عفونت ادراری در بارداری

تخلیه ادرار در دوران بارداری بدلیل وارد شدن فشار با رشد جنین بروی مثانه می تواند با اختلالاتی مواجه شود و کامل صورت نگیرد و موجب عفونت ادراری شود به همین علت در همان اولین نوبت معاینات دوران بارداری، دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان آزمایش ادرار تجویز می نمایند.

عفونت ادراری در بارداری
عفونت ادراری در بارداری

علائم التهاب مثانه

  • احساس سوزش در هنگام دفع ادرار
  • احساس درد و ناراحتی در زمان مقاربت جنسی
  • احساس درد در قسمت تحتانی شکم

علائم عفونت کلیه

یکی از خطرناک ترین عوارض دوران بارداری عفونت کلیه است که می تواند باعث زایمان زود رس شود به همین علت در صورت مشاهده هریک ار علائم زیر حتما باید به یک پزشک مراجعه نمایید دکتر لیلا خیلی متخصص زنان و زایمان می توانند راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

  • تب شدید که در اکثر موارد همراه با تعریق و لرز است
  • استفراغ و تهوع
  • وجود خون در ادرارکه ممکن است با چشم دیده نشود
  • درد شکم یا احساس درد در قسمت تحتانی پشت یا پهلو

روش های درمانی عفونت ادراری در دوران بارداری

درصورتی که در دوران بارداری بعد از آزمایش ادرار عفونت ادراری تشخیص داده شود و فرد مبتلا به التهاب مثانه (سیستیت ) باشد دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان برای برطرف کردن عفونت آنتی بیوتیک برایتان تجویز می نماید مصرف آنتی بیوتیک به مدت 10 تا 7 روز بصورت خوراکی توصیه می شود احتمالا با مصرف آنتی بیوتیک در عرض چند روز علائم التهاب مثانه برطرف می شود اما برای  پاک شدن دستگاه ادراری از هرگونه باکتری یک دوره درمان بطور کامل باید سپری شود.

بعد از درمان التهاب مثانه و عفونت ادراری دو مرتبه از فرد آزمایش ادرار گرفته می شود تا مشخص شود که عفونت ادراری بطور کلامل برطرف شده است یا خیر. نمونه ادرار برای کشت ادرار ( آزمایشی که در آن نوع دقیق باکتری که موجب بروز عفونت شده است تشخیص داده می شود) فرستاده می شود. انجام آزمایش ادرار در دوران بارداری در فواصل معین توصیه می شود تا از عدم بازگشت عفونت اطمینان حاصل شود. به منظور پیشگیری از عود عفونت در دوران بارداری ممکن است آنتی بیوتیک برای رفع عفونت با یک دوز پایین و بطور دائم تا زمان زایمان تجویز شود.

درصورتی که فرد در دوران بارداری مبتلا به عفونت کلیه شود باید بستری شود و ازطریق ورید آنتی بیوتیک دریافت نماید و پس از درمان، مصرف آنتی بیوتیک تا زمان زایمان باید ادامه یابد زیرا احتمال عود عفونت کلیه بعد از درمان وجود دارد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها