عمل پرینورافی در تهران ✔ اهداف عمل پرینه پلاستی | دکتر لیلا خلیلی

در عصر حاضر به جهت بالا بردن اعتماد به نفس ، راهکارهای متعددی وجود دارد. ارتقا زیبایی یکی از پر متقاضی ترین استراتژی ها بوده که از سوی زنان انتخاب می شود. البته همیشه زیبایی تنها به چهره و صورت فرد بر نمی گردد بلکه تناسب ظاهر در دیگر نقاط بدن نیز شامل این مسئله می شوند. عمل پرینورافی (perineorrhaphy) که بر روی بخشی از ناحیه تناسلی بانوان به انجام می رسد ، منجر به رضایت فرد از خود شده و بر روی جوانب مختلفی از زندگی او تاثیر می گذارد. در ادامه بر آن شدیم که بانوان عزیز را با جراحی نامبرده آشنا سازیم. با توضیحات ارائه شده از سوی دکتر لیلا خلیلی ، در خصوص اهداف ، مزایا و نحوه انجام عمل پرینه پلاستی در تهران اطلاعات کاملی کسب خواهید کرد.

پرینورافی - دکتر لیلا خلیلی

 آشنایی با عمل پرینورافی :

این جراحی که با نام پرینه پلاستی (Perineoplasty) نیز شناخته می شود ، هدف دارد تا دفورمیتی ، نواقص و آسیب های وارد شده به ناحیه پرینیوم را درمان و ترمیم سازد. محل قرارگیری پرینیوم ، مابین مقعد و واژن می باشد. اندازه آن چندان بزرگ نبوده اما با این حال نقش مهمی را بر عهده دارد. ناحیه پرینه را می توان به عنوان یک ساختار نگهدارنده برای تعدادی از ارگان های اطراف دانست. همچنین پرینیوم عضلاتی را که در تنگ و گشادی واژن نقش دارند ، احاطه می کند. بدین ترتیب می توان گفت با انجام جراحی پرینه پلاستی به نوعی ، از ارگان های مرتبط با پروسه تولید مثل و عضلات کف لگن محافظت می شود. بنابراین عمل پرینورافی هم به لحاظ زیبایی ظاهر و هم از نظر نحوه عملکرد تاثیر مطلوبی را به دنبال خواهد داشت. در پاره شدگی های جزئی ، توصیه می گردد در همان ابتدا برای درمان اقدام شود؛ در غیر این صورت ممکن است این روند پیش رود و باعث وخیم تر شدن شرایط شود. با انجام این عمل می توان تیرگی های ناشی از اسکار یا بخیه هایی که به دلایل مختلف ایجاد شده است را برطرف نمود.

علل شل شدن واژن

زایمان علت پیشرو آسیب زننده در ناحیه پرینه می باشد. زایمان واژنی باعث کشیدگی سوراخ واژن می شود تا این امکان را فراهم کند تا کودک از رحم مادر خارج شود. زایمان های واژنی مکرر احتمال شل شدگی و کشیدگی سوراخ واژن را افزایش می دهد. اگر پارگی پرینه در طول زایمان زیاد باشد و اپیزیوتومی مورد نیاز باشد، احتمال خطر شکل گیری بافت اسکار یا بهبود نامناسب عضلات واژن بیشتر است. بافت اسکار می تواند باعث بروز درد یا از دست رفتن حس شود. از جمله موارد دیگر که باعث گشادی و باز شدن سوراخ واژن شده و به پرینه آسیب وارد می کند شامل وارد زیر می باشد:

 • نوسانات وزن شدید
 • وارد آمدن ضربه یا آسیب شدید به پرینه
 • کشش مکرر در ناحیه پرینه در پی فعالیت هایی از قبیل اسب سواری
 • تاثیرات شدید ناشی از فعالیت های ورزشی
 • ابتلا به برخی امراض زنانه
 • ژنتیک
 • سن

بهترین کاندید پرینه پلاستی

کسانی که رابطه های متعدد جنسی گوناگون داشته اند و در حین رابطه به واژن آنها فشار زیادی آمده است تا حدی که ورودی واژن آسیب دیده باشد و یا این روابط مکرر باعث شل شدگی و افتادگی بافت این ناحیه شده باشد، بهترین کاندیدای پرینورافی در تهران هستند.

باز شدن دهانه واژن از معضلاتی است که فرد را آزار خواهد داد. نه تنها این موضوع اعتماد به نفس یک زن را می تواند کاهش دهد و باعث ایجاد مشکلاتی در روابط جنسی وی شود ؛ بلکه باز بودن دهانه واژن می تواند منجر به ایجاد عفونت شود. زیرا در حالت طبیعی قبل از ایجاد هرگونه رابطه جنسی، دهانه واژن کاملا بسته است و باید با اعمال فشار دهانه آن را باز کرد، این امر باعث یک نگهبانی فیزیولوژیکی شده و به همراه لایه مخاطی واژن مانع از ورود میکروب ها می شوند.

از دیگر کسانی که با پرینورافی در تهران توسط بهترین جراح زیبایی زنان می توانند وضعیت ظاهری ناحیه ژنیتال خود را بهبود ببخشند، کسانی هستند که در هنگام زایمان طبیعی، دچار آسیب دیدگی بافت پرینه می شوند. برخی از افرادی که زایمان سختی را تجربه می کنند و یا جنین آنها سر بزرگی دارد، دچار پاره شدگی بافت پرینه می شوند. از طرفی یکی از مسائل رایجی که اتفاق می افتد این است که  در هنگام زایمان طبیعی زنان ممکن است دچار پارگی بافت پرینه شوند که نیاز است از همان ابتدا فرد به این مسئله رسیدگی کند و اقدام به درمان کند، در غیر این صورت، مشکلات پیش آمده در آن ها حادتر می شود. عمل ترمیم پرینه در این افراد می تواند بسیار مؤثر باشد.

به علت اینکه پرینورافی می تواند ظاهر ناحیه ژنیتال را جوان نیز بکند، در زنانی که با گذر زمان دچار افتادگی این بخش شده اند و یا واژن آن ها به نسبت قبل گشاد شده است، کمک شایانی در جوانسازی این ناحیه میکند.

همه زنان پس از کاهش استروژن در پی یائسگی دچار افتادگی و شلی واژن می شوند. همچنین شل شدن عضلات باعث گشاد شدن واژن نیز می شود. در صورتی که پس از معاینه مشخص شود که پرینورافی می تواند به فرد کمک کند، می شود این عمل را روی فرد انجام داد.

ازدیگر دلایل شلی واژن و آویزان شدن این ناحیه کاهش وزن های شدید است. با انجام این عمل، آسیب وارد شده به پرینه ناشی از نوسانات وزنی را می توانند جبران کنند. علاوه بر کاهش وزن شدید، یبوست های شدید و خارج کردن رحم و زایمان های زیاد نیز می توانند باعث شلی عضلات واژن و آسیب به عضلات کف لگن شوند.

یکی از دیگر از اهداف پرینورافی رفع تیرگی های ناشی از ایجاد پارگی و یا اسکار و بخیه ای است که در ناحیه ژنیتال ایجاد شده. در زنانی که این ناحیه تیره شده است و یا پس از زایمان ردی از اسکار ناشی از بخیه در آن قسمت بر جای مانده است، پرینه پلاستی عملی موفق برای رفع موارد مذکور است. اغلب پرینه پلاستی می تواند جراحی مکملی در کنار جراحی های زیبایی باشد تا فرد به نتیجه ایده آل خود برسد.

پیری قسمت ژنیتال و بافت پرینه باعث ایجاد چین و چروک هایی در این ناحیه می شود که ظاهری زشت به ناحیه تناسلی می دهد. این موضوع می تواند در اعتماد به نفس فرد و رابطه جنسی وی نقش منفی ای بگذارد و مسائلی دیگر را تحت شعاع قرار دهد.  خوشبختانه با این جراحی زیبایی می توان دوباره جوانی را به این بخش هدیه کرد.

این عمل برای چه مواردی به کار می رود؟

پرینورافی یک عمل جراحی است که برای ترمیم پارگی یا آسیب دیدگی ناحیه پرینه انجام می شود. پرینه ناحیه بین واژن و مقعد است. پرینورافی می تواند برای درمان موارد زیر استفاده شود:

 • پارگی پرینه در هنگام زایمان طبیعی :پارگی پرینه در هنگام زایمان طبیعی یک اتفاق شایع است. حدود 90 درصد از زنانی که زایمان طبیعی دارند، دچار پارگی پرینه می شوند. پارگی پرینه می تواند خفیف یا شدید باشد. پارگی خفیف معمولاً بدون جراحی بهبود می یابد. پارگی شدید ممکن است نیاز به جراحی پرینورافی داشته باشد.
 • اپیزیوتومی (برش لازم پرینه در هنگام زایمان طبیعی) :اپیزیوتومی یک برش عمدی پرینه در هنگام زایمان طبیعی است. اپیزیوتومی معمولاً برای جلوگیری از پارگی شدید پرینه انجام می شود. اپیزیوتومی نیز ممکن است نیاز به جراحی پرینورافی داشته باشد.
 • افتادگی اندام لگن :افتادگی اندام لگن یک بیماری شایع است که در آن اندام های لگن مانند رحم، مثانه و روده بزرگ از جای خود خارج می شوند. پرینورافی می تواند برای درمان افتادگی اندام لگن استفاده شود.
 • بی اختیاری ادرار :بی اختیاری ادرار یک بیماری شایع است که در آن فرد نمی تواند کنترل ادرار خود را داشته باشد. پرینورافی می تواند برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده شود.
 • رکتوسل (بیرون زدگی رکتوم از طریق دیواره واژن) :رکتوسل یک بیماری است که در آن رکتوم از طریق دیواره واژن بیرون می زند. پرینورافی می تواند برای درمان رکتوسل استفاده شود.

پرینورافی یک عمل جراحی نسبتاً ساده است که معمولاً تحت بیهوشی موضعی انجام می شود. جراحی معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. بعد از جراحی پرینورافی، معمولاً لازم است که فرد چند روز در بیمارستان بماند. فرد باید از فعالیت های سنگین خودداری کند و از داروهای مسکن برای کاهش درد استفاده کند. نتایج جراحی پرینورافی معمولاً خوب است. اکثر زنانی که تحت این جراحی قرار می گیرند، از نتایج آن راضی هستند.

آیا پرینورافی و واژینوپلاستی مشابه هستند؟

به دلیل آن که هدف هر دو جراحی مذکور ، تنگ و سفت کردن ناحیه تناسلی است ، برخی از بیماران به اشتباه این دو پروسه را یکی می دانند. اما باید بدانید چنانچه هدف مشابهی برای آن ها بیان شده اما با یکدیگر تفاوت دارند. طی عمل واژینوپلاستی (جراحی تنگ کردن واژن) ، کانال واژن ترمیم و تنگ می شود ؛ یعنی پروسه بر بخش داخلی ناحیه ژنیتال به انجام می رسد. اما در طرف دیگر، عمل پرینورافی به منظور بازیابی عملکرد عضلات دهانه ورودی واژن و پرینیوم و تنگ کردن آن بخش انجام می پذیرد. شایان ذکر است که در برخی موارد ، با توجه به شرایط بیمار ، ممکن است این دو جراحی به طور همزمان با همدیگر به انجام برسند.

پرینورافی در زنان باردار

یکی از نگرانی های زنان باردار، بد بودن شکل ظاهری تناسلی است. آنها به دلیل حساسیت دوره بارداری به شکل ظاهری دستگاه تناسلی خود بسیار فکر می کنند و به فکر انجام عمل های زیبایی گوناگون در ناحیه ژنیتال می افتند ؛ در حالیکه به دلیل بالا بودن خونرسانی به این ناحیه افراد باردار نمی توانند هیچ گونه جراحی روی اندام های حفره لگنی ، در طول دوره حاملگی و مدتی پس از زایمان ، انجام دهند.

پرینورافی در تهران

 

باید به خاطر داشته باشید، شکل ظاهری دستگاه تناسلی شما به هر صورتی هم که باشد، می توانید بعد از زایمان ، در موعد تعیین شده ،  جراحی پرینورافی در تهران را انجام دهید. پس در دوران بارداری باید از هرگونه اقدام غیر ضروری که سلامتی جنین را به خطر می اندازد جلوگیری شود. اگر زایمان شما قرار است طبیعی باشد، بهتر است عمل اصلاح پرینه را به بعد از زایمان طبیعی موکول کنید. به این صورت می توانید علاوه بر زیبایی ناحیه ژنیتال، برخی از مشکلات احتمالی بعد از زایمان که با پرینه پلاستی رفع می شود را درمان کنید.

پرینورافی با بی حسی یا بی هوشی

شاید اگر از مضرات مواد بی هوشی آگاه شوید شما هم انجام یک عمل جراحی زیبایی با بی حسی را به انجام آن عمل زیبایی با روش بیهوشی  ترجیح می دهید. جراحی پرینورافی در تهران نیز می توانید با روش بی حسی یا بی هوشی این عمل انجام شود، اما اگر ترس شما از عمل زیاد باشد می توانید روش بی هوشی را انتخاب کنید.

در روش بی حسی، ناحیه ژنیتال به کمک کرم و دستگاه مخصوصی، طی روندی کاملاً بی درد بی حس می شود و پس از آن نیز بدون احساس هیچ دردی عمل جراحی صورت می گیرد. متأسفانه در برخی از کلینیک ها و مطب ها، روند بی حسی به صورتی است که فرد کاملاً متوجه درد و اتفاقاتی که در روند جراحی می افتد می شود، به همین دلیل تصویر دردناکی در ذهن بسیاری از کسانی که خواهان این روش هستند نقش بسته است. در تمامی مراکز زیبایی خانم دکتر لیلا خلیلی تمامی عمل های جراحی زیبایی من جمله پرینورافی در تهران را می توانند طی روش بی حسی انجام دهند ؛ کاملاً بدون درد بوده و فرد متوجه تغییرات اعمال شده در روند جراحی نخواهد شد.

پرینورافی برعکس

یکی از عوارض جراحی تنگ کردن دهانه واژن جمع شدن بیش از اندازه ورودی واژن است. از آنجا که داخل واژن حالتی مخاطی و بافت قابل ارتجاع دارد ، خیلی تنگ و جمع شدن این بافت مشکلی ایجاد نمی کند ؛ اما قسمت ورودی واژن (دهانه واژن) در صورتی که به درستی جراحی انجام نشود فرد بعد از جراحی به درد شدید در زمان نزدیکی، خشکی شدید، پارگی ناحیه جراحی و غیره دچار می گردد، که همگی این موارد ممکن است سبب بروز واژینیسموس شود. در شرایطی که سایر گزینه های درمان جوابگو نباشند ، جراحی گزینه درمانی می باشد.

دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان در این موارد از یک تکنولوژی جدید به نام پرینورافی برعکس استفاده می کنند. در این روش درمان لازم است تمام جراحی های انجام شده را به حالت قبل بازگرداند. بدین معنا که باید بافت ها به حالت قبل خود بازگردد. گاهی نیاز به استفاده از گرفت است به منظور افزایش بافت، زیرا زمانی که بافت به یکدیگر می چسبد ممکن است بخشی از ان از بین برود. در نتیجه ، لازم است از روش هایی استفاده کرد تا بتوان مقدار بافت آن ناحیه را بازیابی کرد. طیاین جراحی سعی بر این است قسمت پایینی را به صورتV شکل تبدیل کرد.

متاسفانه در صورتی که جراحی به درستی انجام نشود در اکثر موارد فرد دچار این قبیل مشکلات می شود؛ به خصوص در بیمارانی که از پزشک خود تقاضای این را دارند که تا جای ممکن در خواست تنگ شدن ورودی واژن را می کنند. در حالی که نمی توان بافت واژن را هر اندازه که  خواست تنگ کرد , به همین دلیل توصیه می شود به هیچ وجه تقاضای تنگ شدن واژن را بیش از اندازه نداشته باشید، بهتر است بعد از انتخاب به جراح زیبایی زنان ؛ به ایشان اعتماد کنید.

خصوصا در خانم هایی که به سمت یائسگی می روند توصیه می شود در جراحی پرینورافی خیلی واژن را تنگ نکنند، زیرا در این افراد همزمان بافت در جراحی جمع می شود و در مقابل با کاهش هورمون ها، خشکی ایجاد می شود، که سبب می شود بعد از جراحی فرد مشکلات بیشتری را تجربه کند.

 

اقدامات قبل از پرینورافی

قبل از انجام پرینه پلاستی ، لازم است فرد تست پاپ اسمیر انجام دهد، در صورت خوب بودن نتیجه اقدام به انجام این جراحی کند. از دیگر اقدامات مهم، بررسی ناحیه ژنیتال از نظر عفونت و میکروب است , به گفته بهترین جراح پرینورافی در تهران فرد باید پس از درمان کامل، این جراحی را انجام دهد. درمان شدن عفونت می تواند از خیلی از مشکلات احتمالی بعدی، پیشگیری کند که نیاز به توجه است.

از هرگونه داروها و موادغذایی رقیق کننده خون جلوگیری کنید، آسپیرین یکی از این مواد رقیق کننده رایج است، به غیر از آن ویتامین E نیز بسیار در رقیق کردن خون مؤثر است، همچنین همه مواد غذایی ای که دارای این ویتامین هستند نیز، همین تأثیر را دارند. قبل از انجام جراحی، ناحیه تناسلی کاملاً شیو و عاری از هر گونه کثیفی ای باشد. در صورت داشتن هرگونه مشکل و حساسیت باید از قبل به پزشک خود اطلاع داده باشید.

نحوه انجام عمل پرینه پلاستی

در این عمل ، بهترین جراح پرینورافی در تهران با نزدیک کردن دیواره های پشتی واژن ، آنها را به یکدیگر وصل می کند و با این جراحی، واژن تنگ خواهد شد. طی این عمل واژن فرد تنگ خواهد شد و مدت زمان انجام عمل حدود یک ساعت خواهد بود. این عمل تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می پذیرد. بهبودی بعد از عمل معمولا یک هفته طول می کشد. اما بهتر است که تا یک ماه مقاربت انجام نشود. این عمل را می توان بلافاصله بعد از زایمان انجام داد و با زدن چند بخیه توسط پزشک واژن تنگ خواهد شد، در غیر این صورت باید جراحی پرینورافی جهت تنگ کردن واژن انجام گیرد. در صورتی که نیاز باشد عمل پرینه پلاستی همزمان با عمل لابیاپلاستی انجام شود، می توان این دو جراحی را در یک روز همزمان با هم انجام داد. بعد از عمل نیز، با رعایت نکاتی که توسط پزشک متخصص بیان می شود می توانید به سرعت به بهبودی کامل برسید.

عمل پرینورافی چقدر طول می کشد؟

این پروسیجر برای اجرا کامل، تقریباً به یک ساعت زمان نیاز دارد. بعد از ریکاوری در یک مرکز جراحی یا بیمارستان، شما می توانید محل را به مقصد منزل ترک کنید. در موارد نادر لازم است بیمار در مرکز درمان بستری شود.

دوره ریکاوری عمل پرینورافی در تهران چقدر است؟

زمان بازگشت به حالت عادی پس ازعمل پرینورافی بین شش تا هشت هفته است. حتما در طول دوره ریکاوری، دستورالعمل‌های پزشک خود را رعایت کنید. شما باید فعالیت‌های خود را حداقل به مدت چهار هفته محدود کنید و همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، از روابط جنسی تا شش هفته پس از جراحی خودداری کنید.

علائمی که نشان می دهد احتمالا به پرینه پلاستی نیاز دارید:

 • حضور زخم‌های ناخوشایند پس از پارگی یا دوخت پرینه
 • مشکل در تخلیه مدفوع
 • آلودگی اندام تناسلی
 • عدم رضایت در حین رابطه جنسی
 • عفونت‌های تکراری مهبل
 • درد در حین رابطه جنسی
 • درد و ناراحتی هنگام لمس پرینه یا پوشیدن لباس زیر تنگ
 • ضعف یا افتادگی پرینه

در کل زمانی باید به پزشک مراجعه کنید که احساس درد دارید، از رابطه جنسی خود لذت نمی برید و یا به دلیل وجود مشکلات واژن بی اعتماد به نفس شده اید. حتی ممکن است راه های غیر جراحی نیز برای مسئله شما وجود داشته باشد؛ بنابراین مشاوره با یک متخصص بهترین کار ممکن است.

چگونه بهترین جراح پرینورافی تهران را پیدا کنیم؟

انجام عمل پرینورافی نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد بنابراین برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید یک پزشک ماهر و باتجربه پیدا کنید که خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • متخصص زنان و زایمان آموزش دیده باشد، زیرا فقط پزشکانی که این تخصص را دارند آموزش های لازم برای حفظ ایمنی ناحیه تناسلی و واژن را دیده اند.
 • دوره آموزشی خاصی در ارتباط با عملیات کف لگن که به منظور تنگ کردن ناحیه و ارتقاء لذت جنسی طراحی شده است، گذرانده باشد؛ چراکه این گزینه، هدف اصلی عمل پرینورافی است. البته مسائل مرتبط با ناتوانی جنسی هم می توانند در همان زمان اصلاح شوند؛ با این حال هدف اصلی، ارتقاء عملکرد جنسی است.
 • تا به حال حداقل 10 پرینه پلاستی را انجام داده باشد.

مزایای پرینورافی

پرینوپلاستی به بازیابی سفتی در واژن کمک کرده و آسیب وارده به پرینه را نیز ترمیم می کند. از دیگر مزایای پروسیجر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود رضایت جنسی
 • بالا رفتن سطح اعتماد به نفس
 • برگشت واژن به وضعیت قبل از زایمان
 • درمان اسکار و برداشته شدن بافت اسکار
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • درمان ناهنجاری ها و بد شکلی های پرینه
 • واژینیسموس، دیسپارونی، زگیل های واژنی و عفونت های برگشتی واژن نیز از جمله مواردی هستند که به واسطه بهره مندی از مزایای این فرایند درمان، می توان در درمان آنها گام موثری برداشت.

مراقبت های بعد از پرینورافی

 • پس از انجام عمل تا مدتی نباید در محیطی پر از آب، وان آب، استخر و غیره  بنشینید بلکه تا مدتی که پزشک شما توصیه می کند باید مراعات کنید.
 • در صورتیکه بخیه های عمل شما کشیدنی است، باید سر موقع برای کشیدن بخیه اقدام کنید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ و آزار دهنده تا مدتی که پزشک شما توصیه می کند اجتناب کنید تا به ناحیه جراحی شده آسیبی وارد نشود.
 • رابطه جنسی پس از پرینورافی تا بهبودی کامل ممنوع است و فرد تنها زمانی می تواند رابطه جنسی داشته باشد که پزشک او اجازه انجام این کار را بدهد.
 • پس از انجام جراحی برای جلوگیری از عفونت، پزشک شما آنتی بیوتیک هایی تجویز میکند که باید به طور مرتب از آن ها استفاده کنید، همچنین هر گونه داروی دیگری که تجویز کرده است باید به طور مرتب و منظم مصرف نمود.
 • از انجام هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزش سنگین جداً خودداری کنید، زیرا هیچ گونه فشاری نباید به این ناحیه وارد شود.
 • اگر دچار خارش و تورم شدید و یا خونریزی شده اید که غیرطبیعی است باید به پزشکتان اطلاع دهید.

 جراحی پرینورافی در تهران برای چه افرادی به انجام نمی رسد؟

وجود برخی شرایط مانعی بر سر راه عمل پرینه پلاستی برای بانوان هستند. بدین جهت زنانی که باردار بوده ، به سرطان یا عفونت فعال در ناحیه ژنتیال خود مبتلا هستند ، نباید تحت این جراحی قرار بگیرند. همچنین به گفته بهترین جراح زیبایی زنان ، در صورتی که در نتیجه تست پاپ اسمیر موارد غیر طبیعی دیده شود ، انجام پرینورافی در تهران جایز نمی باشد.

تاثیر جراحی پرینه پلاستی بر رضایت جنسی زنان

غریزه جنسی از مسائلی است که همواره با انسان همراه است ، این مسئله از بزرگترین مسائلی می باشد که زندگی اجتماعی وفردی شخص را تحت تاثیر قرار می دهد . همزمان با پیشرفت تکنولوژی خواسته های بشری متنوع تر و جدیدتر می شود ، بنابراین رابطه جنسی را می توان به نوعی جز رده ی نیازهای فیزیولوژیک دانست .

پس از برقراری رابطه جنسی و انجام دادن زایمان های متعدد طبیعی مجرای واژن دچار تغییر اندازه شده که این امر سبب گشاد شدن واژن و مشکل اتساع واژن می شود . با تغییر اندازه مجرای واژن و گشاد شدن آنها عدم لذت شخص و شریک جنسی در زمان مقاربت می شود ، برای حل مشکلات واژن راه های گوناگونی ارائه شده است که در این مقاله درمان با جراحی پرینورافی را بیان می کنیم .

نکاتی در ارتباط با جراحی پرینه پلاستی

 1. این را باید بدانید که جراحی پرینورافی جهت آسیب های عضلات پرینه که در هنگام زایمان و یا موارد دیگر آسیب دیده اند استفاده می شود و تا عمق واژن پیش نمی رود. بیشترین عمق آن 2 الی 3 سانتی متر است.
 2. پرینه پلاستی در مواردی که پوست پوشاننده ای که به دنبال جراحی قبلی یا پارگی قبلی بد شکل شده است جهت زیبایی این ناحیه انجام میشود . که بدین وسیله عضلات و پوست ناحیه پرینه به هم نزدیک تر شده و این ناحیه زیباتر به نظر رسیده و بیماران حس جنسی بهتری خواهند داشت .
 3. معمولا این جراحی همزمان با ترمیم خلفی واژن poster vaginal reaper ) ) انجام میگیرد.
 4. همانند جراحی های دیگر پرینورافی محدودیت هایی دارد و نمی توان با اطمینان صد در صد فقط با جراحی از کیفیت آن گزارش داد و تحت تاثیر فاکتور های مختلف مانند مراقبت های بعد از عمل میباشد.
 5. بعد از  جراحی پرینه پلاستی توصیه میشود معمولا  6 تا 8 هفته از نزدیکی خودداری فرمایید .
 6.  در موارد عوارض حاصل از جراحی اولیه ، جراحی ترمیمی به راحتی جهت بهبود علایم و عوارض قابل انجام است .

عوارض جراحی پرینورافی

یکی از عوارض جراحی ترمیم پرینه این است که برخی از بیماران از پزشک تقاضا دارند که جراحی را خیلی خوب انجام دهند به این معنی که  تا جایی که این امکان وجود دارد، تنگ کردن واژن انجام شود و متاسفانه در مقابل برخی از جراحان زیبایی به دلیل نداشتن تجربه، به جای آنکه برای عمل تنگ کردن از عضلات پرینه و یا عضلات کف واژن کمک بگیرند، از پوست ناحیه یا همان لابیاماژورها استفاده می کنند. همین روند سبب بروز عوارضی همچون زیبایی می شود. فاصله بین مقعد تا واژن که پرینه نام دارد به طور معمول در حدود 3 الی 4 سانت است، گاهی آنقدر لبیاماژور ها به هم می چسبند این فاصله حتی به 10-12 سانتی متر می رسد که این خود از نظر زیبایی شکلی نافرم پیدا می کند.

همچنین بیش از اندازه نزدیک کردن این ناحیه باعث می شود یک حالت پاچ یا کیسه در ورودی واژن ایجاد شود، که هم می تواند از خروج ترشحات به طور معمول جلوگیری کند و هم باعث ایجاد درد، سوزش، خونریزی و یا پارگی در هنگام نزدیکی شود، در صورت بی توجهی حتی ممکن است بیمار دچار عارضه واژینیسموس نیز شود.

ماندگاری تنگ کردن دهانه واژن

در طول جراحی زیبایی پرینه آستر یا پوشش اضافی واژن پیرایش می شود و در نتیجه یک شکل ظاهری جوان تر و محکم تری در این اندام خلق می گردد. این نتیجه مطلوب به دست آمده در صورت دنبال کردن یک سبک زندگی سالم و اجتناب از مبانی بدشکلی پرینه می تواند یک نتیجه دائمی برای شما باشد.

سؤالات رایج در مورد پرینورافی

پرینورافی

 

آیا پرینورافی باعث تنگ شدن کل واژن من می شود؟

خیر در این عمل  نهایت سه سانتی متر ابتدایی واژن تنگ شود و بافت پرینه و اطراف آن از نظر ظاهری شکل زیبا و طبیعی ای بگیرند. برای تنگ کردن کل واژن باید از روش های دیگری بهره برد.

جراحی پرینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

عمل پرینه پلاستی برای کسانی که بافت پرینه و یا ترومای آنها آسیب دیده است می تواند بسیار مؤثر باشد، همچنین این عمل برای از بین بردن چروک های ناحیه پرینه و اطراف نیز مؤثر باشد، برای دریافت اطلاعات جامع تر می توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

هزینه پرینه پلاستی چه قدر است؟

هزینه جراحی پرینورافی در تهران بر اساس ظاهر فرد مشخص می شود و در هر فرد متغیر است. پس از معاینه شخص این هزینه ها به صورت دقیق مشخص می شوند.

آیا بیمه هزینه عمل را می دهد؟

خیر، این عمل جز عمل های زیبایی می باشد و بیمه هزینه ای در قبال عمل های زیبایی تقبل نمی کند.

آیا پرینورافی برای جوانسازی مؤثر است ؟

بله یکی از بهترین و موفق ترین عمل هایی که می تواند در بازگشت ظاهر تناسلی فرد به دوره باکرگی مؤثر باشد، عمل مذکور است که بسیار در بهبود ظاهر تناسلی فرد نقش دارد.

سلام خانم دکتر، دوبار زایمان طبیعی انجام دادم، آیا می توان تنها دهانه واژن را و نه داخل واژن را تنگ کرد؟

سیستم کف لگن به گونه ای است که عضلات کف لگن بیشتر در قسمت واژن قرار دارند، پرینه تنها عضلات ورودی واژن را در بر میگیرد. اکثر بیمارانی که باردار می شوند، حتی ممکن است مجرد باشند و فعالیت های سنگین مثل ورزش های سنگین  وغیره انجام دهند و یا به دلیل ژنتیک، عضلات پرینه همزمان با عضلات کف لگن دچار شلی می شود، و اگر عضلات کف لگن اصلاح نشود و تنها پرینورافی انجام شود، نقص آناتومی ایجاد می شود و از انجا که عضلات کف لگن نقش موثری در سلامت دارد،  اگر واژینوپلاستی انجام نشود، همچنان مشکل برقرار خواهد بود. پرینه پلاستی به تنهایی، بیشتر برای بیمارانی که مجرد هستند و واژن شلی ندارند و تنها مشکل در عضلات پرینه مشاهده می شود، توصیه می گردد.

سلام خانم دکتر، اگر 3 بار عمل پرینورافی انجام دهیم حس جنسی از بین می رود؟ فاصله مقعد تا واژن چقدر است؟

حس جنسی ربطی به واژینوپرینو ندارد. ممکن است بیمار مجبور باشد چندین بار جراحی انجام دهد، که مشکلی ایجاد نمی کند و به قطعیت می توان گفت باعث کاهش حس جنسی نمی شود. پرینه به طور متوسط حدود 3 تا 4 سانت باید از مقعد فاصله داشته باشد، اما در آسیایی ها به خصوص ایرانی ها این فاصله خیلی کوتاه تر است، اما در طی جراحی های زیبایی زنان سعی بر این است که فاصله بین 3 تا 4 سانت برسد.

در صورتی که مبتلا به ویروس hpv از نوع 16 باشیم، امکان جراحی پرینه پلاستی وجود دارد؟

در صورتی که فردی آلوده به ویروس HPV باشد، ابتدا باید کارهای مربوط به ویروس را انجام دهد، و مشکل خود را برطرف کند و بعد از آن برای جراحی اقدام کند.

تا چه سنی می توان واژینوپرینو و O-Shot انجام داد؟

محدودیتی وجود نداد و فرد می توان تا هر سنی که نیاز باشد این جراحی را انجام دهد.عمل واژینوپلاستی پرینورافی غیر از آنکه اثرات زیبایی دارد، اثر درمانی هم دارد. زیرا در لگن دو کمپارتمان وجود دارد، تحتانی و فوقانی، کمپارتمان تحتانی کف لگن است و این جراحی اثرش بر عضلات کف لگن است. با جراحی واژینوپرینو عضلات به صورت افقی شکل می گیرند، که همین افقی شدن عضلات باعث می شود که فشار کششی از مثانه و رحم برداشته شود.

آیا عمل همزمان واژینوپلاستی و پرینورافی درد زیادی دارد و اینکه این درد قابل تحمل است؟

عمل همزمان واژینوپلاستی و پرینه پلاستی به نسبت عمل لابیاپلاستی عمل دردناک تری است، به این دلیل که عضلات در طول جراحی دستکاری می شوند، بیمار احساس درد دارد، که با مصرف مسکن این درد از بین می رود.

آیا افرادی که التهاب دهانه رحم و یا کیست آندومتریوز دارد، می تواند این جراحی را انجام دهد؟

التهاب دهانه رحم باید بررسی شود ، بیمار باید از نظر hpv بررسی شود، کولپوسکوپی انجام دهد و تکه برداری صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که مشکل جدی نیست و در نهایت درمان با لیزر صورت گیرد تا التهاب و زخم از بین برود. در رابطه با کیست آندومتریوز هم به گفته بهترین جراح پرینورافی در تهران ، این جراحی ربطی به عمل پرینه پلاستی ندارد و درمان خاص خود را دارد.

سلام حدود یک سال است که این جراحی را انجام دادم اما در زمان رابطه جنسی درد و سوزش دارم؟

لازم است معاینه شود، ممکن است یک چسبندگی جزئی در ورودی باشد گه با یک جراحی کوچک درمان می شود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ف.الف

سلام وقت بخیر ۱۲ روز از عمل لابیا و تنگ کردن پرینه م میگذره هنوز ورم داره سوزش و خارش شدید دارم باید چند روز از عمل بگذره تا بخیه ها جذب بشن قبل عمل قرص ال دی میخوردم پریود نشم وهمچنان ادامه دادم الان مث لخته های ریز از داخل واژنم درمیاد بشدت میترسم پریود بشم و باعث عفونت بشه برای بخیه هام چ راهی پیشنهاد میدین؟
حس میکنم خیلی تنگ شده برای اولین رابطه جنسی چی استفاده کنم درد قابل تحمل شه؟ بعد چند ههفته از عمل میتونه ب کارای عادی خونه رسیدگی کنم؟

drkhalili

سلام عزیزم باید با پزشک خودتون مشورت کنید و تحت نظر باشید. ممکنه تا ۳ ماه ورم داشته باشه. پریود باعث عفونت نمیشه اگه موارد بهداشتی رعایت کنید