سرطان رحم

عضو عضلانی که در لگن قرار دارد رحم نام دارد ، این عضو که مانند حفره ای در میانه بدن به وسیله آندومتر پوشیده شده است ، اندومتر تا قبل از رسیدن به یائسگی هر ماه ساخته می شود سپس توسط اعضای بدن هر ماه از بدن خارج می شود . معمولا سرطان رحم پس از یائسگی رخ می دهد ، علت این امر تغییرات ایجاد شده در سلولهای اندومتر می باشد. دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که باید توجه به این موضوع شود که سرطان دهانه رحم کاملا متفاوت با سرطان رحم می باشد و نباید با یکدیگر این دو سرطان اشتباه گرفته شود .

علت سرطان رحم چیست ؟

علت دقیقی برای سرطان رحم مشخص نشده است ، اما یکی از علت های که سبب افزایش مبتلا شدن به  سرطان رحم می باشد را پزشکان اضافه وزن می دانند زیرا اضافه وزن سبب رشد و سرطانی شدن سلولهای غشای مخاط می کند .

یکی از عواملی که سبب کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان رحم می باشد بچه دار شدن می باشد .

معمولا سرطان رحم در بانوان رنج سنی کمتر از سی سال به ندرت رخ می دهد ، اما در زنان بالای سن شصت سال بسیار شایع می باشد .

علائم سرطان رحم :

در صورتی که شخص یائسه نشده باشد اما دارای دوره های قاعدگی سنگین و یا نامنظم است حتما باید به پزشک مراجعه نماید زیرا این امر یکی از علت های و علائم سرطان رحم است .

خونریزی واژن :

در صورتی که شخص هر گونه خونریزی غیرطبیعی  را در ناحیه واژن دارد حتما باید به پزشک مراجعه نماید زیرا این امر نیز یکی از علائم سرطان رحم است .

سرطان رحم

بانوانی که در سن یائسگی به سر می برند علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام برخی از ورزش های مخصوص عضلات لگن باید با مشاهده هر گونه خونریزی غیر منتظره از واژن به پزشک مراجعه نمایند .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان اظهار می کند که سرطان رحم بسیار کند پیشرفت می کند ، بنابراین با مراجعه به موقع به پزشک می توان از بروز آن جلوگیری کرد و یا در صورت مبتلا شدن مراحل درمان به آسانی و به موقع انجام می شود .

دکتر خلیلی بیان می کنند که با توجه به اینکه یکی از علائم سرطان رحم معمولا خونریزی از واژن است ، بانوان عزیز با مشاهده چنین امری حتما به پزشک مراجعه نمایند تا معاینه صورت گیرد .

تشخیص سرطان رحم :

پزشکان و متخصص زنان و زایمان جهت تشخیص سرطان رحم معمولا در گام اول یک سری آزمایش را برای بیمار تجویز می نمایند ، این آزمایش های به تشخیص سرطان بسیار کمک می کند مانند آزمایش هیستروسکوپی ( در این آزمایش جهت تشخیص سرطان رحم یک میله باریک از دهانه رحم وارد رحم می باشد و توسط دوربینی که در داخل این میله است می توان به مشاهده داخل رحم پرداخته شود .) در برخی از موارد جهت تشخیص سرطان رحم از سونوگرافی نیز می توان کمک گرفت ، از بافت سطح رحم ها می توان نمونه برداشت جهت تشخیص سرطان ، روش های مختلفی وجود دارد که پزشک متخصص زنان و زایمان روش را تعیین می نماید .

سرطان-رحم

درمان سرطان رحم :

با برداشتن تخمدان و یا برداشتن رحم می توان به درمان سرطان رحم پرداخته شود ، در اغلب مواد که حدود 90 درصد می باشد با انجام این کار که با عمل هیسترکتومی صورت می گیرد می توان به درمان سرطان رحم پرداخته شود . در برخی از موارد جهت تکمیل نمودن درمان پس از جراحی از روش پرتودرمانی کمک گرفته می شود .

معمولا پرتو درمانی در مواقعی صورت می گیرد که سرطان بسیار پیشرفت کرده است و یا بیمار مجدد به این بیماری مبتلا شده است ، در این مواقع انجام جراحی مناسب نمی باشد و باید حتما پرتو درمانی صورت گیرد .

توضیحات خانم دکتر خلیلی در خصوص سرطان رحم :

بانوان عزیز بهتر است هر ماه به پزشک مراجعه نمایند و معاینات خود را منظم انجام دهند ، زیرا اگر به سرطان رحم مبتلا شده باشند در مراحل اولیه می توان آن را درمان نمود علت این امر به آرامی رشد کردن سرطان رحم است و معمولا با علائم خونریزی غیر طبیعی از واژن نمایان می شود .

سرطان رحم جز مواردی می باشد که می توان با تشخیص به موقع آن را درمان نمود بنابراین نیاز است در این زمینه اطلاع رسانی انجام شود .

اگر سرطان رحم در مراحل اولیه باشد 80 درصد بیماری را می توان توسط جراحی درمان نمود .

پس از درمان سرطان رحم نیاز است شخص معاینات را منظم انجام دهد ، زیرا سرطان رحم در برخی از موارد پس از 5 سال ممکن است مجددا عود کند .

سرطان رحم را توسط جراحی ، پرتو درمانی و با استفاده از شیمی درمانی سیستمیک می توان درمان کرد .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان با روش های روز دنیا به درمان سرطان رحم می پردازد شما عزیزان می توانید هر گونه سوال در این خصوص را با خانم دکتر خلیلی درمیان بگذارید .

علت های سرطان رحم :

همان گونه که بیان شد نمی توان برای سرطان رحم علت مشخصی را پیدا کرد اما برخی از عوامل سبب خطر ساز شدن و فراهم شدن زمینه مبتلا شدن به سرطان رحم می شوند که در ذیل به بیان آنها می پردازیم :

سن :

بالا رفتن سن یکی از مواردی که سبب فراهم شدن بیشتر مبتلا شدن به سرطان رحم می باشد ، در بانوانی که رنج سنی آنها بیشتر از 50 است امکان مبتلا شدن به سرطان رحم بسیار شایع می باشد .

درمان با استروژن :

مصرف استروژن را معمولا زمانی بانوان انجام می دهند که می خواهند به برطرف کردن علائم یائسگی و یا پیشگیری از پوکی استخوان باشد و یا پیشگیری از کم کردن خطرات مبتلا شدن به سکته های قلبی باشد ، در برخی از موارد ذکر شده است مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت استروژن شانس مبتلا شدن به سرطان رحم را افزایش می دهد .

اضافه وزن :

طبق آماری که سازمان بهداشت زنان بیان کرده است بانوانی که دارای اضافه وزن هستند دو برابر بیشتر از بانوانی که وزن طبیعی دارند در خطر مبتلا شدن به سرطان رحم می باشند .

فشار خون بالا و دیابت :

طبق آزمایشاتی که انجام شده است ، برخی از دانشمندان معتقد هستند که فشار خون بالا و دیابت خطر مبتلا شدن به سرطان رحم را افزایش می دهد .

سایر سرطان ها :

بانوانی که به سرطان روده بزرگ و سرطان پستان مبتلا بوده اند نسبت به سایر بانوان بیشتر در معرض سرطان رحم می باشند .

نژاد :

برخی از پزشکان و جراحان متخصص زنان وزایمان معتقد هستند که خطر ابتلا به سرطان رحم در نژاد سفید بیشتر از نژاد سیاه می باشد .

سایر موارد که ممکن است شخص به سرطان رحم مبتلا شود :

نامنظم بودن عادت ماهانه

یائسگی دیر رس

نازائی

انجام پاپ اسمیرچه زمانی باشد ؟

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند بانوان تست پاپ اسمیر را 3 سال پس از ازدواج انجام دهند ، پس از آن نیاز است هر سال یک بار به انجام این تست بپردازند .

پس از گذشت سن سی سالگی بانوان اگر سه تست آنها به شکل متوالی طبیعی بود می توانند هر سه سال یکبار انجام دهند .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان بیان می کنند که هریک از موارد بالا به نوبه خود بسیار مهم می باشند و ممکن است علائم سرطان رحم باشند در نتیجه بانوان باید به هریک از علائم بالا روبرو شدند بلافاصله به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند .

آیا سرطان رحم کشنده است ؟

باید بیان کرد تمامی سرطان ها را در مراحل اولیه می توان درمان نمود ، اگر بانوان معاینات خود را به طور منظم انجام دهند در صورت مبتلا شدن به سرطان رحم می توان آن را درمان نمود .

دکتر لیلاخلیلی متخصص زنان و زایمان به بانوان توصیه می کند حتما سالانه تست پاپ اسمیر را انجام دهند ، تا در صورت مبتلا شدن به این سرطان به آسانی و در مراحل اولیه بتوان آن را درمان نمود.

سرطان رحم اگر به موقع تشخیص داده نشود ممکن است بسیار خطرناک باشد ، زیرا این سرطان می تواند بدخیم بوده و برای سلامتی بانوان خطراتی را ایجاد نماید .

بسیاری از پزشکان معتقدند که کشیدن سیگار ، استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری و اشخاصی که به بیماری HIV مبتلا هستند و از نظر بدنی سیستم ایمنی ضعیفی دارند نسبت به اشخاص عادی ریسک بیشتری متوجه آنها می باشد که به بیماری سرطان رحم مبتلا شوند .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کند عوامل ذیل تشدید دهنده و بالا برنده ریسک  مبتلا شدن به سرطان رحم است :

سرطان رحم و عوامل خطر ساز این سرطان :

بانوانی که معمولا سن بالای 50 را دارند باید حتما معاینه پزشکی را انجام دهند زیرا نسبت به سایر بانوان بیشتر در معرض سرطان رحم می باشند ، یکی از عوامل خطر ساز و بالا بردن ریسک مبتلا شدن به سرطان رحم افزایش سن می باشد .

زنانی که دارای چاقی می باشند نسبت به زنانی که وزن عادی دارند دو برابر بیشتر در معرض سرطان رحم می باشند بنابراین دکتر خلیلی بیان می کنند حتما بانوان به وزن خود اهمیت داده و تا حد ممکن از چاقی و اضافه وزن اجتناب بورزند .

بانوانی که به سرطان روده بزرگ و یا پستان بوده اند باید نسبت به سایر بانوان حساس تر باشند زیرا این دو سرطان سبب افزایش خطر ابتلا شدن به سرطان رحم می شود .

فشار خون بالا و دیابت طبق نظر بسیاری از دانشمندان خطر مبتلا شدن به سرطان رحم را بیشتر می کند ، هم چنین درمان با استروژن در بانوانی که برای جلوگیری از پوکی استخوان و یائسگی به

درمان با استروژن پرداخته اند بسیار بیشتر از سایر بانوان می باشد ، استفاده طولانی مدت سبب افزایش ریسک مبتلا شدن به سرطان رحم می باشد .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که یائسگی دیررس و یا نامنظم بودن عادت ماهانه را بانوان باید جدی بگیرند زیرا این علائم می تواند بیانگر مبتلا شدن به سرطان رحم باشد و یا خطر مبتلا شدن به سرطان رحم را در بانوان افزایش دهد .

دکتر لیلا خلیلی به روش های مختلف به تشخیص سرطان رحم می پردازد و سپس با متدهای روز دنیا این سرطان را درمان می نماید لازم به ذکر است بیان شود که دکتر لیلا خلیلی نماینده علمی کمپانی دکا در ایران بوده ، ایشان دارای گواهینامه های انجام لاپاراسکوپی می باشند هم چنین دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان دارای گواهینامه کاربردهای کلینیکی لیزر در پزشکی از انجمن علمی پزشکی لیزر ایران می باشد ، در ذیل به بیان برخی از خدمات خانم دکتر خلیلی اشاره می شود :

برخی از خدمات خانم دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان :

جراحی زیبایی واژن که به اقتضای تغییرات لازم در این ناحیه بستگی دارد ، شامل تغیراتی در ظاهر و زیبا سازی الت تناسلی در زنان می شود، این اقدام که با لیزر های پیشرفته انجام می شود بی ضرر بوده و در نهایت جوانسازی و زیبایی را به ناحیه تناسلی باز می گرداند ، دقت داشته باشید که جراحی ناحیه تناسلی می تواند باعث از بین رفتن افتادگی واژن ، زیباسازی کلیتوریس های بر امده و کوچک کردن لابیا مینور ها شود . این اقدامات که می تواند به صورت چشمگیری در جوانسازی این ناحیه تاثیر گذار باشد در صورتی که با دستگاه لیزر انجام شود ، به صورت تخصصی جراحی می شود و مشکلات و عوارضی برای فرد در بر نخواهد داشت .

عمل پرینورافی

جراحی زیبایی واژن از جراحی هایی است امروزه طرفداران بسیاری در میان خانمها پیدا کرده است.یکی از جراحی های زیبایی واژن عمل پرینورافی است که این عمل به منظور تنگ کردن واژن صورت می گیرد.این عمل یک نوع عمل ترمیمی در نظر گرفته می شود که به منظور کاهش سایز ورودی واژن صورت می پذیرد. در برخی مواقع می توان عمل لابیاپلاستی را در جهت تکمیل این عمل انجام داد.

نحوه ی انجام عمل پرینورافی

در این عمل پزشک با نزدیک کردن دیواره های پشتی واژن آنها را به یکدیگر وصل می کند و با این جراحی، واژن تنگ خواهد شد. طی این عمل واژن فرد تنگ خواهد شد و مدت زمان انجام عمل حدود یک ساعت خواهد بود. این عمل تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می پذیرد. بهبودی بعد از عمل معمولا یک هفته طول می کشد. اما بهتر است که تا یک ماه مقاربت انجام نشود.

این عمل را می توان بلافاصله بعد از زایمان انجام داد و با زدن چند بخیه توسط پزشک واژن تنگ خواهد شد. در غیر این صورت باید جراحی پرینورافی جهت تنگ کردن واژن انجام گیرد. در صورتی که نیاز باشد عمل پرینورافی همزمان با عمل لابیاپلاستی انجام شود، می توان این دو جراحی را در یک روز همزمان با هم انجام داد. بعد از عمل نیز، با رعایت نکاتی که توسط پزشک متخصص بیان می شود می توانید به سرعت به بهبودی کامل برسید.

جراحی ترمیم کلیتوریس :
در صورتی که بزرگ شدن کلیتوریس شدید باشد موجب بد حالت شدن آلت تناسلی می شود ، این امر سبب ایجاد مشکل در زمان مقاربت جنسی می شود، برای حل این مشکل می توان از جراحی های زیبایی استفاده کرد و به کوچک کردن آنها پرداخته شود . دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که جراحی کوچک کردن کلیتوریس یک جراحی حساسی می باشد زیرا نیاز است که اعصاب ظریفی که در این ناحیه وجود دارند را حفظ نمود ، به همین دلیل ایشان توصیه می کنند که این جراحی را نزد پزشک متخصص جراح زیبایی انجام دهند تا از عوارضی که ممکن است پس از جراحی در مکان های غیر معتبر و علمی رخ دهد اجتناب شود .
دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان به درمان بیماری بلند بودن کلیتوریس می پردازد .

افتادگی رحم

افتادگی رحم یکی از شایع ترین مشکلاتی می باشد که بانوان با آن روبرو هستند ، در خصوص افتادگی رحم مهم ترین مسئله این می باشد که خیلی ها علت ایجاد شدن مشکل را نمی دانند ، یا نمی شناسند و یا نمی توان بروز آن پیشگیری کنند ، بنابراین در بیشتر مواقع زایمان طبیعی ، یائسگی و گاهی موارد عفونت ها را علت رخ دادن این عارضه می دانند .
این در صورتی است که متخصصان و پزشکان زنان عوامل دیگری را تاثیرگذار در افتادگی رحم می دانند.

پیرسینگ دستگاه تناسلی :

پیرسینگ دستگاه تناسلی یکی از جراحی های می باشد که می توان در کمترین زمان ممکن و به شکل سرپایی انجام داد،در حال حاضر پیرسینگ آلت تناسلی نیز انجام می شود ، دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان پیرسینگ دستگاه تناسلی را برای بانوان گرامی انجام می دهد .

در مطب دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان پیرسینگ دستگاه تناسلی در کمترین زمان مطابق با قوانین  سازمان بهداشت انجام می شود .

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی یا جراحی زیبایی واژن یکی از انواع جراحی زیبایی زنان است که می تواند با هدف زیبایی و جوانسازی ناحیه تناسلی مورد استفاده قرار بگیرد . به‌طورکلی هر نوع جراحی و  عمل زیبایی و ترمیمی در ناحیه واژن  را، واژینو پلاستی می نامند. واژینوپلاستی ، کمک می کند تا دیواره و عضلات واژن سفت و مستحکم شوند وباعث می شود تا  شما احساس بهتری در روابط جنسی و زندگی روزمره داشته باشید. در طی واژینوپلاستی، بافت کلی واژن ترمیم شده و ظاهری طبیعی و زیبا به خود می گیرد.

تزریق G point

نقطه جی :

نقطه جی یکی از مسائلی بوده که همواره مورد بحث بوده ، در خصوص این نقطه دیدگاه های متفاوتی وجود دارد برخی اعتقاد دارند که این نقطه جهت به ارگاسم رسیدن بانوان ضروری است در حالیکه برخی دیگر اعتقاد دارند این نقطه اصلا وجود ندارد .

تنگ کردن واژن با استفاده از نخ

واژن بسیاری از بانوان پس از انجام زایمان های متعدد و انجام مقاربت های جنسی متعدد دچار افتادگی و شلی می شود ، خوشبختانه امروزه روش های جدیدی ارائه شده است که می توان شکل برینه را به حالت اول خود برگرداند و مشکلات واژن را برطرف نمود .

روش کار نخ های تنگ کننده واژن :

به دو طریق می توان  با استفاده از نخ های مخصوص واژن تنگ کردن را انجام داد .

در روش اول به شکل کانیکال تنگ کردن دستگاه تناسلی و پرینه صورت می گیرد ، در این روش مانند سایر روش های جراحی بدون بیهوشی و خونریزی تنگ کردن انجام می شود .

در روش دوم به شکل اثر ثانویه عمل می شود ، این روش نسبت به روش اول بسیار تاثیر گذار تر عمل می کند و سبب کلاژن سازی در ناحیه واژن می شود و بافت های ناحیه واژن به شکل خود به خود به حالت اولیه باز می گردند .

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار در زمان سرفه، عطسه ، خندیدن ، پرش و ورزش مشاهده می شود علاوه بر استرس های ناشی از پر شدن مثانه که فرد را دچار استرس و اضطراب می نماید نوعی بی اختیاری ادراری شناخته می شود .

TVT روشی نوین است که برای درمان بی اختیار ادرار در زنان ارائه شده است، این روش بی اختیاری های استرسی را بر طرف می نماید . این روش که به عنوان یک جراحی شناخته می شود با استفاده از بی حسی موضعی قابل انجام است و بیمار بعد از جراحی با بازگشت اختیار ادرار همراه خواهد بود . از عوامل ایجاد کننده مشکل بی اختیاری استرسی ادرار می توان به اختلافات کف لگن یا زایمان های متعدد، یائسگی و زایمان های دشوار اشاره نمود هرچند که دلیل مشخصی برای این بیماری مشخص و تعریف نشده است .

TVT در واقع بر اساس تئوری های جدید ارائه شده است که مکانیزم بسته شدن اورترا درزنان را کنترل می کند، بر اساس TVT اورترای زنان در ناحیه میانی بسته می شود و با عدم حمایت قسمت میانی اورترا  با قسمت قدامی واژن با توجه به اختلالی که در عملکرد آنها وجود دارد بیمار را با بی اختیاری استرسی ادرار همراه می سازد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها