سرانجام ویروس پاپیلومای انسانی در بدن

سرانجام ویروس پاپیلومای انسانی در بدن، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، شایع ترین عفونت مقاربتی در میان مردان و زنان می باشد. این ویروس می تواند سلول های اپی تلیال موجود روی غشای مخاطی (دهان و ناحیه ژنیتال) و هم چنین پوست را آلوده کند و هر گونه تماس با این نواحی در افراد آلوده می تواند انتقال ویروس و عفونت را به همراه داشته باشد. به نقل از دکتر لیلا خلیلی ، گونه های مختلفی از این ویروس وجود دارد که تنها برخی از آن ها می توانند منجر به بروز مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شوند.راه انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی و تماس پوستی با ناحیه تناسلی می باشد و حتی ممکن است این عفونت از فردی منتقل شود که هیچ گونه علامت و نشانه ای ندارد و حتی گاهی ممکن است سال ها طول بکشد تا اولین علائم ظاهر گردد. افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند، بیشتر در معرض ابتلا هستند.

ویروس پاپیلومای انسانی در بدن-دکتر خلیلی-1548

آیا ویروس پاپیلومای انسانی از بدن خارج می شود؟

این ویروس بسته به نوع HPV ایجاد کننده می تواند سال ها داخل بدن زنده باقی بماند. در بیشتر موارد، بدن آنتی بادی هایی را بر علیه ویروس تولید می کند و ویروس طی یک تا دو سال از بدن به طور کامل دفع می شود. اما برخی گونه های HPV بی آن که نیازی به درمان داشته باشند، از بدن خارج خواهند شد. به همین خاطر، خیلی از مواقع، این ویروس به طور کامل از بین می رود بی آن که فرد از آلوده شدن خود اطلاعی داشته باشد. همان طور که اشاره شد HPV می تواند علامتی نداشته باشد و به همین خاطر نیاز است که تست های غربالگری به طور مرتب انجام شوند و نکته ای که وجود دارد این است که تست HPV در حال حاضر برای مردان انجام نمی شود. برای خانم ها و بسته به سن و سابقه تست پاپ اسمیر، تناوب و نوع تست های غربالگری توسط پزشک تعیین خواهد شد.

درمان ویروس پاپیلومای انسانی

امکان برداشت زگیل هایی که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شوند، توسط پزشک وجود دارد. اگر سلول های پیش سرطانی موجود باشند، بافت درگیر برداشته می شود تا احتمال بروز سرطان به حداقل برسد. سرطان های مرتبط با HPV مانند سرطان دهانه رحم نیز در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، قابل درمان خواهند بود. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که پیشگیری بهتر از درمان HPV است و خانم ها باید به انجام تست های غربالگری اهمیت بدهند که مهم ترین آن تست غربالگری سرطان دهانه رحم است که در آن، نمونه برداری از سلول های دهانه رحم انجام می شود و وجود و یا عدم وجود HPV مشخص خواهد شد. تست های غربالگری را خانم ها باید از 25 تا 64 سالگی انجام بدهند تا از ابتلای به سرطان رحم محافظت و پیشگیری به عمل بیاید. از طرفی، توصیه می شود رابطه های ایمنی داشته باشید و حتما از ابزارهای پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید. واکسن HPV یا گارداسیل نیز از ابتلا به این ویروس پیشگیری می کند و در صورتی که قبل از اولین رابطه جنسی دریافت شود، اثربخشی بیشتری را به همراه خواهد داشت اما با این حال خانم ها تا 45 سالگی هم می توانند واکسن بزنند.

آیا ویروس پاپیلومای انسانی می تواند باعث سرطان شود؟

HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم و دیگر سرطان ها از جمله سرطان ولو، واژن و یا مقعد شود و معمولا چند سال زمان می برد تا این سرطان ها بعد از آلوده شدن فرد ظاهر شوند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، مانند آن هایی که به HIV مبتلا هستند، ممکن است مقاومت کمتری در برابر ویروس از خود نشان بدهند و سریع تر آلوده شوند.

Source: https://www.healthline.com/health/sexually-transmitted-diseases/does-hpv-go-away#outlook

 

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها