عملکرد لیزر واژینال

خیلی از بیماران که مراجعه می کنند به مطب دکتر خلیلی ، اطلاعاتی در خصوص عملکرد لیزر واژینال ندارند. برای استفاده از این دستگاه لازم است بانوان با این دستگاه آشنایی داشته باشند تا بتوانند از آن استفاده کنند و مشکلات خود را برطرف سارند.

عملکرد لیزر واژینال

لیزر در زنان

لیزر در پزشکی از سال 1986 استفاده های خیلی موثر در این زمینه داشته است، اما لیزر در زنان از سال 2008 وارد حیطه درمانی زنان شد. مهم ترین استفاده ای که این تکنولوژی داشت، برای درمان خشکی واژن و در خانم هایی که مبتلا به سرطان هستند، به خصوص سرطان سینه که مجبور هستند، برای کنترل سرطان، به جای استفاده از هومورن استروژن، هورمون های ضد استروژنی استفاده کنند. در این شرایط واژن دچا ر خشکی شدید می شود و این خشکی خیلی آزار دهنده است. با استفاده از لیزر در سال 2008 برای خانم های سرطانی که دچار خشکی های شدید شدند، متوجه تاثیر شگفت انگیز آن شدند.

خشکی واژن

خشکی واژن یکی از علائم مهم یائسگی است، یائسگی یکی از مواردی است که در زندگی هر خانمی به صورت روتین اتفاق می افتد. متاسفانه در برخی از بانوان یائسگی در سن خیلی پایین اتفاق می افتد، و استرس، پارازیت ها و ویروس ها در این یائسگی زودرس می تواند موثر باشد. مهم ترین علائم یائسگی خشکی واژن است. در این شرایط می توان از روغن ها، ژل و روان کننده ها استفاده کرد، این دارو ها موضعی هستند و تنها زمانی که بیمار نیاز دارد می تواند استفاده کند و خیلی تاثیر گذار نیستند.

در درجه دوم استفاده از هورمون تراپی است. هورمون استروژن همچون یک شمشیر دو لبه است. خیلی از بیماران و خیلی از پزشکان، حاضر به استفاده از هورمون استروژن نیستند. خوشبختانه لیزر برای خشکی واژن بسیار موفق عمل کرده است.

عملکرد لیزر واژینال

بسته به نوع مشکل بهتر است، دستگاه لیزر انتخاب شود. واژن بافت مخاطی است که مایع زیادی دارد و انرژی خیلی زیادی از طریق پروپ واژینال لیزر وارد واژن می شود. اگر این انرژی بر صورت تابیده شود، پوست را کاملا می سوزاند، زیرا پوست لایه خشکی دارد و کل انرژی را دریافت می کند. اما در رابطه با واژن اینگونه نیست، انرژی که به مخاط واژن  تابیده می شود، چون گرمای زیادی به مخاط وارد می شود، خونرسانی اتفاق می افتد و  سلول های فیبروبلاست فعال می شوند و پروسه جوانسازی واژن اتفاق می افتد.جوانساژی واژن همچون جوانسازی پوست نیست، در طی جوانسازی واژن، بازگرداندن عملکرد واژن به حالت قبل انجام می شود.

 

برای لیزر واژینال لازم است بیمار 3 جلسه ابتدایی را در دوره های مشخص که تعیین می شود را انجام دهد، زیرا هر جلسه 20 تا 30 درصد موثر است،چون لیزر ها همگی فرکشنال هستند به این معنی که کل بافت تغییر  پیدا نمی کند و تنها قسمتی از بافت را تغییر می دهند که عمل ترمیم سریع تر پیش رود.

بسته به شرایط بیمار مدت زمان فاصله بین جلسات و تعداد جلسات تعیین می شود. پروسه لیزر یک پروسه بدون درد است و نیازی به بی حسی و بیهوشی ندارد، به صورت مطبی انجام می شود و محدودیتی برای بیمار ایجاد نمی شود. تنها باید فرد سه روز نزدیکی نداشته باشد و در این مدت از استخر و جکوزی استفاده نکند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها