شرایط روزه گرفتن در زنان باردار

بسیاری از خانم هایی که باردار هستند این سوال را مطرح می کنند که آیا امکان بارداری در ماه مبارک رمضان وجود دارد یا خیر؟

زنان باردار در صورتی که خواستار گرفتن روزه باشند باید در این زمینه با پزشک خود مشورت کنند. روزه گرفتن در 3 ماه اول بارداری امکان پذیر نسیت زیرا گرفتن روزه در 3 ماه اول بارداری باعث ضرر رساندن به مادر و جنین می شود.

روزه گرفتن در بارداری

پس از گذشت 3 ماه اول بارداری در صورتی که مادر و جنین هر دو از سلامت جسمانی کاملی برخوردار باشند و مادر بارداری سالم و بی خطری را پشت سر گذاشته باشد و به بیماری خاصی مبتلا نباشد با رعایت مواردی امکان روزه گرفتن وجود دارد.

در صورتی که ماه رمضان همزمان با فصل تابستان باشد روزه گرفتن در این ماه برای زنان باردار توصیه نمی شود زیرا به دلیل آب و هوای گرم بیش از هر زمانی شما در معرض خطر کم آبی قرار می گیرد.

روزه داری در 3 ماهه اول بارداری

روزه داری در 3 ماهه اول بارداری ممنوع است و به هیچ وجه زنان باردار نباید در این مدت روزه بگیرند زیرا در این مدت مغز جنین در حال رشد است و به گلوکز مستقیم مادر نیاز دارد.

شرایط روزه داری زنان باردار در 3 ماهه دوم و سوم

با رعایت مواردی امکان گرفت روزه برای زنان باردار در 3 ماهه دوم و سوم وجود دارد توصیه می شود حد فاصل بین افطار تا سحر زنان بارداری که شرایط گرفتن روزه را دارند مایعات فراوان بنوشند و از مصرف مواد غذایی مانند میوه و غلات که دارای فیبر هستند پرهیز کنند.

همچنین مصرف شیرینی ها و قند در این مدت توصیه نمی شود بدلیل اینکه با مصرف این مواد احتمال ابتلا به دیابت بارداری افزایش می یابد.

روزانه در ساعت های 12،14،16،18 و 20 زنان بارداری که روزه می گیرند کتون ادرار خود را باید آزمایش کنند. در صورتی که در ساعات 12 تا 14 کتون افزایش یابد زنان باردار نباید روزه بگیرند. افزایش کتون می تواند در رشد جنین اختلالاتی بوجود آورد و بر قدرت یادگیری کودک در آینده تاثیر بگذارد.

پس از گذشت 36 هفته از بارداری بهتر است زنان باردار روزه نگیرند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی زنان

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها