سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم (Cervical Cancer) یا سرطان سرویکس ، نوعی سرطان است که در دهانه رحم آغاز می شود. سرویکس یک استوانه توخالی است که بخش تحتانی رحم زن را به واژن متصل می کند. در اکثر موارد این بیماری در سلول های سطحی ناحیه سرویکس آغاز می شوند. مطالعه ادامه توضیحات جامع و کامل دکتر لیلا خلیلی ، متخصص زنان تهران را از دست ندهید تا با کسب اطلاعات جامع و کامل درباره سرطان دهانه رحم گام موثری در حفظ سلامت خود بردارید.

سرطان دهانه رحم - دکتر لیلا خلیلی

علل ابتلا به سرطان دهانه رحم

بیشتر موارد ابتلا به این نوع سرطان در زنان از طریق انتقال ویروس HPV که به واسطه برقراری رابطه جنسی به بدن راه پیدا می کند، اتفاق می افتد. بعلاوه این ویروس عامل ابتلا به قارچ های تناسلی نیز می باشد. حدود صد گونه از این ویروس وجود دارد که تنها انواع خاصی از آن باعث سرطان دهانه رحم می شوند. HPV-16 و HPV-18 رایج ترین انواع عامل ابتلا به سرطان سرویکس از این ویروس می باشند. مبتلا شدن به عفونت با این ویروس ها به این معنی نیست که شما حتماً دچار سرطان شده اید. سیستم ایمنی بدن بخش اعظمی از عفونت های HPV را اغلب در یک دوره دو ساله از بین می برد.

علائم سرطان دهانه رحم

با توجه به اینکه این بیماری تا رسیدن به مراحل نهایی علائمی را بروز نمی دهد تشخیص زودهنگام در بسیاری از زنان مبتلا اتفاق نمی افتد. وقتی علائم نمایان می شوند، بسیاری از زنان آن علائم را با مشکلات دوره قاعدگی و عفونت های مجاری ادرار اشتباه می گیرند. علائم رایج ابتلا به سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر می باشد:

 1. خونریزی غیر عادی در بین دوره های قاعدگی، بعد از رابطه جنسی یا بعد از قاعدگی
 2. تخلیه ترشحات از واژن با شکل ظاهری و بویی متفاوت
 3. احساس درد در ناحیه لگن
 4. تکرر ادرار
 5. احساس درد در زمان ادرار کردن

در صورت تجربه کردن این علائم حتماً به متخصص زنان خوب در تهران مراجعه کنید تا تشخیص صحیح انجام شود.

انواع سرطان دهانه رحم

سرطان سرویکس دارای دو نوع اصلی می باشد. نوع اول کارسینوم سلول سنگفرشی است که در حدود هشتاد تا نود درصد موارد ابتلا به این سرطان متعلق به این نوع می باشد. نوع دوم این سرطان آدنوکارسینوم نام دارد که تنها ده تا بیست درصد از موارد ابتلا را به خود اختصاص می دهد.

مراحل سرطان دهانه رحم

بعد از اینکه بیماری مذکور در فرد تشخیص داده شد، پزشک مرحله سرطان را مشخص می کند. مرحله سرطان اطلاعاتی را در خصوص دامنه پیشرفت سرطان به دست می دهد. به این ترتیب پزشک می تواند درمان مناسب را توصیه کند. سرطان دهانه رحم دارای 4 مرحله می باشد:

 • مرحله 1: سرطان کوچک است و تنها گره های لنفاوی را درگیر کرده به بخش های دیگر بدن راه نیافته است.
 • مرحله 2: سرطان بزرگ تر شده و به خارج از رحم و دهانه آن یا به گره های لنفاوی راه یافته است ولی هنوز به بخش های دیگر بدن گسترش پیدا نکرده است.
 • مرحله 3: سرطان به بخش تحتانی واژن یا لگن راه یافته و میزنای را درگیر کرده است ولی به بخش های دیگر بدن نرسیده است.
 • مرحله 4: سرطان به خارج از لگن راه یافته و اندام هایی از قبیل ریه ها، استخوان ها یا کبد را درگیر کرده است.

سرطان دهانه رحم - دکتر خلیلی

تشخیص سرطان دهانه رحم

پاپ اسمیر تستی است که پزشکان برای تشخیص سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می دهند. با انجام این تست، پزشک نمونه سلول ها را از سطح گردن رحم جمع آوری می کند. این سلول ها به آزمایشگاه فرستاده شده و برای مشاهده تغییرات سرطانی و پیش سرطانی مورد آزمایش قرار می گیرند. اگر این تغییرات در این سلول ها تشخیص داده شود، پزشک کولپوسکوپی را برای آزمایش دهانه رحم توصیه می کند. در طول این تست متخصص درمان سرطان دهانه رحم در تهران نمونه برداری را از سلول های بخش مورد نظر انجام می دهد. به زنان توصیه می شود که در سنین زیر برای انجام تست غربالگری اقدام نمایند:

 • سنین 21 تا 29 سالگی : هر 3 سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهند.
 • سنین 30 تا 65 سالگی: هر 3 سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام داده و هر 5 سال یکبار برای تست HPV اقدام نمایند.

درمان سرطان دهانه رحم

سرطان سرویکس در صورت تشخیص به موقع به خوبی قابل درمان می باشد. چهار روش درمان اصلی به شرح زیر می باشد:

 1. جراحی
 2. پرتودرمانی
 3. شیمی درمانی
 4. هدف درمانی

در برخی موارد، ترکیبی از روش های فوق با هدف خلق نتیجه موثر تر جهت درمان سرطان دهانه رحم در تهران انجام می شود. در روش جراحی، بخش آلوده به سلول های سرطانی برداشته می شود. گاهی پزشک تنها ناحیه سرویکس را که سلول های سرطان در آن رشد کرده اند بر می دارد. اگر سرطان بیشتر رشد کرده باشد، جراحی شامل برداشتن سرویکس و دیگر اندام ها در لگن خواهد بود.

پرتودرمانی روشی برای کشتن سلول های سرطان با استفاده از پرتوهای پرانرژی اشعه ایکس می باشد که از یک دستگاه با استفاده از لوله فلزی قرار داده شده در رحم یا واژن به ناحیه مورد نظر تابانده می شود.

شیمی درمانی دیگر روش درمان سرطان دهانه رحم در تهران است که در آن از دارو برای کشتن سلول های سرطانی در سراسر بدن استفاده می شود. این روش درمان به صورت دوره ای اجرا می شود.

درمان هدفمند روش درمان متفاوت با شیمی درمانی و پرتودرمانی است. این روش با مسدود کردن رشد رگ های خونی جدید از رشد و زنده ماندن سلول های سرطانی جلوگیری می کند. در این فرایند از داروی بواکسیزوماب (آواستین) به همراه شیمی درمانی استفاده می شود.

انواع جراحی ها برای درمان سرطان سرویکس

انواع مختلفی از روش های درمان سرطان دهانه رحم موجود می باشد. اینکه پزشک شما کدام درمان را توصیه کند به میزان پیشرفت سرطان وابسته است. برخی از روش های جراحی این سرطان شامل موارد زیر می باشد:

 • کریوتراپی: در این فرایند درمان سلول های سرطانی با استفاده از یک پروب قرار داده شده در دهانه رحم، منجمد می شوند
 • جراحی لیزر: در این روش سلول های ناهنجار با استفاده از پرتوهای لیزر، سوزانده می شوند.
 • کونیزاسیون : در این روش از درمان سرطان دهانه رحم در تهران با استفاده از چاقوی جراحی، لیزر یا یک سیم نازک گرم شده با جریان برق، بخش مخروطی شکلی از گردن رحم برداشته می شود.
 • هیسترکتومی: در این فرایند کل رحم و دهانه آن برداشته می شود.
 • تراکلکتومی: این فرایند درمان با برداشتن بخش گردن رحم و بخش فوقانی واژن به سرکوب سرطان می پردازد ولی در آن، رحم دست نخورده باقی می ماند به همین دلیل فرد می تواند بعد از سپری شدن فرایند درمان، در آینده برای فرزند دار شدن اقدام نماید.تخلیه لگن روش درمان دیگری است که در آن رحم، واژن ، مثانه ، رکتوم ، گره های لنفاوی و بخشی از روده بر حسب میزان پیشرفت سرطان برداشته می شود.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

یکی از آسان ترین روش ها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سرویکس انجام غربالگری منظم با تست پاپ اسمیر یا تست HPV می باشد. در تست غربالگری سلول های پیش سرطانی برداشته می شوند و قبل از تبدیل شدن آنها به سرطان، درمان انجام می پذیرد.

عفونت HPV رایج ترین علت ابتلا به سرطان دهانه رحم است. ابتلا این عفونت از طریق واکسیناسیون قابل پیشگیری است. واکسیناسیون قبل از ورود به یک رابطه جنسی، موثرترین روش محسوب می شود. هر دو جنسیت زنان و مردان باید واکسینه شوند. برخی روش ها برای کاهش خطر ابتلا به HPV و به این نوع از سرطان شامل موارد زیر می باشد:

 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی
 • استفاده از کاندوم یا روش های دیگر در زمان برقراری رابطه جنسی از راه واژن، دهان یا مقعد
 • اگر در نتیجه تست پاپ اسمیر یک ناهنجاری مشاهده شود، این بدان معنی است که در بخش سرویکس شما سلول های پیش سرطانی جا خوش کرده اند.

آیا سرطان سرویکس مرگبار است؟

در افرادی که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه آن تشخیص داده است نرخ زنده ماندن برای یک دوره پنج ساله، بیش از نود درصد است. تقریباً نیمی از موارد ابتلا در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند. اگر سرطان به بافت ها و اندام های دیگر پیشرفت پیدا کند، نرخ زنده ماندن دوره پنج ساله، هشتاد و پنج درصد خواهد بود.

سوالات پر تکرار درباره سرطان دهانه رحم

آیا می توان بعد از درمان سرطان سرویکس باردار شد؟

بسیار به ندرت اتفاق می افتد که در طول دوره بارداری، ابتلا به سرطان رحم در فرد تشخیص داده شود. در موارد نادر اگر چنین اتفاقی رخ دهد، ابتلا به این بیماری در مرحله اولیه قابل تشخیص خواهد بود. درمان سرطان در طول دوره بارداری فرایندی بسیار پیچیده است. پزشک بر اساس مرحله سرطان و اینکه در چه ماهی از بارداری به سر می برید، درباره درمان مناسب تصمیم گیری خواهد کرد.

اگر سرطان دهانه رحم در مرحله بسیار اولیه باشد می توانید قبل از اقدام به درمان، تا زمان وضع حمل دست نگه دارید. در صورتی که سرطان پیشرفت کرده باشد و درمان هایی از قبیل هیسترکتومی یا پرتو درمانی مورد نیاز باشد، باید در خصوص نگه داشتن یا سقط کردن جنین خود تصمیم گیری کنید. شما می توانید به محض اینکه کودک بتواند به حیات خود خارج از رحم ادامه دهد، وضع حمل کنید.

آیا ابتلا به سرطان دهانه رحم بر روی رابطه جنسی اثر می گذارد؟

بله. در طول دوره درمان و پس از آن تغییرات فیزیکی و روحی در فرد اتفاق می افتد که می تواند رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار دهد. تغییرات فیزیکی خاص مثل برداشتن شدن تخمدان با خشکی واژن باعث بروز این تاثیرات می شود. عوارض جانبی روحی باعث عصبی شدن فرد می شود. توجه به توصیه های پزشک می تواند در مدیریت این اختلالات موثر واقع شود.

خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در چه افرادی بیشتر است؟

ویروس HPV بزرگترین فاکتور خطر سرطان دهانه رحم محسوب می شود. برخی فاکتورهای دیگر که ابتلا به آنها فرد را در معرض خطر ابتلای بیشتر به این سرطان قرار می دهد شامل موارد زیر می باشند:

 • ویروس HIV
 • کلامیدیا
 • استعمال سیگار
 • چاقی
 • سابقه خانوادگی سرطان دهانه رحم
 • رژیم غذایی حاوی مقادیر اندک میوه و سبزیجات
 • مصرف قرص های ضد بارداری
 • داشتن سه دوره بارداری کامل
 • سن کمتر از 17 سال در زمان تجربه اولین بارداری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها