زگیل تناسلی

زگیل تناسلی Genital

از شایع ترین بیماری های جنسی زگیل تناسلی زنان می باشد این بیماری به Aouminata  Condyloma  نیز معروف است ، نکته ای که حائز اهمیت است مبتلا شدن نیمی از مردم در یک برهه خاص به این بیماری است .

زگیل تناسلی از لحاظ ظاهری  دارای سایزهای گوناگونی می باشد ، این بیماری از طریق رابطه جنسی به شخص دیگری منتقل می شود .

در مطب دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان روزانه تعداد زیادی از مراجعه کنندگان متاسفانه به زگیل تناسلی مبتلا شده اند . که ایشان با استفاده از روش های گوناگون از جمله لیزر مونالیزا تاچ  به درمان این بیماری می پردازد .

دکتر لیلا خلیلی به اشخاص توصیه می کند که پیشگیری بهتر از درمان است در نتیجه اطلاع رسانی در این زمینه را بسیار مهم می دانند ، زیرا اطلاع رسانی در خصوص این بیماری نقش به سزایی در پیشگیری و درمان سریع این بیماری دارد .

دکتر لیلا خلیلی مدرس جراحی زیبایی زنان در انجمن های گوناگون اجتماعی و پزشکی به شکل گسترده این اطلاع رسانی انجام داد ه اند ایشان در انجمن های گوناگون در رابطه با نحوه ی انتقال ویروس و راه های درمانی به شکل جامع اطلاع رسانی کرده اند .

زگیل تناسلی در زنان و مردان بسیار رایج می باشد ، ویروس این بیماری که پاپیلومای انسانی نام دارد ، دارای 100 گونه می باشد .

زگیلی تناسلی زنان در موارد وخیم سبب زمینه ایجاد شدن به بیماری گردن رحم می شود ، در برخی از موارد این بیماری با هپاتیت B  همراه است .

زگیل تناسلی چیست ؟

به زائده های گوشتی کوچک زگیل تناسلی گفته می شود ، این بیماری در هر ناحیه از دستگاه تناسلی زنان و مردان ظاهر می شود ، مهم ترین عامل ایجاد شدن این بیماری Human paoillomm Virus  می باشد که در 90 درصد مواقع از طریق تماس مستقیم با پوست آلوده منتقل می شود .

زگیل تناسلی

راه پیشگیری مبتلا شدن به زگیل تناسلی :

دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان راه پیشگیری زگیل تناسلی را اجتناب از داشتن رابط جنسی خارج از بنیان خانواده می دانند ، بسیاری از پزشکان و سازمان بهداشت واکسیناسیون اعلام می کنند بهترین راه پیشگیری زگیل تناسلی در سنین بلوغ و در زمان مقاربت جنسی انجام واکسن این بیماری می باشد .

واکسن گارد سیل جهت پیشگیری از مبتلا شدن به زگیل تناسلی می باشد ، در 90 در صد موارد این واکسن از مبتلا شدن به بیماری زگیل تناسلی  پیشگیری می کند .

استفاده از واکسن گارد سیل می تواند از مبتلا شدن و ایمن شدن به سایر گونه های ویروسی جلوگیری کند .

نواحی که زگیل تناسلی ظاهر می شود :

 • سطح خارجی دستگاه تناسلی
 • دیواره داخلی واژن
 • ناحیه واژن و مقعد
 • سطح دهانه رحم

نشانه های بیماری زگیل تناسلی :

ظاهر شدن تورم خاکستری در ناحیه تناسلی

ایجاد شدن خارش ناحیه تناسلی

خونریزی در زمان مقاربت

چه زمانی می توان به پزشک مراجعه نمود ؟

در صورت ایجاد شدن توده در ناحیه تناسلی شخص و یا شریک جنسی او نیاز است حتما به پزشک مراجعه شود .

ویروس اچ پی وی علت ایجاد زگیل تناسلی است ، پخش شدن این ویروس از طریق تماس جنسی می باشد .

عوامل تشدید دهنده بیماری :

داشتن مقاربت جنسی با اشخاص مبتلا با این بیماری بدون استفاده از کاندوم

داشتن سایر بیماری های جنسی

داشتن مقاربت جنسی در سنین پائین

عوارضی که بیماری زگیل تناسلی دارد :

سرطان :

طبق آماری که منتشر شده است این بیماری وابسته به ویروس HPV بوده در نتیجه سبب ایجاد شدن سرطان دهانه رحم می شود .

در برخی از موارد این بیماری سبب ایجاد شدن سرطان مقعد ، فرج می شود .

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که این بیماری در تمامی مواقع منجر به سرطان نمی شود .

بانوان گرامی با انجام منظم تست های تشخصیص دهنده سرطان دهانه رحم ، تست HPV وتست پاپ اسمیر می توانند جهت تشخیص زودرس و پیشگیری از سرطان نقش مهمی دارد .

بانوان گرامی می توانند تست  پاپ اسمیر را همزمان با تست HPV انجام دهند .

مشکلات حین بارداری :

زگیل تناسلی می تواند در حین بارداری مشکلاتی را ایجاد نماید ، زیرا بزرگ بودن زگیل تناسلی علاوه بر تاثیر گذاری بروی کشش الاستیسیتی واژن در زمان زایمان در جریان ادراری هم تاثیر گذار می باشد و سبب اختلال شود .

دکتر لیلا خلیلی متخصص نازایی و زنان بیان می کنند در برخی از موارد نادر ممکن است که  نوزادی که در حین تولد مادرش به این بیماری دچار بوده است ، پس از تولد امکان رشد زگیل در ناحیه حنجره اش وجود دارد ، این زگیل در حنجره رشد می کند ، در نتیجه برای رفع این مشکل نیاز است رفع انسداد هوائی از طریق جراحی انجام شود .

تست های تشخیصی :

تشخیص زگیل تناسلی در اکثر مواقع مشکل است ، اما از روش های که در زیر بیان می شود می توان این ویروس را تشخیص داد:

تست پاپ اسمیر :

تست سرطان رحم (تست پاپ اسمیر) :  دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان به بانوان گرامی توصیه می کنند حتما سالی یک بار به انجام تست پاپ اسمیر بپردازند ، علی الخصوص به  بانوانی که سابقه زگیل تناسلی را دارند .

تست HPV

این تست در بانوانی که بالای 30 سال می باشند توصیه می شود ، چون ایجاد شدن سرطان دهانه رحم توسط نوع خاصی از ویروس می باشد توصیه می شود حتما تست HPV  انجام شود تا در صورت مبتلا شدن پیشگیری زودتر انجام شود .

درمان زگیل تناسلی :

در صورتی که زگیل دستگاه تناسلی سبب خارش ، سوزش ، درد شود ویا ظاهر دستگاه تناسلی شخص را تغییر داده باشد به گونه ای که موجب ایجاد مشکلات روحی شده باشد ، بیمار برای درمان باید به پزشک مراجعه نماید و با استفاده از روش های ممکن به درمان آن بپردازد .

درمان زگیل تناسلی با لیزر :

زمانی که زگیل های تناسلی گسترده می شوند بهترین درمان زگیل تناسلی با لیزر می باشد ، با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ می توان به شکل بی حسی موضعی به درمان این بیماری بپردازد .

با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ به شکل فیزیکی ویروس را تخریب می کند ، لیزر مونالیزا تاچ ضایعات فیزیکی را تحت شعاع قرار می دهد .

فواید درمان زگیل تناسلی با لیزر :

افزایش زمان بهبودی

درمان قطعی بیماری

درمان در کمترین زمان ممکن

درمان بدون خونریزی

مدت زمان از بین بردن زگیل در کوتاه ترین زمان می باشد .

پوست آلوده نسبت به روش های دیگر زمان کوتاه تری جهت درمان دارد .

در این روش میزان درد بسیار اندک می باشد

در روش لیزر تبخیر و پخش کردن زگیل در مکان های سالم می باشد .

اگر زگیل را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد ؟

متاسفانه با وجود درمان زگیل تناسلی ،ویروس HPV در بدن باقی می ماند واحتمال سرطان درهانه رحم ،راست روده ،آلت تناسلی مرد وجود دارد .اما همنطوط که گفته شد همه انواع HPV سرطان زا نیستند .اگر دچار زگیل تناسلی بوده اید باید معاینات سالیانه جهت بررسی داشته باشید .

نکاتی که افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید آن را رعایت کنند

 • قبل از هر اقدامی باید ابتلا به زگیل تناسلی و نوع ویروس HPV مشخص شوند. بنابراین به هیچ وجه قبل از انجام آزمایشات لازم نباید زگیلها را با درمان از بین برد، چون بهترین محل یافتن ویروس، همین زگیلها هستند. اگر بیمار زگیل در نواحی مختلف دارد، باید آنها جداگانه آزمایش شوند
 • از بین بردن مؤثر زگیلها به مقدار زیادی از عفونی بودن فرد می کاهد. قدم بعدی از بین بردن تمام زگیلها و آنهم بطور مؤثر در یک جلسه است. توجه داشته باشید که شما نقاط بخصوصی از بدن خود را می توانید ببینید و معمولا شما هر نقطه از بدن را که به پزشک نشان دهید، پزشک نیز آن منطقه را می بیند. علت عود در بسیاری از موارد نادیده گرفتن زگیلهای زیر است:· زگیلهائیکه در داخل مجرای ادرار (زن و مرد)، در عمق واژن، در تمامی قسمتهای ناحیه تناسلی، کشاله ران، اطراف مقعد، دور لبها و داخل دهان وجود دارند.

  · زگیلهائیکه با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و جهت رویت نیازمند استفاده از وسایل بخصوص جهت درشت نمائی هستند. در بسیاری از بیماران علت عود، رشد همین زگیلهای غیر قابل رویت می باشد که بتدریج بزرگ شده و قابل رویت می شوند.

  روش از بین بردن زگیلها باید مؤثر، کم عارضه و در یک جلسه باشد. از بین درمانهای موجود برای زگیل تناسلی فقط سوزاندن با کمک برق یا همان کوتریزاسیون دارای این شرایط است. کوتریزاسیون یک روش بسیار مؤثر در از بین بردن زگیلها است که در یک جلسه زگیل را تخریب و از بین می برد و چند هفته بعد حتی جای زگیلهای سوزانده شده دیده نمی شود. سایر روشهای درمانی مثل کرایو یا همان فریز کردن و لیزر نیازمند جلسات متعدد هستند و در بیشتر موارد نیز نمی توانند زگیل را بطور مؤثر از بین ببرند.

  بنابراین قدم دوم درمانی این است که بیمار یک روز در بیمارستان بستری شود و در اطاق عمل اقدامات زیر صورت گیرد:

  · آندوسکوپی برای دیدن داخل مجرای ادرار از نظر وجود احتمالی زگیل در داخل مجرای ادرار

  · استفاده از درشت نمائی برای مشخص کردن زگیلهای غیر قابل رویت

  · چک کردن تمامی مناطق بدن که احتمال آلودگی آنها وجود دارد

  · کوتریزاسیون تمامی ضایعات

  بیمار چند ساعت بعد مرخص می شود و حتی می تواند سرکار برود. هیچگونه برشی بر روی بدن بیمار و پانسمان وجود ندارد.

 • پس از مشخص شدن جواب آزمایش، اگر مبتلا به انواعی از ویروس که کم خطر هستند می باشید، می توانید واکسن بزنید تا از ابتلا به انواع پر خطر ویروس HPV جلوگیری گردد.
 • شریک جنسی شما باید در این مرحله از نظر احتمال ابتلا به زگیل تناسلی چک شود. نوع ویروس وی به احتمال زیاد از همان نوع ویروس شما خواهد بود. اگر شریک جنسی شما مبتلا به انواعی از ویروس که کم خطر هستند می باشد، می تواند واکسن بزند تا از ابتلا به انواع پر خطر ویروس HPV جلوگیری گردد.
 • اگر شما هنوز ازدواج نکرده اید، باید همسر آینده شما اگر مبتلا به زگیل تناسلی نشده است، واکسن بزند تا در آینده از ابتلا وی به زگیل تناسلی جلوگیری شود.
 • ویروس HPV متاسفانه در حال حاضر درمان ندارد ولی در 20-15 درصد موارد سیستم ایمنی بدن با گذشت زمان ویروس را از بین برده و بدن عاری از ویروس می شود. اگر شما با فردیکه آلوده به این ویروس است تماس جنسی داشته باشید، آلودگی شما هر بار تازه شده و ویروس از بین نخواهد رفت.شماره ی تماس جهت بیان سوالات شما :44978004- 021
  هم چنین شماعزیزان از طریق کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه  کسب نمایید.
  منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی زنان

بخش نظزات

Call Now Button