علت بی اختیاری ادرار در زنان جوان

علت بی اختیاری ادرار در زنان جوان چیست؟ بی اختیاری ادرار یکی از مشکلات شایع در خانم هاست و حتی در بسیاری از موارد، خانم های جوان درگیر این مساله می شوند که با افزایش سن شدت می گیرد و می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار بدهد. تمامی خانم هایی که درگیر درجاتی از این مشکل می شوند، باید بررسی های بالینی و پزشکی را انجام بدهند تا علت بروز مشکل مشخص و درمان مناسب تری در نظر گرفته شود. در ادامه همراه با توضیحات دکتر لیلا خلیلی ، به بررسی علت بی اختیاری ادرار در زنان خواهیم پرداخت.

 

علت بی اختیاری ادرار در زنان جوان

بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادرار به تراوش غیر ارادی ادرار گفته می شود که یکی از مشکلات شایع در میان خانم هاست و با این که احتمال بروز این اختلال با بالا رفتن سن بیشتر می شود، اما در بسیاری از خانم های جوان نیز مشاهده خواهد شد. همان طور که می دانید ادرار توسط کلیه ساخته و در مثانه ذخیره می شود. ماهیچه های موجود در مثانه، هنگام دفع ادرار تنگ شده و ادرار از طریق پیشابراه از مثانه خارج می شود که اسفنکترهای اطراف پیشابراه نیز به طور همزمان شل می شوند و ادرار از بدن دفع خواهد شد. حال، در صورتی که عضلات و ماهیچه های مثانه به طور ناگهانی تنگ شوند و اسفنکترها به اندازه کافی قوی نباشند، بی اختیاری اتفاق می افتد که نتیجه آن تراوش ناگهانی ادرار خواهد بود، به گونه ای که امکان کنترل برای فرد وجود ندارد. عطسه، سرفه، خندیدن یا ورزش کردن نیز می تواند باعث تراوش ادرار شود و حتی گاهی ممکن است این اختلال به دلیل بروز مشکل در اعصابی که مسئول کنترل مثانه هستند، رخ بدهد.

چرا زنان جوان درگیر بی اختیاری ادرار می شوند؟

از جمله عوامل موثر در بروز بی اختیاری ادرار در زنان جوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 بارداری و زایمان : بارداری از جمله عواملی است که با بروز تغییراتی در قسمت انتهایی مجرای ادرار همراه است، به همین خاطر، کاملا طبیعی است که بسیاری از خانم ها بعد از زایمان با مشکلات ادراری روبرو شوند که در حدود 28 درصد خانم ها در این دوران، درجاتی از بی اختیاری ادرار را تجربه خواهند کرد. زایمان نیز از دیگر عواملی است که می تواند باعث ضعیف شدن عضلات کف لگن شود، به اعصاب کنترل کننده مثانه آسیب بزند و بی اختیاری ظاهر گردد.

چاقی و اضافه وزن : خانم های جوانی که دچار اضافه وزن هستند، بیشتر در معرض بی اختیاری ادرار خواهند بود. آن هم به این دلیل که فشار بیشتری به مثانه وارد می شود و عضلات به مرور زمان ضعیف می شوند و قادر به نگهداری ادرار نخواهند بود.

 یبوست : خانم هایی که دچار یبوست مزمن هستند نیز به دلیل فشاری که به مثانه و عضلات کف لگنی وارد می شود و عضلات ضعیف می شوند، بیشتر در معرض این اختلال خواهند بود.

علت بی اختیاری ادرار در زنان جوان

آسیب های عصبی : خانم های جوانی که مبتلا به دیابت یا MS هستند که می تواند با آسیب های عصبی در ارسال سیگنال ها به مثانه همراه باشد، احتمال دارد درگیر اختلالاتی مانند بی اختیاری شوند.

جراحی : انجام هر گونه جراحی در ارگان های تناسلی مانند هیسترکتومی می تواند به عضلات کف لگنی آسیب وارد کند، به خصوص اگر رحم برداشته شود که نتیجه آن می تواند بروز بی اختیاری ادرار باشد.

این اختلال می تواند در برخی موارد به دلیل مصرف برخی داروها مانند داروهای ادرار آور یا داروهای فشار خون، مصرف کافئین یا ابتلا به برخی عفونت ها در مجرای ادراری و مثانه باشد که در چنین شرایطی، علائم موقتی هستند و با رفع مشکل موجود برطرف خواهد شد. در صورتی که علت بروز بی اختیاری به درستی تشخیص داده شود، طرح درمان پایه ریزی خواهد شد.

Source: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.2217/WHE.14.1
Source: https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/urinary-incontinence#:~:text=Urinary%20incontinence%20is%20usually%20caused,Overweight.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها