علائم HPV

علائم HPV چیست؟ خیلی از بانوان در زمان مراجعه به مطب دکتر لیلا خلیلی، جراح زیبایی زنان در رابطه با اینکه ویروس اچ پی وی چه علائمی دارد؟ سوال می پرسند، باید گفت، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوعی عفونت در پوست و غشای مخاطی است که توسط ویروس های پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. ویروس HPV معمولاً از طریق تماس پوست با پوست، بیشتر از طریق رابطه تناسلی، دهانی یا مقعدی منتقل می شود.

علائم HPV

اکثر عفونت های HPV دستگاه تناسلی علائمی ندارند و طی یک تا دو سال عفونت برطرف می شود (ویروس دیگر قابل تشخیص نیست). با این حال، برخی از عفونت های HPV در بافت تناسلی باقی مانده و منجر به ناهنجاری در سلول ها می شوند.

برخی از انواع HPV که “کم خطر” تلقی می شوند، باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند. زگیل تناسلی ممکن است کوچک باشد، دیدن آن دشوار باشد و فقط با معاینه پزشکی تشخیص داده می شود، یا ممکن است بسیار بزرگ باشد و به هم پیوسته و زگیل هایی به قطر بیش از یک سانتی متر ایجاد شود.

علائم HPV

عفونت با سایر انواعHPV که سویه های “پرخطر” نامیده می شوند، با افزایش خطر ابتلا به سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم، ولو و واژن، مقعد و آلت تناسلی همراه است.

تشخیص عفونت HPV

تشخیص زگیل های تناسلی توسط پزشک براساس سابقه و معاینه بالینی انجام می شود. یک آزمایش غربالگری دهانه رحم ممکن است تغییراتی را در سلول های دهانه رحم، ناشی از عفونت HPV نشان دهد.

دوره نفهتگی HPV(زمان بین آلوده شدن و بروز علائم)

 2 تا 3 ماه، با دامنه 1 تا 20 ماه برای زگیل های تناسلی.

ممکن است 10 سال طول بکشد تا یک عفونت پر خطر HPV به سرطان تبدیل شود.

دوره عفونی( زمانی که فرد آلوده می تواند دیگران را آلوده کند)

ناشناخته است، اما برای زگیل های دستگاه تناسلی احتمالاً حداقل تا زمانی که یک زگیل، قابل مشاهده وجود دارد.

درمان عفونت HPV

هیچ درمان کاملی برای عفونت HPV وجود ندارد . تصمیم برای درمان زگیل های تناسلی باید پس از مشورت با پزشک در مورد مزایا و معایب آن گرفته شود. طی سه تا چهار ماه، زگیل در 10-20٪ افراد حتی بدون درمان از بین می رود. هیچ درمانی برای از بین بردن HPV از بدن یا توقف انتقال عفونت نشان داده نشده است. با این حال، درمان ممکن است علائم موضعی را بهبود بخشد و به دلایل زیبایی و روانشناختی مطلوب باشد.

اگر زگیل های تناسلی بزرگ باشند، ممکن است یخ زده یا تحت درمان با دیاترمی یا لیزر قرار بگیرند. گاهی اوقات، اگر زگیل ها بسیار بزرگ باشند، بهتر است با جراحی برداشته شوند.بسته به نوع تغییراتی که دیده می شود، درمان پس از نتیجه آزمایش غیر طبیعی غربالگری دهانه رحم نیز در دسترس است.

پیشگیری از عفونت HPV

رابطه جنسی ایمن تری را انجام دهید،  از کاندوم استفاده کنید.

شرکای جنسی افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید از نظر وجود زگیل از جمله آزمایش غربالگری دهانه رحم برای زنان مورد بررسی قرار گیرند.

زنان بین 25 تا 74 سال باید هر پنج سال یکبار آزمایش غربالگری دهانه رحم را انجام دهند. اولین آزمایش غربالگری دهانه رحم در 25 سالگی یا دو سال پس از آخرین آزمایش پاپ انجام می شود. در صورت طبیعی بودن نتیجه، 5 سال دیگر زن مجدداً باید برای غربالگری اقدام کند.

آزمایش برای حذف سایر بیماریهای مقاربتی توصیه می شود.

تزریق واکسن HPV می تواند از ابتلا به انواع HPV که به عنوان عامل سرطان HPV و زگیل های تناسلی شناخته شده، جلوگیری کند. زنانی که با واکسن HPV کاملاً ایمن شده اند باید هر 5 سال یکبار به طور منظم آزمایش های غربالگری دهانه رحم را انجام دهند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها