عمل سیستوسل

عمل سیستوسل به چه افرادی توصیه می شود؟ چه مراقبت هایی بعد از عمل سیستوسل یا بالا کشیدن مثانه توصیه می شود؟ یکی از عمل های مهمی که در قسمت داخلی واژن انجام می شود، عمل سیستوسل یا بالا کشیدن مثانه است. عمل مثانه عمل بسیار مهمی است، از این جهت که یک جراحی بسیار پر عارضه ای است و فاصله بین واژن و مثانه بسیار کم است( 2,7 میلیمتر)  هر بار که جراحی انجام شود می تواند باعث ایجاد اسکار و چسبندگی شود و عمل های بعدی با عارضه همراه گردد. همچنین طبق توضیحات دکتر خلیلی ، عمل مثانه برگشت پذیر است زیرا، در کف لگن عضله وجود دارد و عضلات می توانند از افتادگی جلوگیری کنند، اما زیر مثانه خالی است و از افتادگی جلوگیری نمی شود و حتی اگر جراحی انجام شود ممکن است مجدد عود کند، به این دلیل که در حقیقت یک بافت زیر خالی وجود دارد که فشار ها بر روی آن به راحتی منتقل می شود.

عمل سیستوسل

کاندید عمل مثانه

عمل مثانه در چه افرادی انجام می شود؟ عمل مثانه در افرادی که افتادگی مثانه در گرید 3 باشد و یا بیمار دچار بی اختیاری ادرار شدید همراه با سرفه و عطسه باشد ، به این معنی که مدام مجبور باشد از پمپرز استفاده کند و یا بوی ادرار بدهد انحجام می گردد. در غیر این موارد، یعنی در مواردی که بی اختیاری خفیف و متوسط است، می توانیم از روش های غیر جراحی استفاده کنیم. این روش ها شامل، لیزر، پی آر پی، پساری، گرفت .

درمان افتادگی مثانه

در زمان های گذشته، در هر فردی که مشکل مثانه داشت حتما عمل مثانه انجام می گردید، در حال حاضر نیز برخی از متخصصین نیز جراحی مثانه را انجام می دهند، اما علم جدید در رابطه با افتادگی مثانه و بی اختیاری ادرار، روشی را معرفی می کند که غیر جراحی و غیر دارویی باشد. به این دلیل که دارویی عوارض بالایی دارد و به محض قطع دارو، بی اختیاری بیمار برمی گردد و جراحی نیز عمل بزرگی است که همراه با عوارض زیادی است نیز توصیه نمی شود. روش سوم برای درمان که امروز روش بسیار کاربردی است، روش محافظه کارانه یا غیر جراحی و غیر دارویی است. همچون لیزر، لیفت با نخ، پی آر پی، استفاده از تزریق ژل و یا در برخی موارد استفاده از گرفت های انسانی.

این روش ها باعث می شوند که بدون اینکه مثانه دستکاری شود از پیشرفت بی اختیاری ادرار جلوگیری کنیم تا نیاز به جراحی در بیمار کاهش پیدا کند.

اما چیزی که در بی اختیاری و افتادگی مثانه بیمار، مهم است این است که بایدافتادگی های کف لگن ترمیم شود، چرا که افتادگی کف لگن به مرور باعث افتادگی مثانه و بی اختیاری ادارای می شود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها