علل عقب افتادن پریود

بسیاری از زنان بعد از عقب افتادن پریود خود، نگران باردار بودن شان می شوند. اما، عقب افتادن پریود، دلایلی به غیر از بارداری، نیز دارد. این علل، از تغییرات هورمونی گرفته تا شرایط حاد پزشکی تغییر می کند.

در زندگی هر خانمی، بی نظمی های پریود در دو مرحله وجود دارد، یکی هنگام اولین پریود، و دیگری با شروع یائسگی.

دلایل عقب افتادن پروید
دلایل عقب افتادن پروید

زنان تا قبل از یائسگی، هر 28 روز یکبار، به مدت یک هفته، سیکل قاعدگی دارند. اما این سیکل می تواند از 21 تا 35 روز نیز تغییر کند و کاملا نرمال و عادی است. کمتر و یا بیشتر شدن زمان سیکل قاعدگی شما می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

  • استرس
  • چاقی یا لاغری مفرط
  • سندروم تخمدان پلی کیستیک، در چنین شرایطی، بدن بیش از حد طبیعی، هورمون مردانه اندروژن تولید می کند، و کیست در داخل تخمدان دیده می شود، که در نهایت موجب برهم خوردن توازن و تعادل هورمون ها و نظم قاعدگی می شود.
  • مصرف قرص های ضد بارداری، این قرص ها محتوی هورمون های استروژن و پروژسترون هستند، که جلوی آزاد شدن تخمک از تخمدان را می گیرند.
  • مشکلات تیروئیدی، کم کاری و یا پر کاری غده تیروئید، می تواند یکی از علل عقب افتادن پریود باشد. زیرا کار اصلی این غده، تنظیم متابولیسم بدن است.
  • یائسگی زودرس، یائسگی اغلب بین سنین 45 تا 55 سال اتفاق می افتد. زنانی که قبل از 40 سالگی و یا زودتر یائسه می شوند، دچار یائسگی زودرس می شوند، و در نتیجه سیکل قاعدگی نیز مختل می شود.

عقب افتادگی پریود، تنها برای یک دوره، گذرا و موقتی بوده و احتمالا فرد تحت اضطراب و استرس بوده است. اگر خانمی عقب افتادگی پریود داشته باشد، ولی سیکل قاعدگی منظمی دارد، تنها سیکل قاعدگی طولانی شده و این کاملا طبیعی است.

چه زمانی باید به متخصص زنان مراجعه کنیم؟

متخصص زنان و زایمان ، با انجام معاینات دقیق، علت عدم و یا عقب افتادن پریود را مشخص می کند و سپس به درمان مشکل می پردازد. هر گونه تغییر در سیکل قاعدگی خود را در نظر داشته باشید، تا به دکتر خود نیز اطلاع بدهید.

در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

برخی از خدمات دکتر خلیلی جراح زیبایی زنان

نظرات

5 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها