علل بوی غیر طبیعی واژن

یکی از شایعترین عفونت هایی که منجر به بوی نامطبوع واژن می شود واژینوزباکتریایی است این نوع از عفونت منجر می شود که باکتری هایی که بطور طبیعی در واؤن زندگی می کنند بیش از حد رشد کنند و باعث بوی بد واژن شوند یکی دیگر از علت های که باعث بروز عفونت واژن و بوی بدن واژن می شود عفونت منتقله از راه تماس جنسی (تریکومونیاز) است .

بوی بد واژن
بوی بد واژن

علل  شایع بوی غیر عادی واژن

واژینوز باکتریایی (واژینوز باکتریال یک عفونت خفیف باکتریایی در واژن است.)

رعایت نکردن بهداشت و تمیز نگه نداشتن ناحیه تناسلی

واژینیت‌ تریكومونایی‌ ( عفونت یا التهاب ناحیه واژن )

تعویض نکردن به موقع نوار بهداشتی کثیف

رکتوواژینال ( ورود مدفوع از مقعد به واژن بدلیل وجود منفذ غیر طبیعی بین واژن و مقعد.)

سرطان گردن رحم و سرطان واژن که این بیماری ها با شیوع کمتری موجب بوی غیر عادی واژن می شوند.

در صورتی که همراه با بوی بد واژن سوزش، خارش و ترشحات غیر عادی در ناحیه واژن داشتید حتما به یک متخصص زنان وزایمان مراجعه نمایید دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان در این زمینه می توانند راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

 راه های کاهش بوی بد واژن

شستشوی قسمت بیرونی واژن

برای جلوگیری ازبروز عفونت و بوی بد واژن می توانید در هنگام حمام کردن با استفاده از آب ولرم و صابون قسمت خارجی واژن خود را بشویید. در هنگام شستوشوی واژن با آب ولرم و صابون باید توجه نمایید که آب و صابون وارد قسمت داخلی واژن نشود زیرا می تواند منجر به عفونت واژن، خارش و سوزش شود.

 استفاده نکردن از دوش واژینال

یکی از علت های بروز عفونت در ناحیه واژن استفاده از دوش واژینال ( شستن واژن با آب و یا سایر مایعات) است. زیرا واژن سالم در حالت عادی دارای تعدای قارچ و باکتری است که این قارچ ها و باکتری ها توسط اسیدتیه طبیعی واژن تحت کنترل است. تعادل PH واژن با استفاده بیش از حد از دوش واژینال برهم می خورد و شرایطی برای رشد باکتری ها فراهم می شود و در نتیجه باعث بروز عفونت واژن و بوی بد ناحیه واژن می شود.شستن واژن با آب ولرم با دوش واژینال متفاوت است و هیچ گونه آسیبی را به واژن وارد نمی کند اما استفاده از دوش واژن می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد دکتر لیلا خیلی متخصص زنان و زایمان استفاده از دوش واژینال را توصیه نمی کنند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها