سرطان تخمدان

متاسفانه از شایع ترین سرطان های زنان سرطان تخمدان می باشد ، در اغلب موارد  تشخیص سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته می باشد .در اغلب موارد این سرطان در مراحل پیشرفته ساخته می شود بنابراین با برخی از روش های درمانی نظیر شیمی درمانی وجراحی باید این سرطان را درمان نمود .  توضیحات دکتر لیلا خلیلی را از دست ندهید

علائم

برای این سرطان علائمی وجود دارد، بانوان با مشاهده علائم سرطان مرتبط با تخمدان حتما باید به پزشک مراجعه نمایند تا هر چه سریع تر درمان، در صورت مبتلا شدن انجام شود :

  • اختلال در خوردن
  • وجود درد شکم
  • تورم در شکم
  • تورم در لگن
  • پس از میل نمودن غذا احساس پری کردن
  • تکرر در ادرار
  • تکرر در دفع سریع ادرار

علائم که در بالا ذکر شد ممکن است با علائم ناراحتی گوارشی یکی باشد در نتیجه بانوان سریعا باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند که تشخیص دهد بانوان به سرطان  مبتلا هستند یا خیر .

سابقه خانوادگی و نقش آن در سرطان تخمدان :

بانوان باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند که آیا سرطان در خانواده پدری و مادری آنها وجود داشته است یا خیر ؟

بانوانی که سابقه بیماری سرطان داشته اند نسبت به سایر بانوان بیشتر در معرض قرار گرفتن سرطان تخمدان می باشند .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که سرطان سینه نیز مانند سرطان تخمدان در بانوانی که سابقه خانوادگی دارند نسبت به بانوانی که سابقه خانوادگی ندارد بیشتر می باشد .

عوامل مختلفی سبب افزایش خطر مبتلا شدن به سرطان تخمدان می شود از جمله سن ، سابقه خانوادگی داشتن ، گرایش و نژاد ، بنابراین دکتر لیلا خلیلی به تمامی بانوان عزیز توصیه می کنند معاینات ماهانه را به طور منظم انجام دهند که در صورت مبتلا شدن به سرطان تخمدان بانوان درمراحل اولیه بتوان آن را درمان نمود .

سرطان تخمدان

معایناتی که بانوان باید انجام دهند :

برای تشخیص این سرطان و احتمال مبتلا شدن به این بیماری آزمایشات مختلفی وجود دارد ، دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که تمامی بانوان نیم توانند این آزمایشات را انجام دهند در نتیجه از راه های دیگری باید به درمان و تشخیص این سرطان پرداخته شود .

آزمایشات ژنتیکی :

سرطان تخمدان تنها 10درصد به وارثت و ژنتیک مربوط می شود ، اما بانوانی که  به سرطان سینه مبتلا شده اند نسبت به سایر بانوان 40 الی 50 درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان تخمدان می باشند .

تست ژنتیکی یکی از آزمایش های است که باید انجام شود .

آزمایش خون :

اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان برای تشخیص سرطان آزمایش خون را توصیه می کنند .

اولترا سوند :

آزمایش اولترا سوند به پزشک متخصص زنان و زایمان این امکان را می دهد که بتوان مجرای واژن را تصویر برداری کرد ، با انجام این آزمایش می توان امکان بررسی تغییرات ساختاری تخمدان فراهم می شود .

متاسفانه به دلیل تشخیص دیررس ، این سرطان در بانوان یکی از سرطان های مرگبار می باشد ، اما با انجام اقداماتی نظیر انجام معاینات سالانه به آسانی می توانی خطر مبتلا شدن به این سرطان را کاهش داد .

راهکارهای کاهش مبتلا شدن به سرطان تخمدان :

قرص ضدبارداری خوراکی :

بانوان با مصرف برخی از قرص ها نظیر قرص ضد بارداری می تواند خطر ابتلا شدن به سرطان رحم را تا 50 درصد کاهش دهند .

بانوانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند بدنشان محافظت بیشتری در برابر سرطان تخمدان دارد .

ورزش و تغییرات رژیم غذایی :

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان به بانوان پیشنهاد می کند حتما رژیم غذایی سالمی را برای خود انتخاب نمایند هم چنین از مصرف غذاهای پر چرب ، مصرف الکل و مصرف گوشت قرمز اجتناب بورزند در مقابل به مصرف غذاهای پرفیبر و کم چرب بپردازند .

تغییر در رژیم غذایی سبب کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان تخمدان می شود .

از انجا که خطر مبتلا شدن به این سرطان با کاهش چربی رابطه مستقیمی دارد انجام حرکات ورزشی سه بار در روز به بانوان توصیه می شود تا چربی بدن پایین نگه داشته شود .

اگر در دختران 18 سال به بالا ضریب BMI بالاتر از 25 باشد موجب افزایش خطر سرطان تخمدان در بانوان می شود .

بارداری و شیردهی :

طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند بانوانی که باردار شده اند نسبت به بانوانی که باردار نشده اند کمتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان تخمدان می باشند ، طبق این آمار بانوان باردار 30 الی 60 درصد کمتر در معرض این سرطان نسبت به سایر بانوان می باشند .

برخی از پزشکان متخصص زنان و زایمان شیردهی را در کاهش خطر مبتلا شدن به این سرطان می دانند .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها