قاعدگی نامنظم و علت های برهم خودن نظم عادت ماهیانه

اکثر بانوان در خصوص عادت ماهیانه سوالات مختلفی دارند  ، در این مقاله دکتر لیلا خلیلی به برخی از سوالات متداول بانوان پاسخ داده و علت های برهم خوردن عادت ماهیانه توضیحاتی را بیان می کند .

قاعدگی نامنظم

چه زمانی عادت ماهیانه طبیعی است ؟

زمانی که هر 30 روز یکبار ، 3 تا 7 روز عادت ماهیانه رخ دهد ، می توان بیان کرد که عادت ماهیانه طبیعی است .

پس از گذشت مدت زمانی برای عادت ماهیانه چرخه ای ایجاد می گردد به گونه ای که برخی از بانوان به آسانی می توانند عادت ماهیانه را پیش بینی نمایند .

برخی از بانوان تمایل دارند بدانند که در هر عادت ماهیانه چه مقدار خون از دست می دهند ، باید اذعان داشت که به شکل قطعی نمی توان بیان کرد که درهر دوره بانوان چه مقدار خون را از دست می دهند ، زیرا خونی  که  ازدست می رود درخانم  های مختلف متفاوت است ،دربرخی از بانوان پریود سنگین است این در حالی است که برخی از بانوان پریود سبکی را دارند .

عادت ماهیانه نامنظم :

دختران جوان پس از مدتی عادت ماهیانه می شوند ، این  پروسه ماهی یکبار برای آنها اتفاق  می افتد اگراین پروسه بیش از یکباردرماه رخ بیفتد و یا اینکه با تاخیر روی دهد عادت ماهیانه نامنظم نام  دارد .

علت های مختلفی سبب نامنظم شدن عادت ماهیانه می شوند ، نامنظم شدن عادت ماهیانه با علائم  سردردهای شدید ، نفخ و دل درد همراه است .

دراکثر مواقع نامنظم شدن عادت ماهیانه خطرناک نیست ، اما علت اینکه عادت ماهیانه نامنظم شده است بسیار مهم است در ذیل به بیان علت های برهم خوردن عادت ماهیانه اشاره می کنیم :

بارداری :

زمانی که بانوان باردار شده بدنشان با تغییراتی همراه است ، این تغییرات بر روی هورمون ها نیز تاثیرمی گذارد ، ترشح برخی از هورمون ها سبب اختلال در قاعدگی شده در نتیجه عادت ماهیانه متوقف می گردد .

در بانوان این تغییرات باعث کم شدن خونریزی و یا اختلال در قاعدگی می شود ، سپس عادت ماهیانه به طور کلی قطع می گردد و پس از بارداری به روال عادی برمی گردد .

استرس :

طبق تحقیقاتی که انجام شده است ، مهم ترین علت برهم  خوردن نظم قاعدگی استرس می باشد ، علت این امر تاثیر هورمون  کورتیزول می باشد ، در صورتی که کورتیزول در جریان خون وجود داشته باشد میزان خون ماهیانه و نظم آن دچار اختلال می شود .

رژیم غذایی :

تغذیه تاثیر مستقیمی بر نظم عادت ماهیانه دارد ، پزشکان دریافتند که تغذیه بسیار بر نظم عادت ماهیانه تاثیر می گذارد . کاهش ویا افزایش وزن هردو سبب اختلال در عادت ماهیانه می  شود .

ورزش :

رخ دادنن  قاعدگی نیاز به انرژی دارد در نتیجه اگر در طول روز از طریق ورزش و یا باشگاه رفتن انرژی زیادی را بسوزانید ، بدن دیگر برای عادت ماهیانه انرژی ندارد در نتیجه اختلال در عادت ماهیانه ایجاد می شود .

قرص های ضد  بارداری :

در اثر مصرف قرص های ضد بارداری هورمون های به بدن وارد می شود ، بدن درطول چند ماه به هورمون ها عادت می کند در نتیجه قرص های ضد باردای یکی دیگر از علت های برهم خوردن عادت ماهیانه می باشد .

مصرف الکل :

کبد به منظم کردن چرخه قاعدگی کمک شایانی می کند زیرا با متابولیزه کردن پروژسترون و استروژن تاثیر به سزایی در منظم کردن عادت ماهانه دارد .

 سندرم تخمدان پلی کیستیک :

زمانی که شخص سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد تخمک گذاری آن به شکل عادی ایجاد نمی شود در نتیجه اختلال قاعدگی رخ می دهد، برخی از علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک شوره سر ، افزایش وزن و مو زائد می باشد .

این بیماری سبب ایجاد بیماری های قلبی و سرطان تخمدان می شود .

 یائسگی :

زمان یائسگی مانند زمان بارداری  هورمون های بدن تغییر می کند ، در نتیجه در قاعدگی  اختلال می شود .

 بانوانی که به یائسگی دچار می شوند باید حتما زیر نظر پزشک متخصص زنان باشند تا با مشکلاتی که براثر این تغییرات که در بدن حاصل می شود ، سلامتی کامل را با مشاوره پزشک متخصص داشته باشند .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها