غده بارتولن چیست؟

غده بارتولن چیست؟ بنا به توضیحات دکتر خلیلی کیست بارتولن ، که به آن کیست مجرای بارتولن نیز می گویند، زمانی رخ می دهد که غده بارتولن (یکی از دو غده ای که مسئول روانکاری واژن است)، پر از مایع شود. روزنه های غدد، که در دو طرف ورودی واژن قرار دارند، گاهی اوقات به دلیل عفونت یا دلایل دیگر مسدود می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، تجمع مایع منجر به تشکیل کیست می شود.

غده بارتولن چیست؟
علائم

در بسیاری از موارد، کیست بارتولن هیچ علامتی ایجاد نمی کند و ممکن است فقط در هنگام بررسی اندام تناسلی یا تحت معاینه لگن، کشف شود. بیشتر کیست ها نرم و بدون درد هستند و بدون هیچ مشکلی به خودی خود برطرف می شوند. برخی از زنان ممکن است با حرکت یا در حین مقاربت جنسی احساس درد عجیب کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است توده فیزیکی را مشاهده نکنند، و تنها تورم را تجربه کنند .با این حال، ممکن است کیست به باکتری آلوده شود و به یک توده چرکی موسوم به آبسه تبدیل شود. هنگامی که این مشکل رخ می دهد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. یک توده متورم ، قرمز و دردناک
  2. ترشحات زرد مایل به سبز از توده
  3. دردهای عمومی
  4. درد در زمان نزدیکی
  5. کیست بارتولن گاهی اوقات بیش از حد بزرگ می شود و هنگام نشستن، راه رفتن یا انجام فعالیت بدنی یا رابطه جنسی باعث ناراحتی می شود. حتی اگر عفونت وجود نداشته باشد، یک کیست با اندازه بزرگ می تواند باعث درد شود.

علل

کیست های بارتولن زمانی ایجاد می شود که در باز شدن غده بارتولن انسداد ایجاد شود. غدد بارتولن در سمت چپ و راست دهانه واژن قرار دارند و مخاط را ترشح می کنند تا بافت های واژن روان شوند. در صورت انسداد، مخاط به داخل غده برمی گردد و کیست ایجاد می کند. علت انسداد اغلب ناشناخته است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • عفونت واژینال باکتریایی
  • مخاط واژن ضخیم
  • بیماری مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا
  • حدود 2 درصد از زنان در دوره ای از زندگی خود دچار کیست بارتولن می شوند. این بیماری بیشتر در زنان 20 تا 30 ساله که از نظر جنسی فعال هستند، دیده می شود. هرچه سن بیشتر می شود، احتمال ابتلا به کیست کمتر می شود.

تشخیص

جراح و متخصص زنان ابتدا کیست بارتولن را با معاینه لگن تشخیص می دهد. پزشک همچنین در مورد سابقه پزشکی بیمار، سوال می کند و نمونه ای از مخاط را برای آزمایش های بیشتر می گیرد. اگر بیش از 40 سال دارید و یائسه هستید (یا در حال گذراندن دوره یائسگی هستید)، پزشک ممکن است بیوپسی را نیز برای بررسی های بیشتر تجویز کند. بیوپسی شامل برداشتن قسمتی از کیست است تا بافت ها در آزمایشگاه تحت میکروسکوپ بررسی شوند.

با توجه به سن و خطر عفونت های مقاربتی، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای غربالگری کلامیدیا، سوزاک ، HIV و غیره توصیه کند. اگر کیست بارتولن بدون علامت باشد، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد و خود به خود برطرف شود. با این حال، در صورت تغییر در اندازه یا شکل کیست، به پزشک مراجعه کنید تا ارزیابی های بیشتر انجام شود.

جراحی کیست بارتولن

در صورت نیاز به جراحی، جراح ممکن است توصیه کند که غده به طور کامل برداشته شود. داشتن کیست بارتولن به هیچ وجه تهدید کننده زندگی نیست. به احتمال زیاد کیست به خودی خود برطرف می شود یا در صورت لزوم، به درمانها به خوبی پاسخ می دهد. جراحی به ندرت مورد نیاز است، اما در صورت وجود، می تواند در درمان تشکیل کیست شدید یا مکرر بسیار موثر باشد. در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از تشکیل کیست بارتولن وجود ندارد، اما انجام رابطه جنسی ایمن خطر را کاهش می دهد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها