شایع ترین سرطان در بین زنان

شایع ترین سرطان در بین زنان کدام است؟اسم سرطان ترسناک است، اما در صورتی که خانم ها با شایع ترین انواع سرطان ها، راه های تشخیص آن ها و عواملی که می توانند در بروز سرطان دخیل باشند، آشنایی نسبی داشته باشند، بیشتر به سلامت بدنی خود اهمیت می دهند. هر چه سرطان زودتر تشیخص داده شود، درمان موفق تری را به همراه خواهد داشت. در این مقاله دکتر خلیلی ، به بررسی شایع ترین سرطان در زنان می پردازد.

شایع ترین سرطان در بین زنان

سرطان پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان در خانم هاست که در سلول های پستان اتفاق می افتد و می تواند به غدد لنفاوی زیر بازوها پخش شود. ریسک فاکتورهایی مانند مصرف مشروبات الکلی، چاقی و اضافه وزن، سبک زندگی ناسالم، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و هورمون درمانی بعد از یائسگی می توانند در بروز این سرطان دخیل باشند. با این که راه قطعی برای پیشگیری از بروز سرطان پستان وجود ندارد، اما ایجاد یک سری تغییرات مثبت در سبک زندگی و انجام منظم تست های غربالگری می تواند کمک کننده باشد.

خانم هایی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان دارند، بیشتر در معرض ابتلا خواهند بود. در حالت طبیعی، ژن های BRCA1 و BRCA2 ژن های مهار کننده تومور هستند که نقش مهمی را در متوقف کردن رشد غیر طبیعی سلول ها در پستان ایفا می کنند، اما اگر یکی از این ژن ها دستخوش تغییر شود، احتمال ابتلا به سرطان افزایش خواهد یافت.

از جمله علائم سرطان پستان می توان به ترشح از نوک سینه ها، احساس توده در سینه، ورم سینه، احساس درد در سینه و یا مشاهده توده در زیر بغل اشاره کرد. توصیه می شود خانم ها از چهل سالگی برای انجام تست غربالگری ماموگرافی اقدام کنند.

سرطان تخمدان

دیگر سرطان شایع در خانم ها که با رشد غیر طبیعی سلول ها در تخمدان ها و لوله های فالوپ همراه است، سرطان تخمدان می باشد. چاقی، دیابت، اندومتریوز، درمان جایگزینی هورمون، استعمال دخانیات و سندرم تخمدان پلی کیستیک از جمله ریسک فاکتورهای موثر در بروز این سرطان می باشند. تست غربالگری برای تشخیص سرطان تخمدان در دسترس نیست، اما افرادی که جهش ژنتیکی BRCA1 و BRCA2 دارند، بیشتر در معرض ابتلا خواهند بود.

از جمله علائم شایع سرطان تخمدان می توان به ترشحات غیر طبیعی واژن، دردهای لگنی، شکم درد، نفخ، احساس فشار در لگن یا تغییرات سیکل قاعدگی اشاره کرد. به همین خاطر، اهمیت دادن به هر یک از علائم و تغییرات گفته شده می تواند به تشخیص اولیه سرطان تخمدان و درمان موثرتر کمک کند.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم از دیگر سرطان های شایع در خانم هاست و عواملی از قبیل ابتلا به HPV (عامل 60 درصد سرطان های دهانه رحم)، غیر طبیعی بودن تست پاپ اسمیر، استعمال دخانیات، HIV و عفونت ایدز، داشتن شرکای جنسی متعدد و یا مصرف قرص های پیشگیری از بارداری بیش از پنج سال، احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند. استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی و هم چنین واکسن HPV می توانند تا حد بسیاری، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهند.

سرطان دهانه رحم در ابتدا با علامت و نشانه ای همراه نیست، اما با پیشرفت بیماری، شاهد خونریزی یا ترشحات غیر طبیعی از واژن خواهیم بود. تست پاپ اسمیر و HPV می توانند به تشخیص اولیه سرطان دهانه رحم کمک کنند و توصیه می شود افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند، از 21 سالگی نسبت به انجام پاپ اسمیر اقدام کنند. این تست باید هر سه سال یک بار یا همراه با تست HPV، هر پنج سال یک بار تا 65 سالگی انجام شود.

سرطان پوست

سرطان پوست، رشد غیر طبیعی سلول های پوستی است که اغلب در پی تماس بیش از حد با نور خورشید اتفاق می افتد و یکی از موثرترین اقدامات در پیشگیری از بروز این سرطان، دوری از آفتاب سوختگی و استفاده از کرم ضد آفتاب می باشد. از جمله علائم سرطان پوست می توان به ترشحات پوستی، بزرگ تر شدن خال ها و نقاط قرمز همراه با پوسته اشاره کرد.

سرطان پوست در سلول های موجود در لایه فوقانی پوست اتفاق می افتد. اگر DNA سلول های پوست آسیب ببینید، سلول ها رشد غیر عادی پیدا می کنند و در نهایت، تشکیل تومور خواهند داد. به همین خاطر، توصیه می شود در صورت بروز هر گونه تغییر در پوست، حتما به پزشک مراجعه کنید و تست بیوپسی پوستی نیز می تواند به تشخیص اولیه سرطان پوست کمک کند.

سرطان ریه

سرطان ریه از دیگر سرطان های شایع و برجسته در خانم هاست که می تواند در نای، نایژه، نایژک ها و یا آلوئول اتفاق بیفتد و استعمال دخانیات، یکی از اصلی ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به این سرطان می باشد. تنگی نفس، سرفه های طولانی مدت و ادامه دار، درد قفسه سینه و خلط خونی از جمله علائم ابتلا به سرطان ریه هستند. سلول های موجود در ریه می توانند به رشد خود ادامه بدهند و به دیگر ارگان های بدن پخش شوند و متاستاز دهند. انجام سالانه سی تی اسکن در دوز پایین در افراد مستعد، می تواند به تشخیص اولیه این سرطان کمک کند.

سرطان رحم

سرطان رحم که با عنوان سرطان اندومتریوز شناخته می شود، از دیگر سرطان های شایعی است که در خانم ها اتفاق می افتد و با این که راه قطعی برای پیشگیری از بروز این سرطان وجود ندارد، اما رعایت مواردی مانند مصرف قرص های پیشگیری از بارداری، استفاده از پروژسترون در درمان جایگزینی هورمون و حفظ وزن بدنی سالم می تواند احتمال ابتلا را تا حد زیادی کاهش دهد.

از جمله علائم شایع سرطان رحم می توان به خونریزی بعد از یائسگی، لکه بینی ما بین سیکل قاعدگی یا ترشحات خونی اشاره کرد. توجه داشته باشید که تست پاپ اسمیر، تست غربالگری سرطان رحم نیست و در خانم های مشکوک به این نوع سرطان، بیوپسی از سلول های رحم انجام خواهد شد.

سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال، روده کوچک و بزرگ از جمله رکتوم را درگیر می کند وخانم های بالای 50 سال، خانم هایی با سابقه خانوادگی ابتلا، سابقه ابتلا به پولیپ یا بیماری التهابی روده بیشتر در معرض ابتلا خواهند بود. به علاوه این که عواملی مانند ابتلا به دیابت، چاقی، مصرف الکل و دخاینات شانس بروز این بیماری را افزایش می دهند.

علائم سرطان کولورکتال شامل مدفوع خونی و تیره، اسهال یا یبوست، دردهای شکمی بارز، ضعف و خستگی یا کاهش وزن بدون دلیل است که اغلب با سندرم روده تحریک پذیر اشتباه گرفته می شود و به همین خاطر، از تست های مدفوع، سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی برای تشخیص اولیه این سرطان کمک گرفته خواهد شد.

Source: https://www.kucancercenter.org/news-room/blog/2020/08/most-common-cancers-women-how-to-detect-them-early

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها