسانی که حین برقراری رابطه جنسی ، در ناحیه واژینال خود به سبب فرم نامناسب لابیاها درد و فشار را تجربه می کنند و پس از آن دچار سوزش می شوند می توانند کاندیدای خوبی برای عمل زیبایی لابیا باشند.
 • بانوانی که هنگام انجام فعالیت های معمول مثل قدم زدن یا نشستن برای مدت طولانی ، متحمل درد و فشار می شوند
 • کسانی که بخاطر بزرگی و برجستگی لابیاها در انتخاب نوع لباس خود دچار محدودیت شده اند
 • خانم هایی که به طور کلی از ظاهر برجسته و تیرگی های لابیاهای واژن احساس نارضایتی دارند
 • لابیا مینور واژن ، ادرار را در مسیر درست هدایت می کند. عدم تناسب و بزرگی این لابیاها می تواند این امر را نیز با مشکل مواجه سازد و شرایط نامطلوبی مثل پخش شدن ادرار را به وجود آورد. کسانی که از این معضل رنج می برند نیز  از نظر بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران کاندید مناسبی محسوب می شوند

✨ به طور کلی ، اگر تمایل دارید که بدانید کاندیدای ایده آلی برای این جراحی هستید یا خیر ، توصیه می شود به متخصص زنان مراجعه نموده و به صورت حضوری با ایشان مشاوره ای داشته باشید.

لابیاپلاستی با لیزر (Laser labiaplasty)

در کنار تکنیک تیغ جراحی ، می توان از لیزر نیز در ایجاد ظاهری مطلوب برای لابیاها بهره گرفت. پروسه لابیاپلاستی با لیزر در قیاس با عمل با تیغ جراحی از تهاجم کمتری برخوردار است. طی این فرایند پس از آن که فرد تحت بیهوشی قرار گرفت ، متخصص به کمک لیزر ، طبق تکنیک اتخاذ شده ، برش را بر روی بافت لابیا ایجاد می کند. از مزایای این پروسه در مقایسه با عمل جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • عموما برش ها دقیق تر ایجاد می شوند
 • به سبب قابلیت اشعه های لیزر در انعقاد خون ، این فرایند با میزان خونریزی کمتری همراه است
 • با توجه به کم تهاجم تر بودن لابیاپلاستی با لیزر ، دوره ریکاوری پس از آن نیز کوتاه تر و آسان تر می باشد.

✨ به این نکته توجه داشته باشید که تمامی افراد نمی توانند گزینه خوبی برای پروسه مذکور محسوب شوند. انتخاب کاندیدای ایده آل برای جراحی لابیا با لیزر در صلاحدید بهترین متخصص زنان تهران است.

عمل ترمیم لابیا :

متاسفانه برخی از بانوان بدون دقت کافی در امر انتخاب یک متخصص با تجربه و متبحر در حوزه جراحی های زنان ، برای لابیاپلاستی در تهران اقدام می کنند. در این مواقع احتمال پیدایش نتیجه نامطلوب و عارضه ها افزایش می یابد.

در چنین شرایطی بیماران می توانند جهت انجام لابیاپلاستی ترمیمی (Revision labiaplasty) اقدام نمایند. در شرایط زیر ، بانوان عموما برای جراحی مجدد لبیاپلاستی به یک متخصص زنان خوب مراجعه می کنند :

 1. طبیعی نبودن ظاهر لابیا به سبب برش دهی نامطلوب
 2. باز شدن بخیه ها
 3. عدم رفع تمامی مشکلات موجود در جراحی اولیه
 4. توجه داشته باشید که عدم پیروی از توصیه های مراقبتی قبل و بعد از پروسه توسط شخص متقاضی ، نیز ممکن است نتیجه را تحت تاثیر قرار دهد.

🎥 همه چیز در مورد لابیاپلاستی در تهران از زبان دکتر لیلا خلیلی

زمان مناسب برای عمل لابیاپلاستی

از نظر سنی بهترین زمان برای انجام عمل جراحی مذکور ، پس از پایان یافتن دوره بلوغ و رشد فرد است. این نکته قابل ذکر است لابیاها تا زمانی که بلوغ جنسی فرد کامل شود ، به رشد خود ادامه می دهند. عموما پایان دوره رشد ، 18 سالگی بوده و پس از آن ، با تایید متخصص زنان ، شخص می تواند جهت جراحی اقدام نماید.

بانوان باردار دقت فرمایند که دوره حاملگی ، زمان مناسبی برای عمل زیبایی لابیا نیست. این گروه از متقاضیان لازم است که تا موعد زایمان خود صبر کرده و پس از آن با مشورت بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران، زمان جراحی را مشخص نمایند.

بعد از عمل زیبای لابیا به چه مراقبت هایی نیاز است؟

 • برای جلوگیری از عفونت احتمالی ، از سوی پزشک لابیاپلاستی در تهران  داروهای آنتی بیوتیک تجویز می شوند. به جهت اثر گذاری مطلوب حتما طبق دستور مصرف نمایید. همچنین در راستای کنترل و کاهش درد ، داروهای مسکن تجویز شده باید مورد استفاده قرار بگیرند.
 • تا رسیدن به بهبودی کامل ، از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید ؛ بدین ترتیب می توانید از مالش و فرسایش بیش از حد لابیاهای جراحی شده و افزایش درد در آن ناحیه جلوگیری نمایید.
 • به مدت 4 الی 6 هفته پس از لابیاپلاستی از برقراری رابطه جنسی خودداری کرده و نیز از تامپون استفاده نکنید
  جهت شروع هرگونه فعالیت ، بهتر است با بهترین متخصص زنان تهران مشورت نمایید ؛ ایشان با بررسی روند بهبودی شما در خصوص زمان مناسب برای انجام هر فعالیت تصمیم گیری می کند. بدین ترتیب از بروز هر مشکل و عارضه احتمالی نیز جلوگیری می شود.
 • توجه داشته باشید که عدم پیروی از توصیه های مراقبتی قبل و بعد از پروسه توسط شخص متقاضی ، نیز ممکن است نتیجه را تحت تاثیر قرار دهد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها