آشنایی با جراحی سرکلاژ

به دوختن دهانه رحم سرکلاژ گفته می شود که جهت بسته نگه داشتن دهانه رحم انجام می شود و در واقع دهانه رحم را بسته نگه می دارد در بیشتر موارد این جراحی زمانی انجام می گیرد که دهانه رحم ضعیف  شده باشد و در خانم های باردار موجب می شود که دهانه زودتر از زمان تعیین شده باز شود  که خود می تواند باعث زایمان زودرس در زنان شود در این موارد برای خانم ها جراحی سرکلاژن انجام می گیرد .

آشنایی با جراحی سرکلاژ

جراحی سرکلاژ چه زمانی انجام می شود؟

این جراحی می تواند در هفته 12 تا 14 بارداری قبل از سست شدن دهانه رحم یا به عنوان یک اقدام اضطراری بعد از سست شدن دهانه رحم انجام شود، این اتفاق به ندرت پس از هفته 24 رخ می دهد.

جراحی سرکلاژ با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد  و در بیشتر مواقع از راه واژن انجام می شود. در حین عمل سرکلاژ وسیله ای به نام  اسپکولوم داخل واژن زن باردار می کنند و دیواره های واژن را برای عمل باز می کنند معمولا این جراحی به روش های زیر انجام می شود :

  • سراسر دهانه خارجی رحم  می تواند محل بخیه باشد.
  • نوار ویژه ای را می توانند در اطراف گردنه رحم گره بزنند و محل را بخیه بزنند.
  • یک برش کوچک در دهانه رحم داده می شود، نواری سراسر دهانه رحم دوخته و در محل برش جمع می شود.

در صورتی که نارسایی سرویکس در دوران بارداری دیر تشخیص داده شود مایع آمنیوتیک شروع به خارج شدن از دهانه رحم می کند برای برطرف کردن این مشکل ممکن است متخصص زنان با قرار دادن یک لوله نازک در دهانه رحم درمان را انجام دهد این لوله باد می کند و دهانه رحم را پر می کند. روش دیگر شامل پر کردن مثانه از مایع با استفاده از لوله کاتتر است که از طریق مجرای ادرار وارد می شود. مثانه پر سبب فشار کیسه آمنیوتیک به بالای لگن و بسته شدن دهانه رحم می شود.

نقاهت بعد از جراحی

مدت زمان دوره بهبودی بستگی به روش جراحی سرکلاژ دارد  و در تمامی موارد بعد از جراحی باید آنتی بیوتیک مصرف شود تا از  ابتلا به عفونت جلوگیری شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها