عمل مثانه

عوارض عمل مثانه چیست؟ آیا عمل مثانه به همه بانوان توصیه می شود؟ مثانه خانم ها به علل مختلف ممکن است دچار تغییرات شوند، عللی مثل سن، زایمان، تروما و ژنتیک همگی در  تغییر ظاهر دستگاه تناسلی و یا شل شدن عضلات پرینه موثر هستند. عمل های زیبایی زنان  متفاوتی برای جبران این تغییرات پیشنهاد می شود. عمل هایی مثل واژینوپلاستی، پرینوپلاستی یا لیفت واژن با نخ برای شلی، عمل هایی که برای زیبایی ناحیه تناسلی استفاده می شود همچون عمل لبیاماژور پلاستی و همینطور برای تغییر شکل از لابیاپلاستی مینور می توان استفاده کرد، برای پرکردن چروکیدگی ها نیز استفاده از فیلر ها، ژل و چربی انجام می شود.

گاهی برخی از بانوان از مشکل زخم و خونریزی در زمان نزدیکی شکایت می کنند.انجام جراحی واژینوپلاستی در صورت وجود افتادگی لگن کمک کننده است، گاهی نیزبسته به شرایط فرد، ممکن است reverse پرینورافی نیز کمک کننده باشد، به این معنی که در طول جراحی باید آزاد سازی نواحی که چسبندگی دارند انجام شود تا از چسبندگی و ایجاد زخم جلوگیری شود.خیلی از بانوان متوجه افتادگی و شلی لگن نمی شوند، به  همین دلیل در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم .از انجا که لگن ناحیه ای در بدن خانم هاست که تا علائم شدید افتادگی لگن را ایجاد نکند، بیمار متوجه شلی و افتادگی لگن نمی شود.

عمل مثانه

بی اختیاری ادرار و عمل مثانه

اگر بیمار علائم بی اختیاری ادراری در حد خفیف تا متوسط داشته باشد، احتیاجی به عمل مثانه ندارد و می توان با روش های محافظه کارانه همچون لیزر، پساری، پی آر پی، تزریق ژل و… تا حدود زیادی بی اختیاری مثانه را دفع کنیم. اما در موارد شدید تر لازم است، بیمار جراحی و از مش استفاده کرد.

اغلب از بی اختیاری ادرار به عنوان سرطان اجتماعی یاد می کنند، به این دلیل سرطان می گویند چون درمانی ندارد و اجتماعی است زیرا شایع است، و به قطع می توان گفت 85 درصد خانم ها در یک برهه از زندگی خود به این اختلال مبتلا می شوند.

در رابطه با بی اختیاری ادراری باید گفت حتی اگر عمل های جراحی سنگینی نیز انجام شود، همچنان احتمال بازگشت بی اختیاری ادراری وجود دارد. در زمان های گذشته به راحتی مثانه جراحی  و مش استفاده می شود، اما امروزه در رابطه با مثانه و بی اختیاری ادرار توصیه می شود، تا حد امکان عمل مثانه انجام نشود، به این دلیل که مثانه و رحم در کمپارتمان فوقانی هستند و زیر مثانه توخالی است و عضله ای اطراف مثانه وجود ندارد و تنها با یک فشیا نازک محافظت می شود، و اگر هر اقدامی بر این فشیا صورت گیرد، حالت زیر خالی دارد و سبب کش آمدن فشیا می شود و ممکن است به مرور زمان به علل مختلف، مثانه به حالت قبل خود بازگردد.

بهترین اقدام در رابطه با بی اختیاری ادراری پیشگیری است نه عمل مثانه!

افتادگی لگن در خانم ها بسیار شایع است زیرا عواملی مثل نیروی جاذبه، ژنتیک، سن، ورزش، چاقی و لاغری، استفاده از دخانیات، بیماری های مزمن، کار سنگین و… همگی می تواند به بروز افتادگی لگن منجر شود. توصیه می شود به خانم ها بعد از اتمام سن باروری جتما از نظر لگن مورد بررسی قرار گیرند تا در صورتی که دچار شلی عضلات لگن و شلی پرینه شده باشند، عضلات به خصوص عضلات کف لگن ترمیم شود، تا از افتادگی مثانه و رحم در آینده جلوگیری شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها