عقب انداختن یائسگی با لیزر

عقب انداختن یائسگی با لیزر امکان پذیر است؟ یائسگی یک روند طبیعی در زندگی هر خانمی است که در رده سنی 48 تا 52 سال اتفاق می افتد. علت یائسگی کاهش هورمون های جنسی زنانه به خصوص استروژن است، کاهش این هورمون می تواند باعث ایجاد خشکی ناحیه واژن و بروز علائمی مثل سوزش، خارش، درد در زمان نزدیکی، زخم شدن در زمان نزدیکی، تکرر ادرار، سوزش ادرار، بی اختیاری ادرار و غیره شود، که همه این علائم مربوط به یائسگی و کاهش هورمون های زنانه است که در درجات شدت مختلف بروز پیدا می کنند که در نهایت منجر به کاهش لذت جنسی در خانم ها می شود.

درمان خشکی واژن

برای درمان خشکی واژن راهکار های زیادی وجود دارد، این روش های درمان شامل، درمان های موضعی، همچون ژل ها، روغن ها، لوبریکال ها که افراد در زمان نزدیکی استفاده می کنند تا درد در زمان رابطه جنسی کاهش پیدا کند. روش دوم برای درمان خشکی واژن استفاده از هورمون تراپی است، که این روش یا به صورت سیستمیک( قرص هایی که بیماران استفاده می کنند) و یا به صورت موضعی است. هورمون ها علاوه بر آنکه عوارضی مثل افزایش جزئی هورمون سرطان سینه، سرطان رحم و احتمال آمبولی را دارند، به صورت قطعی باعث درمان خشکی واژن نمی شوند.

یکی از روش های خیلی مهم که از سال 2008 مورد استفاده قرار گرفت، گرما درمانی در ناحیه ژنیتال است. همانطور که این روش در سایر نواحی بدن از جمله پوست، به منظور افزایش خونرسانی استفاده می شود. از سال 2008 در بیماران مبتلا به سرطان سینه، خصوصا بیماران مبتلا به سرطان سینه، که برای درمان خشکی واژن نمی توانستند از روش هورمون درمانی استفاده کنند، از لیزر به عنوان گرما درمانی استفاده کردند، آنچنان لیزر در درمان خشکی واژن موثر بود که از آن به عنوان معجزه ای در درمان بیماری های زنان یاد می کنند.

عقب انداختن یائسگی با لیزر

عوارض لیزر واژینال

عوارض لیزر بسته به طول موج دارد، به طور مثال در زمان اسکن از طول موج گاما استفاده می کنند که طول موجی کوتاه، در حدود 300 است. این طول موج می تواند بر DNA سلول ها تاثیر گذار باشد، اما لیزر هایی مثل اربیوم، co2 ، مونالیزا، الکس و…دارای طول موج های بالایی هستند، این طول موج های بالا نفوذ ندارند، تنها عارضه ای که این لیزر ها با طول موج بالا می توانند داشته باشند، تغییر رنگ پوست باشد.در رابطه با ناحیه ژنیتال، اگر دستگاه به درستی و با تنظیمات صحیح انتخاب شود، احتمال بروز هیچ گونه عوارضی وجود ندارد.

بهتر است از لیزر قبل از یائسگی یا بعد از یائسگی استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد، یائسگی یک روند طبیعی است، اما برخی از عوامل باعث می شوند برخی از بانوان زودتر وارد یائسگی شوند، این عوامل شامل، ژنتیک، استرس ها و…

لیزر می تواند با افزایش خونرسانی لگن که به صورت غیر مستقیم باعث افزایش خونرسانی تخمدان می شود، یائسگی را به تعویق بیاندازد.در نتیجه بهتر است لیزر قبل از یائسگی استفاده شود تا یائسگی را به تاخیر بیاندازند. اما گاهی نیز برای درمان عوارض یائسگی این لیزر استفاده می شود.

آیا امکان به تاخیر انداختن یائسگی با قرص وجود دارد؟

خیر دارویی وجود ندارد تا یائسگی را به تاخیر بیاندازد، زیرا یائسگی مربوط به سلول های بنیادی تخمدان است و اگر دارویی مصرف شود تخمدان را از کار می اندازد و هورمون فعال می شود. به دلیل محدودیت زمانی که در رابطه با هورمون ها وجود دارد، تا زمانی که امکانش وجود دارد بهتر است، یائسگی را به تاخیر بیاندازیم.

فواید همزمانی لیزر و تستوسترون

در صورتی که لیزر به همراه کاشت تستوسترون انجام شود، تاثیر لیزر به مراتب بیشتر از زمانی که لیزر به صورت انفرادی استفاده میشود. در نتیجه در بیمارانی که دچار یائسگی، کاهش میل جنسی و کاهش تستوسترون شده اند، می توان از لیزر و تستوسترون به صورت همزمان استفاده کنیم.

مزیت های لیزر واژینال

لیزر به صورت سرپایی انجام می شود.

اصولا دردناک نیست، مگر در جلسه اول که واژن خیلی خشکی دارد و جذب انرژی بسیار بالا است.

این روش بدون بی حسی و بی هوشی انجام می شود.

هیچ محدودیتی در استفاده از لیزر وجود ندارد، تنها بهتر است بعد از لیزر به مدت 3 روز نزدیکی نداشته باشند.

روند کار لیزر

واژن در خانم ها غده ای ندارد و یک لایه مخاطی دارد. زمانی که یائسگی اتفاق می افتد سلول های موجود در لایه مخاطی به حالت خاموش ( فیبروسیست) تبدیل می شوند. فیبروسیست ها خاموش هستند و هر زمانی که شوک حرارتی به آن ها وارد می شود، مجدد تبدیل به فیبروبلاست های فعال می شوند، فیبروبلاست های فعال شروع به تولید اسید هیالورونیک و موارد مورد نیاز بافت می کنند و از طرفی هم که خونرسانی واژن زیاد می شود، تغذیه واژن فراهم شده است و با این افزایش خونرسانی مقدار کم استروژن که هر خانمی در بدن دارد، دسترسی به بافت واژن بیشتر می شود و تمام این موارد در کنار هم باعث می شود که واژن همچون حالت قبل یائسگی فعالیت خود را شروع کند و حالت جوان شدن را داشته باشد. در حقیقت با استفاده از لیزر می توانیم در حدود 15 سال واژن را جوان تر کنیم، منظور از جوان تر، برگرداندن عملکرد به بافت است.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها