سرطان زنان

منظور از سرطان زنان، سرطان هایی است که مبدا آن ها سیستم تولید مثل زنان است. سرطان با از بین بردن سلول های بدن اختلال در سایر اندام ها ایجاد می کند. هنگامی که سرطان در اندام های تولید مثل زن، شروع می شود، نواحی اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد. پنج نوع اصلی سرطان زنان عبارتند از: سرطان دهانه رحم ،سرطان تخمدان ، سرطان رحم، سرطان واژن و سرطان ولو. (ششمین نوع سرطان زنان، سرطان لوله رحمی است.)

از بین همه سرطان های زنان ، فقط سرطان دهانه رحم آزمایش غربالگری دارد. از آنجا که هیچ روش ساده و قابل اعتمادی برای غربالگری سرطان به جز سرطان دهانه رحم وجود ندارد، شناختن علائم هشدار دهنده و یادگیری اینکه آیا مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر خود انجام دهید بسیار مهم است.

روش های مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد. این روش درمانی به نوع سرطان و میزان گسترش آن بستگی دارد.

سرطان زنان

علائم

هیچ راهی وجود ندارد که به طور قطعی بدانید آیا به سرطان زنان مبتلا شده اید یا خیر. به همین دلیل توجه به بدن مهم است، زیرا می توانید علائم هشدار دهنده و یا علائم سرطان زنان را تشخیص دهید.

اگر خونریزی واژینال دارید که غیرمعمول است، بلافاصله با پزشک صحبت کنید. هرگونه خونریزی واژینال پس از یائسگی باید به پزشک گزارش شود. اگر هنوز یائسگی را طی نکرده اید اما متوجه شدیدتر شدن عادت ماهانه شده اید، یا اگر خونریزی غیرمعمول بین پریود دارید، به متخصص زنان مراجعه کنید.

همچنین اگر علائم هشدار دهنده دیگری دارید که دو هفته یا بیشتر طول می کشد و برای شما طبیعی نیست باید به پزشک مراجعه کنید. علائم ممکن است به دلایلی غیر از سرطان باشد، اما تنها راه دانستن مراجعه به پزشک است.

علائم و نشانه ها برای همه یکسان نیست و هر سرطان زنان (سرطان دهانه رحم ، تخمدان ، رحم ، واژن و ولو) علائم و نشانه های خاص خود را دارد.

اقدامات لازم برای کاهش خطر

واکسن HPV

برخی از سرطان های زنان توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود ، اچ پی وی یک عفونت منتقله از راه جنسی بسیار شایع است. واکسن HPV در برابر انواع HPV که اغلب باعث سرطان های دهانه رحم ، واژن و ولو می شوند محافظت می کند.

واکسیناسیون HPV برای کودکان 11 تا 12 ساله توصیه می شود ، اما از 9 سالگی می توان این واکسیناسیون را انجام داد.

اگر واکسیناسیون قبل از 15 سالگی آغاز شود ، یک برنامه دو دوزه با دوزهایی  به فاصله 6 تا 12 ماه از یکدیگر توصیه می شود.

واکسیناسیون HPV از عفونت های جدید HPV جلوگیری می کند ، اما عفونت ها یا بیماری های موجود را درمان نمی کند. به همین دلیل است که واکسن HPV قبل از قرار گرفتن در معرض HPV بهتر عمل می کند. شما باید مرتباً از نظر سرطان دهانه رحم غربال شوید ، حتی اگر واکسن HPV دریافت کرده باشید.

سرطان تخمدان و مرگ

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟سرطان تخمدان چیست؟سرطان تخمدان را می توان پنجمین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان، در زنان معرفی کرد، که کشنده ترین سرطان دستگاه تناسلی زنان است.
اکثر سرطان های تخمدان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند، که در نتیجه احتمال درمان برای آن ها به مراتب پایین تر است.

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

دلیل مهمی که باعث می شود تعداد زیادی از زنان بر اثر سرطان تخمدان جان خود را از دست بدهند این است که اکثر زنان تا زمانی که سرطان رشد نکرده و به سایر اندام ها سرایت نکرده باشد، علائمی را تجربه نمی کنند. زنان مبتلا به سرطان تخمدان معمولاً با علائم مبهم مانند نفخ، ناراحتی در ناحیه لگن، تکرر ادرار ویا تغییر در حرکات روده به پزشک مراجعه می کنند. در این مرحله پیشرفته میزان مرگ و میر زیاد است و تنها 30 درصد از بیماران بیش از 5 سال پس از تشخیص زنده می مانند.
مرحله پیشرفته سرطان تخمدان با ترکیبی از جراحی و شیمی درمانی، درمان می شود. اگرچه اکثر تومورها در ابتدا بسیار خوب پاسخ می دهند، اما معمولاً ظرف 2 سال به شکل مقاوم باز می گردند که دیگر نمی توان با داروهای استاندارد ضد سرطان درمان کرد. در مقابل، سرطان هایی که در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند، گاهی اوقات تنها با جراحی قابل درمان هستند و پیش آگهی خوبی دارند، تا 90 درصد از بیماران بیش از 5 سال زنده می مانند.

مراحل سرطان تخمدان

مرحله اول

سرطان فقط در تخمدان ها است. این بیماری به سایر اندام ها، بافت ها یا غدد لنفاوی در ناحیه لگن که توسط استخوان های لگن محصور شده اند و یا سایر مناطق بدن، گسترش نیافته است.

مرحله دوم

سرطان در یک یا هر دو تخمدان است و به اندام ها و بافت های لگن مانند رحم، لوله های فالوپ، مثانه، راست روده یا قسمتی از روده بزرگ، گسترش یافته است. سرطان به خارج از لگن یا غدد لنفاوی گسترش نیافته است.

مرحله سوم

سرطان در یک یا هر دو تخمدان قرار دارد و در خارج از لگن به غدد لنفاوی گسترش یافته است.

مرحله چهارم

سرطان در یک یا هر دو تخمدان است و به سایر اندام های بدن مانند ریه ها، کبد، طحال، غشای پوشاننده شکم و قسمتی از لگن و پوشش بیشتر اندام ها گسترش یافته است.

سرطان زنان

شایع ترین نوع سرطان تخمدان

5 نوع اصلی سرطان تخمدان (اپیتلیال) وجود دارد، که هر نوع آن با رفتارهای بالینی متفاوتی (مرحله تشخیص، پاسخ به درمان، بقا)، جهش های ژنتیکی و عوامل خطر خاص خود مرتبط است.
HGSC شایع ترین و کشنده ترین نوع سرطان تخمدان است.
یافته های تحقیقاتی در 10 سال گذشته نشان می دهد که بیشتر موارد HGSC در لوله فالوپ شروع می شود تا در تخمدان. HGSC یک سرطان تهاجمی است که با سرعت بالا به تخمدان و بافت اطراف آن گسترش می یابد. متأسفانه این سرطان شایع ترین نوع سرطان تخمدان است.
از هر 5 زن مبتلا به HGSC ، 1 نفر جهش ارثی در ژن های BRCA1 یا BRCA2 دارند. اگر زنی مبتلا به HGSC ، دارای جهش در ژن BRCA1 یا BRCA2 باشد، اعضای درجه یک خانواده او (به عنوان مثال مادر ، خواهر یا دخترش) 50٪ شانس ایجاد جهش مشابه را دارند. وراثت جهش ژنی BRCA1 یا BRCA2 خطر ابتلا به HGSC را در طول زندگی افزایش می دهد.
4 نوع دیگر سرطان تخمدان، معمولاً ناشی از جهش در ژن های BRCA1 یا BRCA2 نیستند.
در صورتی که خانم ها به مراجعات منظم نزد متخصص توجه داشته باشند، می توان با شناسایی زنان در معرض خطر بالا، و جلوگیری از توسعه این بیماری مرگبار قبل از شروع، تعداد مرگ و میر ناشی از HGSC را کاهش دهیم.

درمان سرطان

درمان ها شامل جراحی ، شیمی درمانی و پرتودرمانی است. زنان مبتلا به سرطان اغلب بیش از یک نوع درمان دارند.

درمان به روش جراحی: پزشکان در یک عمل بافت سرطانی را از بین می برند.

درمان به روش شیمی درمانی: استفاده از داروهای ویژه برای کوچک کردن و یا از بین بردن سرطان. این داروها می توانند قرص هایی باشند که مصرف می کنید یا داروهایی که در رگ های بیمار تجویز می شود.

تابش: استفاده از پرتوهای پرانرژی (مشابه اشعه ایکس) برای از بین بردن سرطان.

سرطان های زنان به روش های مختلفی درمان می شوند، این به نوع سرطان و میزان گسترش آن بستگی دارد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها