سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

از جمله شایع ترین بیماری هایی که خانم ها به آن مبتلا می شوند سرطان دهانه رحم  و سرطان پستا ن می باشد که به همین دلیل نیاز است که خانم ها به طور همیشگی به خصوص از سنین میانسالی به بعد با متخصص زنان و زایمان در ارتباط باشند و به طور منظم آزمایش های لازم را انجام دهند تا در صورت دیده شدن هر گونه علائم مشکوک درمان به سرعت آغاز شود زیرا در صورتی که در این بیماری ها تشخیص به سرعت اتفاق بیفتد می توان از پیشرفت سرطان جلوگیری کرد و آن را درمان کرد .

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چیست؟

هنگامی که رشد غیرطبیعی در گردن رحم شروع می شود  فرد به سرطان دهان رحم مبتلا می شود شاید در ایتدای این بیماری فرد هیچ گونه علائم و یا ناراحتی را در خود احساس نکند اما با مرور زنان سلول‌های غیرطبیعی تولید شده می‌توانند به دیگر اعضای بدن گسترش یابند و یا به آنها حمله‌ور شوند و نشانه هایی مانند خونریزی از واژن و درد های شکمی و لگنی آغاز می شود. معمولا سرطان رحم به دنبال تغیرات پیش سرطانی ایجاد می شود که خود فرآیندی چندین ساله دارد که باز هم دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان تاکید بر این دارند که به طور منظم آزمایش های لازم را انجام دهید

HPV

می توان گفت ویروس اچ پی وی از شایع ترین بیماری ویروسی در دنیاست، که اگر شناختی در رابطه با اچ پی وی داشته باشید، این ویروس، ویروس پاپیلومای انسانی است و انواع مختلفی دارد به این معنی که بیش از 200 نوع از این ویروس شناخته شده است، که حدود 20 نوع از آن شایع ترین آن ها هستند و بیشتر باعث ایجاد بیماری در انسان می شوند.

راه اصلی انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی است ولی راه های انتقال دیگری هم شناخته شده است، به طور مثال ممکن است زیر ناخن رشد کند و یا از طریق حشرات انتقال پیدا کند. گفته می شود که بیش از 80 درصد تا 90 درصد افرادی که فعالیت جنسی دارند در یک برهه از زندگی خود به این ویروس آلوده می شوند.

ویروس اچ پی وی انواع مختلفی دارد ولی به طور کلی به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم بندی می شوند. انواع کم خطر آن بیشتر باعث ایجاد زگیل در افراد می شود و انواع پر خطر آن باعث ایجاد سرطان ها می شوند.

زگیل ها ممکن است در ناحیه تناسلی ایجاد شود و یا در ناحیه دهان و یا حنجره، ایجاد زگیل کند.

همچنین سرطان ها می تواند شامل سرطان سرویکس، سرطان دهانه رحم که شایع ترین سرطان ناحیه تناسلی در بین خانم ها است، سرطان واژن، سرطان ولو، سرطان مقعد و به خصوص در آقایان سرطان حنجره ایجاد کند.

تفاوت اچ پی وی با HIV

Hpv  با hiv کاملا متفاوت است، خیلی از بیماران بعد از آگاه شدن از ابتلا به اچ پی وی بسیار نگران می شوند، اما حقیقت این است که ابتلا به اچ پی وی به معنای ابتلا به سرطان نیست، درست است که سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در بین خانم ها است و 90 درصد علت این سرطان اچ پی وی است، ولی از افرادی که دچار اچ پی وی می شوند تنها 5 یا 7 درصد آن ها دچار سرطان می شوند.

بهترین راه پیشگیری از اچ پی وی، انجام تست های غربالگری است، در زمان های گذشته تنها راه غربالگری تست پاپ اسمیر بود، این تست بررسی سیتولوژی است، به این معنی که تنها سلول ها را بررسی می کند و به صورت پاتولوژی بررسی نمی کند، در نتیجه احتمال خطا در آن بسیار بالاست.

به همین دلیل از چند سال قبل یک غربالگری دیگر تعیین شد، به نام تست hpv. به این دلیل که 90 درصد علت سرطان دهانه رحم hpv است.

سرطان دهانه رحم شایع است ولی مزیتی که دارد این است که می توان از پیشرفت سرطان دهانه رحم در زمان خاصی از بیماری جلوگیری کرد. در نتیجه درست است که اچ پی وی یکی از بیماری های شایع در بین خانم ها و آقایان است، اما اگر هوشیار باشیم می توان در مرحله ای از این بیماری از پیشرفت آن جلوگیری کنیم.

اگر بیماری دچار hpv بود، حتما باید دهانه رحم بررسی شود، در صورتی که همسر بیمار دچار زگیل و یا hpv بود، باید دهانه رحم خانم بررسی شود. از نظر درمان هم لازم است بیمار حتما واکسینه شود، خیلی از بیماران این گونه بیان می کنند که بعد از ابتلا نیازی به واکسن ندارند، از انجا که این بیماری اصلا در خون نیست و تنها در مخاط و پوست وجود دارد، به همین دلیل واکسینه شدن بیمار 40 برابر مقاومت بدن شخص افزایش می یابد، لازم است از قرص های تقویت سیستم ایمنی استفاده شود، از مصرف دخانیات حتما باید اجتناب شود و بهداشت جنسی رعایت شود، حتی اگر تنها با همسر خود رابطه دارد از کاندوم استفاده کند، به این دلیل که این ویروس با اسپرم تقویت می شود و در صورت وجود هر گونه عفونت لازم است عفونت در درجه اول درمان شود.

سرطان دهانه رحم

علت بروز سرطان دهانه رحم چیست؟

در بیش از نود درصد خانم هایی که به سرطان دهانه رحم مبتلا شده اند عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مهم ترین علت بوده است و زمانی که برای چند سال در بدن می ماند سلول ها را به سلول های سرطانی تبدیل می کند و روند پیشرفت بیماری تند می شود  البته کسانی که به عفونت های ویروس  پاپیلوم انسانی مبتلا می شوند لزوما با سرطان دهانه رحم ختم نمی شود.از دیگر دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف دخانیات
 • پایین بودن سیستم ایمنی بدن
 • استفاده از قرص های خوراکی ضدبارداری
 • داشتن شرکای جنسی متعدد و  داشتن مقاربت در سنین پایین

علایم سرطان دهانه رحم چیست؟

 • دیده شدن ترشحات واژن به شکل غیر طبیعی
 • احساس درد و دیده شدن خون بعد از مقاربت
 • لکه بینی بین دو قاعدگی
 • خونریزی بدون دلیل واژن
 • کم خونی
 • کم شدن وزن به شکل ناگهانی
 • درد های لگنی
 • مختل شدن عملکر روده و مثانه

روش تشخیص سرطان دهانه رحم

زمانی که شما به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنید  در اولین مرحله  تست پاپ اسمیر برای شما انجام می شود  که همان غربالگری دهانه‌ی رحم است که این آزمایش بدون درد بوده و نمونه برداری از دهانه رحم انجام می شود . تغییرات قبل از بدخیمی ، علائم عفونت با ویروس پاپیلوما و تغییرات بدخیمی واضح و پیش رفته دهانه رحم  در پاپ اسمیر قابل تشخیص وبررسی است.  درصورتی که نمونه بافت رحم در بررسی های میکروسکوپی  تحلیل شود و تمامی نواحی در معرض خطر قابل رویت بود بر اساس شدت بیماری درمان آغاز می شود.پس غیرطبیعی بودن نتیجه پاپ اسمیر همیشه  معنی ابتلا به سرطان دهانه رحم نمی دهد . «غیر طبیعی بودن» پاپ اسمیر یعنی سلولهایی که دیده می شوند طبیعی نیستند

راه‌های پیشگیری از سرطان دهانه رحم چیست؟

انجام تست پاپ اسمیر به صورت سالانه نزد متخصص زنان و زایمان از تاثیر گذار ترین راه های پیشگیری سرطان دهانه رحم است.

واکسن گارداسیل که دختران و زنان می توانند بعد از سن هجده سالگی با نظر پزشک از آن استفاده کنند.

در ویدیوی زیر استفاده از تكنولوژي جديد كاواترم در درمان خونريزي هاي غير معمول رحمي كه تا حد زيادي از عمل جراحي خارج كردن رحم ميشود  جلوگيري كرد را می بینیم

بخش نظزات

Call Now Button