زگیل تناسلی و موثرترین روش درمان

زگیل تناسلی (Genital warts) بیماری است که شاید علنی کردن آن برای همه کار آسانی نباشد ولی وقتی در زندگی دچار آن می شوید باید حتماً به دنبال گزینه های مناسب برای درمان آن بگردید. حتی اگر زگیل ظاهراً به طور خودبخود از بین برود ویروس عامل این زگیل همچنان در بدن شما جا خوش کرده و احتمال ابتلای مجدد وجود خواهد داشت. در چنین شرایطی لازم است به یک متخصص با تجربه و حاذق در تهران همچون دکتر لیلا خلیلی مراجعه کنید. او به شما در این مرحله بحرانی زندگی کمک خواهد کرد. وی فرایند تشخیص را آغاز کرده و با انتخاب موثرترین روش، به درمان بیماری می پردازد.

زگیل تناسلی - دکتر لیلا خلیلی

چرا به زگیل تناسلی مبتلا می شویم ؟

بروز هر بیماری قطعا علتی دارد. عامل پیدایش زگیل های ناحیه تناسلی ، عفونتی است به نام ویروس HPV. این ویروس گونه های مختلفی داشته و در صورت آلوده شدن فرد به آن ، ممکن است دچار بیماری هایی شود. راه انتقال این ویروس ، از طریق روابط جنسی است.

چه عواملی شما را در معرض خطر ابتلا به زگیل در ناحیه تناسلی قرار می دهند؟

وجود این بیماری در میان کسانی که روابط جنسی متعدد با افراد مختلفی دارند ، به مراتب دیده شده است. به طور کلی فاکتورهای زیر ریسک آلوده شدن به ویروس و زگیل ناحیه تناسلی را بالا می برند :

 1. داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با افراد مختلف
 2.  ابتلا به نوعی دیگر از بیماری های مقاربتی
 3.  داشتن رابطه جنسی با فرد ابتلا به ویروس

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود ؟

در اکثر مواقع زگیل های تناسلی از روی ظاهر قابل شناسایی هستند. در برخی موارد برای تشخیص ممکن است انجام بیوپسی (نمونه برداری) نیاز باشد.

 1. تست پاپ اسمیر : بانوان عزیز باید به طور مرتب تست پاپ اسمیر و معاینات از حفره لگنی را تحت نظر متخصص زنان به انجام برسانند تا در صورت وجود زگیل های تناسلی ، در همان مراحل ابتدایی متوجه آن شوند.
 2. تست HPV : عامل بوجود آمدن زگیل ها در ناحیه تناسلی ، نوعی از ویروس HPV است ؛ بنابراین اگر متخصص در جواب تست پاپ اسمیر به مورد غیر طبیعی برخورد کند، انجام تست HPV را الزامی می داند.

زگیل تناسلی قابل پیشگیری است ؟

نداشتن رابطه جنسی با افراد متعدد و دریافت واکسن ، می توانند شما را از ابتلا به ویروس و زگیل تناسلی در امان نگه دارند. البته داشتن رابطه جنسی محافظت شده هم می تواند راهکار مناسبی باشد اما به طور قطعی نمی توان گفت که از شما در برابر این عارضه محافظت می کند.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

راه های درمان زگیل تناسلی - www.doctorkhalili.com

تلاش برای درمان زگیل های پدید آمده در ناحیه تناسلی با استفاده از داروهای بدون نسخه ای که در منزل دارید یا به اصطلاح درمان های خانگی در واقع بی ثمر است چون ناحیه تناسلی بسیار حساس است و این درمان های خانگی می تواند به پوست ظریف این ناحیه آسیب وارد کند. بهترین و مطمئن ترین اقدام مراجعه به متخصص زنان خوب برای درمان زگیل تناسلی در تهران و به مشورت گذاشتن موضوع با وی است. او با انجام معاینات لازم موثرترین و ایده آل ترین طرح درمان را متناسب با نیازهای هر بیمار ترسیم می کند. گزینه های موجود برای درمان این بیماری حداقل تهاجمی بوده و شامل موارد زیر می باشند:

استفاده از داروهای موضعی : پزشک داروهایی را تجویز می کند که بیمار می تواند بر روی ناحیه مورد نظر بمالد. فرمولاسیون این داروها به گونه ای است که بافت زگیل را مورد حمله قرار داده و ویروس ها را می کشد یا سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با این ویروس ها تحریک می کند. البته این روش معالجه زگیل تناسلی برای افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف است نمی تواند نتیجه ایده الی را به همراه داشته باشد.

کرایوتراپی : در این روش از نیتروژن مایع برای فریز کردن زگیل استفاده می شود. نیتروژن مایع مستقیماً برروی زگیل و اطراف آن مورد استفاده قرار می گیرد. این عملیات ممکن است درد به همراه داشته باشد ولی درد آن غیر قابل تحمل نیست. این فرایند درمان در یک جلسه قابل اجرا نمی باشد و برای دستیابی به نتیجه مورد نظر باید چند جلسه درمان زگیل تناسلی در تهران تکرار شود.

الکتروکوتری : الکتروکوتری روشی است که در آن از پروب های الکتریکی با ولتاژ کم برای سوزاندن زگیل استفاده می شود.

لیزر درمانی : در این روش از یک لیزر خاص برای سوزاندن زگیل استفاده می شود. گاهی منبع خونرسانی به زگیل مورد هدف قرار می گیرد. بر حسب موقعیت و شدت زگیل ناحیه تناسلی، متخصص از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده می کند. نتایج به دست آمده از این فرایند درمان بیشترین درصد رضایت بیماران را به خود اختصاص داده است.

جراحی : بر حسب محل قرار گیری زگیل تکنیک های مختلفی برای برداشتن آنها به روش جراحی وجود دارد. در این روش با توجه به تهاجمی بودن ماهیت جراحی، خونریزی اجتناب ناپذیر خواهد بود. بعلاوه بعد از تکمیل فرایند و سپری شدن دوره بهبود ممکن است اثر زخم یا اسکار در ناحیه تناسلی باقی بماند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

بعد از معرفی روش های درمان فوق الذکر احتمالاً این سوال برای شما پیش می آید که کدامیک از این روش ها می تواند بهترین نتیجه را برای رهایی از شر زگیل به دست دهد. آمار به دست آمده از نتایج درمان نشان می دهد که درمان زگیل تناسلی با لیزر در تهران یکی از ایده آل ترین، موثرترین و کم خطر ترین روش های درمان می باشد که در این مقاله به تشریح آن پرداخته شده است.

بهترین روش درمان کردن زگیل تناسلی در تهران  برداشتن آن با استفاده از لیزر با انرژی بالا می باشد. لیزر اغلب برای برداشتن زگیل های بزرگ استفاده می شود. البته بیشتر بیماران به درمان زگیل با لیزر علاقمند هستند چرا که این روش بسیار کاربردی بوده و نتیجه مطلوبی را به دست می دهد. بعلاوه، درمان زگیل با لیزر تنها در یک جلسه قابل اجرا می باشد.

مزایای درمان زگیل های ژنیتال با لیزر

لیزر یکی از ایده آل ترین و قابل اطمینان ترین تکنیک ها برای درمان این بیماری محسوب می شود. برخی از مزایای این روش شامل موارد زیر است:

 • لیزر یک روش مناسب برای افرادی است که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند.
 • لیزر می تواند تنها در یک جلسه زگیل را برداشته و آن را درمان کند.
 • لیزر CO2 بسیار موثر تر از دستگاه های کرایوتراپی عمل می کند.
 • لیزر خطر بازگشت زگیل را به حداقل می رساند.
 • درمان زگیل تناسلی با لیزر  در تهران یک درمان سرپایی است که به بیهوشی نیازی ندارد.
 • در این روش درمان پانسمان کردن ناحیه درمان شده مورد نیاز نمی باشد.
 • دوره ریکاوری این فرایند درمان کوتاه بوده و بیمار می تواند فعالیت های نرمال خود را به سرعت از سر بگیرد.
 • عوارض جانبی این درمان موضعی بوده و به راحتی قابل کنترل هستند.
 • در این روش جای زخم یا اسکار بر جای نمی ماند.
 • داده ها نشان می دهد که درمان زگیل تناسلی با لیزر در 90 درصد از بیماران که از سایر روش ها نا امید شده بوده اند، نتایج رضایت بخشی را بوجود آورده است.

ممکن است بیش از یکبار به زگیل تناسلی مبتلا شویم ؟

با توجه به اینکه درمانی برای از بین بردن عامل زگیل تناسلی یعنی ویروس hpv وجود ندارد ، احتمال دارد که حتی بعد از درمان زگیل های تناسلی ، بعد از مدتی مجدد شاهد نمایان شدن آن ها باشیم.

مراقبت های بعد از لیزر زگیل تناسلی

بعد از لیزر ناحیه تناسلی اندکی درد و خارش را تجربه خواهید کرد. همچنین احساس خستگی یا گر گرفتن، تجربه دیگر مربوط به دوره بعد از درمان است که کاملاً نرمال، طبیعی و قابل انتظار است. در برخی بیماران خونریزی مختصری در طول چند روز اول بعد از درمان اتفاق می افتد. در این بخش از مقاله روش های مفید برای کاهش عوارض جانبی بعد از درمان آمده است:

 1. بعد از تکمیل فرایند معالجه زگیل تناسلی در تهران بلافاصله به منزل بروید و به مدت دو روز از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین خودداری کنید.
 2. داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید.
 3. ناحیه درمان را خشک نگه دارید و حداقل چهار ساعت بعد از درمان از رفتن به توالت خودداری کنید.
 4. با استفاده از کمپرس سرد در طول 12 تا 24 ساعت اول بعد از درمان، ناحیه لیزر شده را خنک نگه دارید.
 5. با آب سرم ناحیه درمان را بشویید و از داروهای تجویز شده برای استعمال در ناحیه درمان استفاده کنید.
 6. تمام عوارض جانبی با انجام مراقبت های صحیح در طول 3 تا 7 روز از بین می روند. اگر تب داشتید و تب شما تا شش ساعت ادامه پیدا کرد، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
 7. بانوانی که تحت درمان زگیل تناسلی با لیزر قرار گرفته اند باید سالی یک بار تست پاپ اسمیر بدهند.

مقایسه درمان زگیل تناسلی با لیزر و کرایوتراپی

همانطور که پیشتر گفته شد روش های مختلفی برای درمان زگیل ناحیه ژنیتال وجود دارد. در یک مطالعه انجام شده بر روی 106 بیمار مبتلا به زگیل در دو گروه لیزر درمانی و کریوتراپی، نتایج نشان داد که بازده و موفقیت درمان با لیزر بسیار بالاتر از کریوتراپی بوده است. با لیزر درمانی در 95 درصد بیماران زگیل به طور کامل برداشته شد در حالیکه رقم موفقیت برای کریوتراپی تنها 37درصد بود. بعلاوه، در لیزر درمانی، زگیل تنها در یک جلسه برداشته می شود در حالیکه برای دستیابی به نتیجه در سرما درمانی، فرایند باید دو الی سه جلسه تکرار شود.

تزریق واکسن زگیل تناسلی بعد از درمان با لیزر

هر چند توصیه می شود که همه افراد باید واکسنHPV را تزریق کنند ولی بیماران مبتلا به این بیماری باید تزریق واکسن را به بعد از لیزر درمانی موکول نمایند. بعد از برداشتن زگیل از ناحیه تناسلی نمونه ای از آن به آزمایشگاه پاتوبیولوژی ارسال می شود تا نوع زگیل مشخص گردد. در برخی موارد تست قبل از درمان انجام می شود .

هزینه لیزر زگیل تناسلی در تهران

فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه درمان زگیل ژنیتال با لیزر دخیل هستند. برخی از این فاکتورها شامل موارد زیر می باشد:

 • اندازه زگیل
 • تعداد زگیل ها در ناحیه تناسلی
 • نوع و دامنه زگیل ها
 • نوع تجهیزات لیزر و موقعیت جغرافیایی مرکز درمان

هر چند درمان زگیل تناسلی با لیزر در مقایسه با جراحی گران تر است ولی نتیجه به دست آمده در آن در مقایسه با روش های جراحی سنتی، نتایج بسیار بهتری را خلق می نماید.

سوالات پر تکرار

آیا لیزر زگیل تناسلی باعث پخش شدن بیماری می شود؟

خیر. درمان زگیل با لیزر نه تنها باعث پخش شدن بیماری بعد از درمان نمی شود بلکه خطر عود یا بازگشت آن را نیز به حداقل می رساند. با توجه به اینکه دستگاه های لیزر به تجهیزات مکش و ونتیلاتور مجهز هستند بخش های جدا شده زگیل در طول درمان بلافاصله مکیده می شوند و در نتیجه خطر انتشار آنها وجود نخواهد داشت.

آیا بعد از لیزر زگیل جای زخم باقی می ماند؟

دوره ریکاوری بلافاصله بعد از درمان آغاز می شود. در صورت اجرای دستورالعمل های دوره ریکاروی به طور کامل جای زخمی برجای نخواهد ماند.

در صورت عدم درمان زگیل تناسلی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

زگیل های تناسلی قدرت انتشار دارند بنابراین باید هر چه سریع تر درمان شوند. اگر این بیماری به صورت درمان نشده رها شود می تواند به سرعت پخش شود و به مراحلی برسد که درمان آن بسیار دشوار خواهد شد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
المیرا حقی

بسیار عالی و مفید بود. ممنونم از مطالب خوبتون

آسان ترجمه

سلام ممنون از مطلب مفیدتون