شایعات در رابطه با بیماری مقاربتی

شایعات در رابطه با بیماری مقاربتی: 8 شایعه که باعث خرابی زندگی جنسی شما خواهد شد.خانم دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان همواره برای پیشرفت حامعه و رسیدن به جامعه آرمانی تلاش نموده اند. یکی از معضلات جامعه های امروزی نا آگاهی کافی از بیماریهای مقاربتی است . ایشان می فرمایند شما ممکن است الفبای رابطه جنسی را در کلاس های آموزشی یادگرفته اید یا از تلویزیون و یا اینکه دهان به دهان به شما رسیده است در هر صورت ممکن است حقایق و شایعات زیادی را در ارتباط با بیماری های مقاربتی شنیده باشید. بیماریهای مقاربتی نه تنها می تواند از لحاظ جسمی شرم آور باشد بلکه می تواند به یک مشکل بهداشتی جدی برای شما تبدیل شود اگر آن را جدی نگیرید و درمان نکنید. بیماریهای مقاربتی می توانند باعث ناباروری در زنان و حتی مرگ شوند. در ایالات متحده حدود 20 میلیون مورد جدید از بیماریهای مقاربتی در هر سال گزارش می شود که این نشان دهنده اطلاعات غلط و ناکافی افراد از بیماریهای مقاربتی است. برای اینکه رابطه جنسی ایمن و سالمی داشته باشید در این مقاله خانم دکتر خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان به 8 باور غلط و شایع در مورد بیماریهای مقاربتی اشاره می کنند.

بیماریهای مقاربتی

شایعات در رابطه با بیماری مقاربتی شایعه 1: بیماری های مقاربتی از رابطه جنسی دهانی انتقال پیدا نمی کند.

غلط: بله. این یک شایعه بیشتر نیست که بسیاری از نوجوان به آن باور دارند که 100 درصد غلط است. رابطه جنسی دهان محافظت نشده چه شما آن را انجام دهید و یا برای شما انجام دهند، شما را در معرض خطر ابتلا به بیماریهای مقاربتی قرار می دهد. دانشگاه کالیفرنیا در این زمینه مقاله ای را انتشار کرده است که می گوید اگر در دهان هرگونه زخم و یا خراشی وجود داشته باشد (ممکن است این خراش کوچک از طریق مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن به وجود آمده باشد) امکان انتقال بیماریهای مقاربتی وجود دارد . در رابطه جنسی دهانی با یک زن می تواند این خطر وجود داشته باشد که خون قاعدگی وجود داشته باشد و در صورتی که زن مبتلا به بیماریهای مقاربتی باشد و مرد در دهان خود زخم هرچند جزئی داشته باشد بیماری مقاربتی به مرد انتقال پیدا میکند.
پس این یک باور صد در صد غلط است که بیماری مقاربتی از رابطه جنسی دهانی انتقال پیدا نمی کند و حتما باید ایمنی و سلامت جنسی را در رابطه جنسی دهانی نیز رعایت نمود .

شایعه 2: بیرون کشیدن قبل از انزال از بیماریهای مقاربتی و بارداری جلوگیری میکند.

غلط: خروج و یا بیرون کشیدن قبل از انزال روش جلوگیری از اچ آی وی و یا بیمارهای مقاربتی دیگر نیست. اکثر میکروارگانیزم های بیماری زا برای انتقال مشروط به انزال نیستند. این روش برای پیشگیری نسبت به استفاده از کاندوم و قرص کمتر بوده است. این روش درست است از بارداری در خیلی مواقع جلوگیری میکند و طبق آمار از هر 100 رابطه که از این روش برای جلوگیری استفاده میکنند هنوز 4 نفر باردار می شوند اگر آنها از روش درستی استفاده نمایند ولی این امر باعث جلوگیری از بیماریهای مقاربتی نخواهد شد.

شایعه 3: در صورت استفاده از قرص ضد بارداری بیماری مقاربتی انتقال پیدا نمی کند.

غلط: قرص ها در کنترل بارداری بسیار موثر هستند اما آنها در برابر بیماریهای مقاربتی هیچ محافظتی را ندارد. کاندوم تنها وسیله برای جلوگیری از بیمارهای مقاربتی و بارداری است. با استفاده از کاندوم بیشتر حفاظت در برابر بارداری و بیماریهای مقاربتی برای هر دو طرف فراهم می شود.

شایعه 4: رابطه جنسی در استخر یا وان آب داغ، یا دوش واژینال بعد از رابطه جنسی از بیماری های مقاربتی و بارداری جلوگیری می کند.

غلط: شما هنوز هم در معرض خطر هستید. ای شایعه تحت این باور به وجود آمده است که کلر ضد عفونی کننده است و باکتری های مقاربتی و یا ویروس ها را می کشد. کلر کاندوم نیست که اسپرم ها را از بین ببرد. اگر شرکای جنسی تمایل دارند که در استخر و یا وان آب داغ رابطه داشته باشند باید جانب احتیاط را رعایت کنند و از کاندوم لاتکس استفاده نمایند.

شایعه 5: هرپس تنها بعد از نشان دادن علائم در شریک جنسی قابل انتقال است

غلط: این نادرست است که پس شروع علائم هرپس این بیماری انتقال پیدا میکند. خیلی از افراد هیچ علائمی و یا شاید چند مورد کم از علائم عفونت هرپس را داشته باشند. اکثریت مردم با هرپس آشنایی دارند اما شاید فکر کنند به آن مبتلا نیستند. علائم هرپس مانند خارش و یا احساس سوزش در ناحیه تناسلی یا مقعد، غدد متورم و یا ترشحات واژن می تواند بعد از دو تا سه هفته طول بکشد تا بروز کند و در این مدت امکان انتقال وجود دارد. آنها معمولا باعث عفونت های دهان و لب و همچنین به صورت تاول نمایان شوند.

شایعه 6: بیماری های مقاربتی تنها از مایع منی انتقال پیدا میکند.

غلط: ای یک باور غلط است که بیماریهای مقاربتی تنها از منی انتقال پیدا میکند. اگرچه مایع منی و خون می تواند بیماریهای مقاربتی را گسترش دهد اما تنها راه برای انتقال این بیماریها نیست. برخی تبخال ها و سفلیس از طریق تماس پوستی انتقال می یابد. اگر شریک جنسی تبخال و یا تاول روی پوست خود دارد می تواند آن را از طریق پوست انتقال دهد به خصوص در مناطق مانند دهان، گلو. این مورد ممکن است قبل از اینکه تاول خود را نمایش دهد هم انتقال پیدا کند.
شایعه 7: همجنسگرایان زن نیاز به مراقبت در رابطه جنسی ندارند.
غلط: زنانی که رابطه جنسی با زنان دیگر دارند به ندرت مبتلا به بیماری اچ آی وی می شوند؛ اما خطر ابتلا زمانی که یکی از زنان مبتلا به اچ آی وی باشند افزایش می یابد. این امکان می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی در تماس با خون و یا مایع قاعدگی واژن زن آلوده به اچ آی وی اتفاق بیفتد. علاوه بر این زنان می تواند در طول رابطه جنسی دهانی و یا دستی بیماریهای مقاربتی را به یکدیگر انتقال دهند.

شایعه 8: افراد بالای 50 سال به بیماریها مقاربتی مبتلا نمی شوند.

غلط: قبل از دوران ایدز مردم فکر می کردند که رابطه جنسی یک فعالیت است که نیاز به حفاظت ندارد و به خصوص در سنین بالای 50 سال انتقال بیماری های مقاربتی امکان پذیر نیست. این باور به این موضوع کمک می کند که چرا افراد مسن بیشتر به بیماری ایذر مبتلا شده اند و همچنین زنان مسن تر بیشتر به سرطان دهانه رحم به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی مبتلا می شوند. زیرا آنها بر این باورند که بیماریهای مقاربتی در این سن قابل انتقال نیست و مراقبت های رابطه جنسی را رعایت نمی کنند.

این نکته قابل ذکر است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است به خصوص در موارد بیماریهای مقاربتی که در خیلی اوقات منجر به مرگ و در برخی موارد درمانی وجود ندارد. با رعایت نکات ایمنی در هنگام رابطه جنسی و داشتن سلامت جنسی می تواند از خیلی از بیمارهای مقاربتی در امان بمانید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها