علل و درمان خشکی واژن

از علل های شایع  خشکی واژن می توان به کاهش هورمون استروژن در بدن اشاره کرد در واقع علت اصلی خشکی واژن کاهش هورمون استروژن است. یائسگی، زایمان، شیردهی، برداشتن تخمدان با عمل جراحی و کشیدن سیگار می توانند موجب کاهش هورمون استروژن شوند.

بیماری خود ایمنی سندروم شوگن می تواند موجب خشکی واژن شود در بیماری سندروم شوگن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله می کند.

یکی دیگر از عواملی که موجب خشکی واژن می شود شستشوی بیش از حد واژن با مواد مایع شویند است.

علل و درمان خشکی واژن
علل و درمان خشکی واژن

 

راه های تشخیص خشکی واژن

یکی از راه های تشخیص خشکی واژن معاینه لگنی است که در این حالت معاینات و بررسی های لازم برای تشخیص خشکی واژن در ناحیه واژن، دستگاه تناسلی و دهانه رحم توسط دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان صورت می گیرد.

یکی دیگر از راه های تشخیص خشکی واژن تست پلپ اسمیر است که در این روش تشخیصی با استفاده از یک وسیله مخصوص نمونه ای از سلول های دهانه رحم برداشته می شود و با استفاده از میکروسکوپ نمونه گرفته شده بررسی می شود. با گرفتن نمونه از ترشحات واژن می توان تشخیص داد که علت خشکی واژن یا عفونت واژن کاهش استروژن است یا خیر.

درصورت داشتن علائم عفونت ادراری از شما آزمایش ادرار گرفته می شود.

درمان خشکی واژن

یکی از روش های موثر درمان خشکی واژن استفاده موضعی از استروژن در ناحیه واژن است با استفاده از این روش میزان هورمون تستوسترون کاهش پیدا نمی کند. همچنین با استفاده از این روش خطر ابتلا به عفونت ادراری کاهش می یابد.

اشکال مختلف استروژن واژینال

پماد استروژن واژینال: در این روش درمانی با استفاده از اپلیکاتور( یک وسیله مخصوص است که جهت انتقال دارو به صورت کرم یا ژل به داخل رحم استفاده می گردد.) در هنگام خواب پماد را داخل واژن می کنید. در این روش درمانی دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان راهنمایی هایی لازم را در رابطه با میزان و زمان مصرف پماد در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

حلقه استروژن واژینال: یکی دیگر از روش های درمانی خشکی واژن استفاده از حلقه استروژن است که در این روش درمانی یک حلقه نرم و قابل انعطاف توسط متخصص زنان و زایمان وارد بخش بالایی واژن می شود با استفاده از این حلقه بطور ثابت استروژن در واژن آزاد می شود. این روش درمانی موقتی است و حلقه استروژن واژینال هر 3 ماه یک بار باید توسط متخصص زنان و زایمان تعویض گردد.

قرص استروژن واژینال: در این روش درمانی قرص استروژن با استفاده از یک اپلیکاتور یک بار مصرف توسط متخصص زنان و زایمان در داخل واژن قرار داده می شود.

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها