زگیل تناسلی در دوران بارداری

زگیل تناسلی در دوران بارداری

زگیل تناسلی در دهانه ی رحم و در اثر یک نوع ویروس به وجود می آید.این ویروس به وسیله تست پاپ اسمیر قابل شناسایی است،که نوع پر خطر آن موجب سرطان رحم ، که بعد از سرطان سینه دومین سرطان خطرناک بین خانم ها است می شود.

زگیل تناسلی عمدتا به سه دسته تقسیم می شود:

  • دسته اول خانم هایی هستند که سابقه ی زگیل تناسلی ندارند و قصد بارداری دارند:

بعضی از خانم ها که همسرشان دارای زگیل تناسلی هستند مشکوک به مبتلا شدند،البته اگر خانمی به طور دوره ای آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد هر گونه تغییر برای پزشک معالج قابل کنترل می شود.

  • دسته دوم خانم هایی که سابقه زگیل تناسلی دارند و اکنون می خواهند حامله شوند:

بیمار باید این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارد  پزشک این بیمار را از نزدیک تحت نظر می گیرد ،چون ممکن است تغییرات سلولی در دوران حاملگی بدتر شود.

  • دسته سوم  خانم های بارداری که  سابقه ابتلا به زگیل تناسلی دارند:

در این موارد خطر انتقال ویروس به بچه وجود دارد البته از درصد پایینی برخوردار است.اگر تغییرات غیر طبلیعی در سلول های دهانه ی رحم در طول حاملگی تشدید شود پزشک معمولا درمان را به تعویق می اندازد چون ممکن است سبب زایمان زودرس شود.

زگیل تناسلی

اگر خانم حامله ای داری زگیل تناسلی است، باید از نظر بزرگ شدن این زگیل ها تحت نظر باشد. تغییرات هورمونی در دوران حاملگی می تواند سبب بزرگ شدن و افزایش تعداد زگیل ها شود. بعضی وقت ها این زگیل ها شروع به خونریزی می کنند،دراین موارد درمان به بعد از زایمان موکول می شود، ولی اگر اندازه زگیل ها آنقدر بزرگ باشند  که سبب انسداد واژن گردند، بایستی آنها را قبل از زایمان خارج ساخت.

 زگیل تناسلی و زایمان

امکان انتقال این ویروس به نوزاد در زایمان اندک است .حتی اگر این ویروس وارد بدن نوزاد شود معمولا نوزاد این ویروس را دفع می کند. ولی عده ای از پزشکان معتقد هستند که برای جلوگیری از تماس نوزاد با زگیل های ناحیه تناسلی بهتر است اینگونه مادران سزارین شوند.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که ضایعاتی که در سطح پوست هستند قابل رویتند ولی سرسخت تر از آن ها زگیل هایی هستند که نه برای بیمار و نه پزشک قابل رویت نیستند. چند مورد از این زگیل ها:

  • زگیل آنقدر ریز باشد که برای دیدن آن نیاز به بزرگنمایی داریم .
  • زگیل هم در مرد و هم در زن داخل مجرای ادرار باشد.
  • زگیل در داخل واژن باشد.
  • زگیل در محل ورودی مقعد باشد.
  • زگیل در چین و چروک کشاله ران و چینهای پوستی باشد.
  • وجود زگیل غیر قابل رویت در اطراف دهان و داخل دهان در فردیکه رابطه جنسی دهانی داشته است.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها