دکتر لیلا خلیلی
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی از انواع جراحی های زیبایی واژن است که به کوچک کردن لبیاهای مینور و متقارن سازی آن ها می پردازد. در اغلب بانوان لبیاها شکل متقارنی ندارند و همین موضوع آن ها را مشتاق برای انجام جراحی لبیاپلاستی می کند. طی انجام لابیاپلاستی لبیاهای مینور آن ها شکلی کاملا متقارن به خود می گیرند. و اگر لبیاهای آن ها بزرگ باشد با تکنیک های لبیاپلاستی کوچک می شوند. به همین دلیل از بیشترین کاندیدهای لبیاپلاستی می توان افرادی را نام برد که لبیاهای بی فرم و بزرگی دارند.هرچند که این جراحی تا الآن از هیچ مرکز معتبری به عنوان جراحی ای که جنبه درمانی دارد شمرده نشده است اما گاهی سایز بزرگ لبیاها باعث محدودیت افراد در نوع لباس پوشیدن و فعالیت های فیزیکی و گاها باعث اعتماد به نفس پایین و تحت شعاع قرار دادن روابط جنسی آن ها می شود. در اینجا لبیاپلاستی به نوعی علاوه بر زیبایی حکم درمان نیز دارد.

فهرست مطالب

در ادامه لایو مشترک با دکتر قائدی در ارتباط با زیبایی زنان را مشاهده می کنید:

لابیاپلاستی با هدف متقارن سازی، کوچک کردن لبیاها، از بین بردن چین و چروک لبیاها، افزایش تحریک جنسی، بالا بردن اعتماد به نفس، جوانسازی ناحیه تناسلی صورت می گیرد.به طور کلی لبیاپلاستی به دو شکل جراحی و غیر جراحی تقسیم می شود که روش غیر جراحی آن سافتنینگ است که در مواقعی که لبیاها کمتر از یک سانت تا نیم سانت باشند کاربرد دارد.روش های جراحی بر اساس سایز و تیپ لبیاها می تواند متفاوت باشد.این جراحی کاملا سرپایی می باشد و به دو صورت بی هوشی یا بی حسی قابل انجام است.متاسفانه در ایران برخی از افراد بر این باورند که انجام خدمات زیبایی زنان لزومی ندارد و کاری اضافه است،در حالی که تعریف وسیع تری از زیبایی زنان وجود دارد که بیشتر تاکید بر function‌ و سلامت دستگاه تناسلي دارد. خيلي از بانوان از بيان اختلالات ناحيه تناسلي خود شرم دارند و از مراجعه به پزشك برای درمان امتناع مي كنند،حتی ممكن است آگاهي کافی نداشته باشند كه چه زماني بايد از خدمات زيبايي زنان بهره ببرند،سوالی که مطرح می شود این است که بهترین سن برای استفاده از خدمات زیبایی زنان چه زمانی است؟ در اكثر موارد بيشترين رشد لبيا ها در سن بلوغ ديده مي شود و تا زماني كه تغييرات هورموني رخ ندهد انجام جراحي هاي زيبايي زنان محدوديت ندارد،حتي ممكن است در افراد مسن اين جراحي الزام باشد نه از لحاظ استفاده از جنبه زيبايي بلكه ممكن است آنچنان لبيا ها نافرم و بزرگ باشند كه سبب ايجاد درد، سوزش، خارش، تحريك، احساس ناراحتي در زمان ورزش يا پوشیدن لباس تنگ شود. همچنين بهتر است اين عمل هاي زيبايي بعد ازاتمام سن باروري انجام شود .
لابیاپلاستی چیست

هدف از انجام لابیاپلاستی

هدف اول از انجام لابیاپلاستی تغییر رنگ لبیاهاست که با به کارگیری روش های مختلف می توان رنگ لبیاها را تغییر داد.هدف دوم تغییر شکل لبیاها است که با تراشکاری یا سافتنینگ می توان شکل لبیا را تغییر داد به شرط اینکه سایز لبیاها کوچک باشد.هدف سوم تغییر سایز لبیاهاست که مهمترین هدف لبیاپلاستی این گزینه است. برای تغییر سایز لبیاها الگوریتم خاصی وجود دارد که بر اساس تیپ های لبیاها تقسیم بندی می شود و تیپ های لبیاها بر اساس سایز آن ها مشخص می شود. در تیپ یک لبیاها کوچکتر از یک سانت هستند که فقط در این تیپ می توان به کمک سافتنینگ و بدون تیغ جراحی سایز لبیاها را تغییر داد، البته در مواقعی که جراح قصد داشته باشد کمتر از یک سانت بخشی از لبیا را تغییر دهد می‌تواند از روش سافتنینگ بهره ببرد. در تیپ چهار سایز لبیاها بالای شش سانت هستند.در تیپ های دو به بالا برای تغییر سایز حتما باید از تیغ جراحی و ایجاد برش استفاده کرد.ناحیه تناسلی در بانوان مختلف، با هم فرق دارد، برخی از بانوان از شکل ظاهری لبیاهای خود ناراضی هستند و تمایل به ایجاد تغییر دارند. در اغلب بانوان لبیاها شکلی نامتقارن دارند و همین باعث می شود آن ها تصمیم بگیرند پیش جراح و متخصص زنان بروند و لبیامینور های خود را متقارن کنند.در گروهی از زنان اندازه لبیامینورها به قدری زیاد است که باعث می شود آن ها هنگام پوشیدن لباس های تنگ و فعالیت های ورزشی به علت ساییدگی لبیامینورها و لباسشان ،احساس ناخوشایندی داشته باشند و دچارسوزش بشوند.در حالت کلی عمل لابیاپلاستی یک عمل زیبایی است که بیشتر به منظور تغییر شکل ناحیه تناسلی در خانم ها استفاده میشود. اما گاهی اوقات ممکن است لبیا های بزرگ باعث بروز مشکلاتی از قبیل اصحکاک،خارش،سوزش،تحریک و یا عفونت های مکرر (لبیاهای بزرگ باعث میشود ناحیه تناسلی مرطوب شود و در نتیجه محیط را برای رشد قارچ و میکروب ها فراهم کند.) تمام این موارد نیز می تواند باعث شود که فرد اقدام به جراحی لابیاپلاستی کند.

ترس از عمل لابیاپلاستی

ترس از جراحی لابیاپلاستی در خیلی از بیماران است، این جراحی را می توان با روش های مختلف بی حسی انجام داد تا بیمار کوچکترین دردی را احساس نکند، فرد بعد از جراحی می تواند کار های شخصی خود را انجام دهد، با در نظر گرفتن توصیه های پزشک خود می توانید دوران نقاهت را کاهش دهید .

آیا با عمل لابیاپلاستی دهانه واژن باز می ماند؟

خیر، ممکن است که بیمارقبل از جراحی لبیاهای بزرگش سبب به هم چسبیده شدن و بسته بودن دهانه ورودی واژن شده باشد و بعد از جراحی لابیاپلاستی دهانه ورودی واژن دیده شود.همچنین در بیمارانی که قبلا لابیاپلاستی انجام داده اند و برای جراحی ترمیم لابیاپلاستی اقدام می کنند و در جراحی اولیه لبیا ها ریداکشن شده اند و تنها لبیاماژور ها باقی مانده اند، لازم است گرفت انجام شود. در کل می توان گفت عمل لابیاپلاستی ربطی به باز شدن دهانه وردی واژن ندارد.

ترمیم لابیاپلاستی

همانطور که قبلا هم گفته شد، عمل لابیاپلاستی یکی از جراحی های شایع در بین بانوان در کل دنیا است، درست است که جراحی لبیاپلاستی خصوصا لابیاپلاستی مینور، یک عمل بزرگ نیست و می توان این جراحی را با بدون بی هوشی و تنها با بی حسی به صورت سرپایی انجام داد، اما در عین حال یک عمل زیبایی بسیار مهم است و عدم دانش و دقت کافی، می تواند فرد را دچار عوارض جراحی لابیاپلاستی کند. خیلی از بیماران از دکتر لیلا خلیلی این سوال را دارند که عوارض لابیاپلاستی چیست؟ در پاسخ به این افراد می توان گفت: عوارض لابیاپلاستی همچون سایرعمل های زیبایی می تواند شامل خونریزی، هماتوم، عفونت و یا باز شدن بخیه ها باشد. اما مهمترین عارضه لابیاپلاستی را می توان تنها عوارض زیبایی معرفی کرد.

فیلم عمل ترمیم لابیاپلاستی

لزوم هوکتومی در کنار لابیاپلاستی

درخواست جراحی ترمیمی لبیاپلاستی نیز بسیار است، این بیماران اغلب از چین و چروک ها و ناهمواری های موجود در لبیا های خود ناراضی هستند.
هودکتومی به معنای هماهنگ کردن قسمت بالا و خود لبیا ها است.
در برخی از بیماران قسمت هود به غیر از چادر خود کلیتوریس، دو چین دارد که از هر دو سمت به لبیا مینور ها میرسد. در صورتی که این چین ها در حین عمل لبیا پلاستی دست نخورده باقی بمانند، مریض دچار عارضه پنیس فورم می شود.
یکی از عارضه های لابیاپلاستی برداشت کمتر از اندازه لبیا ها می باشد، البته این عارضه از برداشت بیش از اندازه بهتر است، زیرا در زمان برداشت بیش از اندازه بافت، دیگر بافتی باقی نمانده و لازم است تا متخصص زنان در جراحی ترمیمی از بافت گرفت استفاده کند.
همچنین عارضه شایع دیگر که در زمان نیاز به جراحی ترمیمی دیده می شود عارضه گوش سگی است، قسمت بالایی لبیا ها به درستی برداشته نمی شود و زمانی که بزرگ تر از حد طبیعی خود باشد همانند گوش سگ حالت آویزان پیدا می کند.

آیا جراحی لابیاپلاستی در طول عمل و یا بعد از آن همراه با درد است؟

عمل لابیاپلاستی را می توان هم با بی حسی کامل انجام داد و هم می توان با بی هوشی، سدیشن و یا خواب عمیق پیش برد. در هر حال با هر کدام از این روش ها که این جراحی انجام شود، بیمار باید در طول جراحی کاملا بی حس شود. انجام بی حسی خیلی ناراحت کننده نیست و دردی مثل بی حسی دندان پزشکی دارد، در طول بی حسی، ریشه عصب بی حس می شود و عمل لابیاپلاستی انجام می شود.در نتیجه باید گفت در طول جراحی لابیاپلاستی بیمار نباید دردی داشته باشد، بعد از جراحی هم اگر عمل به درستی انجام شده باشد و بی حسی خوبی برای بیمار انجام شده باشد، می توان گفت بیمار تنها احساس ناراحتی می کند، البته بسته به افراد مختلف برخی کمترین درد را درد بزرگی می دانند و برخی دیگر آستانه درد بالاتری دارند. در کل جراحی لابیاپلاستی یک عمل با درد زیاد نیست.

در افرادی که پوستی کلویید ساز دارند، آیا بعد از جراحی با مشکل مواجه می شوند؟

در رابطه با لابیاپلاستی خیلی کلویید ایجاد نمی شود، زیرا بافت مخاطی است، اما در هر حال احتمال اینکه بیماران گوشت اضافه در ناحیه عمل لابیا بیارند وجود دارد، اما این کلویید همچون کلویید پوست نیست و به راحتی تنها با یک عمل سافتنینگ یا لیزر، تراش میخورند و از بین می رود.

سافتنینگ بعد از عمل لابیاپلاستی

خیلی از بیماران بعد از جراحی لابیاپلاستی نیاز به سافتنینگ دارند، که البته بسیار متفاوت با از بین بردن ناهماهنگی های کوچک است. سافتنینگ با لیزر انجام می شود زیرا عمل لابیاپلاستی به درستی انجام شده است، و تنها با استفاده از سافتنینگ نواحی تیره و گوشت اضافه برداشته می شود.

صحبت های دکتر لیلا خلیلی در رابطه با عمل ترمیم لابیاپلاستی

آیا جراحی ترمیمی لابیاپلاستی صد درد صد موفقیت آمیز است؟

در مواقعی که جراحی ترمیمی لابیاپلاستی انجام می شود نمی توان به قطعیت گفت که 100 درصد مشکلات فرد برطرف می شود، اما می توان گفت با احتمال 70 تا 80 درصد بهبودی حاصل می شود. زیرا زمانی که آناتومی تغییر می کند، لازم است از روش های مختلفی استفاده کرد.

حس جنسی بعد از لابیاپلاستی

این نگرانی اغلب افراد بعد از لابیاپلاستی است، باید گفت میل جنسی مرتبط با لابیاپلاستی نیست، تنها تاثیری که جراحی لابیاپلاستی بر میل جنسی دارد، افزایش اعتماد به نفس در حین رابطه است. پوست اضافه مرتبط با حس جنسی نیست، حتی می توان گفت جراحی کلیتوریس هم اصلا مرتبط با حس جنسی افراد نیست در برخی از بیماران که کلیتوریس پنهان دارند، هودکتومی باعث در دسترس قرار گرفتن و در نتیجه بهبود حس جنسی و ارگاسم در افراد می شود.

شروع رابطه جنسی بعد از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی همانند جراحی لابیاپلاستی است، تنها در بیمارانی که گرفت استفاده می شود، متفاوت است . لازم است فرد 3 روز استراحت داشته باشد، بعد از یک هفته تا ده روز بخیه ها جوش می خورند، و لازم است تا یک ماه ورزش و رابطه جنسی انجام نشود. منظور از گرفت برداشت یک بافت با پایه است، گاهی به اجبار نیاز است برای پیوند پرینه از گرفت استفاده شود، اما دراکثریت بیماران ترمیم لابیاپلاستی، با گرفت می توان بافت را بازگرداند، بیشتر از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی از گرفت هایی با بافت خونی استفاده می شود، که هم از نظر خونرسانی و هم دسترسی با بافت مشکل ایجاد نشود .

بهترین زمان برای ترمیم لابیاپلاستی

توصیه می شود ترمیم لابیاپلاستی حداقل 6 ماه بعد از لابیاپلاستی انجام شود، در صورت وجود تورم و درد بهتر است که جراحی به تعویق افتد . تورم بعد از جراحی کاملا طبیعی است و بهتر است بعد از بین رفتن تورم و بهبودی شکل لابیا ها، در رابطه با جراحی ترمیمی لابیاپلاستی تصمیم گرفته شود، 6 ماه زمان خوبی برای این تصمیم است .
ترمیم عمل لابیاپلاستی بسیار سخت است و پزشکی را نیاز دارند که کاملا با آناتومی ناحیه تناسلی آشنا باشد، با انتخاب متخصص با تجربه احتمال نیاز به جراحی ترمیمی لابیاپلاستی را کاهش دهید.

هودکتومی و لابیاپلاستی

هودوپلاستی یکی از عمل های زیبایی زنان است که برای کوچک کردن قسمت پوست پوشاننده ناحیه کلیتوریس به کار می رود، در حقیقت عمل هودوپلاستی به همراه عمل لابیاپلاستی به منظور هماهنگ کردن قسمت بالا و پایین لبیا به کار می رود، اما در موارد برای ترمیم عارضه پنیس فورم لابیاپلاستی قبلی، به تنهایی نیز انجام می شود.

این جراحی یک عمل سرپایی است و می توان با استفاده از بی حسی یا سدیشن و خواب عمیق، این عمل را انجام دهیم. در انجام عمل لابیاپلاستی بیشتر بیماران نگران کاهش حس جنسی یا میل جنسی خود هستند، در حالی که در انجام این عمل به هیچ عنوان به کلیتوریس آسیبی وارد نمی شود.

ترمیم عمل لابیاپلاستی و گرفت لبیا مینور ها

عوارض که ممکن است فرد بعد از جراحی لابیاپلاستی درگیر آن شود و نیاز به عمل ترمیم لابیاپلاستی داشته باشد، شامل موارد زیر است، ایجاد عارضه penis form ، به این معنی که ناحیه هود کاملا باقی مانده است و با توجه به این که ناجیه لبیا بیش از حد طبیعی برداشته شده است، حالت آلت تناسلی مردانه کوچک در فرد ایجاد شده است .
همچنین عارضه شایع دیگر حالت گوش سگی است . در صورتی که لبیاپلاستی به درستی انجام نشود و بیش از اندازه لبیا ها برداشته شوند می تواند سبب بروز این عوارض در فرد شود که البته بسیار ناخوشایند هستند.
زمانی که لابیا ها بیش از اندازه کوچک می شوند و هود، دستنخورده باقی می ماند( منظور از هود قسمت بالای لابیا ها که، کلیتوریس را پوشانده است ، می باشد) بیمار دچار عارضه penis form می شود . منظور از penis form این است که قسمت پایینی لابیا ها بیش از اندازه کوچک شده اند، اما قسمت بالایی همچنان باقی مانده است و همانند یک آلت تناسلی کوچک مردانه ظاهر می شود . اغلب این عارضه در شرایطی که جراحی لابیاپلاستی برای فرد باتکنیک اشتباه انجام شود، ایجاد می گردد .
همچنین ایجاد عارضه ای دیگر که نیاز به جراحی ترمیمی لابیاپلاستی می باشد، حالت گوش سگی است. منظور از فرنولوم بالاترین قسمت لابیاها و محلی که لبیا مینور ها به بازوی کلیتوریس می چسبند، می باشد . اگر فرنولوم به درستی کوچک نشود، حالت آویزان پیدا می کند .
یک عارضه مهم دیگر که در جراحی لابیاپلاستی ممکن به دلایل مختلف تجربه شود، برداشت بیش از اندازه بافت است . متخصص زنان باید این جراحی را محافظه کارانه انجام دهد، در صورت برداشت بیش از اندازه لابیا ها ممکن است بیمار دچار حالت ریداکشن شود، به این معنی که تمام لابیا مینور در حین جراحی برداشته شود و تنها لبیا ماژور باقی بماند، در این شرایط زیبایی ناحیه تناسلی در بانوان ایجاد نمی شود و تاثیری منفی دارد، نه تنها از جنبه زیبایی بلکه از نظر عملکردی مشکلاتی همراه دارد .
در این شرایط بهترین انتخاب استفاده از گرفت است.
برای این روش درمان لازم است گرفت هایی از بافت های خود بیمار تهیه می شود و به ناحیه لبیا مینور ها پیوند زده شود . لازم است بافتی که انتخاب می شود بزرگ باشد به این دلیل که بافت بعد از برداشت حالت چروکیده پیدا می کند و کوچک می شود .
باید گفت احتمال 10 تا 20 درصد وجود دارد تا پیوند نگیرد، این احتمال به موارد زیر بستگی دارد:
در صورتی که بیمار به مصرف دخانیات اعتیاد داشته باشد .
عدم مراقبت کافی بعد از جراحی توسط بیمار.
یائسگی.
عدم خونرسانی کافی.
و… همگی می توانند در نتیجه موثر باشد.
بعد از عمل پیوند ممکن است که به جراحی ترمیمی نیاز باشد تا پیوند از نظر زیبایی اصلاح شود، پس می توان گفت این جراحی به نسبت سایر روش های جراحی های زیبایی زنان، پر هزینه تر می باشد .

آیا جراحی لابیاپلاستی عوارض دارد؟

در پاسخ باید گفت بله، عمل لابیاپلاستی همانند هر نوع جراحی دیگر می تواند عوارضی با خود داشته باشد، عوارضی مثل، هماتوم، جمع شدن خون، باز شدن بخیه، ایجاد گوشت اضافه و… اما از عوارض خاص لابیاپلاستی از لحاظ زیبایی است.بیشتر عوارض لابیاپلاستی در مواردی است که به روش مثلثی لابیا برداشته می شود، در صورتی که جراحی لابیاپلاستی توسط متخصص زنان با تجربه انجام شود، عوارض لابیاپلاستی شامل فرد نمی شود.

بهترین زمان برای عمل ترمیم لابیاپلاستی

بهتر است بعد از جراحی اولیه لابیاپلاستی، فرد حداقل تا 6 ماه جراحی انجام ندهد، زیرا در این مدت بافت هنوز ورم دارد و نتیجه خوبی از جراحی گرفته نمی شود .

بهترین راهکار برای جلوگیری از عوارض جراحی لابیاپلاستی

لازم است اول در انتخاب پزشک دقت کنید، ملاک خود را در این انتخاب هزینه قرار ندهید زیرا در صورت عدم تجربه کافی به مراتب هزینه بیشتری نیاز است.
بعد از جراحی مراقبت های لازم را در نظر بگیرید، دستکاری ناحیه جراحی سبب آسیب به بافت می شود .
به توصیه ها و روش درمان انتخاب شده، توسط پزشک اعتماد کنید . گاهی جراحی های همزمان با هم نتیجه خوبی ندارد.

مقالات مرتبط با لابیاپلاستی

ساختار لبیاها در زنان

همانطور که می دانید زنان زیادی از مشکلات ناحیه تناسلی رنج می برند که حل این مشکلات نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس آن ها می شود بلکه سبب بهبود روابط زناشویی آن ها نیز می شود.

بسیاری از مشکلات ناحیه ژنیتال زنان که نیاز به جراحی زیبایی دارد می تواند علاوه بر زیبایی به برخی از مشکلات آزار دهنده آنان نیز خاتمه دهد.

شاید بهتر باشد قبل از آشنایی با جراحی های زیبایی ابتدا به بررسی قسمت های مختلف دستگاه تناسلی زنان بپردازیم تا به درک بهتری از جراحی های زیبایی ناحیه ژنیتال برسیم.

دستگاه تناسلی برای تولید مثل به صورت خیلی شگفت انگیزی شکل گرفته است ، هر چند که وجود آن برای ادامه ی حیات فرد الزامی نیست اما برای بقای نسل و تولید مثل، فرد به آن نیاز اساسی دارد. دستگاه تناسلی زن متشکل از دو بخش خارجی و داخلی است. واژن، لوله های فالوپ، رحم، تخمدان ها و ولو(فرج) است.فرج توسط لبیاهای ماژور و مینور پوشیده شده است. لبیاها به شکل نیم دایره هستند و در حالت نرمال به هم می چسبند و ناحیه فرج را می پوشانند. علاوه بر لبیاهای مینور لبیاهای ماژور نیز هستند که لبیاهای مینور و ناحیه فرج را می پوشانند و آن ها از لایه‌های شاخی پوشیده شده‌اند اما لبیاهای مینور از لایه مخاطی پوشیده شده اند. لبیا ماژور تا بخش پرینه ادامه دارد اما لبیا مینور از ناحیه کلیتوریس تا دهانه واژن ادامه یافته است.ممکن است روابط مکرر، زایمان طبیعی ، گذر زمان و … ناحیه تناسلی زنان را دستخوش تغییراتی کند که در برخی موارد جراحی های زیبایی می تواند در شکل ناحیه ژنیتال تغییرات قابل توجه و مثبتی ایجاد کند.

کاربرد لبیاها

گفتیم که لبیاها به دو شکل ماژور و مینور در ناحیه تناسلی زنان قرار دارند. لبیاهای ماژور وظیفه محافظت از واژن، لبیاهای مینور، کلیتوریس و بافت های اطراف آن ها را دارند.

ناحیه تناسلی از نواحی بسیار حساس بدن است که باید به خوبی از آن محفاظت شود. از مهمترین کاربرد لبیاها می توان به محافظت بخش هایی که در بالا ذکر شد یاد کنیم. آن ها مانع از ورود مواد خارجی به داخل واژن می شوند، این نگهبان‌های کوچک در واقع مانند یک مانع آناتومیک عمل می کنند، از دیگر کاربرد های آنها می توان به هدایت صحیح خروج ادرار اشاره کرد.

اندازه طبیعی لبیاها چه قدر است؟

شاید بانوانی که لبیاهای بزرگی دارند و در هنگام پوشیدن لباس های تنگ یا در برخی از شرایط دیگر از این موضوع رنج می برند، تصور کنند شکل و اندازه لبیاهای آن ها غیرطبیعی است با اینحال گرچه از لحاظ معیارهای رسمی که کاملا بر حسب نتایج علمی است هیچ اندازه معینی به عنوان معیار گزارش نشده است اما هنگامی که لبیاها باعث آزار فرد شود، می توان آن را غیر طبیعی دانست و در این شرایط فرد از مناسب ترین کاندیدهای لبیاپلاستی محسوب می شود.

برخی بانوان طبق سلیقه خود علاقه دارند لبیا مینور های کوچکی داشته باشند و لبیاهای ماژور کاملا آن ها را بپوشاند این گروه از بانوان نیز از کاندیدای لبیاپلاستی هستند و به خاطر زیبایی ناحیه ژنیتال تصمیم به انجام این جراحی می گیرند.

سایز لبیاهای ماژور به چربی ذخیره شده در آن ها بستگی دارد که ممکن است بر اثر گذر عمر و برخی مسائل دیگر از حجم این چربی کاسته شود.

علل تغییر شکل لبیاها

برخی از دختران تازه متولد شده در زمان نوزادی به نسبت سایرین لبیامینورهای  بزرگتری دارند یا به مرور زمان سایز لبیامینورهای آن ها افزایش می یابد. این مسئله کاملا مربوط به ژنتیک افراد است به طور کلی می توان گفت گاهی در یک منطقه یا یک نژاد خاص یک صفت به صورت غالب در می آید و اغلب بانوان آن، آن صفت را دارند.

در گروهی از بانوان هنگام بلوغ لبیا مینورهای آن ها رشد کرده و به مرور دچار افتادگی می شوند این گروه از دختران بعد از گذراندن دوره بلوغ به لبیاپلاستی روی می آورند تا شکل ایجاد شده را اصلاح نمایند. در این گونه افراد هنوز علت این تغییر شکل ناگهانی مشخص نشده است.

در سنین 40 سالگی به بعد بافت چربی لبیاماژورها رو به کاهش می رود و این موضوع سبب می شود لبیا مینور ها به نسبت قبل بزرگتر جلوه کنند از طرفی لبیا مینور ها در این رنج سنی دچار افتادگی و کاهش اندازه می شوند و همین باعث می شود زنان برای جوانسازی و زیبایی دستگاه تناسلی خود به جراح زنان و زایمان مراجعه کنند. در دوره یائسگی هورمون های زنانه به نسبت قبل بسیار کم تولید می شوند و این موضوع علاوه بر تحت تأثیر قرار دادن کل بدن ، ناحیه تناسلی را هم دستخوش تغییراتی می کند.

برهم خوردن تعادل هورمونی در بدن نیز از دلایل تغییر شکل لبیامینورهاست. افزایش هورمون تستسترون باعث تغییر شکل دستگاه تناسلی زنان می شود. مصرف داروهای افزایش دهنده تستسترون ( سیکلوسپورین ، قرص های تستسترونی ، قرص های استروئیدی، دانازول، فنی توئین و … ) و برخی بیماری ها ( اختلال در غدد فوق کلیه، مشکلات تخمدان ها و …) همگی می توانند باعث افزایش تستسترون  و در نهایت تغییر ناحیه تناسلی شوند.

در بارداری نیز ممکن است گاهی هورمون تستسترون بالا برود و سبب بزرگ شدن کلیتوریس شود.

زایمان های طبیعی زیاد نیز می توانند سبب تغییر شکل لبیامینورها شوند.

عمل همزمان لبیاپلاستی و هودکتومی

امروزه گرایش بانوان به عمل های زیبایی به مراتب افزایش یافته است، شاید خیلی از افراد دلیل آن را تاثیر مدیا ها بر افکار بدانند،اما طبق مقالات عملی علت افزایش عمل های زیبایی زنان افزایش اعتماد به نفس،امید به زندگی و کیفیت زندگی در خانم ها می باشد که این امر باعث توجه بیشتر خانم ها به اندام جنسی و مسائل مربوط به روابط جنسی شده است .

هودکتومی چیست؟

هود در حقیقت قسمت دوم یا قسمت بالایی لبیا را شامل می شود، لبیا خود به دو قسمت تقسیم می شود که هر دو به کلیتوریس متصل می شوند و قسمت بالای لبیا یا همان هود ناحیه ای است که کلیتوریس را همانند یک چادر پوشانده است که وظیفه ی محافظت از کلیتوریس را دارد .
در خیلی از بیماران زمانی که لبیا ها بیش از اندازه بزرگ هستند هود هم اندازه ای بزرگ دارد، حتی در مواقعی قسمت هود بزرگ تر از لبیا است که شرایط را برای فرد سخت می کند . عمل لبیاپلاستی با عمل لبیا ریداکشن متفاوت است، لبیاپلاستی ها به روش سنتی تنها بریدن و کوچک کردن لبیا ها بود در حالی که عمل لبیاپلاستی می تواند یک عمل بزرگ و پیچیده باشد که لازم باشد در طی آن قسمت لبیا و قسمت هود هر دو با هم کوچک شود.
خیلی از بیماران یا حتی پزشکان، زمانی که گفته می شود نیاز به جراحی هود می باشد، مخالفت می کنند و معتقدند که دستکاری هود سبب کاهش میل جنسی می شود، اما باید گفت هود تنها یک پوست است و زمانی که هودکتومی انجام می شود به هیچ عنوان به اعصاب و کلیتوریس آسیبی وارد نمی شود زیرا تنها قسمت، پوست برداشته می شود و حس جنسی را نه تنها کم نمی کند بلکه با انجام هودکتومی افتادگی کم می شود و کلیتوریس از حالت پنهان خارج می شود و بیشتر نمایان می شود .
در طی هودکتومی عملا کلیتوریس دخالتی ندارد مگر آنکه همزمان بیمار مشکلاتی مثل بزرگی کلیتوریس را داشته باشد که البته خود جراحی جداگانه ای است.
اما در بیشتر موارد عمل هودکتومی همراه با لابیاپلاستی انجام می شود و بعید است که هودکتومی به تنهایی انجام شود مگر آنکه بیمار سابقه جراحی لبیاپلاستی را داشته باشد و لبیا ها به اندازه کافی کوچک شده باشد .

آیا این امکان وجود دارد که بعد از گذشت مدت زمانی از لبیاپلاستی هودکتومی انجام شود؟

بله این امکان وجود دارد اما کار کمی سخت می شود و ممکن است زمانی که لبیا ها در طی لبیاپلاستی کوچک شوند هود همچون آلت مردانه نمایان شود که البته ظاهر خوبی ندارد و نتیجه جراحی لبیاپلاستی را نیز تحت تاثیر قرار نی دهد. هودکتومی به تنهایی به مراتب سخت تر است و بیشتر این جراحی در بیمارانی که نیاز به جراحی ترمیمی دارند انجام می شود .

دوره نقاهت هودکتومی

دوره نقاهت در این روش همچون جراحی لبیاپلاستی می باشد، تنها بخیه های این ناحیه نیاز به زمان بیشتری دارند، میزان آدم به نسبت لبیامینور ها بیشتر است چون قسمت پرخونی است.
پس می توان گفت عمل هودکتومی و هودپلاستی یک عمل مستقل از لبیاپلاستی است که اکثرا همزمان با لبیاپلاستی انجام می شود و تنها در بیماران ترمیمی و یا افرادی که به صورت مادرزادی مشکل دارند این عمل به تنهایی انجام می شود.

آیا عمل هودکتومی همراه با عارضه است؟

خیر این عمل تنها برداشتن پوست است و اعصاب در این روش دخالتی ندارند. متاسفانه خیلی از افراد هودکتومی را با ختنه مقایسه می کنند در حالی که هودکتومی به این معنا نیست، شاید بتوان آن را با ختنه آقایان که در میل جنسی تاثیری ندارد مقایسه کرد اما مقایسه هودپلاستی با ختنه در زنان اشتباه است .

بهترین کاندیدهای لبیاپلاستی

ز شایع ترین علل لبیاپلاستی عدم قرینگی لبیاها و بزرگی آنهاست همچنین در برخی از موارد می توان با لبیاپلاستی تا حدودی تیرگی ناحیه لبیاها را برطرف نمود.

در هنگامی که بانوان به علت شکل ناحیه تناسلی خود به هنگام رابطه جنسی اعتماد به نفس پایینی دارند لبیاپلاستی به آنها توصیه می شود.

در برخی از بانوان موقع رابطه جنسی لبیامینورهای آنها دچار درد می شوند که بدین دلیل آن ها باید به جراح زنان و زایمان مراجعه کنند و اگر علت این درد لبیاهای مینور آن ها تشخیص داده شود باید جراحی لبیاپلاستی انجام دهند.

گاهی لبیامینورهای بزرگ باعث می شود فرد در انجام برخی از فعالیت های فیزیکی دچار سوزش شود و یا در هنگام پوشیدن برخی از لباس ها احساس سوزش کند که این افراد می توانند با انجام لبیاپلاستی سایز لبیامینور های خود را کاهش دهند.

گاهی لبیامینور ها به دلایل مختلف دچار چین و چروک می شوند که برخی بانوان از این موضوع به شدت ناراضی هستند لبیاپلاستی گزینه مناسبی برای حل این مشکل است.

گفتیم که لبیامینور ها باعث هدایت صحیح ادرار می شوند گاهی شکل آن ها دچار اختلال در این عملکرد می شود . حل این مشکل با لبیاپلاستی میسر است.

با گذشت زمان و بالا رفتن سن لبیامینورها دچار افتادگی و شلی می شوند ، مخصوصا با شروع دوره یائسگی و کاهش تولید هورمون های زنانه از حجم لبیامینورها کاسته شده و آنها دچار افتادگی می شوند بدین دلیل برخی از بانوان در این رنج سنی برای لبیاپلاستی اقدام می کنند تا این شلی و افتادگی اصلاح شود.

عمل لبیاپلاستی در دختران باکره

بیشترین درخواست کنندگان لبیاپلاستی دختران باکره ای هستند که نگرانن به پرده بکارتشان آسیبی وارد شود. لبیاها در بخش های خارجی واژن قرار دارند در حالیکه پرده بکارت در داخل واژن قرار دارد و در حین لبیاپلاستی پزشک هیچ کاری به ناحیه داخلی واژن ندارد. و پرده بکارت تنها با ورود شی و دخول در حین رابطه جنسی و در موارد نادری در حین انجام برخی از فعالیت های فیزیکی آسیب می بیند . پس نگرانی بابت اینکه با لبیاپلاستی پرده بکارت آسیب ببیند بیهوده است و اصلا جای نگرانی ای وجود ندارد مخصوصا اگر جراح شما یک متخصص زنان باشد و به آناتومی دستگاه تناسلی زنان آگاه باشد.

بهترین زمان برای از انجام لابیاپلاستی

یکی از رایج ترین سوالاتی که پرسیده می شود این است که بهترین زمان برای انجام لبیاپلاستی چه زمانی است، بهترین زمان بلافاصله پس از اتمام پریود است. همچنین بعدازبلوغ فرد، اگر فردی از لبیا مینورهای خود راضی نباشد، بهترین زمان برای انجام لبیاپلاستی است.

و زمان مناسب برای لبیاپلاستی در زنان باردار نیز چهل روز الی شش ماه پس از زایمان است. زیرا در این مدت خونرسانی به ناحیه لگن بالاست.

لبیاپلاستی بدون عمل جراحی (روش سافتنینگ)

بدون شک اگر خواهان لبیاپلاستی هستید چشمتان به تبلیغ‌های لبیاپلاستی بدون درد و بخیه و با لیزر خورده است، این روش لبیاپلاستی روش سافتنینگ است که به کمک لیزر صورت می‌گیرد. اما نکته حائز اهمیت در مورد لبیاپلاستی با لیزر این است که هر فردی کیس لبیاپلاستی با لیزر نیست، مگر اینکه ناحیه مورد تغییر کمتر از یک سانت باشد.این جراح است که باید تشخیص بدهد روش سافتنینگ مناسب شما است یا خیر؟ اصولا این روش مناسب افرادی‌ست که خود لبیاهای کوچکی دارند و در واقع جز تیپ یک لبیاها هستند و یا جراح بخواهد کمتر از یک سانت ناحیه مورد نظر را تغییر دهد.لازم به ذکر است حتی هنگام لبیاپلاستی با لیزر تبحر و مهارت بالای پزشک بسیار مؤثر است زیرا جراح باید بداند که چگونه به اعصاب و عروق خونی آسیبی وارد نکند و اسکاری پس از جراحی باقی نماند.

لبیاپلاستی بدون بخیه

در لبیاپلاستی بدون بخیه ، فرد مناسب کیس سافتنینگ است یعنی انتخاب این روش محدودیت دارد و هر فردی نمی‌تواند لبیاپلاستی را بدون بخیه انجام دهد.

همانطور که قبلا هم گفتیم لبیاپلاستی با روش سافتنینگ در افرادی صورت می‌گیرد که ناحیه مورد تغییر نیم‌سانت الی یک‌سانت باشد.

یا در افرادی که می‌خواهند لبه‌های تیره لبیاها را تغییر دهند این روش بسیار مناسب است.

جای بخیه لبیاپلاستی

یکی از نگرانی‌های بانوان از انجام لبیاپلاستی ماندن جای بخیه لبیاپلاستی‌ست، اگر پزشک شما با تکنیک صحیح بخیه بزند و شما به توصیه‌های پزشکتان بعد از اتمام لبیاپلاستی عمل کنید قطعا از این بابت خیالتان راحت خواهد شد و هیچ ردی باقی نخواهد ماند.

تکنیک های جراحی لبیاپلاستی

پس از تمام مطالبی که گفتیم به این موضوع می‌رسیم که لبیاپلاستی چگونه صورت می‌گیرد؟ یکی از جراحی هایی که خیلی وقت ها نتیجه ای که فرد انتظارش را دارد کسب نمی‌شود لبیاپلاستی است به این دلیل که بسیاری از جراحان مهارت کافی ندارند حتی اگر فرد متخصص و جراح زنان زایمان باشد لبیاپلاستی نیاز به علم، مهارت بالا و تجربه کافی دارد. یک جراح باید بتواند پس از بررسی‌های اولیه تکنیک صحیح لبیاپلاستی را با توجه به لبیاهای فرد تشخیص دهد. اگر تکنیک به درستی انتخاب نشود نتیجه مطلوب کسب نمی‌شود.تکنیک انجام لبیاپلاستی بر اساس شکل لبیاها و سایز آنها انتخاب می شود. زیرا لبیاپلاستی روش‌های مختلفی دارد.یکی از این روش‌ها، روش‌های سنتی است که علی رغم اینکه پس از لبیاپلاستی ظاهر لبیاها چندان زیبا نمی‌شود اما عروق خونی لبیاها در طی این جراحی حفظ می‌شوند.روش دیگر، روش ‌wedge پلاستی است که پس از جراحی ظاهر لبیاها بسیار خوب می‌شود اما به خاطر عوارض شدید بعد آن، این روش یک روش منسوخ شده است.از دیگر روش‌ها می‌توانیم به روش z plasty اشاره کنیم که روش خوبی است اما آموزش این روش و عملی کردن آن بسیار سخت و دشوار است.همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم انتخاب تکنیک درست لبیاپلاستی نیاز به مهارت و تبحر کافی دارد. اگر در انتخاب روش اشتباهی صورت گیرد قطعا نتیجه دلخواهی کسب نمی‌شود، روشی که خانم دکتر لیلا خلیلی در مراکز زیبایی خود انجام می‌دهند اغلب روش ترکیبی‌ست که همین سبب شده است حتی یک مورد جراحی ناموفق لبیاپلاستی توسط خانم دکتر ثبت نشود.خانم دکتر پس از معاینه فرد تصمیم به انتخاب تکنیک و روش کارآمد می‌کنند. در اینجا به شرح چند تکنیک لبیاپلاستی می‌پردازیم.

تکنیک seculped linear

در این تکنیک پزشک با چاقو، تیغ جراحی و گاهی لیزر در مناطق مخصوص برش هایی می زند که در انتخاب این برش ها سلیقه بیمار، وضعیت لگنی فرد و صلاحدید پزشک مؤثر است.بهتر است در این روش بخیه ها با دقت و مهارت بالا زده شوند تا ایجاد اسکار به کمترین حد ممکن برسد.یکی از مزیت های ایجاد برش در این روش با لیزر کاهش خونریزی است .

تکنیک wedge resection (v – y) V-

در این تکنیک جراح برشی به شکل V  می زند و در بعضی موارد ممکن است جراح برشی به شکل Y  بزند،  از مزیت های این روش این است که جراح برش کمتری می زند و این برش ها باعث می شود که لبیاهای مینور پس از جراحی کمتر دچار اسکار شوند و شکل طبیعی ای داشته باشند. به علت کاهش برش ها دوره نقاهت بسیار کوتاهتر خواهد بود.

این روش بیشتر در بانوانی کاربرد دارد که قرار است بافت کمتری از لبیاهای مینور آن ها برداشته شود. در این روش کمترین آسیب به اعصاب لبیامینورها زده می شود.

روش wedge resection  علاوه بر دوره نقاهت کوتاه یکی از روش های راحت برای جراحان هم هست. اما با این حال جراح شما باید تخصص و مهارت بالا داشته باشد.

Z- plasty technique

یکی از تکنیک های شایع در زنانی با لبیاهای بسیار بزرگ می باشد در این تکنیک برش های زده شده بیشتر به شکل Z و یا W می باشند.

نتیجه لبیاپلاستی (باربی لبیاپلاستی)

در باربی لبیاپلاستی لبیامینورها به طور کامل کوچک می شوند تا حدیکه هیچ قسمتی از آن ها بیرون از لبیاماژورها دیده نشوند.

در برخی مواقع، برای رعایت هارمونی باربی لبیاپلاستی، پزشک به جای تزریق چربی بر لبیاماژورها، بخشی از پوست لبیاماژورها را برای کاهش سایز بر میدارد.

اگر کلیتوریس فرد بزرگ باشد، برای رعایت تناسب، نیاز به جراحی زیبایی کلیتوریس نیز می باشد.

بی هوشی یا بی حسی در عمل لبیاپلاستی

در مراکز زیبایی خانم دکتر لیلا خلیلی مراجعه کننده لبیاپلاستی به سلیقه خود پس از مشورت با پزشک خود انتخاب می‌کند که می‌خواهد حین انجام لبیاپلاستی بی‌هوش باشد یا فقط ناحیه مورد نظر بی‌حس باشد.

برخی از افراد از بی‌هوشی می‌ترسند که می‌توانند از بی‌حسی استفاده کنند. شاید تصور تزریق آمپول‌های بی‌حسی به ناحیه ژنیتال ترسناک باشد ولی باید بگوییم که در اینجا بی‌حسی از طریق آمپول انجام نمی‌شود، بلکه به کمک دستگاه‌های مخصوص و با استفاده از کرم صورت می ‌گیرد. برخی دیگر از افراد هم دوست دارند بی‌هوش باشند که پس از صلاحدید پزشک می‌توانند از این روش استفاده کنند.

بی‌هوشی به علت نیاز به تجهیزات و مراقبت‌های خاص، هزینه‌بر است، همچنین به دلایلی روش بی‌حسی به بی‌هوشی ترجیح داده می‌شود.

جراحی های همزمان با لبیاپلاستی

بسیاری از افرادی که تمایل به لبیاپلاستی دارند قصد دارند چند عمل زیبایی دیگر هم روی ناحیه ژنیتال خود انجام دهند به خصوص افرادی که در شهرهایی غیر از تهران یا خارج از کشور زندگی می‌کنند.

علاوه بر لبیاپلاستی زنان می توانند جراحی های واژن مانند تنگ کردن واژن، جوانسازی واژن، تقویت نقطه G، تزریق فیلر به واژن و … را انجام دهند و همچنین می توان سفید کردن ناحیه ژنیتال را نیز همزمان با لبیاپلاستی انجام داد ولی قابل ذکر است که تعداد جلسات سفید کردن واژن و اطراف آن با توجه به شدت تیرگی و وسعت آن قابل تعیین است. پس ممکن است فرد نیاز به جلساتی بیشتر از یک جلسه برای سفید کردن نیاز داشته باشند. معمولا فاصله جلسات سفید کردن یکماه است.

در برخی موارد ممکن است لبیاپلاستی همزمان با کوچک کردن کلیتوریس صورت گیرد.

نقش جراح در لبیاپلاستی

نگرانی برای هر عمل زیبایی‌ای طبیعی است، علی‌الخصوص ناحیه تناسلی که بسیار حساس است. علاوه بر این جراحی لبیاپلاستی بسیار ظریف و سخت است و به همین دلیل مهارت و تبحر کافی پزشک بسیار تأثیرگذار است. همانطور که گفتیم تنها برخی از جراح‌های زنان و زایمان می‌توانند لبیاپلاستی را بدون هیچ نقصی انجام دهند تا فرد از نتایج راضی باشد.

از آنجا که عمل لابیاپلاستی یک عمل حساس و مهمترین عمل زیبایی زنان است  و همانطور که لبیا ها نقش بسیار مهمی در تناسب و زیبایی دستگاه تناسلی خانم ها دارد واز طرفی تمام عمل های لابیاپلاستی بسیار سخت و هزینه بر است، به همین دلیل توصیه می شود حتما در انتخاب پزشک دقت کافی داشته باشید، صرفا پزشک زنان بودن و یا جراح پلاستیک بودن برای این جراحی کفایت نمی کند و حتما جراح زیبایی زنان باید آموزش های لازم برای عمل لابیاپلاستی دیده باشد.

انجام یک جراحی موفق لازم به تسلط کافی بر آناتومی دستگاه تناسلی بانوان است تنها به این شکل است که جراح می تواند بدون آسیب زدن به ناحیه تناسلی لبیاپلاستی را به شکل صحیح رو به جلو پیش ببرد زیرا آشنایی با دستگاه تناسلی فرد تعیین کننده پلن و تکنیک صحیح لبیاپلاستی است، برای انجام یک عمل صحیح لازم است معاینه ای دقیق از تمام اجزای دستگاه تناسلی صورت گیرد. از طرفی همانند جراحی صورت و چهره، لبیاپلاستی نیز نیازمند رعایت هارمونی بین اجزای مختلف دستگاه تناسلی همانند کلیتوریس و لبیاهاست.

اگر پزشک شما مهارت کافی نداشته باشد ممکن است سبب آسیب به عروق خونی و اعصاب این ناحیه شود و یا شکل لبیاها تغییرات بدی کنند که عمل شما نیاز به ترمیم داشته باشد همچنین ممکن است به علت خوب آموزش ندیدن جراح شما، لبیاهای شما کنگره ای یا بد شکل شوند و یا کلیتوریس شما آسیب ببیند.

توجه داشته باشید جراحی ترمیم بسیار پر هزینه و سخت تر است  پس بهتر است قبل از انجام جراحی در مورد جراحی ماهر و توانا تحقیق کنید و از نزدیک بیماران ان جراح را که جراحی لبیاپلاستی انجام داده اند مشاهده کنید. تأمل و تفکر در انتخاب جراح بهتر از مشکلات بعد از لبیاپلاستی با تکنیک غلط و مسائلی که در پی آن رخ می‌دهد است.

تاثیر کاهش وزن بر جراحی لبیاپلاستی

آیا کاهش وزن تاثیری بر جراحی لبیاپلاستی می گذارد؟لبیاپلاستی به دو صورت لبیاپلاستی مینور و لبیاپلاستی ماژور انجام میشود.در روش لبیاپلاستی مینور کوچک کردن و هماهنگ کردن لبیاهای کوچک انجام می شود،منظور از لبیاپلاستی مینور دو بافت پوشاننده دهانه واژن است، اما در لبیاپلاستی ماژور تغییر شکل دو بافت چربی دو طرفه که نقش محافظت از لبیا مینور ها را دارند، انجام می شود.
اما اگر بخواهیم تاثیر کاهش وزن را بر جراحی بررسی کنیم، باید گفت تاثیر مستقیم ندارد زیرا لبیامینور ها با افزایش و یا کاهش وزن، تغییر سایز نمی دهند. اما بر لبیا ماژور ها کاهش وزن و یا افزایش وزن اثر گذار است و باعث آتروفی و یا آب شدن چربی های این بافت می شود،همچنین می تواند باعث شلی، آویزان شدن و یا چروک شدن لبیا ماژور ها شود .در نتیجه باید گفت کاهش وزن بیشتر بر لبیا ماژور ها تاثیر دارد، اما به صورت غیر مستقیم می تواند بر لبیامینور ها موثر باشد، زیرا کوچک شدن لبیا ماژور ها باعث می شود حفاظت از لبیامینور ها به درستی انجام نشود، پر بودن و بافت کافی لبیا ماژور ها باعث کاهش اصطحکاک و کشیدگی لبیامینور ها می شود، پس، از بین رفتن حجم لبیا ماژور ها به طور غیر مستقیم بر بزرگ شدن لبیا مینور ها به خصوص قسمت هود اثر می گذارد.

آیا بعد از جراحی لبیاپلاستی بیمار در زمان تخلیه ادرار با مشکل مواجه می شود؟

خیر، خصوصا در روز های اول بعد از جراحی لبیا ها حسی ندارند پس در زمان ادرار کردن هیچ مشکلی متوجه فرد نمی شود،مرتبا دیده میشود در زمان جاحی بیمارانی که واژینوپرینو و لبیاپلاستی انجام داده اند، نمی توانند ادرار کنند، این حالت تنها به دلیل ترسی است که اغلب بعد از جراحی افراد دارند که تصور می کنند ادرار باعث سوزش و یا درد در محل جراحی می شود، همین امر باعث انقباض عضلات ادراری می گردد که سبب می شود فرد چند ساعتی بعد از جراحی در تخلیه مثانه خود مشکل داشته باشد که البته کاملا طبیعی است.

آیا امکان جراحی های لبیاپلاستی، کلیتوروپلاستی و تزریق چربی به صورت همزمان وجود دارد؟

بله به شرط آنکه، فاصله زیادی بین بخیه ها و لبیا ماژور ها نباشد، می توان به صورت همزمان انجام داد اما گاهی اوقات این امکان وجود ندارد زیرا در ناحیه ای که عمل جراحی که انجام می شود محل بخیه ها به محل اتصال لبیا ماژور ها نزدیک است که اجازه جراحی همزمان را نمی دهد ، همچنین تزریق چربی سبب آدم زیادی در این ناحیه می گردد، که می تواند باعث کشیدگی لبیا ها و تاثیر در نتیجه جراحی گردد.

جوان سازی واژن با فتونا

فتونا نیز یک لیزر است که درصد عمل تایتنینگ فتونا پایین تر است، اما جوان سازی و وایتنینگ با فتونا نتیجه خوبی دارد. اما اگر به صورت کلی بخواهیم با لیزر تایتنینگ انجام داد باید گفت، تایتنینگ به معنای سفت کردن واژن است و امکان لیفت عضلات در این روش وجود ندارد زیرا تمام روش های غیر جراحی تنها، توانایی لیفت پوست این ناحیه را دارند و امکان لیفت عضلات تنها با روش جراحی امکان پذیر است .
پس با لیزر فقط می توان پوست ناحیه واژن را لیفت داد و در موارد جوان سازی و موارد خفیف و… بسیار عالی عمل می کند اما برای تنگ کردن واژن لیزر فتونا، آر اف و… انتخاب خوبی نیست .

لبیاپلاستی با لیزر یا جراحی؟

لبیاپلاستی با کمک ابزار های مختلفی قابل انجام است، لیزر، آر اف، چاقو، قیچی و… اما بهترین روش بسته به این دارد که پزشکی که انتخاب می کنید در کدام روش تجربه خوبی داشته باشد. به طور مثال دکتر لیلا خلیلی
در گذشته لبیاپلاستی را با استفاده از تیغ و قیچی انجام میدادند اما سال ها بعد دوره های آموزشی خود را در اروپا گذراند و لبیاپلاستی با لیزر را انجام دادند و چند سال بعد در دوره های آموزشی خود در آمریکا لبیاپلاستی را با دستگاه های میکروسرجری آموزش دیدند، طبیعا انجام لبیاپلاستی با تکنیک های قدیمی منسوخ شده اند و البته طرفداری هم ندارند، به طبع عدم دقت در روش لبیاپلاستی با چاقو و قیچی بیشتر است اما با روش میکروسرجری ابن جراحی بسیار دقیق تر انجام می شود زیرا در طول جراحی گاهی نیاز به برش های میلیمتری است، تا یک نتیجه ایده آل از جراحی حاصل شود، توصیه ما به شما عزیزان این است که گول تبلیغات دروغین را نخورید، گاهی حتی برخی از شرکت ها برای تبلیغ دستگاه خود عدم نیاز به بخیه در لبیاپلاستی را تبلیغ می کنند که این خود سبب می شود ناحیه مورد نظر حتی بعد از یک ماه هم ترمیم نشود، یک عمل خوب عملی است که با هر دستگاهی هم که انجام می شود به درستی انجام شود، بعد از جراحی عدم تقارن ایجاد نشود، محل برش ها باقی نماند، ترمیم زمان زیادی نیاز نداشته باشد و… همگی جز مواردی است که باید در جراحی لبیاپلاستی مورد توجه قرار گیرند.

انجام لبیاپلاستی با تکنیک غلط

همانطور که در بالا هم گفتیم لبیاپلاستی جز آن دسته از جراحی‌های زیبایی است که کمتر پزشکی در این زمینه مهارت کافی دارد  به همین دلیل روزانه در مراکز زیبایی خانم دکتر خلیلی شاهد کیس های ترمیمی لبیاپلاستی هستیم. داشتن مهارت بالا و تجربه کافی از ابزارهای واجب انجام لبیاپلاستی است.

اگر لبیاپلاستی با تکنیک‌های غلطی صورت گیرد یا توسط پزشکی صورت گیرد که درست آموزش ندیده باشد و یا اصلا آموزش ندیده باشد ممکن است نتایج زیان‌باری داشته باشد.

یکی از نتایج وحشتناک، کنگره‌دار شدن لبه‌های لبیاها بر اثر تکنیک غلط بخیه زدن است، در برخی موارد به علت بد جراحی کردن ممکن است لبیاها یا کلیتوریس بریده شوند و یا کاملا کنده شوند. از طرفی ممکن است لبیاها جوری جراحی شوند که کلیتوریس بزرگتر دیده شود.

گاهی جراح به علت پایین بودن مهارتش باعث آسیب به اعصاب و عروق خونی این ناحیه می‌شود، در بسیاری از موارد حتی با پرداخت هزینه‌های زیاد بابت ترمیم لبیاپلاستی نمی‌توانن آسیب وارد شده را جبران کرد.

از طرفی با اینکه خانم دکتر لیلا خلیلی کیس‌های ترمیمی لبیاپلاستی را می‌پذیرند ولی باید گفت هزینه ترمیم لبیاپلاستی به علت سخت بودن و زمان‌بر بودن آن‌ها بسیار زیاد است و حتی ممکن است در ترمیم هم فرد نتیجه مورد نظر را کسب نکند که در همان جلسات مشاوره ابتدایی خانم دکتر در مورد نتیجه صحبت خواهند کرد.

یکی دیگر از مشکلات شایع در لبیاپلاستی  ماندن رد بخیه لبیاپلاستی است که بر اثر تکنیک اشتباه لبیاپلاستی رخ می‌دهد.

شاید بهتر باشد اینگونه بگوییم انجام ندادن لبیاپلاستی خیلی بهتر از انجام دادن لبیاپلاستی با تکنیک غلط است که باعث عارضه های وحشتناک شود.

مطالعه سوابق کاری یک جراح، آشنایی با کادر پزشکی او و صحبت با مراجعه‌کننده‌های آن جراح کمک شایانی به انتخاب جراح توسط شما می‌تواند بکند.

تأثیر لبیاپلاستی بر میل جنسی

یکی از تفکرات غلطی که بر زبان خیلی از مراجعین ما جاری‌ست این است که لبیاپلاستی روی میل جنسی من تأثیر منفی می‌گذارد؟؟ یا از رایج‌ترین سؤالاتی که در شبکه‌های مجازی از ما می‌پرسند این است که لبیاپلاستی قرار است چه تأثیری روی میل جنسی من بگذارد؟؟؟

شاید جالب باشد بدانید پاسخ به این سؤال کاملاً بستگی به نتیجه لبیاپلاستی شما دارد؛ اگر لبیاپلاستی شما با تکنیک‌های غلط انجام شود که به اعصاب ناحیه تناسلی شما آسیب وارد کند ممکن است این مسئله میل جنسی شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اما اگر لبیاپلاستی شما طبق اصول و درست انجام شود باعث افزایش میل جنسی می‌شود.

همانطور که در بخش‌های بالایی گفتیم انتخاب جراح در این مورد بسیار مهم است.

علت آمار بالای ترمیم لبیاپلاستی

بر خلاف تصور عام لبیاپلاستی جز جراحی های زیبایی بسیار سخت ، ظریف و زمانبر است.

برخی از پزشکان عمومی یا پزشکانی با تخصص های دیگر دوره ای کوتاه در مورد جراحی های زیبایی زنان می بینند و اقدام به انجام جراحی های لبیاپلاستی می کنند.

جالب است بدانید حتی همه پزشکان متخصص زنان و زایمان هم تبحر کافی برای انجام لبیاپلاستی ندارند. پس تصور اینکه یک پزشک بدون تخصص لازم بتواند لبیاهای شما را به شکل دلخواهتان درآورد کمی عجیب است.

ملاقات حضوری با کسانی که لبیاپلاستی انجام داده اند در مطب دکتر می تواند گزینه مناسبی برای مطمئن شدن از تبحر آن پزشک باشد.

هزینه ترمیم بالاتر از بار اولی ست که قصد دارید لبیاپلاستی انجام بدهید از طرفی هر کدام از عوارض نام برده شده نیاز به تکنیک خاصی برای رفع آن دارد که مهارت بالای پزشک در رفع مشکلات به وجود آمده نقش بسزایی دارد.

انجام جراحی ترمیم لبیاپلاستی نیاز به زمان و هزینه بیشتری دارد.

گروهی از پزشکان به اسم لبیاپلاستی ، لبیاریداکشن انجام می دهند . که این دو موضوع کاملا متفاوت هستند.

تفاوت لبیاپلاستی و لبیاریداکشن

لبیاریداکشن از تکینیک‌های شایع مربوط به عمل لبیاپلاستی است که برای کوچک کردن لبیاها به کار می‌رود.

لبیاپلاستی عملی است که علاوه بر کوچک کردن لبیاها باعث ایجاد هارمونی زیبایی در ناحیه دستگاه تناسلی و ناحیه ژنیتال می‌شود.

بسیاری از پزشکان می‌توانند عمل لبیاریداکشن را انجام دهند ولی در مورد لبیاپلاستی اینطور نیست. و لبیاپلاستی نیاز به تکنیک و مهارت کافی دارد.

متاسفانه شاهد این هستیم که بعضی از پزشکان از اسم لبیاپلاستی استفاده کرده ولی لبیاریداکشن انجام می دهند.

آزمایش های مورد نیاز قبل از انجام لبیاپلاستی

برای انجام هر عملی حتی جراحی های سرپایی لازم است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی یک سری آزمایش های لازم را انجام داد تا جراحی شما به خوبی به اتمام برسد .

آزمایش انعقاد خون و غلظت خون

آزمایش تیروئید

آزمایش بارداری

آزمایش هپاتیت

آزمایش ویتامین D

مراقبت های بعد از لبیاپلاستی

لبیاپلاستی مراقبت های خاص خود را دارد که اگر بعد جراحی رعایت نشود فرد ممکن است به عارضه های بعد لبیاپلاستی دچار شود.

برای قابل تحمل کردن درد لبیاپلاستی دکتر شما برایتان مسکن تجویز می کند که برای کنترل درد حتما باید مصرف کنید. پس نگران درد لبیاپلاستی نباشید!!! نه تنها در حین لبیاپلاستی دردی را تجربه نخواهید کرد با رعایت توصیه‌های جراحتان می‌توانید بعد از لبیاپلاستی نیز درد خاصی نداشته باشید. (یا احساس درد خیلی کم و قابل تحمل)

پس از انجام جراحی ناحیه مورد نظر متورم می شود به همین دلیل فرد تا دو سه روز بعد باید برای ناحیه مورد نظر از کمپرس سرد استفاده کند. کوچک‌ترین نکته‌ها نیزدر مراقبت‌های بعد از لبیاپلاستی حائز اهمیت هستند.

برای حمام کردن شتاب نکنید !! دو روز بعد ازلبیاپلاستی می تواند فرد حمام کند.

ناحیه جراحی شده باید به صورت مرتب با آب و صابون در طول روز شسته شود و سپس خشک گردد. در مورد خشک کردن باید خیلی آرام و با احتیاط این کار را انجام داد تا به بخیه‌ها آسیبی وارد نشود.

در ابتدا فرد باید آرام آرام حرکت کند و به مدت چهار هفته فرد سعی کند پاها را بسته نگه دارد.

به علت حساسیت بالای این ناحیه بهتر است فرد به توصیه پزشک از پمادهای موضعی برای جلوگیری از عفونت استفاده کند. در اغلب موارد پزشک شما برایتان آنتی بیوتیک تجویز می کند که حتما برای جلوگیری از عفونت طبق توصیه پزشک باید مصرف شود.

به مدت یک ماه و نیم از هر گونه رابطه جنسی باید خودداری شود.

از انجام هرگونه ورزش سنگین و بلند کردن اجسام سنگین تا مدت شش ماه جدا باید خودداری شود، هرچند که پیاده روی و بلند کردن اجسام سبک مشکلی ایجاد نمی کند. پزشک شما ممکن است یک سری فعالیت های سبک را توصیه کند که حتما باید انجام شود.

رفتن به استخر یا قرار گرفتن در آب به علت مبتلا شدن به عفونت باید به بعد از بهبودی شما موکول شود.

استفاده از لگن آب گرم به علت کشیده شدن بخیه ها توصیه نمی شود.

باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید از مهمترین نکات رعایت مواردی است که باعث یبوست می شود.  بهتر است از سبزیجات و مواد خوراکی مناسب استفاده کرد.

تا بهبودی نسبی سعی کنید ناحیه جراحی شده را چک نکنید زیرا به علت بخیه ها و تورم بافتی این کار باعث نگران شدن شما می شود.

حتما از پماد ترمیم کننده ای که پزشکتان تجویز می کند استفاده کنید.

در صورت مشاهده هر مورد مشکوکی باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

دوره نقاهت لبیاپلاستی

دوره نقاهت لبیاپلاستی چه قدر است ؟

به علت بالا بودن میزان خونرسانی به ناحیه لبیاها دوره نقاهت این جراحی بسیار کوتاه است، کافی ست یک روز در خانه استراحت کنید. دوره نقاهت این جراحی تنها 3 روز است و تنها ده روز الی 2 هفته بعد تمام بخیه ها جذب می شوند.

اما همانطور که در بخش های دیگر ذکر کردیم  شش هفته بعد می توان فعالیت سنگین ورزشی داشت.

تا یک ماه هیچ گونه رابطه جنسی نباید داشت و تا بهبودی کامل نباید به استخر رفت.

لیست کامل مراقبت های بعد لبیاپلاستی را می توان در بخش مربوط به مراقبت‌های بعد از لبیاپلاستی در سایت خانم دکتر لیلا خلیلی مشاهده کرد.

لابیاپلاستی با لیزر

خیلی از بانوان در زمان مراجعه به مطب دکتر لیلا خلیلی از لابیاپلاستی با لیزر سوال می کنند، در پاسخ به این عزیزان باید گفت، افرادی  که تمایل به انجام جراحی لابیاپلاستی با لیزر دارند بیشتر به دلیل ترس از جراحی است، قبلا هم گفته شده، خوشبختانه علم پزشکی خصوصا در حوزه زیبایی زنان پیشرفت های بسیاری داشته و این امکان را فراهم کرده است که بدون هیچ دردی و با استفاده از روش های بی حسی جراحی لابیاپلاستی رابدون هیچ دردی انجام داد . همچنین باید گفت در جراحی لابیاپلاستی با لیزر امکان تغییرات اصلی وجود ندارد و متخصص زنان تنها می تواند مشکلات بسیار ریز را با لیزر برطرف کند .

درد بعد از لبیاپلاستی

ناحیه تناسلی از حساس ترین نواحی بدن است که به علت اعصاب قوی درد در این ناحیه بسیار زجر آور است.

اگر تصور شما از بعد از لبیاپلاستی این است که درد غیر قابل تحملی گریبانگیر شما می شود سخت در اشتباه هستید زیرا جراح شما داروهایی تجویز خواهد کرد تا این درد خیلی قابل تحمل و کم شود . نهایت احساس این درد سه الی چهار روز است. قرص هایی که این مدت پزشک شما تجویز می کند باید به صورت منظم مصرف شود.

لبیاپلاستی در زنان باردار ، لبیاپلاستی هنگام زایمان

برخی از بانوان باردار به دلایلی مخصوصا حساس شدن زیاد در مورد خیلی از مسائل به فکر این می‌افتند که لبیاپلاستی انجام دهند. اما باید دست نگه دارند ، به علت پرخون شدن ناحیه لگن و خونرسانی زیاد به این ناحیه حین بارداری، لبیاپلاستی در حین بارداری اشتباه است و فرد باید صبر کند تا چهل روز الی شش ماه بعد اقدام به این عمل کند. ‌

در مورد لبیاپلاستی حین زایمان باید بگوییم به علت تورم بافت‌های این ناحیه و تغییر شکل‌ ظاهری دستگاه تناسلی، اصلا لبیاپلاستی توصیه نمی‌شود بلکه بهتر است صبر شود تا این تورم کاهش بیابد و پس از زمانی که جراح صلاح می‌داند فرد اقدام به لبیاپلاستی کند.

اگر آن ها عمل کنند دچار ورم، تورم و درد بالایی می شوند و در هنگام التیام و ترمیم دچار مشکل می شوند.

به هر حال بانوان عزیز باردار که تمایل به انجام لبیاپلاستی دارند بهتر ازچهل روز تا شش ماه پس از زایمان خود برای انجام این عمل اقدام کنند.

عوارض احتمالی انجام لبیاپلاستی

قبل از بیان عوارض لبیاپلاستی باید ذکر کنیم که اگر به توصیه‌ها پزشکتان عمل کنید و قبلا در انتخاب پزشک دقت کرده باشید نباید نگران شوید از طرفی هرگونه مشکل ایجاد شده را باید با پزشکتان در میان بگذارید نه با پزشکی دیگر!!

برخی از این عوارض جبران ناپذیر است مانند آسیب به عروق خونی و اعصاب، که به علت نداشتن تخصص کافی پزشک اتفاق می‌افتد.

اگر بخیه‌ها به درستی زده نشوند لبیاها کنگره دار می‌شوند. اگر لبیاپلاستی درست انجام نشود لبیاها ممکن است کنده شوند و یا کلیتوریس آسیب ببیند، یا لبیاها و کلیتوریس دچار بریدگی شوند.

در برخی موارد حتی پس از لبیاپلاستی نیز لبیاها نامتقارن هستند و قرینگی لبیاها اصلاح نمی‌شوند.

اگر دارویی که پزشکتان توصیه می‌کند به درستی استفاده نکنید ممکن است دچار عفونت، سوزش و درد شوید، حتما از پماد ترمیم کننده استفاده کنید.

تورم لبیاها تا روزی که پزشکتان مشخص کند طبیعی است ولی بیشتر از آن حتما باید به پزشکتان گزارش دهید، .

خونریزی های طولانی مدت باید به پزشک گزارش داده شود.

در صورتیکه در انتخاب پزشک دقت کنید عارضه خاصی برای شما رخ نخواهد داد.

هر گونه مسئله غیرعادی که باعث نگرانی شما می‌شود باید با پزشکتان و یا دستیارشان درمیان گذاشته شود.

استفاده از بی حسی کمری در لبیاپلاستی

این جراحی با بی حسی موضعی انجام میشود،حتی بعد از استفاده از کرم های بی حس کننده، میتوان این جراحی را بدون هیچ دردی انجام داد.بی حسی های کمری بیشتر مناسب برای عمل سزارین است و برای لبیاپلاستی توصیه نمیشود.
مهم ترین نکته در جراحی لابیاپلاستی کنترل ورم است، باید روش،دارو و مراقبت هایی انجام شود که ورم بعد از جراحی کنترل گردد.

باورهای غلط در مورد لبیاپلاستی

در طی عمل لبیاپلاستی برخی فکر می‌کنند لبیاها نیز هماهنگ با کلیتوریس کوچک می‌شود اما عمل زیبایی‌ای که روی لبیاها انجام می‌شود با عمل زیبایی روی کلیتوریس فرق می‌کند هرچند که اگر فردی بخواهد می‌تواند همزمان با لبیاپلاستی این عمل را نیز انجام دهد.

یکی از شایع ترین باورهای غلط در مورد لبیاپلاستی درد فراوان آن می باشد که کاملا غلط است و با داروهای مسکنی که پزشک شما تجویز می کند این درد بسیار کم خواهد شد.

از دیگر باور های غلط می توان به این مورد اشاره کرد که دختران باکره نمی توانند لبیاپلاستی انجام دهند. زیرا این عمل به پرده بکارت آن ها آسیب وارد می کند در حالیکه در هنگام لبیاپلاستی پزشک به بخش خارجی کار دارد نه به بخش داخلی واژن . لازم است بدانید پرده بکارت داخل واژن قرار دارد پس لبیاپلاستی به پرده بکارت آسیبی وارد نمی‌کند.

برخی از بانوان تصور می کنند که لبیاپلاستی تنگ کردن واژن است در حالیکه لبیاپلاستی تغییر سایز و متقارن سازی لبیاهاست و تنگ کردن خود عملی زیبایی دیگری‌ست که در بخش دیگری به شرح کامل آن پرداخته‌ایم.

از مهمترین باور های غلط در مورد لبیاپلاستی کاهش میل جنسی پس از انجام این جراحی است که کاملا اشتباه می باشد اگر این جراحی روی اصول انجام شود می تواند باعث افزایش حساسیت جنسی لبیاها شود.

هزینه جراحی لبیاپلاستی

لبیاپلاستی از جراحی های زیبایی زنان است که همانطور که می دانید جراحی های زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند .

در مورد هزینه دقیق عدد خاصی را نمی توان نام برد زیرا هزینه ی لبیاپلاستی کاملا بر اساس ساختار بدن افراد مشخص می شود به همین دلیل بسیار تنوع قیمت وجود دارد. بهترین راه برای تعیین قیمت این است که فرد حضوری مراجعه کند و پس از معاینه‌ از هزینه مطلع شود. زیرا هزینه‌ی لبیاپلاستی بر اساس ساختار تناسلی شخص مشخص می‌شود.

لبیاپلاستی در افراد مقیم غیر از تهران

بسیاری از مراجعه کنندگان ما مقیم شهرهایی غیر از تهران و کشوری جز ایران هستند و همیشه مهمترین سوالشان این است که چند روز باید بمانم؟

و یا نگران این موضوع هستند که پس از رسیدن به تهران متوجه نقصی مدارک و خیلی مشکلات دیگر که ممکن است پیش بیایند شوند.

دوستان عزیز مقیم مکان هایی غیر از تهران نگران نباشید قبل از اینکه تشریف بیارید شماره ای در اختیارتان گذاشته می شود که تمامی هماهنگی های لازم نظیر قیمت دقیق، لیست آزمایش های لازم و اقدامات قبل از عمل انجام شود.

پس از جراحی لبیاپلاستی نیز تنها نیاز است یک روز در تهران بمانید تا خانم دکتر شما را معاینه کنند پس از آن می توانید به شهر خود بازگردید.

پاسخ به سوالات رایج در مورد لبیاپلاستی

منظور از عمل هیوج لبیاپلاستی این است که لبیا اندازه ای بسیار بزرگی دارد و از نظر عرض لبیا، تیپ 4است .
البته گاهی دیده می شود که در کنار عرض بالای لبیا، طول لبیا نیز بزرگ است .

این یکی از سوالات پرتکرار بسیاری از بیماران است برای پاسخ به این سوال باید گفت، عمل لبیاپلاستی همچون سایر عمل های زیبایی است و ربطی به میل جنسی ندارد و اگر هم بخواهد در میل جنسی تغییر ایجاد کند و باعث افزایش میل جنسی می شود زیرا اعتماد به نفس بیمار را افزایش می دهد .به این دلیل که بر میل جنسی افکار و هیجانات بیشتر تاثیر گذار است .پس می توان گفت به طور غیر مستقیم سبب افزایش میل جنسی می شود 

می توان این جراحی را هم به روش بیهوشی، بی حسی و سدیشن انجام داد . اما توصیه ما به افرادی که ترس از عمل لابیاپلاستی دارند این است که این عمل با روش سدیشن انجام شود، هر چند که لابیاپلاستی درد ندارد و دردی همچون سوزش بی حسی در دندانپزشکی دارد .

از دلایل بزرگی لبیا ها خودارضایی نیست اما خودارضایی می تواند در بزرگی لبیا ها موثر باشد به این دلیل که هر چیزی که سبب تحریک لبیا ها شود، می توان باعث بزرگی لبیا ها و قسمت هود شود .

دلایل مختلفی وجود دارد اولا در زنان باردار هیچ عمل جراحی غیر اورژانسی انجام نمی شود، همچنین در زمان زایمان لبیا بیشترین تغییرات را دارند و ورم بالایی دارند و شکل لبیا ها تغییر می کند بهتر است که در زمان زایمان هم این جراحی انجام نشود .

بله، برای خانم ها اجازه همسر و برای دختران کمتر از سن 30 سال اجازه پدر لازم است اما بعد از آن نیازی به اجازه ندارد.

خیر لبیا دو بافت پوشاننده دهانه واژن را شامل می شود که با پرده بکارت و واژن فاصله دارد. برای عمل تنگی واژن از عمل واژینوپلاستی پرینورافی استفاده می شود .

کلیتوریس در قسمتی که دو لبیا به یکدیگر متصل می شوند قرار دارد و بافت های جدا از هم هستند و قسمت هودکتومی که مربوط به کلیتوریس است، به معنای کلیتوریس نیست در حقیقت هود، پوست پوشاننده ناحیه کلیتوریس است و برداشت پوست هیچ آسیبی به کلیتوریس وارد نمی کند زیرا تنها بخش کوچکی از کلیتوریس قابل مشاهده است که در جراحی هودکتومی فقط قسمت هود برداشته می شود و قسمت بازوی کلیتوریس دست زده نمی شود .البته در صورتی که عمل با تکنیک درست انجام شود.

به طور متوسط حدود یک ساعت زمان نیاز است.

خیر این جراحی را در مراکز جراحی و به صورت سرپایی هم می توان انجام داد .

فرقی نمی کند، در لبیا های بزرگ هم می توان جراحی را با بی حسی انجام داد، انتخاب این روش بسته به بیمار و نظر پزشک دارد .

اصولا لبیا ها بافت های انتهایی هستند و بزرگ نمی شوند اما اینگونه هم نیست که این تضمین وجود داشته باشد که تغییر سایز بعد از جراحی لبیاپلاستی مشاهده نشود، تنها ممکن است مقداری تغییر سایز دیده شود .

هیچکدام، تنها در صورتی که بیمار نسبت به لبیا های خود حساس باشد ممکن است بزرگی سبب کاهش اعتماد به نفس و در نتیجه کاهش میل جنسی شود .

یکی از اهداف انجام لبیاپلاستی برطرف کردن نواحی تیره لبیاها با انجام تکنیک ها و ابزار های خاصی ست.

بله دختران نیز می توانند لبیاپلاستی انجام دهند و هیچ آسیبی به پرده بکارت آن ها وارد نمی شود.

این سوال خیلی از مراجعین قبل و بعد از جراحی لبیاپلاستی می باشد.از انجا که لبیا ها بافت انتهایی هستند برگشت پذیر نیستند، اما در موارد بسیار محدودی دیده شده است که لبیا ها بعد از جراحی بزرگتر شده اند.‌این ممکن است به دلیل بافت هایی باشد که سبب ایجاد گوشت های اضافه میگردد،همچون کلوئید. گاهی نیز ممکن است به دلیل کوچک بودن بیش از اندازه لبیا ها، هود تحریک شود. تحریک بیش از اندازه هود در بزرگی لابیا ها بعد از جراحی موثر است.
اما به طور قطع میتوان گفت در ۹۰ درصد موارد لبیا ها بعد از جراحی بزرگ‌نمیشود.

فرد طبق نظر متخصص زنان میتواند یک ماه بعد از جراحی نزدیکی و ورزش های سنگین خود را آغاز کند . اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که این جراحی همچون عمل زیبایی بینی برای برطرف شدن کامل التهابات و ورم نیاز به 6 ماه زمان دارد.
لازم به ذکر است که عکس گرفتن برای بررسی بعد از جراحی که اغلب افراد این اشتباه را تکرار میکنند، اشتباهی است که اغلب منجر به ایجاد زخم و عدم جوش خوردن بخیه ها بعد از عمل ها خواهد شد.

هزینه های لبیاپلاستی بر اساس ساختار بدن افراد مشخص می شود به همین دلیل برای تعیین هزینه باید فرد معاینه شود.

آن دردی که شاید تصور می کنید شدید و زیاد است خیر . ممکن است تا سه روز درد بسیار کمی را حس کنید. دکتر شما برای کاهش درد مسکن لازم را تجویز می کند.

خیر این موضوع طبیعی است.

خیر حتی بی حسی نیز با کرم و دستگاه انجام می شود و تمام این ها طی فرایندی کاملا بی درد است .

بله در بی حسی فقط موضع مورد نظر بی حس است و شما می توانید با جراحتان صحبت کنید.

سه روز و در نهایت دو هفته بعد بخیه ها جذب می شوند.

به علت افزایش خونرسانی ناحیه لگن در زمان بارداری به خصوص هنگام زایمان، توصیه می شوند چهل روز الی شش ماه بعد از زایمان ،اقدام به جراحی های زیبایی ناحیه لگن مثل لبیاپلاستی کنید.

بستگی دارد شما کدام تیپ لبیا را داشته باشید اگر جز تیپ یک باشید یعنی لبیاهای شما کمتر از یک سانت باشند بله می توانید از روش سافتنینگ استفاده کنید.

بستگی به جراح شما دارد، زیرا نماندن رد بخیه به شرط صحیح انجام دادن تکنیک بخیه توسط جراح است.

در زمان هاي گذشته عمل لبياپلاستي به عنوان عمل لبياريداكشن انجام ميگردید اما در حال حاضر عمل لبياپلاستي با كمك تكنيك خاصي انجام ميشود و لازم است حتما پزشكي كه براي جراحي انتخاب مي شود، دوره هاي لازم براي لبياپلاستي را گذرانده باشد .پس حتما دقت داشته باشيد پزشكي كه لبياپلاستي و ساير عمل هاي زيبايي زنان را انجام مي دهد حتما متخصص زنان باشد تا با آناتومي دستگاه تناسلي كاملا آشنا باشد.

لبياپلاستي به روش هاي مختلفي انجام مي شود و مي توان اين جراحي را با چاقو، قيچي، كوتر، ليزر و آراف انجام داد.
دكتر ليلا خليلي در روش لبياپلاستي با آر اف از دستگاهي استفاده مي كنند كه ميكروسرجري است و مي توان گفت در حال حاضر اين روش يكي از بهترين روش ها براي لبياپلاستي است.
بعد از آر اف لبياپلاستي با ليزر نتيجه بهتري دارد و ميزان آسيب ليزر كمتر از ساير روش ها است. بعد از ليزر مي توان گفت كوتر بهترين روش است، البته به شرط آنكه پزشك در اين روش كاملا متبحر باشد و به بافت آسيب نرساند و در آخر استفاده از قيچي و چاقو مطرح میگردد.
خيلي از افراد تنها به دليل تبليغات دروغين به دنبال عمل لبياپلاستي بدون بخيه هستند در حالي كه اگر از تكنيك درست استفاده شود و بخيه ها به درستي زده شود بافت سريع تر ترميم مي شود.

ميل جنسي مرتبط با ناحيه ژنيتال نمي باشد بلكه تحت تاثير هورمون ها افكار و هيجانات افراد مي باشد. لبياپلاستي بر حس جنسي تاثير منفي ندارد مگر آنكه اين جراحي موفقيت اميز نباشد و اعتماد به نفس فرد از بين برود.

جوانسازي با اصلاح حجم تا حد قابل توجهی تيرگي ناحيه تناسلي را از بين مي برد و استفاده از ليزر و ساير روش هاي حرارتي ماندگاري ندارد و حدود 40 درصد تيرگي ناحيه تناسلي را از بين مي برد.

لبيايي زيباست كه لبياها در دو طرف در حد امكان متقارن باشند، لبیا ماژور ها بيرون زده نباشند و رنگي روشن داشته باشند، كليتوريس كوچك باشد و قابل ديد نباشد.
البته اين تعريف در هر كشور متفاوت است.

میزان ارتباط بزرگی لابیا ها به مقدار بسیار کم به کمیت رابطه بستگی دارد ، اما افزایش سن اگر که لابیاماژور ها را شل کند یا باعث شل شدن لابیاها شود، بیشتر اصطحکاک ها سبب تحریک لابیا ها می شوند . پس علل مختلفی در بزرگی لابیا ها موثر است .

عمل لابیاپلاستی از چندین جهت تقسیم بندی دارد، یکی از این تقسیم بندی ها اینگونه است که جراحی لابیاپلاستی به چه طریقی انجام شود، لابیاپلاستی یک جراحی ریداکشنال است، به این معنی که لازم است برای این عمل یک برش ایجاد شود و نواحی اضافی حذف گردد . پس زمانی که کوچک شدن یک بافت مد نظر است به این معنی است که باید آن بافت برش بخورد، عمل لیزر لابیاپلاستی که برخی از افراد آن را انجام می دهند، در کشور ما معنی دیگری دارد یعنی اگر عمل لابیاپلاستی با لیزر انجام می شود، به این معنی است که در طی این عمل برشی ایجاد نمی شود . به طور مثال در رابطه با جراحی لاپاراسکوپی، این عمل از طریق ایجاد چند زخم کوچک انجام می شود، به همین دلیل خیلی از افراد از آن با نام عمل لیزری لاپاراسکوپی یاد می کنند . یا در صورتی که بعد از عمل سزارین بخیه ها زیر درم زده شود خیلی از افراد این عمل را عمل لیزری سزارین می نامند . حال اگر بخواهیم عمل لیزری لابیاپلاستی را تعریف کنیم، می توانیم بگوییم در طی درمان بخیه ای ایجاد نشود، یعنی اصلا نه از برش و نه بخیه استفاده شود . این جراحی زمانی قابل اجراست که بیمار لابیا های خیلی کوچکی داشته باشد و لازم نباشد سایز لابیا ها کوچک شود، تنها هدف از جراحی برطرف کردن نقایص بسیار جزئی در این ناحیه باشد . در این موارد می توان از روش های لیزری و بدن برش استفاده شود . در اکثر موارد برای بیمارانی که جراحی لابیاپلاستی را بار اول است که انجام می دهند، این روش کارساز نیست .پس تنها برای استفاده از روش های بدون بخیه و بدون برش می توان از عمل لیزری لابیاپلاستی استفاده کرد .

تجهیزات و وسایل در جراحی لابیاپلاستی حرف اول را می زند، زیرا پزشکی که وسیله ای را انتخاب می کند، با تکنیک لابیاپلاستی باید کاملا آشنا باشد.
در جراحی لابیاپلاستی وسایلی که مورد نیاز است شامل: چاقو،قیچی ، آر اف ، کوتر ، لیزر و وسایل مخصوص لابیاپلاستی می باشد . قدیمی ترین روش استفاده از قیچی و تیغ است، این روش به صورت سنتی استفاده می شود و در زمان های قدیم طرفداران بسیاری داشت. سایر تجهیزات بیشتر برای لابیا ریداکشن استفاده می شوند، در حقیقیت لابیاپلاستی با لابیا ریداکشن تفاوت دارد در طی عمل لابیا ریداکشن تنها لابیا ها کوچک می شوند اما در عمل لابیاپلاستی متخصص زنان باید هماهنگی را بین قسمت های مختلف لابیا ایجاد کند، ممکن است، در طی جراحی نیاز به برش های میلیمتری باشد، که بتوان هماهنگی ایجاد کرد . لیزر برش های خیلی ریز ، نازک، کوچک و دقت کافی برای برش ندارد .
دکتر لیلا خیلی در حاضر عمل لایباپلاستی را با لیزر انجام نمی دهند و این روش از نظر ایشون منسوخ شده است، زیرا لیزر به هیچ عنوان نمی توان آن نتیجه ایده ال را داشته باشد .

لابیاپلاستی یک عمل ماژور نیست و یک عمل مینور است از نظر اینکه فشیا باز نمی شود و عمل داخل شکمی نیست، اگر به درستی انجام شود خونریزی ندارد و خیلی راحت می توان این جراحی را با بی حسی انجام داد .
می توان این جراحی را با بی حسی انجام داد، اما اگر بیماری استفاده از روش بیهوشی را انتخاب کند می توان این جراحی را با بیهوشی انجام داد . اما توصیه می کنیم با سدیشن جراحی را انجام دهند، سدیشن زمانی که یک داروی بی حسی برای بیمار تجویز می شود،بیمار یک داروی خواب آور دریافت می کند و داروی بی حسی توسط پزشک تزریق می گردد و بعد از آن جراحی انجام می شود . لازم به ذکر است حتی اگر این روش با بی حسی انجام شود در طی جراحی مریض به هیچ عنوان دردی ندارد و درد سوزش اولیه همانند تزریق در دندانپزشکی است .

خیر ، زیرا در موارد بسیار معدود است که فرد از طریق لابیا ها به ارگاسم برسد و به هیچ عنوان لابیا ها از انتها برش داده نمی شوند، انتهای بافت برش ایجاد می گردد، و وسط بافت برشی زده نمی شود که فرد دچار مشکل شود، حس جنسی کم نمی شود حتی اگر کلیتوریس کوچک شود باز تاثیری در حس جنسی ندارد و در موارد بسیار کم ممکن است که با غیر قابل دسترس شدن کلیتوریس حتی حس جنسی بهتر شود .

لابیا ها در قسسمت بیرونی واژن قرار دارند و لابیا پلاستی آسیبی به پرده بکارت وارد نمی کند. عمل هایی که به بکارت آسیب وارد می کنند همچون واژینوپلاستی و پرینورافی است که در خانم های مجرد انجام نمی شود.

احتمالا مطب از 30 فروردین برای بیماران به صورت کنترل شده دایر می شود و زمانی که مراکز جراحی اجازه عمل های الکتیو را صادر کردند ما هم جراحی ها را شروع می کنیم .

تیرگی لابیامینور ها از بین می رود اما برای تیرگی لابیا ماژور ها می توان از روش ها درمان تیرگی استفاده کرد که ممکن است این کار با استفاده دارو، لیزر و سایر موارد انجام شود . می توان رفع تیرگی را قبل از جراحی و بعد از آن انجام داد ، حتی می توان پشت سر هم وایتنینگ را انجام دهند زیرا باید اینکار در چند جلسه انجام شود .

اصولا بیشتر از 90 درصد موارد لابیا ها برگشت پذیر نیستند، اما در برخی موارد دیده می شود که لابیا ها بزرگ تر شده اند. به طور مثال لابیا ماژور ها کوچک هستند و سبب تحریک و فشار به لابیا مینور ها می شود در این شرایط ممکن است لابیا ها بعد از جراحی بزرگ شوند. حتی اگر خط لابیاپلاستی درست زده نشود و بافتی که تحریک پذیر است همچنان باقی بماند، هورمون ها و بارداری فرد نیز می تواند در برگشت پذیر بودن عمل لابیاپلاستی موثر باشد . اما در اکثر موارد اگر که این جراحی به درستی انجام شود لابیا ها بزرگ تر نمی شوند و فرد می تواند از نتایج جراحی لذت ببرد.

قبل از تزریق کرمی زده می شود که فرد دردی را احساس نکند، این تزریق همانطور هم که گفته شد همچون آمپول دندانپزشکی است و فرد ممکن است در همان حد آن را حس کند .

تیرگی لابیا ماژو ها را لابیاپلاستی از بین نمیبرد ، تنها قسمت لابیا مینور ها سفید می شود. افرادی که نیاز به درمان تیرگی این ناحیه دارند باید لیزر روشن کننده را انجام دهند .

بله امکان ترمیم وجود دارد و می توان در جراحی ترمیم، جای بخیه را از بین برد .

عمل لابییاپلاستی باعث خشکی واژن نمی شود در صورتی که لابیا ها به طور کامل برداشته شود ورودی واژن ممکن است دچار خشکی، زخم و درد شود و میل جنسی هم با لابیاپلاستی هیچ ارتباطی ندارد.

بعد از زایمان حدود 6 ماه بعد از زایمان می توان عمل لابیاپلاستی را انجام داد . هر چه بیشتر از زایمان بگذرد بهتر است، زیرا ورم ها بیشتر از بین می رود .

قطعا جواب منفی است، زیرا همراه با زایمان طبیعی و سزارین هیچ عملی را نباید انجام داد. لابیا ها قسمتی از لگن هستند، لگن در حین بارداری به خصوص زایمان پر خون می شود و فرم لابیا ها تغییر می کند ، زمانی که این ناحیه متورم است جراحی انجام شود ممکن است به علت ورم، آناتومی واقعی تغییر کند و بعد از آنکه ورم به طور کامل خوابید، دفورمی هایی در این ناحیه ایجاد شود. در نتیجه عمل لابیا پلاستی را را با زایمان و یا عمل بارتولن به هیچ عنوان توصیه نمی شود .

به دلیل آنکه جابه جایی دستگاه سخت است به همین دلیل دستگاه در مراکز جراحی مستقر می شود و عمل در مراکز جراحی انجام می شود . نیازی به بیمارستان نیست، زیرا هم هزینه های بیمارستان بالا تر است و نیازی به مراقبت های ویژه نمی باشد و به صروت سرپاپی انجام می شود .

لابیاپلاستی عمل بزرگی نیست و نیاز به استراحت در طولانی مدت ندارد و فرد روز عمل مرخص می شود و شب عمل استراحت شود، کافی است اما توصیه می شود دو تا سه روز بعد از جراحی در منزل استراحت کنید و بعد از دو سه روز ورم اولیه از بین می رود. توصیه می شود هفته اول رانندگی نکنید و از ورزش های سنگین اجتناب کنید، بعد از یک هفته تا ده روز که بخیه ها جوش خورده اند می توانند ورزش های سبک مثل پیاده روی انجام شود و بعد از مدت یک ماه تا یک ماه و نیم رابطه جنسی خود را داشته باشید .

بله افرادی که تبخال تناسلی مکرر دارند، در مرحله اول باید پروفیلاکسی بگیرند و بیماری آن ها از حالت حمله های مکرر خارج شود تا بتوانند جراحی را انجام دهند .

بله خانم ها در سن 50 تا 60 سالگی هم می توانند از مزایای این جراحی استفاده کنند به خصوص افرادی که به دلیل آتروفی و خشکی واژن ، لابیا ها در هنگام نزدیکی مشکل ایجاد کرده اند را هم می توان با کمک این جراحی برطرف کرد .

معایب لابیا بستگی دارد ، گاهی ممکن است بیمار مشکل در لابیا ها داشته باشد، به طور مثال لابیا ها بزرگ هستند و باعث خارش، سوزش و تحریک می شوند همچنین گاهی هم ممکن است لابیا ها هیچ مشکلی نداشته باشند و تنها به دلیل آنکه فرد از ظاهر ناحیه تناسلی خود رضایت ندارد این جراحی را انجام می دهد، عوارض لابیاپلاستی 7 درصد موارد لابیاپلاستی را تشکیل می دهد به هر حال احتمال بروز عوارض بسیار کم است اما ممکن است دیده شود .

ماندگاری تزریق ژل در ناحیه لابیا، بسته به نوع ژل دارد و می توان چند ماه بعد ژل را ترمیم کرد . می توان از ژل هایی که ماندگاری بیشتری دارند، استفاده کرد . اما باید در نظر داشته باشید در رابطه با تزریق ژل همیشه نباید به دنبال ماندگاری بیشتر باشید، زیرا ژل خوب ژلی است که بعد از مدتی از بین برود و ژل هایی که ماندگار هستند ژلی است که سیلیکون دارد. در نتیجه در رابطه با ماندگاری ژل مواردی مثل نوع ژل، بدن بیمار، ورزش کردن و لاغر کردن بیمار و… بستگی دارند .